Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Alperen_dt
5 yıl önce - Cum 22 Şub 2013, 18:04
Adana Mersin ve Hatay - Deniz turizmi?

Antalya, Mugla ve Ege'nin guneyi tum dunya taniyor ama Adana, Mersin ve Hatay kendi ulkemizde bile bilinmiyor (Deniz/Sahil turizim acisindan)

Yani binlerce KM Akdeniz sahilerden bahsediyoruz.

Bunun nedeni nedir? Adana, Mersin, Hatay sahileri, Antalya/Mugla/Ege sahilere gore guzel degilmi yoksa bolge daha az gelismis oldugu icin pek iyi tanitilmiyormu?

Bence Adana/Mersin/Hatay'da muthis turizim potansiyeli var.

Ama artik hatalarimizdan ogrenmeliyiz, cirkin, ucuz, kalitesiz turizimden uzak durmaliyiz, Mugla/Antalya'da bir cok sirin deniz kenar koyler/kasabalar tamamen bozuldu ve betonarme ormana donustu.

Turkiye'nin en iyi deniz turizim ornegi bence Alacati, Cesme.

berk okul
5 yıl önce - Cum 22 Şub 2013, 18:26

Alıntı:
Mugla/Antalya'da bir cok sirin deniz kenar koyler/kasabalar tamamen bozuldu ve betonarme ormana donustu.
alanya dışında bozulan bir yer yok bence. kaş, kemer aynı güzellikte. alanya zaten zoraki büyümüş bir şehir. bence bir güzelliği de yok.
betonarme binalardan ziyade göç eden insan kalitesi çok önemli.

Alperen_dt
5 yıl önce - Cum 22 Şub 2013, 19:15

Alıntı:
alanya dışında bozulan bir yer yok bence. kaş, kemer aynı güzellikte. alanya zaten zoraki büyümüş bir şehir. bence bir güzelliği de yok.
betonarme binalardan ziyade göç eden insan kalitesi çok önemli.

Belek, Dalyan gibi yerler 'cevreciler' sayesinde guzel kaldi. Dalyan Iztuzu plajinda betonarme temeli hazirladilar ama Allah sukur hic bir bina insa edilmedi ve guzeligini korudu.

Antalya'nin bazi yerlerinde acayip carpik kentlesme var.

yuceladana
5 yıl önce - Cmt 23 Şub 2013, 02:02

Buralar sanayi bölgesi de ondan, Antalya'da kaç tane fabrika var ki !

Karaman Ahmet
5 yıl önce - Cmt 23 Şub 2013, 02:07

Adana ve Hatay´i bilmem fakat Mersinde sahil boyu yazlik mezarliklarinin oldugunu biliyorum, yazik o güzelim sahil seritlerine...

Ulasim, planli imar ve yatirim ile Mersin, Adana ve Hatay sehirlerininde Akdeniz turizminden hak ettikleri payi alacaklarini düsünüyorum.

Turizm icin ulasim cok önemli ve bu konuda Akdeniz Sahil Yolu Projesi ve Cukurova Bölgesel Havaalani ile önemli adimlar atildi...

jedene
5 yıl önce - Pts 25 Şub 2013, 03:05

Bu üç şehir de adını sanayisi, tarımı, limanları, fabrikaları, ulaşım kolaylıkları ile duyurmus şehirler. Elbette her birinde ayrı ayrı, küçük çapta turizm sektörü de var ancak yeterli değil. Bu sehirlere gelen turist sayısının önemli bir kısmı da iş, sanayi, fuar, sağlık turizminden dolayı geliyor. Doğa ve tarih turizmi maalesef yeterince gelismemiş (her ne kadar büyük bir potansiyele sahip olsalar da.. ) ben bunun önümüzdeki birkaç onyıl boyunca da devam edeceğini ve bu konuda çok büyük adımlar atılmayacağını düşünüyorum. Tabii son yıllardaki otel furyasını da göz ardı etmemek lazım ancak ben bunun da iş dunyasindan kaynaklandığını düşünüyorum.

oguzbuyuka
5 yıl önce - Pts 25 Şub 2013, 11:23

Şu anda Tarsus sahiline tatil köyleri yapılıyor. Bu önemli bir başlangıç. Ben Antakya ve Tarsus'ta zengin tarihi geçmişlerinden dolayı kültür turizminin ön plana çıkacağını düşünüyorum. Antakya'da çok büyük bir mozaik müzesi yapılyor şu anda. Ayrıca gelecekte Antakya ve Tarsus gastro-turizm ile daha çok ön plana çıkacaklar.

Emre Karadayı
5 yıl önce - Pts 25 Şub 2013, 11:42

Bu 3 şehirdede bazı vakitlerde geçici olarak bulundum..Keşke turizim açısından bir yıldız olsalar dedim hep..Hepsininde müthiş potansiyeli var..
Özellkle samandağ plajı,Brezilya Rio plajından sonra dünyanın en uzun 2. plajı ama kimse orada denize giremiyor bildiğim kadarıyla çünkü suriye çöplerini denize boşlatıyor ve akıntıda o sahile sürüklüyor hepsini..Mesela buna bir çözüm bulunursa mükemmel bir turizm patlaması yaşanabilir..Adana içinde kumarhanele izin çıkacak diye birşey duymuştum ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum tabikide..Mersin bunlara göre daha iyi bir durumda turizm bakımından..Akdeniz oyunlarından sonrada daha iyi olacak inşAllah..
Ama dahada üzerlerine düşmek lazım bnce

ahmetmetehan
5 yıl önce - Prş 28 Şub 2013, 00:19

bu konuda çalışmalar var ancak daha fazla devlet desteğine ihtiyaç var.(antalya'da olduğu gibi)
adana,mersin,hatay aynı tur programında yer almalı.

kendi ilimde bazı çalışmalar var ancak yetersiz.
sahil şeridinde Arsuz isminde yeni bir ilçe oluşturuldu.burada yakın bir zamanda 4-5 adet 5* otel yapılacak.
Antakya'da ise kültür turizmine yönelik birçok proje yapım aşamasında(yeni müze-dünyanın en büyüğü- teleferik,st pierre kilisesi resterasyonu,müze otel gibi

mert101

5 yıl önce - Prş 28 Şub 2013, 00:39

Hatay diger adıyla antakya yeni antalya yada mugla olurmu diye düşünmek lazım. Tarih var deniz var il bakımından sıcak bir iklime sahip sayılır akdeniz kenti ama nedense parlamadı gitti.. Aynı şekilde Mersin Mugla kadar turist cekemez mi ? Şehir olarakta görünümü fena sayılmaz. Halk arasında çakma Mıami ismiyle bile biliniyor. Adana deniz turizminde fazla popüler olamaz ama hatay ve mersin ilceleriyle birlikte deniz turizminden yararlanabilecek kentlerdi..

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET