Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alp
14 yıl önce - Çrş 09 Mar 2005, 06:27
İş teklifi -Eurocontrol'de hava kontrol memurluğu için.-

Selam arkadaşlar,
Forumda Türkiye ve illeri sevgisi dışında bazı paylaşımlarında olması gerektiğini düşünen azınlıktayım.Eğer ilginizi çekerse ve iş ile de ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız aşağıdaki fırsata bakabilirsiniz.En azından sizin sorununuz yoktur belki lakin etrafınızda işe ihtiyacı olan birisinin işine yarayabilir diye düşünüyorum.
Türkiye Eurocontrol'e bağlı bir ülkedir. Eurocontrol ise Avrupanın hava trafiğinden sorumlu güçlü bir kuruluştur. Merkezi Brüksel'dedir. Bunun yanında Lüksemburg ve Hollanda'da bölümleri vardır. Eurocontrol çalışmak isteyen üye ülkelerin gençlerine bu şansı tanıyor. Buda özellikle bizim ülkemiz için bir şans. Fakat bizim gençlerimiz bunu bilmedikleri için güzel bir kariyer şansını kaçırıyorlar. Eurocontrol'de çalışmak isteyen gençlerin şu şartları taşıması gerekiyor:

18 ve 25 yaş aralığında olmak
Çok iyi derecede İngilizce bilmek
En az lise mezunu olmak
Eurocontrol'ün yapacağı sınavları kazanmak
    Eğer yukarıdaki şartları taşıyan arkadaşlar varsa, Eurocontrol'e başvurabilirler. Sınav bilgileri yada başvuru ile ilgili şartları Eurocontrol'ün internet sayfasından bulabilirler. ( www.eurocontrol.be ) Başvuru yapan adaylara sınava nerede girecekleri bildiriliyor. Sınav yeri Almanya - Hamburg veya Eurocontrol'ün herhangi bir merkezi olabilir. Yapmış olduğunuz bütün harcamaları, faturaları göstermek kaydıyla Eurocontrol size geri ödüyor. ( Uçak bileti, tren bileti, otel ücreti ve günlük harcamanız için belli bir miktar para ) Geri ödeme için sınavı kazanıp kazanmamak önemli değil. Sınavda özel yetenekle ilgili sorular soruluyor. Bunlar hafızada rakam tutma, şekilli sorular ve İngilizcenizi ölçmeye yönelik sorular. Yani bilgi sorusu değil, yetenek ve dikkatinizi ölçecek sorular. Eğer kazanırsanız Eurocontrol'ün eğitim merkezi olan Lüksemburg yada Hollanda - Maastricht 'de üç yıl eğitim alırsınız. Bu üç yılın sonunda başarılı olursanız, Hava Trafik Kontrolörü olarak çalışmaya başlarsınız. Eğer bu şartları taşıyan ve kendine güvenen arkadaşlar varsa denemelerini öneririm. Sonuçta sınavı kazanamazsanız bile kaybedecek fazla birşey yok.Ortalama aldıkları maaş yıllık 60.000 euro civarıdır.Bu da sanırım Avrupa'da yaşamak için güzel bir ücret diye düşünüyorum.Tabii ki Hollanda'da yaşayan ve oranın şartlarını bilen arkadaşlarımızdan ücretin kalitesini sorgulayabilirsiniz.

Sizden tek ricam bu başlığın altına bana bu iş detayı ile ilgili soru sorulmaması.Sonuçta ben de yukarıdaki kadar bilgi taşıyorum.Detaylar internette var.Zaten oradaki bilgileri okuyamıyor ya da anlayamıyorsanız işe haiz değilsiniz demektir ingilizce bilgisi açısından.

Saygılar,

Dr.Alp Sarıcalıoğlu

Oguzhan
14 yıl önce - Çrş 09 Mar 2005, 11:24

Sevgili Alp ve ilgilenenler,

Bu baslik ilgimi cekti ve dolayisiyla sitelerine gidip baktim ve eklemek istedigim birkac ek not var. Evet guzel bir meslege benziyor, ki bende basvursammi diye dusunmedim degil. Ama yinede benlik degil bu olay (ekonomiden baskasi sarmiyor neyapayim ). Yinede bu olayi ciddiye alan okuyanlarimizin bilmesi lagzimki sayin Alp'in "dile" getirdigi kadar kolay bir olay degil. Ilk basta universite diplomasi gerektiriyor (veya diplomayi alabilecegine dair belge (suanki durumuna gore guzel not yani). Ikincisi, butun kursa alinanlardan sadece 32 kisi ise aliniyor ve ortalama olarak bu sadece basvurup ilk testi kazanip kurslara baslayabilenlerin sadece 6% (yani basit hesap 100/6=16,67 16,67x32= hesap makinam yanimda degil birisi hesaplasin ).

Kurs sureci 2,5 sene ve bunun 1 senesini Luxemburg'da geciyor. Kurs surecinde kurulus sana belirli bir miktar para veriyor aylik ve bu Luxemburg'da iken ilk basta 1200 ve sonra 1500 avro civari. Normal sartlar altinda guzel para diyecegim ama Luxemburg oldugu icin galiba demek cok guc. Luxemburg avrupanin en pahhali ulkelerinden biri, oyle degil ise en pahallisi. Verilen burs sana kurulus adindan tek destek, yani bunun yaninda yerlesim yardimi veya yerlesim yeri dahil degil. Bilinki hollandada bir ogrenci evi (tek oda, paylasilmis mutvak ve banyo) all in sekli ile kolaylikla 500 avru'yu bulabiliyor.

Diger eklenebilecekler ise, askerik bitmis olmasi, fiziksel iyi bir kondisyonda olman, goz engelliligin olmamasi ve iyi referanslarin olmasi. Yinede kendisine guvenen arkadaslar var ise bence denemeye deger. Sirf ise harcadigin zaman bakarsan paydoslari dahil 36 saat icin aylik 4000 avro civari maas bence kotu bir miktar degil.

Saygilar

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET