Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
mert101

7 yıl önce - Cum 22 Mar 2013, 20:15
Balcova Cami - Kilise - Sinagog - Cemevi Kompleksi


Balçova’da ‘hoşgörü’ bahçesi: Tek kapı, 3 din, 1 mezhep!

Balçova Belediyesi bir hoşgörü bahçesi için yola çıktı. Ilıcalar Bölgesi’nde hayata geçecek proje tek kapıdan cami, kilise, sinagog ve cem evine açılıyor. Balçova Belediyesi İzmir’in hoşgörü kenti olduğunu altını bir kalın çizgiye daha çizecek proje için yola çıkıyor. ‘Dinler Bahçesi’ adı verilen ve Ilıcalar Bölgesi’ne kurulacak alan tek kapıdan bir cami, kilise, sinagog ve cem evine açılacak.

Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya konuyla ilgili bir açıklama yaparak proje ve hayata geçiş süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

HOŞGÖRÜNÜN SEMBOLÜ OLACAK
Ilıcalar Bölgesi’nde imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Balçova Belediyesi tarafından hazırlanan alana Dinler Bahçesi kurmak istediklerini ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, “Alanın toplamı 330 bin m2. Biz bu alandaki planlamada kamuya kalacak 7.800 m2’lik bir alanı Sosyo-Kültürel Alan olarak belirledik. Buradaki hedefimiz ilçemizde yaşayan insanların inançlarını rahatlıkla yerine getirebileceği ve hoşgörünün bir sembolü olacak Dinler Bahçesi kurmak” ifadelerini kullandı. Planlama ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gerekçelerini anlatan bir yazı yazarak taleplerini dile getirdiklerini ifade eden Başkan Çalkaya, “Korutürk Mahallesi’nde var olan nüfusa yetecek bir camimiz yok. Ayrıca ilçemizde çok yoğun bir şekilde yaşayan Alevi inancına sahip yurttaşlarımız var. Birde ilçemizin turizm merkezi olmasından kaynaklı yurt dışından gelen Hıristiyan ve Musevi inancına sahip konuklarımız oluyor. Bizim yapmayı düşündüğümüz dinler bahçesinde herkes özgürce ve rahat bir şekilde dini inancına uygun ibadet edebilecek” diye konuştu.

Balçova’nın hoşgörüsü ile farklı bir yerleşim yeri olduğunu ifade eden Mehmet Ali Çalkaya “Yaşadığımız günler çok hassas günler. Herkesin sağduyulu olması ve ayrılıkları bir yana bırakması gerekiyor. Biz buna katkı sağlamak için İnsanların en azından inançlar bağlamında birbirilerine saygı duymalarına ön ayak olmak için bu projeyi önemsiyoruz” dedi.

 

KAYNAK: EGEDE SONSÖZ

Benim izmir icin düsündügüm önemli projelerden birisiydi yıllardır. Ancak yerini deniz manzaralı ve gelen turistlerin rahatca görebilecegi ve gezmeye gidecegi bir yer olarak düsünürdüm , turistik amaclı.. Bu proje balcovada ılıca semtinde yapılacakmıs , umarım güzel birsey ortaya cıkar, yerini tam olarak bilmiyorum..mert101

7 yıl önce - Pts 15 Nis 2013, 15:21

İzmir'e Dinler Bahçesi


İzmir'in Balçova İlçesi'nde, 2003 yılında kaçak tüp deposunda yaşanan patlama ve mezbelelik görüntüsüyle bilinen Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki alan, 'Dinler Bahçesi'ne dönüştürülecek. Bu alana cami, cemevi, sinagog ve kilise yapılacak.

Balçova Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Ali Çalkaya, İnciraltı Ilıcalar Bölgesi imar planlarının hayata geçmesiyle birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karşısındaki alana 'Dinler Bahçesi' kurmak için hazırlık yaptıklarını söyledi. Hastane karşısında planlanan toplam alanın 330 bin metrekare olduğunu belirten Başkan Çalkaya şunları söyledi:

"Burada kamuya 7 bin 800 metrekare alan kalacak. Balçova Belediyesi olarak burasının sosyo- kültürel tesis alanı olmasına karar verdik. Planlamayı yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bu alanda cami, cemevi ve kilise yapılması talebimizi gerekçeleriyle birlikte ilettik. Amacımız hem Balçova'da yaşayan insanların ibadetlerini yerine getirebilecekleri, hem de hoşgörünün sembolü bir alan yaratmak."

Korutürk Mahallesi'ndeki nüfusa yetecek bir camileri olmadığını belirten Başkan Çalkaya, Balçova'da yaşayan çok sayıda Alevi inançlı kişinin de yararlanacağı bir cemevi bulunacak Dinler Bahçesi'nde, yurt dışından gelen ve İzmir'de yaşayan Hıristiyan ve Museviler için de kilise ile sinagog yapmayı düşündüklerini söyledi. Çalkaya, Bahçe'ye tek kapıdan girileceğini, ancak içeride her inançtan kişinin ibadet olanağı bulabileceğini belirtti. Başkan Mehmet Ali Çalkaya inançlara saygının çok önemli olduğunu, bu projeyi bir an öne tamamlamayı istediklerini söyledi. Planlama sürecinin tamamlanmasında sonra proje çalışmalarının başlayacağı bilgisini verdi.

kaynak: egede son söz

Umarım bir an önce yapımı baslar. Bu tarz projeler turistik olarak da sehre ivme katar


Levopront35
1 yıl önce - Cum 17 May 2019, 22:32


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


Levopront35
1 yıl önce - Cmt 18 May 2019, 12:35


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet