Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Haydar Bayraklı

6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 13:44
İzmir'de Skandal: Belediye Körfeze Kanalizasyon Boşaltıyor

İzmir'de Skandal: Belediye Körfeze Kanalizasyon Boşaltıyor
Alıntı:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2000 yılına kadar her türlü atığın aktığı İzmir Körfezi'nde alınan tedbirler sonucu deniz dibindeki hayatın yeniden başladığını açıklarken, dün Birinci Kordon'da oluşan görüntü yürek burktu. Cumhuriyet Meydanı'na 200 metre uzaklıktaki bir noktadan denize boşalan atık sular Körfez'i kahverengiye boyadı. Ayrıca çevreye yayılan koku vatandaşları ve esnafı isyan ettirirken, martılar da kanalizasyonun denize boşaldığı noktaya akın etti.

Milyonlarca lira harcanan Büyük Kanal Projesi'ne rağmen bu görüntülere bir anlam veremediklerini belirten çevre sakinleri, İzmir'in prestij mekanlarından biri olan Birinci Kordon'da bu tür görüntülere izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca hijyenik olarak da burada yürüyen insanların üzerine dalgaların bu lağım sularını sıçrattığını belirten çevre sakinleri, acil bir önlem alınmazsa bulaşıcı hastalıkların başlayabileceğine dikkat çekti.

KİRLENEN KANAL SORUNA YOL AÇTI
Konuyla ilgili İZSU Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sorunun Basmane 9 Eylül Meydanı'ndaki kollektörde tıkanma sonucu yaşanan arızadan kaynaklandığı belirtildi. İZSU'dan yapılan açıklamada, "Kanalizasyon Dairesi Başkanlığımız tarafından acil olarak tüm ekiplerimiz bu noktalara konuşlandırılmıştır. Kollektör hattının doluluk oranının başladığı 9 Eylül Meydanı'ndan itibaren su kotları okunarak hattın sorunlu bölgeleri tespit edilmiştir. Kombine kanal temizleme araçlarımız ile yapılan çalışmalar sonrasında, Meles Deresi'nden gelen kollektör hattının bağlandığı noktadan itibaren hattın içerisinde aşırı derecede malzeme olduğu tespit edilmiştir. Hattın içindeki malzemenin hızlı bir şekilde alınamaması nedeniyle, Meles Deresi ve Vasıf Çınar Bulvarı üzerinden söz konusu bölgede zaman zaman denize atık su deşarjı olmaktadır. Hattın temizlenmesi ve denize akan atık suyun engellenmesi için 12 Şubat'ta idaremizce ihale yapılmış olup önümüzdeki günlerde sözleşme imzalanarak çalışmalara başlanılacaktır. Öncelikli hedef denize akan suyun kesilmesi, ikinci hedef ise hattın tamamen temizlenmesidir."

Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/KentHaberleri/2013/03/ ...i-kizdirdi

BAKANLIK'TAN BELEDİYEYE AĞIR CEZA!
Alıntı:

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyük Kanal Projesi’nde meydana gelen tıkanıklık nedeniyle Körfez’de yaşanan lağım taşmasının faturasını İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kesti. Müdürlük, önlem alınmadığı, kirliliğe sebebiyet verildiği gerekçesiyle 40 bin TL fatura ceza yazdı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı TCDD Genel Müdürlüğü ile Körfez’in taranması, dip çamurunun temizlenmesi ve limana yük gemilerinin yaklaşabilmesi için sirkülasyon kanalı açma protokolü yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başı Körfez’deki kirlilik ile derde girdi. Birkaç gündür, Çiğli’deki arıtma tesisine giden Büyük Kanal’da yaşanan tıkanıklık nedeniyle Kordon’ta kirlilik yaşanıyor. Kanalizasyonun geri basması nedeniyle Kordon’daki suları kirleten lağım tepki görüyor. İZSU Genel Müdürlüğü sorunun çözümü için çalışırken problemi gidermeye çabalayan ekiplerin sayısı arttırıldı.

CEZA GELDİ
Körfez’de yaşanan kirlilik ve vatandaşların şikayetleri üzerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü harekete geçti. Alınan numuneler ve yapılan çalışmalar sonrasında görevini ihmal ettiği belirtilen belediyeye cezai işlem uygulanması kararı alındı. Müdürlük, belediyeye 40 bin TL çevre kirliliği cezası kesti. Karar belediyeye tebliğ edildi.

Kaynak: http://www.egedesonsoz.com/haber/Bakanliktan-Kord ...ura/836116

Yaklaşık 1 haftadır Kordon'dan körfeze kanalizasyon akıyor ve sorun hala çözülebilmiş değil !!
Beceriksiz yerel yönetim sayesinde güzelim körfeze yazık oluyor

Zafer A

6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 15:45

1- Belediyeden haz etmiyorum. Ama ortada bir boru ve içinden geçen sıvı durumu varsa, doğal sonuç olarak tıkanma sorunu da olacaktır. İnsanlar evindeki tuvalete tuvalet kağıdının rulosundan tut, eline ne geçerse atıyorsa belediye buna ne yapsın?

2- Ortada gerçekten görevi ihmal varsa, ceza görevini ihmal edene kesilir. O kişi görevinden alınır veya artık nasıl bir ceza veriliyorsa bu durumlarda o uygulanır. Belediyeye 40.000 lira para cezası kesmek ne demek? O para belediyenin babasının parası mı, vatandaşın parası o. Çevre müdürlüğünün zihniyeti nasıl bir zihniyettir? Vatandaşın çevre temizliği için vatandaşa para cezası kesmek ne demektir? Kim bu adamlar yahu?

Ayhan
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 15:47

İzmir'de her yerde ağaç katliamı oluyor. Çevre müdürlüğünün gıkı çıkmıyor. Ama bir tıkanmada hemen cezayı kesiyor.

Barış T
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 15:50

Geçen bu konu ile ilgili iş arkadaşlarımdan biri İzmir seyahatinde facebook a bu fotoğrafı paylaşmış, işler acısı.

Hatta şöyle bir yorumda da bulunmuş;
Kanalizasyon olduğu gibi denize basılıyor. Martılar pislikleri yiyorlar ve etrafta iğrenç bir koku. Bunu yetkililer görmüyormü

(+)

Ayhan
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 15:53

Belediye Başkanından açıklama geldi:

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ata Erpolat’a tepki gösteren Başkan Kocaoğlu “Büyükkanal’ın Basmane hatı ile Hilal İstasyonu arasında bir tıkanıklık var. Bu kadar büyük bir şebekede zaman zaman bu tıkanıkların olması doğal... Biz zaten fark ettik ve gerekli temizliği yapıyoruz. Benzer sorunlar benden önce de oluyordu, bizden sonra da olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre yatırımları konusunda, Türkiye’de 1 numaradır. Böyle bir belediyeye ben daha hiçbir devlet kurumundan ‘teşekkür’ almadım. Geçtiğimiz sene Torbalı’daki sanayinin bizim şebekemize bağlanmasından dolayı 92 bin lira ceza kesildi. Ödemiş’te de peynir suları şebekeye karışıyor diye Ödemiş Belediyesi’ne ceza kesildi. Şimdi de bu şebekeye ceza kesildi. Ben buradan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ı, bu üç konuyu araştırmaya, bizim çevre konusunda ne yaptığımızı ve buradaki bakanlık teşkilatının buna karşılık ne yaptığını sorgulamaya davet ediyorum. Kentin seçilmiş bir belediye başkanı olarak isteğimdir” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir’deki yetkililerini muhatap almadığını anlatan Kocaoğlu, “Bunun irdelemesi gerekir. Ben İl Müdürü’nü kesinlikle muhatap almıyorum. Bu cezayı, kendi kafalarında değerlendirip yazmışlar. Körfez Projesi, Shangay EXPO’sunda ödül kazandı. Uluslar arası çevre örgütleri bizim projemizi örnek alıyor. Biz yolumuza devam ediyoruz. Bürokrat devletin bürokratı olursa ve herkese aynı pencereden bakarsa ülkemiz kalkınır. Bürokratlar, birilerinin bürokratı olmak için çaba gösterirse, o bürokrat devlet bürokratı değildir. O bürokrat birilerinin işini yapar. Bunlar boş işlerdir. Bir bürokratın bu noktaya inmesi onun kendi problemidir. Sayın bakanımızı göreve çağırıyorum” dedi.

Yazının tamamı: http://www.egedesonsoz.com/haber/Kocaoglu-o-ceza- ...rum/836179

Tertemiz bir körfez herkesin dileği, sorumlusu varsa ve önlem alınmıyorsa elbette cezasını çekmeli ama yargılarken ve de eleştirirken adaletin terazisini iyice düşünmek gerek...

mert101

6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 16:37

9 yılda temizleyip 1 günde körfezi kirleten kimdir diye soru sorsalar cevap izmir büyükehir belediyesi olur. Birde bu körfezde yüzecektik secim vaatlerinde belediyenin. İlk önce kocaoglu denize girsin de görelim verdigi sözü

Zafer A

6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 16:48

Alıntı:
9 yılda temizleyip 1 günde körfezi kirleten kimdir diye soru sorsalar cevap izmir büyükehir belediyesi olur. Birde bu körfezde yüzecektik secim vaatlerinde belediyenin. İlk önce kocaoglu denize girsin de görelim verdigi sözü

Bundan önceki 50 yılda temizlemeyenleri ne yapalım o zaman?

Boru içerisinde sıvı taşımacılığında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin boruların dirsek, kavşak ve T bağlantı noktalarında (borunun genişliğinden bağımsız olarak) zamanla pislik birikmesi ve tıkanma durumları olur. Bunu engellemek için çetrefilli bölgelerden sıvıyı toplarken ya da bu dirsek, kavşak noktalarına yaklaşırken borulara ızgara filtre takılıp, bu filtrelerin tıkanması ya da bakım göreceği zaman kullanmak adına by-pass hatları yapmak gerekir.

Bizim kanal hattımızda böyle filtre ve bypass hattı yoksa, bu hata kanalın yapımında çalışan herkesin hatasıdır, şu andaki belediyenin değil. Eğer bu hatlar yoksa belediyenin görevi bir an önce bunları yapmaktır.

mert101

6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 17:01

Alıntı:
Bundan önceki 50 yılda temizlemeyenleri ne yapalım o zaman?

Konumuz 50 yıl öncesi değil , konumuz 2013 yılında izmirde bu durumun yaşanmıs olmasıdır.. 2009 yılında kocaoglu kalkıpta 5 sene sonra denize girip yüzecegiz diyerek secim vaatinde bulunmadı mı ? Hadi bakalım girsin denize yüzsün de görelim. Unutmadan hatırlatayım rahmetli izmir belediye baskanı piristina ölmeden önce denizi temizleyipte ölmüstü. Bu adam geldikten sonra deniz kirlenmisti yine ve yıl oldu 2013 denize kanalizasyon dökülüyor. Kimse kalkıpta burada belediyeyi övmeye kalkmasın. Burada en büyük suclu Aziz kocaogludur.

OrhunAlac
6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 17:19

Bunu ben de bizzat görüp merak etmiştim. Pasaporta doğru şu berraktı, maviydi, dibi görünüyordu, Cumhuriyet meydanı'nda ise bulanıktı. Tam bir ay önce. Bu yeni bir olay değil.

Sorumlu Kocaoğlu olsa, son 5 senede daha önce de olmuş olurdu. Arada facia olacak maalesef. Bakalım ne kadar çabuk sürede bu olayı temizleyecek belediye, asıl test bu.

Büyük kanal projesinde belki dizayn hatası vardı, sistem bu kadar yağışı kaldıramadı, çok olası.Priştina zamanında 100 milyonluk bütçe 20 milyona inmişti, belli ki bazı standartlardan feda edilmiş. Projeyi yapan bu arada IZSU, planlari da Ozfatura donemine ait..

Şimdi Kocaoğlu değil de başkası da olsa aynı sonuçtu kısacası, tıkanıklık olmuş.... Belediyenin bu boruları daha sık kontrol etmesi gerek demek ki.

Ayrıca, 1 aydır aklınız nerdeydi, İBB?

Denizde yüzmek konusuna gelince.. Özfatura da aynı sözü vermişti, sene 1999:

Alıntı:
Kutu menfezi, basın mensuplarına tanıtan Özfatura, "İZSU Genel Müdürlüğü tarafından Büyük Kanal Projesi kapsamında yürütülen Ana Kuşaklama Kanalı Kutu Menfezi, inşaat literatüründe geçen bir çalışmadır ve Ortadoğu ile Balkanlar'ın çamur balçık içinde yürütülen tek çalışmasıdır" şeklinde konuştu. Bir buçuk yılda tamamlanarak, bir trilyon liraya malolan bin 582 metre uzunluğundaki Kutu Menfez çalışması, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in katılımıyla Nisan ayının ortalarına doğru çalışmaya başlayacak. İzmir'in atıksuyunu Çiğli pompa istasyonuna taşıyacak olan Kutu Menfez'e, daha sonra Çiğli toplayıcısı ile Menemen kollektörlerinin bağlantısı da gerçekleştirilecek.

Kordonyolu'nun traşlanması için Karayolları'na son bir kez daha yazı yazdığını bildiren Özfatura, "Kötü görüntünün kaldırılması gerekiyor. O pisliğin kalkmaması için hiçbir neden yok" dedi. Kordonyolu'ndaki çökme işleminin bittiğini hatırlatan Başkan Özfatura, traşlama bittikten sonra hemen ağaçlandırmaya geçileceğini söyledi.

"AĞUSTOS AYINDA İNCİRALTI'NDA DENİZE İLK BEN GİRECEĞİM"

İnciraltı ve Güzelbahçe'de, vatandaşların bu yaz denize girebileceğini iddia eden Özfatura, "Plaj çalışmalarımız bitmek üzere. Yaz mevsiminde tüm İzmirliler gönül rahatlığı ile İnciraltı'ndan ve Güzelbahçe'den denize girebilecek. Gelecek sene de inşallah Karşıyaka'dan insanlar deniz sefasını sürecek, hatta Ağustus ayında, İnciraltı'nda denize ilk ben gireceğim" dedi

agunhan

6 yıl önce - Cum 08 Mar 2013, 18:05

Mert101'e kısmen katılıyorum. Ama Piriştina Körfezi Tertemiz yapıpta ölmüştü lafı da doğrusu biraz abartılı bir söz.
Alıntı:
Konumuz 50 yıl öncesi değil , konumuz 2013 yılında izmirde bu durumun yaşanmıs olmasıdır.. 2009 yılında kocaoglu kalkıpta 5 sene sonra denize girip yüzecegiz diyerek secim vaatinde bulunmadı mı ? Hadi bakalım girsin denize yüzsün de görelim. Unutmadan hatırlatayım rahmetli izmir belediye baskanı piristina ölmeden önce denizi temizleyipte ölmüstü. Bu adam geldikten sonra deniz kirlenmisti yine ve yıl oldu 2013 denize kanalizasyon dökülüyor. Kimse kalkıpta burada belediyeyi övmeye kalkmasın. Burada en büyük suclu Aziz kocaogludur.

Bu yapılan çok büyük bir hatadır öncelikle. Bu olan durum bana birilerinin birşeyi atladığı ve ihmal ettiği anlamını çıkartıyor. Hani Evsel atıklar (kanalizasyon) arıtılıyordu ? Hani büyük kanal projesi ? Yok tıkanmış yok borular temizlenmemiş açıklaması bence zırvadan başka birşey değil. Ortada gizlenen bence büyük bir ihmal ve hata sözkonusu !
Ayrıca Büyük Kanal Projesinin Mimarı Geçmi Başkanlardan Dr.Burhan Özfaturanın eseridir. Elinizde Büyük kanal ve arıtma yok ise kanalizasyonu denize akıtmaktan başka çareniz de yok demektir. Bundan 20-25 yıl öncesinde bu yoktu ve kanalizasyon direkt denize akardı. Dr.Burhan Özfatura nın döneminde yapılan çalışmalar ile denize kanalizasyon akışı durdurulmuştu. Yaşım 50 ve ben 7 yaşındayken Güzelyalıdan İzmir Körfezinde Yüzen bir insanım. Birçogunuzun bilmesi bile mümkün degil. Yaşı benimle denk olan M.Paşa caddesini bilenler sadece bilebilirler. Göztepe'de Sahile çıkılan sokakta MEZ gazinosu vardı (Tahta iskele üstünde balık restorantı) Buradan balık tutar ve denize girerdik. 1973 te kirlilik başlamıştı. Yani 30-35 yıl boyunca kanalizasyon suları sürekli bir şekilde körfeze akmıştır. Özfatura dönemine kadar da böyle devam etmiştir. Sonra körfeze kanalizasyon akışı kesilmiş ve denizin kendi kendine temizlenmesi için balık larvaları bırakılmış. Eski Troleybüsler körfez çıkışına denize bırakılarak balıkların ürüyerek denizi temizlenmeleri beklenmiştir. Daha sonra Atık tesislerine ulaşan atıklar ile temizleme çalışmaları başlamıştır. İzmir'e İhsan Alyanak, Dr.Burhan Özfatura ve Çok az da Piriştina nın kazandırdıkları vardır. Onun dışında kalan tüm başkanlar doğru dürüst çalışmamış ve İzmir e çok fazla birşey de kazandıramamışlardır. Siyaset yapmıyorum, doğruları yazıyorum. Kaldıki söylediğim başkanların hepsinin de siyasi görüşleri çok farklıydı. Benim için asıl olan çalışkan dürüst ve vizyon sahibi yöneticilerdir. Saygılarımla...

sayfa 1
123 ... 323334   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet