Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Sizce kayak merkezleri zengin ağaçlık ve tabiat varlıklarına sahip olmalı mı ?
Evet, olmalı ? 89.7%  89.7%  [26]
Hayır, olmamalı ? 10.3%  10.3%  [3]
Toplam Oy : 29

ÖNDER FAHRİ

5 yıl önce - Cum 26 Nis 2013, 20:14
Konya - Derbent - Aladağ Kayak ve Doğa Sporları Merkezi


Sevgili arkadaşlar;

Ülkemizin saklı kalmış bir tabiat cenneti, bir masal diyarı gün yüzüne çıkarılıp ülkemize kazandırılmak üzere bulunuyor.

Bu saklı kalmış dünya cenneti, "Konya Derbent Aladağ" ve burada ilk etapta ülkemize kazandırılacak olan eser ise "Ülkemizin tabiatı ve niteliği en güzel Kayak ve Doğa turizmi Merkezlerinden bir tanesi.

Aladağ'ı kışın 4-5 ay kayak yapılıp, karlar eridikten sonra tamamen terkedilmiş bir çöle dönüşen, koskoca dağda tek bir ağacın bile bulunmadığı, dünyadaki sözümona meşhur kayak merkezleri ile karıştırmayın. [b]İşte size dünyadaki bu bahsettiğim türdeki yerlere örnek bir resim. Bir Aladağ cennetine bakın, bir doğru dürüst, kaymaya müsait eğimde kayak ve toplanma alanının bile bulunmadığı, aşırı dik ve kayalıklardan oluşan şu resme bakın, aradaki uçurumu görün.(+)


Tabiat güzelliğinin sıfır seviyede olduğu, abartmıyorum koskoca dağda tek bir ağacın bile olmadığı, sarp kayalık, uçurum doruk ve yamaçlardan oluşan, bahsettiğim türden sözde kayak merkezlerinde, turizm sezonu kar ile sınırlıdır, Yani 4-5 ayı geçmez. Bu tip yerlere yapılacak olan bir turistik işletmenin, karlar eridikten sonra, yılın 7-8 ayı boş kalması kaçınılmazdır. Kar sezonunda bile sarp kayalık, zorlama ile oluşturulmuş, aşırı eğimli pistlerden oluşan, karla kaplı bir çölde kaymanın nasıl zevksiz, nasıl sıkıcı bir şey olduğunu varın siz kafanızda tasavvur edin. Bahsettiğim türden yerlere zorlama ile milyonlarca dolar otel ve turizm yatırımı yapılıyor, rantabl ve fizibıl oluyor ise Aladağ gibi bir tabiat cennetine, yılın 12 ayı masal diyarı olan bu tabiat harikasına yapılacak bir yatırımın, ne kadar rantabl, ne kadar fizibıl olduğuna varın siz karar verin. Bu günün şartlarında Aladağ'a yapılacak binlerce yatak kapasiteli, onlarca oteli, onlarca turistik işletmeyi, kışın kayak ve kış sporları, yazın ise her türlü kamp ve doğa turizmi kolları ile yılın 12 ayı boyunca kesintisiz, ful doldurmak mümkündür. Ayrıca Aladağ'da fiziksel olarak bugün Uludağ'da kurulu bulunan turistik tesislerin 2-3 katının rahatlıkla kurulabileceği mükemmel geniş toplanma alanları ve mükemmel ve çok alternatifli pist ve arazi yapısı mevcuttur.

Tüm kamu ve özel yatırımcıları, bu fırsatı iyi değerlendirip, başta kendi menfaatleri icabı Aladağ'ımıza acilen yatırım yapmaya davet ediyoruz. Aladağ'a yapılan bir turistik tesisin 12 ay boyunca ful ve mükemmelen dolacağından kimsenin şüphesi olmasın. Konya gibi 2,5 milyonluk ful turistik bir metropolün dibinde ve tabiat harikası özelliğine haiz en yakın yer olan, Ankara gibi 6 milyonluk Başkente YHT ile 2 saatlik mesafede ve Antalya gibi yılda 15 milyon yabancı turistin geldiği, turizmin başkentine, yapımı tamamlanmak üzere olan Gembos yolundan 2 saatlik mesafede olan, Kapadokya gibi yılda 3-4 milyon yabancı turist çeken bir bölgeye yakın olan ve Türkiye'nin göbeğinde bulunan Aladağ, kimsenin şüphesi olmasın ki Türkiye'de yatırım yapılabilecek, turist çekebilecek, en uygun, en fizibıl ve en rantabl cazibe merkezlerinden birisidir. Herkes bundan gönül rahatlığıyla emin olabilir.

Bir yukarıdaki kayak merkezine bakın, bir de şu dünya cenneti Aladağ'a. İşte sizlere cennet Aladağ. İyi seyirler.(+)
(+)
(+)
(+)
ÖNDER FAHRİ

5 yıl önce - Pzr 28 Nis 2013, 16:55

Sevgili site denetçisi arkadaşlarımızın dikkatine;

Bu başlığı Ana sayfa, Haberler ve Sohbet bölümü altına açmıştım. Ama, maalesef istenmeyen ters bir durum oluştu. Sevgili site denetçisi arkadaşlarımız başlığı KONYA bölümümüz altına taşımışlar. Zannederim sevgili denetçilerimizle aramızda bir iletişimsizlik oldu. KONYA bölümü altında, Aladağ ile ilgili gelişmeleri ve medyaları aktardığımız, "Konya Derbent Aladağ Kayak Merkezi Çalışmaları" adında bir başlığımız zaten mevcut idi.

Bu başlığa Oylama bölümü açmamdan da anlaşılacağı üzere, başlığı KONYA başlığı altında değil, Ana sayfa, Haberler ve Sohbet bölümü altında, sitemiz genelinde tüm üyelerimizin ve ziyaretçilerimizin görebilmesi ve iştirak edebilmesi için, asıl amaç olarak"Aladağ örneğinden hareketle, Kayak Merkezleri ile, Tabiat zenginlikleri kavramı" arasındaki ilişki mevzusunda bir sohbet, düşünce ve medya paylaşımı ortamı oluşturmak maksadı ile açmıştım.

Şu durumda bu başlık, Konya bölümümüz altında mükerrer ve gereksiz duruma düştüğünden ve Aladağ konusunu ikiye bölüp, karmaşaya sebebiyet verdiğinden, sevgili site denetçilerimizden "başlığın silinmesi" hususunu saygı ve sevgilerimle arz ve rica ederim.Not: Bu başlık silindiğinde, ben de Haberler ve Sohbet bölümü altında, Aladağ başlık olmamak üzere, yukarıda belirttiğim amaca yönelik yeni bir başlık açıp, bu teknik kusuru gidereceğim.


Güzel fatih

5 yıl önce - Pzr 28 Nis 2013, 18:11

Derbent yolu stabilize yol kısmen ,bayada çukurlar var doldurulması lazım Turist nasıl çekilir oraya önce Yol şerit levha gerekir..Derbent ten Dağ ucu gözüküyor ama uğrak değil Arabayla nasıl çıkacağız ...Yol lazım öncelikle.ÖNDER FAHRİ

5 yıl önce - Pzr 28 Nis 2013, 19:00

Malum, bir önceki mesajda bu başlığın iptalini istedik. Bu nedenle eski başlığımızdan konumuza devam etmenin uygun olacağını düşünüyorum. Bu başlıkta mesajlarımızın kaybolmaması için bu sorunuzun cevabını eski başlığımızdan vereceğim. Diğer başlıkta mesajınızı tekrar etmenizin uygun olacağını düşünüyorum.

orman dağ nehir
4 yıl önce - Cum 06 Hzr 2014, 10:40
Konya - Derbent - Aladağ Kayak ve Doğa Sporları Merkezi


konya merkeze 40 km olan, oldukça yüksek ve kar tutan bir coğrafyaya sahip bu dağ nasıl olur da tesise dönüştürülmez!

umarım buraya dev bir kayak merkezi yapılır! yolları yapılsın, çevre düzenlemesi yapılsın ve kaliteli bir kayak merkezine kavuşalım!sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA