Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1650
dodurgarsa
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 00:52

Mukim efendi, niye lafi anlamiyorsun?

Ben protokole ilk günden basvurup en önce imzalayanlardanim. Imar ciksin diye seve seve %20 birakmaya razi olmustum.

Ancak bu hukuken yanlis ve iptal sebebiyse, o yanlista israr etmenin anlami var mi?

Mukim
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 14:50

Dodurga efendi , burada iptal kararını ballandira ballandira anlatıyorsun. '%20 değil %1 bile alsalar yine iptal olur.' diyorsun. Ondan sonra çıkıp ben imar isiyorum diye konuşup duruyorsun.

dodurgarsa
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 15:06

Mukim efendi,

senin gercekten anlama sorunun var.

Mahkeme acikca arsa terkini yasakliyor. Ister %50, ister %20, isterse sadece %1 olsun, sonuc farketmiyor. Her sekilde plan iptal oluyor.

Durum bu kadar acikca belliyken, ayni seyi tekrarlamak sacmalik olur.

Einstein'in su sözü cok dogrudur: "Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek."

Velhasil bize lazim olan iptale sebep olmayacak bir plandir. Onun da yolu bellidir. Kanuni kesinti ve tek emsalli bir plan.

Mukim
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 18:32

Bak Dodurga efendi, şimdi 'anlama sorunun var ' vs gibi ukelaca tavır yapıyorsun da; Bu protokol %20 terk karşılığında yapıldı ve Belediye bunun karşılığında 5000 lik 1000 lik plan çıkardı.

Bir süre önce, tartışılan neydi? ekstra %6 verilmesi idi. %20 de genel anlamda bir uzlaşma vardı. 25 yıldır yapılmayan bir imar sorunu var ortada. Senin arzu ettiğin şartlarda bugüne kadar bir plan yapılmadı ve yapılmıyor. En azından bu bölgede yapılmadı. Haa ben beklerim 15 yıl daha diyorsanız. Buyrun bekleyin.
Ancak 25 yıl bekleyen bir kitle var ve bu insanlar diyorki kesinti vs de olsa? biz 10 yıl 15 yıl daha beklemektense bu şartlara razıyız ve o kadar daha zaman kaybetmeye tahammulumuz yok. Senin çizdiğin çerçevede, ABB isteseydi şimdiye kadar cikarirdi. 25 yıl beklenmiş ve olmamiş, olmuyor. Kim engel oldu. Bu kadar çok biliyorsun. Gidip çıkarsaydın ya. Tabi senin gibilerin en iyi yaptığı şey, 'istediğim şekilde olmaz ise itiraz eder, iptal ettirir, beklemeye geçerim. Buyur bekleyelim hep beraber.

Evet arsa terkine mahkeme iptal getiriebilir. Ancak bu iptalin bedeli de yine yılların kaybı demektir.

Burada şu var; zaman kaybederek (arsanı kesinti vermeksizin ) imara kavuşmak var! Yani bir zaman maliyeti var. İşte senin kafanın başardığı yer de burası !
Diğer husus; arsadan fedakarlık yaparak, zamandan kazanıp imara kavuşmak.
Zaman kaybı ve arsa %lik pay kaybı arasındaki muhasebe ve maliyet fayda analizini yapmak da makul insanların yapabiliceği, gorebileceği bir durumdur.
Ancak dün % 6 ya itiraz edip , % 20 ye tamam deyip ve bugün % 20 ye de hatta % 1 e de itiraz ediyorum diyen bir kafa yapısının bu analizi sağlıklı yapmasını da beklemiyorum.
Her türlü plana itiraz edilir, iptal de edilebilir. Burada niyet önemli. TMMOB nin , Belediye ye %20 arsa bedeli bırakılmasından dolayı itiraz etmesini bekleyen var mı! ? Biliyoruz ki Ancak Dodurga efendi giller itiraz edebilir. (Eğer mesele sadece arsa bedeli terkinden kaynaklı iptal gerekçesi ise. )

Keşke senin dediğin çerçevede imar çıksın. Kim istemez. Ancak 25 yıl geçmiş. İnsanlar yorulmuş. Ve 25 yılın sonunda, senin gibi , gerekçesiz özgüven sahibi! insanlar kalkmış millete akıl veriyor . Sen beklemeyi biliyorsan , Belediye, Devlet de beklemeyi bilir. Memlekette zibil gibi konut stoğu fazlası var.

Sn editör ütfen ! benim uyeligimi kaldır. Bu saçma sapan platformu okumak, takip etmek istemiyorum artık. Yıllar olmuş aynı terane, bir arpa boyu yol yok !

dodurgarsa
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 18:46

Mukim,

yine aynı noktada takılıp kalıyorsun.

Bak ben dahil arsanın %51 i o protokole imza attık. Biz zaten imarın çıkması için seve seve %20 terke razı olduk. Üstelik belediye buna karşılık bize daha yüksek emsal veriyordu, hem belediye hem biz kazanıyorduk.

Ancak ortaya ne çıktı?

Hem bizim arsa terketmemizin, hem de belediyenin buna karşılık daha yüksek emsal vermesinin (Kademeli emsal), yani olaydaki her iki noktanında KANUNA AYKIRI olduğunu öğrendik.

Mahkeme açıkça diyor ki, arsa terki karşılığı plan yapamazsın (buna bedel ödesen dahi); aynı şekilde kademeli emsal (aynı bölgede farklı emsaller) yapamazsın.

Mahkeme bu iki noktayı da yasaklıyorsa, o zaman yeni planda bu ikisinden de uzak durmak zorundayız. Aksi takdirde çıkacak plan yine iptal olacak. Bu konuda hem fikir miyiz?

Civardaki bütün imarlı bölgelere bak: Tombakkaya, Karayatak, Ata Mahallesi, Mevlana Mahallesi (Polsan)

Hepsinde de sadece %45 lik yasal kesinti yapılmış ve hepsi de tek emsalli olarak yapılmış.

Şu an hepsinde de imar sorunsuzca kesinleşmiş durumda.

Hepsinde ruhsat alıp inşaat yapabilirsin.

Eski dönemde yani Gökçek zamanında böylesi katakulli uygulanan yerlerde ise imar işi yıllarca mahkeme kapılarında sürünmüş, her biri en az 5 yıl uğraştırmış. Bunun sonucu da yatırımcının da müteahhitin de o bölgelerden uzak durmasına yol açmış. İmarı kesinleşeli 5 yıl olduğu halde daha tek bir çivi çakılmamış. Adamların 3, hatta 3,3 emsalli yerleri bile Karayatak'taki sadece 1 emsalli arsanın yarı fiyatına bile alıcı bulamıyor.

O nedenle benim istediğim tek şey belediye bize komşu yerlerde (Tombakkaya, Karayatak, Ata mahallesi, Mevlana mah.)ne yaptıysa aynısı olsun. Başımız ağrımasın.

YILBEY
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 19:33

Dodurga tamam. Melih katakulli yapmış, Melih şunu yapmış bunu yapmış ve hatta yapmış da yapmış..... Kardeşim!!!!! Peki bu ABB yapsın %20 versin %6 kesilmesin. Buna göre plan yapılsın. Hadi yapsınlar tutan mı var? Ne günlerdir aylardır lavaldan okuyorsunuz. Sen bir taraftan başkaları bir taraftan çok bilir ukela tavırlar. Millet cahil siz çok zekisiniz. Artist. Yapsınlar kardeşim kim yaparsa yapsın. Kim hem %20 hem %6 hem % 45 vermek ister.

mertgil
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 19:33

Abb ile yapilan protokolde bana tarlanızdan pay verirseniz imar yaparım durumu vardı.
( emsal artırımına ilaveten) Yani belediye plan yapma işini al gülüm ver gülüm alışverişiyle, "şarta" bağlamıştı.
Neydi o şart; ilgililerin yahut sozkonusu tarlalarin toplamının belirli bir yüzdesi kabul ederse ben bu planları yaparım denmişti.
Şu halde; siyasi baskı kartını bir kenara koyarsak, Abb, mahkeme kararindan dolayi ben %20 payımı alamıyorum madem, o zaman plana da şu an gerek yok diyebilir mi.!
Ya da
Plan revize edilecekse bile %20 payin, planı yapma karşılığı alınmasının hukuki bir temeli nedir bu durumda.!
Kademeli emsal iptal edilip plan revize olacaksa bu kez de mantıken başta ABB ile anlasmayanlardan da %20 kesinti ihtimali belirmesi gerekmeyecek mi.!

En son mertgil tarafından Cum 27 Ksm 2020, 19:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Mukim
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 19:38

Dodurga,

Umarım herşey istediğin gibi olur.
Haklı çıkarsın.

En iyisi, böyle bir arsamızın olduğunu unutup, hayatımıza devam etmek olur. Lakin, bizim Koop. iki yıl önce coştu, inşaata başlıyoruz diye 100 tl aidat yaptı. Ona ne demek lazım bilmiyorum doğrusu!

YILBEY
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 19:38

Evirip çevirmeye gerek yok. Musluğun başını tutanlar artık her kimseler bu adamlar kendi menfaatleri için bu işi engelliyorlar. Bence bunlar çok kalabalık bir gurup. Alan büyük olunca herkes kendine birşeyler istiyor sonra da milleti birbiriyle takıştırıyor.

dodurgarsa
1 ay önce - Cum 27 Ksm 2020, 19:59

mertgil,

o protokol zaten kanuna aykırı düşüyor. Yani ben belediye olarak zaten görevim olan imar yapma işini şartlı olarak (protokol karşılığı ve arsa terki şartıyla) yaparım demesi hukuken geçersiz. Mimarlar odası itirazında bunu vurgulamış zaten.

İkincisi (tekrar söyleyeyim benim derdim %20 değil, ben ilk günden imza atanlardanım); belediyenin protokolde arsanın belli bir kısmını (bedelli veya bedelsiz) almak istemesi kanuna aykırı. Üstelik bu şart protokolde de yeraldığı için protokol o noktadan da kanunsuz hale düşüyor.

Üçüncüsü arsa terkine karşılık daha yüksek emsal anayasanın eşitlik ilkesine aykırı düşüyor.

Bu konuda yeni plan hakkındaki iptal kararı bilgi vermiyor, ancak aynı konu sadece 2 gün önce açıklanan eski planın iptaliyle ilgili kararda ayrıntılı olarak belirtiliyor (orada da 700 dönüm arsanın belediyeye terki ve buna karşılık bazı parsellere 2 emsal verilmesi vardı). Orada da bu durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırılık olarak belirtiliyor.

Ardarda çıkan bu 2 mahkeme kararı açıkça gösteriyor ki, belediye arsanın bir kısmını (bedel karşılığı bile olsa) almaya kalkışırsa veya planda farklı emsaller uygularsa yapacağı plan yine iptal olacak.

Belediye buradan arsa sahibi olmak istiyorsa mahkemeyle iptal edilmeyecek ve "kamu yararına" uydurulabilecek bir yol var.

Ancak o aşamaya gelmeden önce bütün bölgede normal yasal kesintili ve tek emsalli bir planla imar çıkarması lazım.

İmar kesinleştikten sonra da ada/parsel bazında "kamu yararına" uydurulabilir şekilde ve arsa terkedene daha yüksek emsal verebileceği bireysel sözleşme olanağı var.

Zaten öncelikli olarak "normal" bir imarı geçirip halletse, o zaman kamu yararına uygun şekilde anlaşabileceği arsa oranı protokolün eriştiği %51 i bile fersah fersah geçip rahatlıkla %90 ları bulabilir.

@Yılbey efendi,

sana da tavsiyem millete hakaret etmek yerine 2 gün üstüste çıkan 2 mahkeme kararını da okuman.

Mahkemeyi kendimize uydurma şansımız olmadığına göre, biz mahkemeye uymak ve iptal olmayacak bir plan için çabalamalıyız.

sayfa 1650
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet