Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 460
Burak3758
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 16:09

Tcdd dizel lokomotif işletmekten aciz bir kurum, hızlı metroyu tcdd ye emanet etmek çok büyük hata olur.

ARCMANİA24
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 18:06

Sabiha Gökçen uzatmasından önce bitecek sanırsam.

Mehmet Kasım ASLAN
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 18:09
HAT NUMARALANDIRMASI NASIL OLUR?

Hattın işletmesini TCDD yaparsa, metro numaralandırma sistemi de karışabilir. M11 adı üstünde M harfi metroyu temsil ediyor. M1, M2, M3,... hepsi İBB'nin metro numaralandırma sistemi. Marmaray'ın numarası yok, çünkü TCDD hattı. İstanbul Metrosu içinde numaralı değil. B1, B2, B3 gibi numaralandırma mı gündeme gelecek? M11 yerine B2 mi olacak ? TCDD'nin metro işletme yetkisi yok, banliyö işletmesi yetkisi var. O zaman numaralandırma da metro kategorisinden çıkar ! Zaten teknik anlamda "hızlı metro" diye bir kavram yok, "ağır metro" yada "hafif metro (LRT)" gibi türkçeleştirilen kavramlar var. Bu hatta HAVAİST-RAY gibi bir isim mi verilecek? Özelleştirme de düşünülür belki: İGARAY ???

Ahmet YükselS
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 19:18

Alıntı:
Metrolarin işletmeci kuruluşu Metro AŞ'dir. Banliyö isletmecisi TCDD'dir. Başka işletmeci kuruluş yok. M11'i TCDD isletecekse banliyö demektir. Halkalı fiziksel bağlantısi yapılırsa Sirkeci Havalimani banliyö işletmesi yapılırsa güzel olur. Marmaray banliyosu zaten metrolardan hızlı gider. Hızlı metro diye bir kavram yok. Ekspres metro. Durakları seyrek yapıp hızı arttiriyorlar. Hızlı metro teknik bir kavram değil siyasi, peopganda reklam, pazarlama amaçlı bir kavram.

İBB işletirse metro, TCDD işletirse banliyö! Güzel mantığını sevsinler senin! Tamamı yer altından giden banliyö hattı gördün mü hiç?

İbb işletsin istiyorsun ama ibb istiyor mu? Ondan haberin yok. Metro işletmeleri zarar ediyor. Senin İmam elinden gelse tüm metroların işletmesini bakanlığa devredecek.

Hızlı metro bal gibi var. Aç oku geri sayfalarda yazdık.
Hızlı metro yoksa, hızray projesine ''yüksek hızlı metro'' ismini kim verdi?
Yüksek hızlısı bile oluyorsa hızlısı niye olmasın?
Sadece Durak sayısı azlığı değil, maksimum hızı da normal metrolardan daha yüksek. Normallerin hızı 80 km saat iken, hızlı metroda bu 120 km saat.

Bir paragrafta bu kadar saçmalamayı nasıl becerebiliyorsun çok merak ediyorum hakkaten?

Mehmet Kasım ASLAN
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 19:42

Hattı kim isletirse isletsin ben illa ibb isletsin demedim mevzuatı söyledim TCDD'nin metro işletme yetkisi yok banliyö isletmesi yetkisi var. Dolayısıyla mevzuat değişikliği gündeme gelir ve sıfırdan yapı kurmak gerekir. Sacmalayanlar belli!

Ahmet YükselS
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 20:08

Bakanlık hattın işletmesini TCDD'ye verirse mevzuatı da değiştirir, yetkiyi de verir. Yetki verme yetkisi zeten bakanlıkta. Kim saçmalıyor acaba? Hızlı metro konusunu anladın mı bu arada? Ses çıkmadı!

xgokhan
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 20:15

Bakanligin boyle bir yetkisi yok, ne zamandir bakanliklar yasa yapiyor? Buyuksehir belediye kanununa gore toplu tasimadan buyuksehir belediyesi sorumludur, bunu begenmeyen yasayi degistirir, alisti bu millet kisiye ve partiye gore yasa degisikliklerine zaten. B. Yildirim kazansaydi boyle bir tartisma olur muydu hic sanmam.

Mehmet Kasım ASLAN
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 20:21

Saatte max 120 km hiz yapan sistem zaten banliyodur. Metrolar bu kadar hiz yapmaz. Yeraltından giden banliyö olur. Marmaray banliyodur 13 kmsi yer altından gider. M11 keşke banliyö olsaydı da halkalidan marmaray hattına girseydi. Banliyoyu aşağılık bir şey gibi lanse ettikleri için hızlı metro diyorlar. Bu hattın teknik özellikleri çok karışık bazı tanimlamalara tam uymuyor.

Burak3758
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 20:22

M11 hattında bakanlığın işletme yapacağını zannetmiyorum, ibb ye devir olacaktır. Metro vagonları üzerinde bulunan logolar bu işte bir ilk evet, ama yine de bakanlığın işletme yapacağını kesinlikle düşünmüyorum. Aylar önce de böyle düşünüyordum, şimdi de böyle düşünüyorum.

Ahmet YükselS
1 ay önce - Pzr 18 Ekm 2020, 20:29

Alıntı:
Bakanligin boyle bir yetkisi yok, ne zamandir bakanliklar yasa yapiyor?

Önce kanunla mevzuat arasındaki farkı bir öğren de gel istersen! Yönetmelik de bir mevzuattır. Marmaray hattı toplu taşıma değil mi? Nasıl yapıyor TCDD?
Mevzuatı bakanlık yapar. Toplu taşımada bakanlık yetki düzenleyici olarak her zaman belediyelerin üstündedir.

sayfa 460
ANA SAYFA -> ULAŞIM