Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
AgaH
13 yıl önce - Pzr 01 Şub 2004, 11:30

Türkiye, Türk Hava Kurumu'nun (THK) koordinatörlüğünde uzaya füze göndermek için kolları sıvadı. THK'nın proje düğmesine basmasıyla Roketsan AŞ'nin üretimine başladığı uzay füzesi çalışmalarına Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ODTÜ, TÜBİTAK ve İTÜ'nün yanı sıra bazı kurumlar da katılacak. Yapımı düşünülen roket, Fransızların Ariane roketinin benzeri olacak.

Uzay roketinin fırlatma üssü olarak, Antakya ve Alanya'nın düşünüldüğünü belirten THK Genel Müdürü ve Harp Hava Akademisi Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Rasim Arslan, kurum olarak artık büyük projelere imza attıklarını söyledi.

Arslan, Roketsan tarafından uzay füzesiyle ilgili üretim çalışmalarına başlandığını belirterek şöyle konuştu:

"Uzay roketi veya füzesini kurmak için ülkemizde her türlü altyapı mevcuttur. ODTÜ uydu; Roketsan füze yapabilme teknolojisine sahip, zaten Roketsan da bu konuda çalışmalara başladı. Test çalışmaları sürüyor. Kısacası un, şeker, yağ hepsi var. Sıra helvayı yapmaya geldi. Bu projede bir tek eksiğimiz var; o da fırlatma üssü. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Bu üs veya merkez için Antalya veya Antakya'yı düşünüyoruz. Bu üslerin deniz kenarında olması gerekiyor. Kuracağımız bu merkezi de birkaç yıl içinde realize edebiliriz. Eşzamanlı olarak da fırlatma araçları ve uydular tamamlanabilirse, en erken 2010'da projemizi gerçekleştirebiliriz."

Test çalışmaları yapılıyor

Roketsan AŞ de füzeyle ilgili çalışmaları gizlilik içinde yürütüyor. Uzaya atılacak füzenin şimdilik daha küçük boyutlarda üretiminin gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, test çalışmalarının laboratuvar ve arazi ortamlarında sürdürüldüğünü ve başarılı sonuçlar alındığını söylediler.

Arslan da bu çalışmaları yerinde izlediğini ve çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini belirtti.


Gelirde kontrolümüz yok

Hedeflerin sadece kurban derileriyle gerçekleşmeyeceğini, başka gelir kaynakları da yaratmaya çalıştıklarını anlatan Arslan, şöyle devam etti:

"THK, kurban derisi, fitre ve zekâtla özleştirilmiş bir kurum olarak algılanmayı hak etmiyor. Tabii biz bu kaynaklarımızı da elden çıkarmak istemiyoruz. Ama, gelirlerimizi artırmamız gerek. Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı'nda sadece 4 günde kurban derisinin getirisi 100 trilyon lira olarak hesaplandı. Biz kurban derisi toplama konusunda tek yasal kurum olduğumuz halde, bunun sadece yüzde 10'unu elde edebiliyoruz. Yani 10 trilyon lira. Bunun da belirli bir yüzdesini zorunlu olarak Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu ve Diyanet gibi kurumlara veriyoruz. Yani yüzde 90'ı bizim kontrolümüz dışında. Bu kaynağın tamamına yakınını çekebilmek için kurumun yeni vizyonunu ve yapacağı büyük projeleri halkımıza çok iyi anlatmamız gerekiyor."

milliyet.com.tr


Selcuk
13 yıl önce - Pzr 01 Şub 2004, 12:49

Gercekten muhtesem Haber! Türk Teknolojisi ilerliyor! Ve böyle Projeler gencler (Üniversite Ögrencileri) icin cok faydali olacaktir!

Bülent
13 yıl önce - Sal 03 Şub 2004, 04:36

bu konuyu yeni fark ettim, daha gecen gün bi arkadasla sohbet ediyorduk... su günleri mars'a gönderilen robotlar baya gündemde ve bizde acaba ne zaman uzaya roket göndercez diye düsünüyorduk... demek ki bizde bunun ilk adimlarini atiyoruz, sevindim gercekten...En son Bülent tarafından Sal 03 Şub 2004, 04:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Mehmet CK
13 yıl önce - Sal 03 Şub 2004, 04:44

BUnun calismalari var, tubitak tan tayyip in haci yagi kokan elini cektirttik, bu iste dananin kuyrugu TUBITAK' ta kopar. TUBITAK teknoloji transferi ile BILSAT' i Ingilizler ile uretti, sirada oz be oz kendi uydumuz var. Yani uzaya sadece roket gitmeyecek, uydumuz da gidecek roket ile beraber. Tabii ki ilk denemede degil.

Ancak boye kurtuluruz, baska yolu yok.


Bülent
13 yıl önce - Sal 03 Şub 2004, 04:50

bu uydu ajan uydusu mu
yillardir hep diger ülkelerin yaptiklarini hayranlikla izlerdim, gecen aylarda cinliler bir adami uzayi gönderince kiskanmadim degil...
dünyada daha önemli ve etkin rol almamiz icin uzay teknolojosinide yatirim yapmamiz sart...


Mehmet CK
13 yıl önce - Sal 03 Şub 2004, 07:13

Bir askeri, bir haberlesme uydusu, TUBITAK guclu bir kurumdur, bence cok rahat ustesinden gelir.

Asil onemli olan ODTU teknokentinde dunyada esi benzeri gorulmemis bir sentetik acilimli radar yapiliyor, ASELSAN onderliginde...

Cok ciddi soyluyorum, 10 yilda Ar-Ge ye butcemizin %3' u yerine %3 unu ayiralim uzayi uydularimizla doldururuz.AydinE
13 yıl önce - Prş 05 Şub 2004, 00:11

Antalya cok yuksek paralelde, zor olur.., ne kadar ekvatora yakin atarsan o kadar kisa mesafe de cabuk ve ucuz gider.
o yuzden Avrupa roketleri Fransiz Guyanasindan firlatiyor, ABD floridadan filan.


Bülent
13 yıl önce - Prş 05 Şub 2004, 00:29

ancak Rusya bildigim kadariyla roketlerini Kazakistan'dan gönderiyor... belki daha zor ve daha pahali olabilir, ama mümkün olsa gerek...

Mehmet CK
13 yıl önce - Prş 05 Şub 2004, 00:32

Iyi ya , Kibris' tan yollariz. Hem o zaman bizim EOKA cilar Kibris' i verelim de diyemezler.

karaca26
13 yıl önce - Prş 05 Şub 2004, 00:39

Ruslarin fuzeleri Fransizlara gore %25 daha sisko. ..gitmiyor abi, daha cok yakit goyacan...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET