Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
123 ... 373839   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ebruturhan

13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 09:53
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1800'lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme geldi Kadınlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart'ta eşitlik isteklerini daha yüksek sesle dile getiriyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1977 yılında 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. o günden beri her yıl mart ayının 8. günü dünya kadınlar günü olarak kutlanır.

KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

Nilüfer
13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 10:33

biz kadinlari Türkiye Cumhuriyetine kadin olarak, erkegin ardindan degil ayni hizada yan yana yürüyen insanlar olarak kabul ettiren yüce Atatürke binlerce tesekkürler ve sonsuz saygilar...

Kadinin tek bir gün degil her gün hatirlanmasi dilegiyle..
kadinlar günümüz kutlu olsun

Erkekler kiskanmayin

ssecil
13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 10:43

BÜTÜN KADINLARIMIZAIN DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLARIM

“8 Mart 1857’de bundan tam 148 yıl önce Newyork’ta, kırk bin dokuma işçisi, 14 saatlik çalışma süresinin, kısaltılması ve insanca yaşamaya yetecek bir ücret için greve gittiler. Bu grev sırasında çıkan çatışma ve yangında, kadın ve çocuk 129 işçi can verdi. Birleşmiş Milletler, 1977 yılında, bu günün anısına, 8 Mart’ın, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılmasına karar verdi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı, kadınların toplumsal ve ekonomik sorunlarını haykırdığı, çözüm için birleşmenin zorunluluğunu vurguladığı bir gündür.
Dünyada en fakir insanların büyük bir çoğunluğu kadın, eğitim almamış insanların büyük çoğunluğu kadın, erkeklere oranla %25-50 düşük ücretle çalışan kadınlar iken, dünya üzerinde her 5 kadından birisinin işkenceye maruz kaldığı bir evrende kadınlar gününü kutluyoruz!

Dünyada durum böyleyken, kendi ülkemizde, Türkiye’mizde kadınların çoğu hala görücü usulüyle evleniyor, 100 kadından 22’si yüksek öğrenim görüyor.

Berdel, başlık parası, töre ve namus cinayetleri, dayak, baskı ve gelenekler kadını hedef almaya devam ediyor.
Hala o kadar çok kadınımız yolunu bulamayacak kadar eğitimsiz ki.Yakından gözlemlediğim kadarıyla tek başlarına evlerinden herhangi bir vasıtaya binerek gelip muayene olup evlerine bile dönemiyorlar.Bir bilen getirecek diye bekliyorlar.Para kullanmayı bilmiyorlar.Büyükşehirde otursa bile dört duvar arasından dışarıya bırakılmayanlar.Kendi hayatı hakkında söz sahibi olamayanlar…
Söylenebilecek çok şey var ama şu anda bizler Türkiye’de ‘’kadınlar günü’’nü kutlamak değil,ancak sorunlara eğilinerek çözüm yolları geliştirmekle çaba gösterebiliriz.
Kadınların hak ettiği yerde olduğu ,bilinç düzeyi yükselmiş bir topluma kavuştuğumuz zaman gerçek anlamda kutlayabiliriz.
KADIN
Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde
Yatmak içindir.
Kimi der ki kadın yeşil bir
Harman yerinde dokuz zilli
Köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir.
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal
O benim kollarım bacaklarım.
Yavrum, anam, karım, kız kardeşim
Hayat arkadaşımdır.

Nazım Hikmet

Fahriye
13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 11:19
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

İLGİNÇ BİLGİLER

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan bir araştırmaya göre;

1. Dünyadaki işlerin %66’sı kadınlar tarafından görülüyor.
2. Buna karşın kadınlar dünyadaki toplam gelirin ancak %10’una sahipler.
3. Dünya’daki mal varlığının ise % 1’ine sahipler.
4. Başka bir değişle dünyadaki işlerin % 34’ü erkekler tarafından görülüyor ama erkekler dünyadaki toplam gelirin % 90’ına ve toplam mal varlığının % 99’una sahipler.

Türkiye’den Rakamlar ( Milliyet, 8 Mart 2001)

1. Şehirlerde evli kadınların % 18’i, köylerde de % 76’sı eşleri tarafından dövülüyor.
2. Kadınların % 57,7’si evliliklerinin ilk gününde şiddetle karşılaşıyor.
3. Aile içi suçların % 90’ını kadına karşı işlenen suçlar oluşturuyor.

Yukarıdaki bilgilere dayanarak çok yorum yapabilirim ama yeni bir kadın erkek tartışması başlatmak niyetinde değilim Okullarda, özel ve sosyal hayatımızda yıllardan beri aynı şeyleri konuştuk kadın ve erkekle ilgili. Arkadaşlar, benim bu saate kadar anladığım şeylerden biri, kadınların tabiatında bulunan "annelik ve koruma" içgüdüsü, yukarıdaki yaşanmış olayların bir nedenidir.
Erkekler kadınların, kadınlar da erkeklerin kıymetini bilip; birbirleri olmadan hayatın ne kadar çekilmez olduklarını hiç unutmamalıdırlar. (bence)

Fahriye
13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 15:45

Arkadaşımın birine "ne haber?" diye mail attım;bana aşağıdakileri göndermiş

Kadınların biz erkeklere göre bir sürü avantajınız var ;

* 30'unuzdan sonra tepenizdeki saçlar dökülmüyor.
* Her gün yüzünüzdeki kılları budamak zorunda kalmıyorsunuz.
* Duygularınız var ve bunlar hakkında konuşabiliyorsunuz.
* Ne kadar içerseniz için, kemerinizi asla bira göbeğinin altından bağlamak zorunda değilsiniz..
* Doğuştan doğru hediyeyi verme yeteneğiniz var...
* İstatistiklere göre, siz kocanızdan 7 yıl daha uzun yaşayacaksınız.
* Otomobilin patlayan lastiğini değiştirmeyi bilmek zorunda değilsiniz.
* Sinemada gözyaşlarına boğuldunuz diye utanmanıza gerek yok.
* Umumi tuvaletlerde herkes sizi izlemiyor.
* İlle de bir kariyer sahibi olmak zorunda değilsiniz.
* Komşunuza en büyük sırlarınızı bile anlatabilme gücüne sahipsiniz.
* Anne olmanın mutluluğunu yaşayabiliyorsunuz.
* Size hitab eden dergilerde "İdeal erkek tipi" , "Seni sevdiğini nasıl anlarsın" , gibi öğretici yazılar ve testler yayınlanıyor .
* Mutlu olabilmeniz çok basit kavramlar üzerine kurulu , mesela 1 Kratlık pırlanta yüzük vs....
* Size ait bir gün var ve bu günde mağazalar size indirim yapıyor

OsMaN UyGuN

13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 17:13

Bayan arkadaşlar sesinizi sadece yılda bir güne sığdırmayın, sizleri hayatın her köşesinde ve her yükün altında görmek istiyorum.. Kadınlar gününüz kutlu olsun

serkanen

13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 17:32

tüm bayanların 8 mart deünya kadınlar gününü kutlarım

ÖZELLİKLE DE ANNEMİN

Fahriye
13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 18:22

Sevgili Osman,
şahsım adına teşekkür ederim de...bu tür yazıları okuyunca kendimi dünya dışında yaşıyormuşum gibi hissediyorum.
Biz zaten, hayatın her köşesinde, her yükün altındayız, öyle değil mi? Sesimiz de maşallah..her yerde çıkar, çıkıyor da. Savunma değil bu yazdıklarım..tüm iyi niyetimle duygularımı yazıyorum.
Bilmiyorum ama bu mesajı okuyunca kötü hissettim kendimi...Anayasa önünde eşit kadın ve erkek. Yani, kadın isterse herşeyi yapar, başarır; belki tek başaramayacağı, fiziksel olarak bizden üstün olan siz erkeklerin yapabileceği işler olabilir. Eskişehir'de, yeni tramvayların kaptanları kadın, çoğunlukla. Büyük holdinglerde, sayısız kadın çalışıyor ve yöneticiler de kadın personel görmek istiyorlar. Nedeni de, işlerinde daha dikkatli ve özenli olmaları, bunun yanısıra estetik olarak göze daha hoş gelmeleri
Bunları neden söyledim
Alıntı:
sizleri hayatın her köşesinde ve her yükün altında görmek istiyorum
dediğin için..Türkiye'de, kadınlar adına bu kadar güzel şeyler olurken, bir taraftan da vahim olaylar yaşanmaktadır. Töre cinayetleri gibi..
Tacize genelde kadınlar uğramakta, herkesçe bilinen bir şey. Bir chat programında, konuşmak istemediğim bir kişinin bana gönderdiği mesajda "benim ve benim gibi 5- 10 arkadaşımın mor çatı altında toplanacağımızı" yazarak saldırıda bulundu. Bu saçma mesajı almamın nedeni de, hiç tanımadığım biriyle konuşmak ve tanışmak istememem idi. Bunların önü kesilemez, bitmez; diyorsun ya, "sesinizi sadece bir güne sığdırmayın" diye..Ne yapılabilir ki? Bu karakterde olan insanlar da var. Kadının çok sorunu var ama bunları yaşamanın kadın olmanın bir parçası olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Asırlardır, kadının üstündeki sorumluluğun erkeğe oranla fazla olduğu bir gerçektir. Tevfik Fikret ise yüz yıl önce şöyle diyordu:

"Kızlarını okutmamış toplumlar, oğullarını manevi öksüzlüğe mahkum ederler..."

Erkeği yetiştiren, Kadın.

Bu yazıyı yazarken, Dünya Kadınlar Günü'nün aslında ayrımcılığa yol açtığı gibi bir hisse kapıldım.

Doğu ile Batı arasında bu kadar eğitim farkı olmasaydı, belki sorunlar eşitlenirdi..Ama, Doğu'da yaşayan kadın sorunlarıyle, Batı'da yaşayan kadınların sorunları arasında neredeyse uçurum var. Keşke, orada da daha iyi okullar olsaydı ve kızlar okuyabilseydi.

ASLI
13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 18:26

Gunumuz kutlu olsun kizlar!

Murat Tolga Karahanoğlu

13 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 19:30

Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu olsun arkadaşlar...
    Bu arada acaba Dünya Erkekler Günü yok mu arkadaşlar bilen varmı?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 373839   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET