Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Melih Yavuz
17 yıl önce - Pzr 13 Mar 2005, 02:36
[İST-B6.04] - İstanbul'da LPG Tankeri Yüklü Gemi BattıLPG tankeri yüklü, DD1 küçük bir Ro-Ro gemisi, Zeytinburnu açıklarında battı. Geminin üzerindeki tankerlerin, deniz üzerinde sürüklendiği ve büyük tehlike oluşturduğu bildirildi.

LPG yüklü 7 adet tanker taşıyan DD1 adlı küçük Ro-Ro gemisi, saat 22.05 sıralarında, kapaklarında meydana gelen bir arıza nedeniyle, Zeytinburnu’nun bir mil açıklarında battı.

Geminin sulara gömülmesinin ardından, üzerindeki LPG yüklü tankerlerin, denizde sürüklendiği belirtildi.

Olaydan sonra Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü ekipleri ve Türk Boğazları Gemi Trafik Sistemi de alarma geçirildi.

Kurulan koordinasyon merkezi ile bölgede hızlı bir operasyon yürütüldüğü kaydedilirken, denizde sürüklenen tankerlerin büyük tehlike oluşturduğu, kurtarma ekiplerinin deniz sahasını boşaltmak için yoğun çaba harcadığı açıklandı. kazazedelere ilk müdahalenin burada yapıldığı öğrenildi.

Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kurtarma ekiplerinin bölgede çalıştığı, arama kurtarma çalışmalarının da sürdürüldüğü belirtildi.

http://www.ntvmsnbc.com.tr/news/313560.asp


arkinayvali

17 yıl önce - Pts 14 Mar 2005, 11:16
yine tanker


FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ! BOĞAZ YENİDEN ULAŞIMA AÇILDI
İSTANBUL FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ...
LPG tankları taşıyan Ro-Ro gemisi battı, mayın gibi tanklar denize saçıldı...
Zeytinburnu açıklarında Kartal-Zeytinburnu seferini yapan ro-ro gemisi dün gece kapaklarından su alarak battı. Gemide bulunan 8 kişi kurtarılırken, 7 adet dolu LPG tankeri su üzerinde sürüklenerek büyük tehlike yarattı. Ekiplerin gece boyunca devam eden yoğun çalışmaları sonucu tankerler kontrol altına alındı. Boğaz transit gemi geçişlerine kapatıldı. Sahil Yolu'nun Sirkeci'den Yeşilköy Kavşağı'na kadar olan kısmı da sahile vuran tanklar nedeniyle çift yönlü olarak araç trafiğine kapatıldı. Yetkililer, tankların her birinde 22 ton LPG bulunduğunu hatırlatarak, olası bir patlama durumunda yaklaşık 3 kilometrekarelik bir alanın etkileneceğine dikkat çektiler.
Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Zeytinburnu'nun 2 mil açığında, Kartal-Zeytinburnu seferini yapmakta olan 335 grostonluk DD-1 adlı ro-ro gemisinin kapaklarından su alması sonucu saat 22.05'te batmaya başladığı belirtildi.
Olay yerine giden Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri (KEGKİ) Genel Müdürlüğü'ne ait 6 no'lu bot tarafından 8 kazazedenin kurtarılarak, Harem Deniz Polisi'ne teslim edildiği kaydedildi.
Geminin su almaya devam ederek, Zeytinburnu'nun 2 mil açığında battığı, gemide bulunan 7 adet dolu LPG kamyonunun su üzerinde sürüklendiği ve tehlike arz ettiği bildirilen açıklamada, KEGKİ Genel Müdürlüğü, İstanbul Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Liman Başkanlığı'nın olaya müdahil olduğu belirtildi.

BAKAN: İŞLETMECİLİK HATASI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Harem Tahlisiye İstasyonu'ndan botla gittiği kaza bölgesinde incelemelerde bulundu.
Bakan Yıldırım, kazanın oluşumunu şöyle anlattı:
''Gemi, Zeytinburnu Zeyport iskelesine yakın bir mesafede, A-4 demirleme sahası içerisinde yük kayması sonucu, yani aşırı rüzgardan dolayı kamyon kayınca kapıya vuruyor. Kapağın zincirini koparınca kapak düşüyor ve geminin üzerindeki tanker kayıp denize yuvarlanıyor. Güverteye su doluyor ve araçların hepsi kayıp dökülüyor. Gemi de batıyor.'' Kazanın işletmecilik hatasından kaynaklandığını dile getiren Yıldırım, ''Doğru tedbir alınması, bu havalarda bu tip küçük gemilerde kamyonların bağlanması veya denize çıkmamak lazım'' dedi.
Olaya ilişkin basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Valisi Muammer Güler ise, kendi ağırlığı 18 ton olan tankerlerin her birinde 22 ton LPG bulunduğunu belirterek, tehlikenin boyutu hakkında fikir verdi.

TANKERLER KONTROL ALTINA ALINDI

Sabaha kadar süren çalışmalar sonucu gemiden dağılan tankerlerin hepsi kontrol altına alındı. Kayalıklara vuran tankerlernden birinin delindiği öğrenildi.
Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri (KEGKİ) Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, batan gemiden denize düşen 7 LPG tankından 1'inin ilk aşamada Haydarpaşa İskelesi'ne çekilmesinden sonra denizde bulunan diğer tankların da kontrol altına alınması için çalışmalar başlatıldı.
Çalışmalar sonucu, denizde sürüklenen 2 tank da kontrol altına alınarak, aynı yere götürüldü. Denizde kalan son tankın da kontrol altına alındığı ve Haydarpaşa Limanı'na doğru çekildiği belirtildi.
Bu arada, denize düştükten sonra Ahırkapı açıklarında kıyıya vuran diğer 3 tanktan 1'inin kayalıklara çarparak delindiği ve içindeki LPG'nin boşaldığı öğrenildi.
Aynı yerde dolu halde olan ve her birinde 22 ton LPG bulunduğu belirtilen 2 tank ise herhangi bir patlama ya da yangın çıkma ihtimaline karşın olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kontrol altında tutuluyor.

"SERSERİ" TANKERLER İÇİN KIYIDA ÖNLEM ALINDI, SAHİL YOLU TRAFİĞE KAPATILDI

Denizde sürüklenerek büyük tehlike yaratan LPG tankerleri, halatlar ve ağlarla bağlanarak kıyıya vurmaları önlenmeye çalışıldı. Tankerlerin kıyıya yaklaşmaması için de tampon maddeler yerleştirildi.
Geminin taşıdığı 7 adet dolu LPG kamyonunun su üzerinde sürüklenerek tehlike arz etmesi üzerine, İstanbul Boğazı'nın transit gemi geçişlerine kapatılması kararlaştırıldı.
Batan gemiden denize düşen bazı LPG tanklarının Ahırkapı açıklarında kıyıya vurması ve olası bir patlama ya da yangın ihtimaline karşın Yenikapı ile Sirkeci arasındaki sahil yolu araç trafiğine kapalı bulunuyor.
Ambulanslar ile itfaiye ekipleri, Sahil Yolu'na çıkan kavşaklarda önlem olarak bekletildi.
Zeytinburnu'nun sahil kesiminde bulunan deniz araçları ile demir mevkiinde olan gemiler de herhangi bir tehlikeye karşı kaldırıldı.

VAPUR VE DENİZ OTOBÜSÜ SEFERLERİ YAPILAMADI

İstanbul Boğazı, kazanın ardından transit gemi geçişlerine çift yönlü olarak kapatıldı. Şehir Hatları İşletmesi ve İDO da seferleri de tehlike geçene kadar durdurdu.
Geminin taşıdığı 7 adet dolu LPG kamyonunun su üzerinde sürüklenerek tehlike arz etmesi üzerine, İstanbul Boğazı'nın transit gemi geçişlerine kapatılması kararlaştırıldı.
Şehir Hatları İşletmesi'ne bağlı vapurlarla, deniz otobüsleri emniyetli geçiş sağlanana kadar yapılamadı.


www.haberturk.com[/list] [/url]


Yakup

17 yıl önce - Sal 15 Mar 2005, 01:10

Arkaslar, benim bildigim bogazdan gecen tankerler para ödemeden geciyorlar. Yillar önce Türkiye bir anlasma yapmis, ve da hala bu anlasma sürüryor. Bu anlasmayi Türkiye nasil iptal edebilir??

Bulut Turhan

10 yıl önce - Cum 25 Ksm 2011, 00:59

İptal etmesi mümkün değil,şartlar değişir eli güçlenirse , daha doğrusu Rusya ,İngiltere ve ABD ile anlaşabilirse antlaşmayı yeniden şekillendirebilir ama bu kolay bişey değil.ANA SAYFA -> ULAŞIM