Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zaferr
17 yıl önce - Cum 11 Mar 2005, 02:34
[TÜR-B6.03] - Boğazlardan Geçişe Yeni Denetimler GeliyorAlıntı:
Önüne gelen geçemeyecek  

TBMM, yılda ortalama 103 milyon ton petrol, kimyasal ve tehlikeli madde taşıyan 50 bin geminin geçtiği Boğazlar’ın kirlenme riskini en aza indiren yasayı onayladı.
3 ay sonra yürürlüğe girecek yasaya göre sigortasız gemiler Türk karasularına giremeyecek.

İSPAT ŞARTI

Standartlara uyduğunu uluslararası kabul görmüş belgelerle ispat edemeyen veya standartlara uymadığı konusunda açık emareler bulunan yabancı bayraklı gemilerin karasulara girişine de izin verilmeyecek. Girmiş olan gemiler de derhal çıkarılacak veya standartları sağlaması için en fazla 30 gün süre verilecek.

48 SAAT ÖNCE

Savaş gemileri ile herhangi bir devlete ait gemiler dışındaki tüm gemiler, Türk iç sularına girmeden 48 saat önce Denizcilik Müsteşarlığı’na gemi ve taşıdığı yükle ilgili bilgileri vermek zorunda olacak.

KIYIYA SİGORTA

Sigortasız hiçbir gemi karasulara giremeyecek


Standarta uygunluğunu 2 gün önce belgeleyecek


Denizi kirleten gemiler masraflarını ödeyecek


Olası kazalara karşı acil müdahale timi kurulacak.


Fabrika, tersane, tatil köyü gibi kıyı tesisleri de deniz kirliliğine karşı mali sorumluluk sigortası yaptıracak. Sigorta yaptırmayan kıyı tesislerinin faaliyetine izin verilmeyecek.

KİRLETEN ÖDEYECEK

Gemi ve kıyı tesisleri, kendilerinden kaynaklanan kirlenmenin neden olduğu temizleme masrafları ile deniz yaşamına verilen zararlar, toplanan atıkların taşınması ve bertarafı için yapılacak masrafları karşılamak zorunda olacak.

MÜDAHALE TİMİ

Yeni yasaya göre ise olası bir kazada genel koordinasyon görevi Çevre ve Orman Bakanlığı’nın olacak. Denizcilik Müsteşarlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı da yetkiyi paylaşacak. Kirliliği önlemek için acil müdahale planları hazırlanacak ve acil müdahale birimleri kurulacak.  


http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0,,sid~2@tarih ...512,00.asp


Yildiray

17 yıl önce - Cum 11 Mar 2005, 15:09

Aslinda bu önlemler icin gec bile kalindi, bundan yillar önce alinmasi gereken tedbirler idi simdi cikan kanunlar, ama yine de hayirli olsun diyelim, cevreyi koruyacak olan her türlü yasaya saygi duyuyorum.

Husnu Kursun2
17 yıl önce - Sal 15 Mar 2005, 00:28

Yildiray , lafi agzimdan aldin, sen cok yasa, gec bile kaldilar.

mehmed
17 yıl önce - Sal 15 Mar 2005, 01:03

Kusra bakmayin, hatta cahilligimi mazur görün ama, ben montrö bogazlar sözlesmesinden dolayi istedigimize dur diyemiyoruz diye biliyordum? Eger bu böyle degilde sadece kendi kanunsuzlugumuzdansa vah geçen yillar ve kazalara...

ilhan kermen
17 yıl önce - Sal 15 Mar 2005, 04:33

Bu yasaya göre bizim Türk gemilerinden pek çoğuda kendi karasularımıza giremeyecek demektir...

KERİM AK
14 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 21:50

Alıntı:
Bu yasaya göre bizim Türk gemilerinden pek çoğuda kendi karasularımıza giremeyecek demektir...


Bizim veya diğer gemilerin karasulara girişlerini içeren sözleşmeleri düzenleyen,üye ülkeleri içeren IMO gibi kurluşlar var.Bunun bizim karasularımızla bir ilgisi yok.Boğazlardan geçişi düzenleyen güzel bir uygulama zamanla görülen aksaklıklar giderilecektir.Şimdiye kadar uygulanmamasının sebebi ise altyapı yoksunluğudur.Radar ağı kurulup istinyede merkez inşasından sonra otomatik olarak geçerliliği dünyaca benimsenmek zorunda kalınmıştır.Bir çok konuda yinede bağlayıcı olamamaktayız.ANA SAYFA -> ULAŞIM