Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1598
Kıdemli
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 12:24

Plancının çabasının arkasında bazı kooperatiflerin arazi olmamasına rağmen üye kaydının yapılması yüzünden içinde bulundukları çıkmazı örtbas etme kaygısı vardır. Yoksa iptal edileceği açık olan plan yapmanın başka izahı yoktur burada illede plan diye tutturanlar da akıl fukarası değillerse topraksız kooperatife üye olup resmi yoldan dolandırılanlardır.

Gülen Erdoğan
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 13:13

Adamların derdi plan yapmak değil, milletten imza alıp malına ortak olmak, bu sayede yzülerce dönüm arsaya konmak.

Dertleri sahiden planı yapmak olsaydı, zaten iptal edileceği belli olan bu kademeli emsalin revize edilip tek emsalle çıkmasına uğraşırlardı. Soranlara da "şansımızı deneyeceğiz" demek nedir Allah aşkına? Milletin arsasıyla şans oyunu mu oynayacaklar.

Zaten millete attırmaya çalıştıkları imza iş takipçiliği sözleşmesi, yani imzayı attığın anda arsandan %6 gitti gider. Parselasyon işini başkası da alsa, plan iptal de olsa asla geri alamazsın.

O sebeple sözleşmeye milletin hakkını koruyacak şartları yazmıyorlar. Sahiden samimi iseler sözleşmeye şu maddeleri yazsınlar:

1. Sözleşme ancak kişi/firma bu parselasyon işini alırsa geçerli olur.
2. Sunulan plan iptal edilirse belirlenen ücret iptal olur.
3. Ücret olarak belirlenen arsa payı ancak bölge inşaat ruhsatına açıldığı zaman (yani iptal/mahkeme süreçleri bittikten sonra) işi üstlenen kişiye/firmaya devredilecektir. O tarihe kadar ücrete denk gelen arsa payı hissedarın üzerinde kalacaktır.

Sözleşmede bu şartlar olmadığı sürece imza attığınız anda malınızdan olursunuz. Sözlü olarak "geri veririz" gibi lafların kanunen hiç bir değeri ve bağlayıcılığı yoktur.

En önemlisi: Plancı defalarca ücret olarak 20-30 dönümün yeteceğini söyledi. Bunu duyan çok sayıda insan buna şahit. Peki ne demeye bunun 20-30 mislini ücret olarak koparmaya çalışıyor?

Sebebi de işte beraber hareket ettiklerinin zamanında yedikleri hurmalar. İşte o sebeple normal ücret asla onların açığını kapatmaya yetmiyor. Kiminin arsası elinden gitmiş, minnacık arsası kalmış; açık çok büyük. Kimi tutmuş hiç arsası olmayan bir kooperatifi kendi kooperatifine dahil etmiş; ee şimdi bir yerlerden o kadar arsa kapıp açığını kapatması lazım. Diğerleri tutmuşlar fazladan hisse satmışlar; o hisselere karşılık da biryerlerden arsa kapıp açığı kapatmak lazım.

İşte bu sebeple plancı "bana yeter" dediği 20-30 dönüm yerine bunun 20-30 misli arsayı ücret adı altında almaya çabalıyor.

Üstelik kademeli emsal olduğu için diğer bütün planlar gibi iptal edileceği kesin. Hiç bir hakim Amerika'yı yeniden keşfetmeye uğraşmaz, elinde aynı konuda hazır mahkeme kararları varken basar aynı kararı geçer. Gerekçeli kararı bile diğer kararlardan kopyala/yapıştır yapar.

Durum bu kadar açıkken hala bu plan/plancıya imza verilmesi için çırpınanların gayesi bellidir. İyi niyetli olmadıkları kesindir.

Bile bile lades diyerek imza vermeye niyetli olan varsa da, buyursun yukarıdaki sıraladığım maddeleri dahil ederek kendini korumaya almaya çalışsın. Yoksa emeğinizle, çoluk-çocuğunuzun rızkıyla aldığınız arsanız/hisseniz elinizden gider, birilerine cankurtaran simidi olur.

Gülen Erdoğan
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 16:08

Adamların derdi plan yapmak değil, milletten imza alıp malına ortak olmak, bu sayede yzülerce dönüm arsaya konmak.

Dertleri sahiden planı yapmak olsaydı, zaten iptal edileceği belli olan bu kademeli emsalin revize edilip tek emsalle çıkmasına uğraşırlardı. Soranlara da "şansımızı deneyeceğiz" demek nedir Allah aşkına? Milletin arsasıyla şans oyunu mu oynayacaklar.

Zaten millete attırmaya çalıştıkları imza iş takipçiliği sözleşmesi, yani imzayı attığın anda arsandan %6 gitti gider. Parselasyon işini başkası da alsa, plan iptal de olsa asla geri alamazsın.

O sebeple sözleşmeye milletin hakkını koruyacak şartları yazmıyorlar. Sahiden samimi iseler sözleşmeye şu maddeleri yazsınlar:

1. Sözleşme ancak kişi/firma bu parselasyon işini alırsa geçerli olur.
2. Sunulan plan iptal edilirse belirlenen ücret iptal olur.
3. Ücret olarak belirlenen arsa payı ancak bölge inşaat ruhsatına açıldığı zaman (yani iptal/mahkeme süreçleri bittikten sonra) işi üstlenen kişiye/firmaya devredilecektir. O tarihe kadar ücrete denk gelen arsa payı hissedarın üzerinde kalacaktır.

Sözleşmede bu şartlar olmadığı sürece imza attığınız anda malınızdan olursunuz. Sözlü olarak "geri veririz" gibi lafların kanunen hiç bir değeri ve bağlayıcılığı yoktur.

En önemlisi: Plancı defalarca ücret olarak 20-30 dönümün yeteceğini söyledi. Bunu duyan çok sayıda insan buna şahit. Peki ne demeye bunun 20-30 mislini ücret olarak koparmaya çalışıyor?

Sebebi de işte beraber hareket ettiklerinin zamanında yedikleri hurmalar. İşte o sebeple normal ücret asla onların açığını kapatmaya yetmiyor. Kiminin arsası elinden gitmiş, minnacık arsası kalmış; açık çok büyük. Kimi tutmuş hiç arsası olmayan bir kooperatifi kendi kooperatifine dahil etmiş; ee şimdi bir yerlerden o kadar arsa kapıp açığını kapatması lazım. Diğerleri tutmuşlar fazladan hisse satmışlar; o hisselere karşılık da biryerlerden arsa kapıp açığı kapatmak lazım.

İşte bu sebeple plancı "bana yeter" dediği 20-30 dönüm yerine bunun 20-30 misli arsayı ücret adı altında almaya çabalıyor.

Üstelik kademeli emsal olduğu için diğer bütün planlar gibi iptal edileceği kesin. Hiç bir hakim Amerika'yı yeniden keşfetmeye uğraşmaz, elinde aynı konuda hazır mahkeme kararları varken basar aynı kararı geçer. Gerekçeli kararı bile diğer kararlardan kopyala/yapıştır yapar.

Durum bu kadar açıkken hala bu plan/plancıya imza verilmesi için çırpınanların gayesi bellidir. İyi niyetli olmadıkları kesindir.

Bile bile lades diyerek imza vermeye niyetli olan varsa da, buyursun yukarıdaki sıraladığım maddeleri dahil ederek kendini korumaya almaya çalışsın. Yoksa emeğinizle, çoluk-çocuğunuzun rızkıyla aldığınız arsanız/hisseniz elinizden gider, birilerine cankurtaran simidi olur.

MEVZU MÜHİM - Mesaj arada kaynamasın

NyxSteel
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 16:14

Belediyeler bal gibi plan yapabilir, bu kendisinin kanunla belirlenmiş görevidir. Ayrıca bu görev tek belediyelerede verilmemiştir. Kendisi yapmıyorsada aldığı paydan sağlam plan yaptırabilir.
Belediyeyle yapılan sözleşmede belirtildiği üzere asli görevidir. Bu iradeyide göstermek zorundadır. Nalburcu mehmet mi bu planı yapcak veya yaptıracak ? Tabiki A.B.B işini düzgün yapmak zorundadır. Tarla kalır çözüm bulunamaz tehdidiyle garip gurabanın kimse arsasına çökmeye kalkmasın..

Emin ol bu iş mahkemeye düşerse sırasıyla asliye hukuk ve yargıtay ve danıştay 6. daire aym'ye götürebilcek maddi gücü olan insanlar var. Yani mesele hukuksa çatır çatır kastırırız. O zaman biz değil onlar düşünsün. Milletin burda ekmeğini kimseye yedirmeyiz. Bu iş eksiğinizle savcılık da biter arsa koop. Bşknları, Biz diyoruzki baştan sağlam plan yapın,hakkaniyetli eşitlik ilkesine uygun plan yapın. Bu iş mahkemelerce bozulmasın. Bu iş uzamasın. Bu imar kısa zamanda düzgün şekilde çıksın. Birileri diyorki şans deneyeceklermiş..

Benimkide arada kaynamasın..

YILBEY
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 17:59

Diyelim ki; plan bu haliyle iptal olacak. Bu adamların ( plancı) yiyici olduğunu varsayalım. Halkın seçtiği dürüst hukukçu Mansur Bey' in bu konuda ki tutumu, yaklaşımı nedir. Bilen var mı? Buradaki arkadaşların birbirlerini kırmasına gerek yok. Çünkü; kırılacak belörenzedeler değil. Madem plancıya birileri yeri olmadığı halde ( ben bilmiyorum öyle söylüyorlar) planı böyle yapalım diyor. Başkan neden bu işe sessiz kalıyor.

YILBEY
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 18:01

Ben artık anlıyorum ki; devlet buraya ve bunun gibi yerlere el atmalı.

YILBEY
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 18:03

Buradaki kademeli emsalin bir hak mağduriyeti olduğuna şahsi olarak söylüyorum inanmıyorum. Kişi verdiği arsanın aynısını veya daha fazlasını komut alanından alıyor ve böylelikle kamu arazi sahibi oluyor. Bunun neresi kötü. Belediye yapacağı alt yapı için bile buradan pay alsa hakkıdır diye düşünüyorum. Tabi bunlar benim fikrim kimseyi bağlamaz.

NyxSteel
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 18:07

Yılbey bu kadar arsa hiç bir yerde alınmadı. Kop ve Dop zaten mahkemelerde iptal ediliyor, kanunda değişti üstüne yüzde 20 verdik, üstüne birde kademeli emsal, % 6 plancıya . Böyle saçmalık yok. Bu planları zaten mahkemeler iptal ediyor. Yani bir 10 yıldaha sürünmeye mahkeme mahkeme gerek yok. Yani anlattık mahkeme içtihadları belli. Sonu belli olan bir plana gerek yok...

YILBEY
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 18:25

Tamam haklısın peki. Önerin nedir?

YILBEY
1 ay önce - Cum 29 May 2020, 18:26

Valla ben istiyorum kimse benden birşey almasın diye. Ama bakıyorum böyle bir kimse göremiyorum. Ha makul mantıklı olsun dersen tamam. Bunu yapan birisi varsa ona da tamam.

sayfa 1598
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet