Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Çrş 20 Mar 2013, 00:47
Ankara - Polatlı - YHT Garı (Türkiye'nin İlk YHT Garı)

YHT Polatlı Garı

Polatlı'da şu an iki adet Gar binası bulunmaktadır. Birisi Şehir Merkezi'nde konvansiyonel trenlerin uğradığı diğeri ise sadece YHT'lerin uğradığı Gar binasıdır.

Bu Gar Binası Şehir Merkezi'ndeki Gar'a 5 km uzaklıkta Polatlı-Haymana karayolu üzerinde bulunmaktadır. Şehir Merkezi'ne araçsız ulaşım ise 212 nolu dolmuşlarla sağlanmaktadır. Fiyatlar ise Tam=1,60 TL İnd=1,00 TL şeklindedir. 212 nolu dolmuşun son durağı ise Cumhuriyet Meydanı(Tren Garı)'dır.

Bu Gar'ın en büyük özelliği ise Ankara-İstanbul(Eskişehir) ve Ankara-Konya YHT hatlarının kavşağında bulunmasıdır.

(+)
Gar Binasına Bakış 1

(+)
Gar Binasına Bakış 2

(+)
X-Ray Cihazı Geçişi

(+)
Peronlara ulaşmak Metrolarda olduğu gibi altgeçitle bağlantılı.
Altgeçitte ise asansör ve yürüyen merdiven mevcut.

(+)
Bekleme Salonu

(+)
Bilet Satış Gişesi (Halk Merkezdeki Gar alıştığından buradaki gişe pek işlemiyor)

(+)
Eskişehir yönüne gidecek YHT 1. peronda

212 nolu dolmuş yolcusunu bekliyor.

Efe Elaldı

4 yıl önce - Çrş 20 Mar 2013, 00:57

ankaradan gelirken inşaat halindeydi peronlarını görmüştüm ama içini görmemiştim güzel olmuş ara istasyonlar bu şekilde yapılarak modern bir görünüm elde edilmeli

mirzan

4 yıl önce - Çrş 20 Mar 2013, 00:57

Gayet modern fakat mimari açıdan biraz yetersiz bir yapı olmuş. Bundan 15-20 yıl sonra hiç bir mimari değeri olmayan yıkılıp sökülmesi gereken bir yapı olacaktır diye tahmin ediyorum. Türkiye'de bir çok tren istasyonu 100 yıldan fazladır ayakta ve hemen hepsi mimari açıdan çok hoş ve daha kalıcı.

emrenmert

4 yıl önce - Çrş 20 Mar 2013, 02:47

Darısı birçok ilçenin başına

murats1907
4 yıl önce - Çrş 20 Mar 2013, 11:45

Hali hazirda bircok ilimizde tarihi gar lar var iken neden yht ler icin ayri gar yapma ihtiyaci duyuluyor anlamiyorum tamamen israf.
Paris de Londra da NYC da halen tarihi garlar hem konvansiyonel hem yht ler icin kullaniliyoe gayet de guzel oluyor.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA