Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Karaman Ahmet
7 yıl önce - Çrş 03 Nis 2013, 01:09
Alman evleri halkın hizmetine giriyorAlıntı:
02 Nisan 2013 Salı 22:37

Alay Caddesi üzerinde, gar binası yanında Alman evleri olarak bilinen 10 adet tarihi ev Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılıyor…

Konya-Ankara arası hızlı tren hattının çalışmaya başlaması, ardından Konya-Eskişehir hızlı trenin de hizmete girmesi ile birlikte İstasyon Caddesi önem kazanmaya başladı. İstasyon Caddesi üzerinde bulunan Augustus Oteli’nin Meram Belediyesi tarafından restore edilerek hizmete girmesinin ardından, bölgede bulunan ve Alman evleri olarak bilinen tarihi evler de gündeme gelmeye başladı.

SOSYAL ALANLAR YAPILACAK

Büyükşehir Belediyesi’nce Devlet Demir Yolları’ndan alınan evler önümüzdeki aylarda restore edilecek. Arka kısmında bulunan geniş alanla birlikte halkın gezinti yapabileceği, kafeteryaları ve sosyal mekânları ile nezih bir alan haline gelecek evler, Konya kültür ve turizmine hizmet edecek. Proje ile ilgili çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

ALMAN EVLERİ YERİNE 40 LOJMAN

Devlet Demir Yolları Lojmanları’nın Büyükşehir Belediyesi’ne devri karşılığı Büyükşehir Belediyesi tarafından TCDD Lojman Sahası’nda 40 adet lojman olarak kullanılacak daire yapılacak. Konuyla ilgili ihale yapıldığı değerlendirme sürecinin ise devam ettiği öğrenildi. Özge Demirtaş-Memleket

http://www.memleket.com.tr/alman-evleri-halkin-hi ...78264h.htm

Konya tarihinin bir parcasi olan bu binalarin restore edilip, Konyalinin sosyal hayatini zenginlestirmesi icin hizmete sunulmasi, gercekten takdire sayan bir proje...


ÖNDER FAHRİ

7 yıl önce - Prş 04 Nis 2013, 14:22

Sadece Konyanın sosyal yaşantısına değil, asıl önemlisi özellikle Konyamızın gitgide yükselen turizmine çok büyük bir artı değer katacağı kesin. YHT'nin devreye girmesi ile kentin en önemli vizyon ve giriş noktalarından birisi haline gelen Konya garından, Konyamıza gelen veya giden yerli ve yabancı misafirlerimizin ilk karşılaşacakları mekan olması hasebiyle kentin vizyonu açısından da çok büyük ve turistik öneme haiz bir mekan olacağı muhakkak. Umarım en doğru projelerle, en nitelikli şekilde değerlendirilir ve kentin turizmine, vizyonuna ve sosyal yaşantısına sağlayabileceği maksimum faydayı sağlar.

Karaman Ahmet
7 yıl önce - Prş 11 Tem 2013, 20:05
Alman evleri ihaleye çıktı


 

Alıntı:
Konya-Ankara Hızlı Treni’nin mevcut istasyonu civarındaki Alman evlerinin restorasyonu için hazırlanan projelerin Tabiat ve Tarihi Varlıkları Koruma Kurulu’nda onaylandı, ihale tarihi belirlendi.

11.07.2013 09:48

İŞTE İHALE TARİHİ
Büyükşehir Belediyesi, evlerdeki elektrifikasyon projelerinin tamamlanmasının ardından evlerin restorasyonu için Kamu İhale Kurumu’ndan alınan onay doğrultusunda 2 Ağustos 2013 saat 11.00’de ihaleye çıktı. Evlerde gerçekleştirilecek restorasyon işleminin ihaleyi kazanan firmaya yer tesliminin akabinde 240 gün içinde tamamlanması şart koşuldu.

KONYA KÜLTÜRÜNE HİZMET EDECEKLER
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri konuyla ilgili gazetemize yaptıkları açıklamada TCDD ile imzaladıkları protokol gereği evlerin sadece işletmesini aldıklarını belirterek, “Bu evleri sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere açacağız. Böylelikle evlerin Konya kültür ve sanat hayatına katkıda bulunmasını amaçlıyoruz” dedi.

YENİ LOJMANLAR DA İHALEYE ÇIKMIŞTI
Protokolde yer alan madde gereği Büyükşehir Belediyesi tarafından TCDD’nin belirttiği alanda 40 lojman yaptırılacak. Yetkililer “Bu evlerin işletmesinin belediyemize devredilmesi karşılığı biz de TCDD’ye 40 lojman yapacağız. Bu lojmanların yaptırılması işi için ihaleye çıktık. İhale 18 Mart’ta gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanan firmayla imzalayacağımız sözleşme sonrasında 180 gün içinde lojmanlar bitirilecek” diye konuştu.

ALAY CADDESİ DE GENİŞLETİLECEK
Alman evlerinin restorasyonu kapsamında Alay Caddesi de evlere doğru 1-1.5 metre genişletilip çift şeritli bir yola dönüştürülecek. Restore edilecek binalar ile Gar arasındaki duvar, çit vb. unsurlar da kaldırılarak evlerin gar alanıyla bütünleşmesi sağlanacak.

ALMAN EVLERİNİN KISA TARİHİ
1900’lü yılların başında Almanların Bağdat Demiryolu inşaatı esnasında çalışan personel için lojman olarak yaptırdığı evler Osmanlılar ve Cumhuriyet döneminde de demiryolu çalışanlarına lojman olarak hizmet etmişti. Bölgedeki 100 evin tamamı tescillidir.
(Murat Güzel)

Haber Merkezi

http://konyapostasi.com.tr/tr/index.php?sayfa=2&a ...leye_cikti

Basliktaki haberde restore edilecek Alman evlerinin sayisi 10 ev olarak verilmis, fakat ihale tarihinin bildirildigi bu haberde bölgedeki tescilli Alman evlerinin sayisi 100 ev olarak verilmis.

Alman evlerinin tam olarak sayisini bilen varmi?

Benim tahminim 100 ev sayisinin dogru oldugu yönünde, cünki bu evlere karsilik TCDDye yapilacak lojman sayisi 40... 10 tane eve 40 tane lojman yapilacagini sanmiyorum...

Haberde bu evlerin Konya kültürü ve sanati icin kullanilacagi yaziyor. Eger evlerin sayisi 100 ise, Konyaya hizli tren ile gelen turistlerin konaklamasindada kullanilabilir tahminimce..oguz42

7 yıl önce - Cum 12 Tem 2013, 13:12

Projenin videosunu da ekleyelim..
Atila
7 yıl önce - Cmt 13 Tem 2013, 02:31

Gercekten simdiki baskan cok güzel calisiyor, hakkini vermek lazim. Kentsel dönüsüm, stadyum, spor salonu, tramvay hatti meydanlar, turizm yatirimlari vs. Bu hiza ancak Kayseri, Trabzon veya Istanbul Büyüksehir belediyesi yetisir - o da belkisayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA