Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 338
Atila
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 04:46

Bir şey düşündüm, yanlışım var ise, affınıza sığınarak soruyorum, belki daha önce konu açıldı, fakat bu metro hattı, Gayretepe istasyonundan başlayan, buradan Taksime ve taa Yenikapiya direk gitmezmi? Yani bir aktarma tüneli yaolimazmi?

Berke98
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 10:59

Dün akşam Göktürk'te havalimanın metro departmanında çalışan birisiyle tanıştım şans eseri, metronun 3 yıldan önce açılması imkansız dedi.

igaspotter
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 11:29

Alıntı:
Dün akşam Göktürk'te havalimanın metro departmanında çalışan birisiyle tanıştım şans eseri, metronun 3 yıldan önce açılması imkansız dedi.

Tanışmanızın şerefine siteye ilk mesajını atmışsınız, tebrik ediyorum

KAND
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 11:36

Bu inşaatın bitişi en iyimser tahminle 2.5 yıl, daha önce biteceğini söyleyenler ya çok saf ya da burada bolca bulunan troller...

Velveli
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 12:39

2022 den önce açılması imkansız. Tamam tbm tünelleri %63 bitmiş olabilir fakat sevgili troller bunun cpsi var , ray altı betonu var, katenarı var , ince işleri var, elektromekanik işleri var. Kaldıki ortaklık öyle bir ortaklıkki devletten hakediş gelsin şantiyeyi öyle çevireyim havasında. Öyle projeyi bende yönetirim. Eller cebe gidecekki proje bitsin. Piyasaya 5 aydır doğru dürüst ödeme yapılmıyor. Eğer finans sıkıntısı devam ederse 2023’üde geçer.

Atila
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 16:02

Alıntı:

Bir şey düşündüm, yanlışım var ise, affınıza sığınarak soruyorum, belki daha önce konu açıldı, fakat bu metro hattı, Gayretepe istasyonundan başlayan, buradan Taksime ve taa Yenikapiya direk gitmezmi? Yani bir aktarma tüneli yaolimazmi?

Tekrar sorsam?

mafakyanc

2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 16:07

Alıntı:

Bu dediğinizin olabilmesi için, M11'in başlangıç isatsyonundan(ki bu istasyon M2'nin "Gayrettepe" denilen istasyonu değilidr ama o istasyonla yolcular açısından entegre olacaktır....) taa Yenikapı'ya kadar M2 hattına paralel gidecek bir ikili (çift) tünel ve tüneller üzerinde belli noktalarda (belki M2 kadar sık değil...) istasyonların yapılması gerekir. Ayrıca Haliç'i nasıl geçeceksiniz? Mevcut köprü gidiş geliş iki hatlı; araya bu hatta ait set sokamazsınız zira M2 yeterince yakın aralıklarla işletilmekte. Yenikapı'da mevcut metro istasyonuna bir şekilde 2 peron daha ilave edilmesi gerekir! Böyle bir hattın ve istasyonlarının yapılmasının maliyetini de siz söyleyin; bakalım mantıklı olacak mı?

Ayrıca bir de Devlet'in elinin şu anda çok ama çok sıkışık olduğu gerçeğine rağmen mi böyle bir proje ele alınsın diyorsunuz???

Alıntı:
2022 den önce açılması imkansız. Tamam tbm tünelleri %63 bitmiş olabilir fakat sevgili troller bunun cpsi var , ray altı betonu var, katenarı var , ince işleri var, elektromekanik işleri var. Kaldıki ortaklık öyle bir ortaklıkki devletten hakediş gelsin şantiyeyi öyle çevireyim havasında. Öyle projeyi bende yönetirim. Eller cebe gidecek ki proje bitsin. Piyasaya 5 aydır doğru dürüst ödeme yapılmıyor. Eğer finans sıkıntısı devam ederse 2023’üde geçer.

Maalesef doğruları söylüyorsunuz. Bu hattın (Halkalı - Havalimanı tarafı da dahil) müteahhitleri aynı "yandaş" firmalardır. Ve bu firmalardan başta gideni olan Kolin, yakın tarihlerde İstanbul Havalimanındaki 25 yıllık işletme imtiyazını, diğer ortaklara devrederek oradan resmen çekilmiştir! Ama bu proje bir İD Projesi de olmadığından, müteahhit firmalar Devlet'ten hakediş alamadıkları sürece kendi ceplerine el at(a)mazlar: belki zaten attıklarında gerekeni çıkartamayacaklardır. Sonuç olarak yaptıkları yegane inşaat bu değil.

Bakalım bekleyip göreceğiz: Kısmen inşaat piyasasının içinde sayılırım; Şirketimiz inşaatlara ilişkin elektronik donanımlar üretiyor ya da ithal edip pazarlamasını yapıyor. Biz geleceği olduça karanlık görüyor ve bundan sonraki adımlarımızı maalesef karamsarlıkla atıyoruz.

Atila
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 18:35

Ayrı bir hattan bahsetmiyorum, sadece direk Gayretepe ve oradan Mecidiyeköy, Osmanbey ve Taksim hattına devam etsin, bu mümkün degilmi?

mafakyanc

2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 19:14

Eğer M11 setlerinin bir şekilde M2 hattına girip Yenikapı'ya kadar gitmesini kastediyorsanız, , bu da şu anda 2 nedenle mümkün değil:
1) M11 setleri 1500vdc rijid katenerli sistemle enerji alacak (yani havadan bir cins pantograf ile). M2 ise 750vdc 3. ray sistemyle enerji alır (yerden, ray seviysinden). M2 hattınfa M11 çalıştırmak için belli bir noktadan Yenikapı'ya kadar havadan enerji verecek sistemi, kaynak donanımını ve aradaki kuvvetlendiricleri vs. oluşturmk lazım. Teoride blki olabilir ama uygulamada çok pahalıya patlar ve de bu sistemi fiziki olarak barındırmak için yeterli hacim bulunabilir mi?
2) Sinyalizasyon nasıl olacak? Kumanda/Kontrol odaları iki ayrı metro sistemini kolay bir şekilde takip edebilir mi?
3) M2 zaten ancak yeterli sıklıkla hizmet veriyor. Araya M11 setlerini nasıl sokacaksınız? (Ve M11'ler her M2 istasyonunda durmasa da durdukları istasyonlarda eli bagajlı yolcunun inip binebilmesi için zaten M2'ye göre daha uzun süre durmak zorunda kalacaklar!)

Kısacası bana göre olmaz bir iş; biraz Zihn-i Sinir Procesi olmuş gibi...

Ahmet YükselS
2 hafta önce - Pzr 02 Hzr 2019, 22:54

Alıntı:
Bu inşaatın bitişi en iyimser tahminle 2.5 yıl, daha önce biteceğini söyleyenler ya çok saf ya da burada bolca bulunan troller...

O troller biz oluyoruz herhalde! Neden 2.5 yıldan önce bitmezmiş, bir anlat bakalım, belki mantıklı buluruz açıklamanı? Efendim şirkette çalışan biri dedi deyip sallayıp kaçmak yok ama!!
Ben görüşümü söyleyeyim bu arada, devlet isterse burayı 1.5 yıl sonra yani 2020 sonlarında hizmete açar, ama isterse!! Yani genel bütçe sıkıntısını gerekçe gösterip bir kaç yıl daha zamana yayalım yoluna gidilmezse burası 1.5 yılda bitip hizmete girer.. Devlette 2020 içinde bitirme kararlılığı gözüküyor. Ama siyasette ne olur, nereye gider kimse garantisini veremez. Bir savaş çıksa veya daha büyük bir ekonomik sıkıntı olsa her şey durur. Allah göstermesin.

sayfa 338
ANA SAYFA -> ULAŞIM