Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Karaman Ahmet
7 yıl önce - Pts 25 Şub 2013, 02:06
Konya Müzesi


Alıntı:
KONYA MÜZESİ'NİN MİMARİ PROJESİ İHALEYE ÇIKTI

Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Müzesi'nin arkasına yaptıracağı Konya Müzesi'nin mimari projesi için ihaleye çıktı.

Mevlana Müzesi'nin arkasında yer alan arsa üzerine yapılması planlanan Konya Müzesi'nin mimari projesi için Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıktı. Müze, Konya'da yer alan Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi gibi müzelerdeki mekan darlığı sebebiyle sergilenemeyen bütün envanterin sergilenmesi, dağınık haldeki bu müzelerin Konya turizminde önemli bir yer tutan Mevlana Müzesi civarında bir araya getirilerek ziyaretçi sayısının artması gibi işlevleri taşıyacak.

İhalede Fiyat dışı unsurlar ile Mali unsurlar ayrı ayrı değerlendirilecek. Fiyat dışı unsurlar;

1. Fonksiyonellik (0-35 puan): Kullanış veya işleyiş bakımından maksada uygun olan, işlevselliği ifade etmektedir. İhale konusu iş için önerilen fonksiyonların, ihtiyaç programına uygun çözümlenerek önerilmesidir. Tasarımda ihale dokümanında yer alan asgari ihtiyaç programına uygun çözümlenebilinmeli, tasarımda mekan isimleri ve alanları gösterilmelidir. Binanın engelli kullanımına da imkan verebilen çözümleri, alanı verimli kullanma önerileri, mekanlar arası ilişkilerin arazi,giriş,yön, yol durumu, binada kullanılan malzemelerin ekonomikliği… gibi etkilerle ilişkili olarak ideal çözümleri en yüksek puanla değerlendirilecektir.

2. Simgesellik ve estetiklik (0-35 puan) :Tasarımın simgeselliği, genel çizgileri itibariyle tasarımın yapılmak istenen yere uygunluğu ile estetikliği, planı destekleyen iki görünüş çalışması üzerinden ihale komisyonu üyelerinin bağımsız olarak ayrı ayrı değerlendirmesi ile puanlanacaktır.

3.Projenin gelişebilirliği (0-30 puan): İhalenin karara bağlanmasından itibaren Sözleşmenin tamamlanması, işin kabul işlemlerinin tamamlanmasına ve hatta inşaatının yapılmasından sonra dahi tasarımın , mekan artışı gerekliliği, ilave fonksiyonlar ihtiyacı dolayısıyla gelişme imkanına sahip olmasıdır. Planlar ve rapordan gelişme alanı değerlendirilecektir." şeklinde tarif edilirken ihalede mali unsurlara nazaran ağırlıkları yüzde 75 olacak. Mali unsurlar ise ihaleye yüzde 25 etki edecek.

Müzenin mimari proje ihalesi 26 Şubat'ta Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleşecek. Proje ihalesini kazanan firma işe başlama tarihinden itibaren 90 gün içinde işi bitirmekle mükellef.

MURAT GÜZEL

http://www.kulismerkezi.com/konya-muzesinin-mimar ...-9979h.htm

Alıntı:
MİMARİ PROJE HİZMETİ ALINACAKTIR
KONYA BÜYÜKSEHİR BELEDİYESİ FEN İSLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI

Konya Müzesi Mimari Projesi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu
maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.


http://www.tumihaleilanlari.com/diger/konya-ihale ...11428.html

Mevlana müzesine gelen her turist bu yeni yapilacak olan Konya müzesinin potansiyel ziyaretcisi. Etnografya müzesini, Arkeloji müzesini vs. bir binada toplayip, bütün envateri (simdiye kadar yer darligi sebebiyle sergilenemeyenleride, ayni binada ziyaretciye sunmak cok önemli. Bu proje Konya`nin en önemli projelerinden teki.

Tabiki müzenin islevselligi kadar, bulundugu bölgeye mimari uyumuda cok önemli. Ortaya nasil bir sanat eseri cikacagini, cok merak ediyorum...


ahlatt
7 yıl önce - Pzr 10 Mar 2013, 11:23

insallah hayata geçirilir diye umut ediyoruz.

aykutdagli

6 yıl önce - Pzr 09 Hzr 2013, 18:57
KONYA MÜZESİ VE NEVLEVİHANE MÜZESİ


  (+)   (+)   (+)

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOMEK Altın Dokunuşlar-Güldeste Sergi ve Şöleni kapsamında “Mesleki ve Sosyal Eğitimde Belediyelerin Şehre Katkısı” konulu konferans verdi.
Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’ndeki konferansta, KOMEK’in Türkiye’nin en başarılı mesleki eğitim merkezi konumunda olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kursların yaygınlığının yanında şehir kültürüne de katkı sağladığını dile getirdi. KOMEK’in ulusal ve uluslararası alanda Konya’ya ödüller kazandırdığını, şehrin itibarını yükselttiğini kaydeden Başkan Akyürek, KOMEK’in kuruluşundan bugüne emek veren herkese teşekkür etti.

Belediye olarak Yeni Ayakkabıcılar Sitesi’nde yaptıkları mesleki eğitim merkezinin Türkiye’ye örnek olduğunu anlatan Başkan Akyürek, bu tür merkezleri diğer temel sektörler için de yaygınlaştırmak istediklerini dile getirdi. Başkan Akyürek: “Konya’da üretim yapılan her alanda mesleki eğitim vermemiz gerekiyor. Ara eleman yetiştirme ihtiyacını tam olarak gidermemiz gerekiyor. Sadece bir konuya odaklı belediyecilik şehri geliştirmez. Biz de Konya belediyeleri olarak hizmet çeşitliliği ile Konya geleneğine uygun hizmet veriyoruz” dedi.

KONYA MÜZESİ İHALE SÜRECİNDE

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin her alanda yatırımı bulunduğunu belirten Başkan Akyürek, Konya Müzesi, Canlı Mevlevihane Müzesi ve Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı ile ilgili de açıklama yaptı.

Konya Müzesi projesinin Konya’ya 1 milyon yeni ziyaretçi çekecek önemde olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Konya Müzesi, Ali Ulvi Kurucu Caddesi ile Kışla Caddesi’nin kesişme noktasına yapılacak. Protokolü Sayın Valimiz ile imzaladık. Proje tamamlandı, ihale sürecine girilecek. Çok özel bir mimariyle, özel bir tasarımla 20 bin metrekare sergileme alanı olan, Konya’daki müzelerin birleşmesinden oluşan büyük bir yatırımı hayata geçiriyoruz. Kışla Caddesi artık kültür caddesi olarak hizmet verecek ve ismi de değişecek” diye konuştu.

KONYA’DA İLK KEZ CANLI MEVLEVİHANE

Konuşmasında, Konya’da ilk defa bir Canlı Mevlevihane Müzesi’ne imza attıklarını vurgulayan Başkan Akyürek, Mevlevihane’nin Mevlana Kültür Merkezi ile Hacıveyis Camii arasına yapılacağını, içinde Semahane, Mevlana Kütüphanesi, Panorama Mevlana ile Tekke Pilavı ikramı yapılacak aşevi bulunacağını dile getirdi.

ALAADDİN-ADLİYE TRAMVAY HATTI İHALESİ

Konuşmasında Alaaddin-Adliye Tramvay Hattı ihalesinin 1 Temmuz’da yapılacağını vurgulayan Başkan Akyürek, böylece Konya’da katanersiz, telsiz, direksiz, durakta şarj olan, dünyadaki en ileri raylı sistemin hizmet vereceğini ifade etti.

SERGİYE DAVET

Başkan Akyürek, konuşmasının sonunda 9 Haziran akşamına kadar Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde açık kalacak KOMEK Altın Dokunuşlar-Güldeste Sergisi’ne tüm Konyalıları davet etti.

http://www.konya.bel.tr/haberayrinti.php?haberID=3794pater familias
6 yıl önce - Cmt 02 Ksm 2013, 13:20

Sahi ya bu müzenin ihalesi ne oldu

Karaman Ahmet
6 yıl önce - Cmt 02 Ksm 2013, 15:33

Alıntı:
Sahi ya bu müzenin ihalesi ne oldu

Ihaleden benimde haberim yok fakat herhalde müzenin yapilmasi daha sürer, Ankara Etnografya müzesinden Karahüyükte bulunan kalintilar getirtilebilmesi icin bütün prosedürler tamamlanacak, bu arada insaat ihalesine cikilacak, müze yapilacak ve Ankaradan getirilen eserler, arti Konyada daginik sekilde duran müzelerdeki eserler toplanip, bu müzede sergilenecek.

Yani anlayacagin bayagi bürokrasi isteyen, karmasik bir proje. Fakat tamamlandiginda, Türkiyenin en önde gelen müzelerinden teki olmaya aday bir müzemiz olacak...

Konyanin su anki en önemli projesi benim gözümde kültür vadisi projesi ve bu müze projeside bu kültür vadisinin en önemli yapilarindan teki olacak...sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA