Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Trafikte Yeni Ceza Dönemi
123 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
Cemoli D18
6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 18:56
Trafikte Yeni Ceza Dönemi


Alıntı:
Trafik ihlali yaptığı vatandaşlarca belgelenen sürücüye ceza yazılabilmesinin önünü açacak düzenleme hazırlandı. Her yıl yaklaşık 10 bin kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını azaltabilmek hedefiyle 2013'ü ''seferberlik yılı'' ilan eden Emniyet Genel Müdürlüğü, kural ihlali yapan sürücülere karşı yeni uygulamaları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Tasarı kanunlaşınca trafik ihlalini fotoğraf ya da görüntüyle belgeleyen vatandaşlar, kusurlu sürücüye ceza yazılmasını sağlayabilecek.

DELİL OLMADIĞI İÇİN CEZA YAZILAMIYOR
Mevcut uygulamaya göre, trafikte mağdur olan vatandaşların şikayetlerini değerlendiren polis, ihlali yapan aracı durduruyor ancak MOBESE kameralarına da yakalanmadığı ve elde hiçbir delil bulunmadığı için ceza yazamıyor.


KAZALARIN YÜZDE 10 AZALACAĞI TAHMİN EDİLİYOR
Düzenlemenin hatalı park problemine çözüm olacağını belirten emniyet yetkilileri, bunun birçok ülkede uygulandığına dikkati çekti. Bu metodla trafik kazalarının yüzde 10 azalacağı tahmin ediliyor.

TASLAKTAKİ DİĞER AYRINTILAR
Tasarı trafik cezalarını artırırken, alkollü sürücüye hapis cezasını da öngörüyor. Hız sınırını yüzde 10-30 arasında aşan sürücülere 166, yüzde 30-50 arasında aşan sürücülere 343 lira ceza kesilecek.

Hız sınırını yüzde 50'den fazla aşan sürücülere de 700 lira ceza verilecek.

Kırmızı ışık ihlali yapanlar 343, emniyet kemeri takmayanlar da 166 lira ceza ödeyecekler.

Bebek koltuğu kullanmayan sürücülere de 166 lira ceza verilecek.

Emniyet şeridinde kullananlara verilecek cezanın yanı sıra sadece korunan ve koruyan araçlarda kullanılan "çakar lamba" takan sürücülere verilen cezanın da 77 liradan 343 liraya çıkartılması öngörülüyor.


Yeni bir uygulama umarım peki emineyete mi göndereceğiz ?

Handikapıda olacaktır ama bu durumun


En son Cemoli D18 tarafından Prş 04 Nis 2013, 18:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Barış T
6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 18:57

Geçen gördüm bu haberi süper bir uygulama bu düzenleme ile herkes birer trafik polisi görevi görecek.Cemoli D18
6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 19:08

Kıl olduğu birinin aracını da ihbar edebilir montaj vs

ilker22
6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 19:13

yolda giderken emniyet şeridine girenin fotoğrafınımı çekeceğiz ?

Peki polis bizede ceza yazarsa araç kullanırken cep telefonu kullanmaktan ?


m.gurbuz

6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 19:14

Eli boşta olanlar için şantaja elverişli bir durumtugcanaslan
6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 19:26

güzel bir uygulama. en işlek caddeye fotoğraf makinem ile giderim ve sadece o gün devlete binlerce lira kazandırırım fotoğraflar ile de kanıtlarım beni bu yüzden maaşlı eleman olarak almaları lazım

Pınar1Pınar

6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 19:45

Kestikleri cezaların belli bir yüzdelik kısmını ihbar eden vatandaşa ödül olarak verirlerse ortalık Sivil Trafik polisleri ile dolar taşar Tıpkı Narkotik ihbarlarda yakalanan maddenin maddi değeri üzerinden belli bir yüzde ile ihbarcıya ödül veriliyor. Bu konuda da olursa vatandaş o zaman gerekeni yapar.

Yoksa ben şahsen çoğu kişinin böyle şeylerle uğraşacağını sanmıyorum.


Cemoli D18
6 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 19:51

Alıntı:
Tıpkı Narkotik ihbarlarda yakalanan maddenin maddi değeri üzerinden belli bir yüzde ile ihbarcıya ödül veriliyor


Ben böyle bir şey olduğunu bilmiyordum

Trafikte teşvik olmasa da gönderirim üzerime düşeni yaparım sonuçta bizzat canımı sıkan bir durum bu husus.
Peki bu fotoyu nereye göndereceğiz ?


Yakup

5 yıl önce - Prş 10 Tem 2014, 21:54

3 kırmızı ışık ihlali ehliyetten edecek

İçişleri Bakanlığı 'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde önemli değişikliklere gidecek. 1 Ocak 2015'te başlanması planlanan aday sürücülük uygulamasında, adayların üç kez kırmızı ışık ihlali yapması ve hız limitlerini üç kez ihlal etmesi durumunda ehliyeti iptal edilecek.

Alıntı:
İçişleri Bakanlığı ''Karayolları Trafik Yönetmeliği''nde önemli değişiklikler yapacak bir tasarı üzerinde çalışmalarını yürütüyor.

Çalışmaları son aşamaya gelen yönetmelik tasarısına yıllardır uygulamaya konması beklenen ‘aday (stajyer) sürücülük’ ile ilgili düzenlemeler yer alıyor.

Önümüzdeki günlerde Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme ile aday sürücülük uygulaması 1 Ocak 2015’ten itibaren başlayacak.

2 YIL ADAY SÜRÜCÜLÜK GELİYOR

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ilk defa sürücü belgesi alanlar belgenin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecek.

Düzenlemede önemli bir ayrıntı da yer alacak. Aday sürücülük uygulaması hem yeni ehliyet alanlara hem de çeşitli nedenlerle (alkollü araç kullanma, 100 ceza puanını aşmak, sürücü olmayı engelleyecek ölçüde sağlık şartlarının değişmesi ve sürücü belgesi almaya engel teşkil eden türden mahkumiyet alınması, 1 yıl içinde hız sınırı yüzde 30'dan fazla 5 defa aşıldığında) sürücü belgesi iptal edilmiş olup da yeniden sürücü belgesi alanlar da artık aday sürücü olacak.

Aday sürücülükte, Alkollü araç kullanımı, emniyet kemeri takmamak, yayaya yol vermemek gibi çeşitli davranışlardan dolayı ceza yazılacak.

75 CEZA PUANINI DOLDURANIN EHLİYETİ GERİ ALINACAK

Aday sürücülük süresi içerisinde (2 yıl) üç kez kırmızı ışık ihlali, alkollü olarak araç kullanılması nedeniyle sürücü belgesinin geçici olarak geri alınması, hız limitlerinin üç kez ihlal edilmesi, sağa ve sola dönüşlerde, yaya ve okul geçitlerinde ve kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara yol verilmemesi nedeniyle üç kez trafik cezası alınması, emniyet kemeri takmama nedeniyle üç kez trafik cezası alınması, 75 ceza puanının doldurulması, araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanıldığının tespit edilmesi durumlarında sürücü belgesi trafik görevlilerince iptal edilecek.

Belgesi iptal edilen aday sürücüler tekrar sürücü belgesi almak zorunda kalacak. Bu kişilerin sürücü kurslarına devam etmeleri ve yapılan sınavlarda başarılı olarak yeniden motorlu taşıt sürücüsü sertifikası almaları gerekecek. Ayrıca ehliyeti iptal edilen ve yeniden sürücü belgesi almak zorunda olan kişilerin sürücü kurslarında eğitime başlayabilmeleri için, psiko-teknik ve psikiyatri uzmanı raporu almaları zorunlu hale getirilecek.

STAJYER SÜRÜCÜLÜK BİRÇOK AB ÜLKESİNDE UYGULANIYOR

Sistem Almanya, Fransa, İtalya ve Danimarka gibi birçok Avrupa Birliği (AB) ülkesinde uygulanıyor. AB ülkelerinde stajyer sürücülerin uymaları gereken katı kurallar bulunuyor.

İki yıl boyunca 5 kez kırmızı ışıkta geçen, 5 kez hız limitini aşan, alkol ve uyuşturucu aldığı halde araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan, 100 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri geri alınarak iptal ediliyor.

Bu kişilerin stajyerlik belgesini alabilmesi için yeniden sürücü kurslarında eğitim görmeleri gerekiyor. Eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar yapılan sınavları tekrar başarılı olmalı. Ayrıca, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek rapor almaları da isteniyor.


KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Ben burada pek fazla bir seyi cözecegini tahmin etmiyorum... Ehliyeti alinan sürücü nasil olsa ertesi gün ehliyetsiz araba sürür...!! Sorun halkimizin zihniyet düsüncesinde diyorum..!!


Yakup

5 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2014, 18:08

60 bin ehliyete el konuldu
Emniyet Genel Müdürlüğü 2014'ün ilk yedi ayında yaklaşık 60 bin sürücünün ehliyetine alkol nedeniyle el koydu.

Alıntı:
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerine göre, 2014'ün ilk 7 ayında Türkiye genelinde 188 bin 61 trafik kazası yaşandı.

Bu kazalarda bin 328 kişi öldü, 127 bin 823 kişi yaralandı. 1 milyar 460 milyon 331 bin 265 lira para cezası kesildi.

Aynı dönemde 59 bin 948 sürücünün ehliyetine "alkollü araç kullanmaktan" 10 bin 1 sürücünün ehliyetine "100 ceza puanını doldurmak", 2 bin 400 sürücünün ehliyetine ise, "alkol kontrolü yaptırmamaktan" el konuldu.


KAYNAK: MILLIYET.COM.TR

Burada, önemli olan ehliyete el koymasi degil.. Ehliyetleri alan kisiler, yarin ehliyetsiz araba kullanmamasini nasil önleyiz..?sayfa 1
123 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET