Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara - İzmir Tren Seferleri
123   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
mustafa şenlik
1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 01:29
Ankara - İzmir Tren Seferleri

Arkadaşlar, bu benim ilk başlığım. Hatam olursa affola. Hep hayalimdir Ankara-İzmir arasında tren seyahati yapmak fakat yolculuk sürelerinin uzunluğundan şikayet eden arkadaşlarım oldu. Siz buna katılıyor musunuz? Keyifli midir tren yolculukları? Şimdiden teşekkürler...

emrenmert

1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 01:38

Karayoluna göre çok uzun olduğunu söyleyebilirim. Demiryolu Ankara-Eskişehir-Kütahya-Balıkesir-Manisa-İzmir şeklinde gidiyor. Ama kaç saat sürer bilmiyorum

İ.Hakkı Erdoğan
1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 01:38

Ben ta çocukluğumda Ankara-İzmir arasını trenle gitmiştim ve 20 saat falan sürmüştü sanırım. Hani sabah Ankara'dan biniyordun, ertesi sabah İzmir'de iniyordun gibi hatırlıyorum. Şimdi sanırım süreler daha düştü ama yine de çok uzun sürüyor olması lazım, sanırım 14-15 saat kadar...

Ama bir 5-6 sene içinde Ankara-İzmir YHT'si açılacak. Bu hat Ankara-Polatlı, Polatlı-Afyon, Afyon-Uşak, Uşak-İzmir şeklinde planlanıyor. Ankara-Polatlı zaten bitmiş durumda. Polatlı-Afyon'un inşaatı yeni başladı. Afyon-Uşak-İzmir ise daha proje aşamasında. Hepsinin bitip, hattın hizmete girmesi 5-6 sene sürecek. Bu hatta YHT hizmete girmeden tren akıl karı değil.

mustafa şenlik
1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 01:49

Zamanı olan ve arkadaş grubuyla gitmek isteyenler için hem keyifli hem de ucuz olur trenler. Yıllar önce yapılmış olan yollar üzerinde bu kadar şehri dolaşınca 14-15 saatlik süreler normal geliyor. Hızlı tren çok büyük bir nimet, Eskişehir ve Konya'ya gitme fırsatım olmuştu. Umarım İzmir'e de hızlı trenlerle gidebilmek nasip olur.

Berktuğ
1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 01:49

Alıntı:
sanırım 14-15 saat kadar...

Geçtiğimiz günlerde bindim. Balıkesir - Ankara arası zaten 12 saat sürüyor.
Balıkesir-İzmir de aynı trenle 4 saat sürmekte;
Toplam 16 saat sürüyor. Ankara - İzmir arası demiryolu ile.

emrenmert

1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 03:07

Tren saatleri şöylemiş:

ANKARA-İZMİR
1. Tren (Karesi Ekspresi)-- Ankara Gar (kalkış): 17.50 / Basmane Gar (varış): 08.17
2. Tren (İzmir Mavi Treni)-- Ankara Gar (kalkış): 19.50 / Basmane Gar (varış): 09.17

İZMİR-ANKARA
1. Tren-- Basmane Gar (kalkış): 17.50 / Ankara Gar (varış): 08.35
2. Tren-- Basmane Gar (kalkış): 19.40 / Ankara Gar (varış): 09.32

Mesafe: 824 km

Karesi Ekspresi Durakları:
Ankara, Sincan, Malıköy, Temelli, Polatlı, Beylikköprü, Biçer, Sazak, Yunusemre, Yalınlı, Beylikova, Alpu, Eskişehir, Sabuncupınar, Uluköy, Alayunt, Kütahya, Demirciören, Köprüören, Güzelyurt, Tavşanlı, Değirmisaz, Balıköy, Gökçedağ, Piribeyler, Dursunbey, Gazellidere, Mezitler, Nusrat, Balıkesir, Çukurhüseyin, Soğucak, Savaştepe, Soma, Kırkağaç, Akhisar, Kapaklı, Saruhanlı, Manisa, Muradiye, Ayvacık, Emiralem, Menemen, Çiğili, Basmane

İzmir Mavi Treni Durakları:
Ankara, Sincan, Malıköy, Polatlı, Yunusemre, Eskişehir, Alayunt, Kütahya, Demirciören, Güzelyurt, Tavşanlı, Balıköy, Piribeyler, Dursunbey, Balıkesir, Savaştepe, Soma, Kırkağaç, Akhisar, Saruhanlı, Manisa, Muradiye, Ayvacık, Menemen, Çiğili, Basmane

Gökçe Aydın
1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 14:05

YHT'yi beklemeden hemen bu yolculuğu yapın. Ama kuşetli ya da özellikle yataklı vagonu tercih edin. YHT, demiryolunda giden bir uçak gibidir. Yataklı vagonda yapılacak bir seyahatin keyfini asla veremez.

gezengöz
1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 21:36

Ankara dan binice Eskişehir e kadar yemekli vagonda güzel bir akşam yemeği, gece yataklıda mis gibi bir uyku, sabah Balıkesirden sonra yemekli vagonda güzel bir kahvaltı, birde ara istasyonlar dan kaptığın gazeteyle gazete keyfi TADINDAN yenmez 16 dakika gibi gelir yolculuk.
Ayrıca hep karayolu veya uçakla gidene farklı açılardan farklı şehirleri ve farklı manzaraları seyretmekde cabası.
Ama yanında müzik dinlemek için düzeneğin olsun.

murat967

1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 22:30

Yakında kalkacak olan lükstür bu yataklı trenler. Vakit geçirmeden ve aceleniz olmadan güzel bir seyahat yapın. Akşam yemeğiyle ve kahvaltısıyla. Ayrıca kompartmandaki mini barda yer alan küçük sürprizleriyle.

onurnazliaka
1 yıl önce - Prş 21 Şub 2013, 22:36

Ankara-İzmir ve İzmir-Ankara arasında otobüslerde 25 liraya bilet bulunabildiği için pek tercih edilmemesi gereken ulaşım biçimdir. Aynı paraya 2 katı sürede giderek ömür çürütmenin alemi yok bu güzergahta.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM