Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Eylem
14 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 02:27
Ayaklarınızı Vurmayınız Efendiler!


1923 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yirmi bin erkeğin yaşadığı yerlerin seçim bölgesi kabul edilmesi tartışılırken Bolu milletvekili Tunalı Hilmi Bey, kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmadığını söylemişti; bari nüfuslarının sayılmasını istemişti. Diğer milletvekilleri Tunalı Hilmi Bey'e tepki göstererek ayaklarını yere, ellerini de sıra kapaklarına vurmuşlardı. Tunalı Hilmi Bey "Ayaklarınızı vurmayınız efendiler! Benim mukaddes analarımın, mukaddes bacılarımın başına vuruyorsunuz ayaklarınızı. Hakikate tahammül edemiyorsunuz." demişti.
Çok şükür ki biz bugün Dünya Kadınlar Gününü seçme ve seçilme hakkına sahip kadınlar olarak kutlayabildik. Kuveyt kadınları gibi seçme ve seçilme hakkı elde edebilmek için eylem yapmak zorunda kalmadık bugün. Fakat Türkiye'de gösteri yapan kadınlar dövüldü.

1923 yılının çalkantılı ortamında kadın-erkek eşitliği için mücadele eden, "Ayaklarınızı vurmayınız efendiler" diyen milletvekillerimiz vardı. 2005 yılındaki polis dayağına kim, nasıl tepki gösterdi?


Sina

14 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 02:38

Dünya Kadınlar Günü bugün Erkekler günü yok mu diyesim geliyor ama sanırım çoğu günü işgal etmişiz zaten! tüm kadın ve kendini kadın hissedenlerin Kadınlar gününü kutluyorum.
Sanırım o dayak yiyen gruplar izinsiz gösteri yapmaya çalışanlar olsa gerek, çünkü böyle bir günü bile "Kadınların temsilcisiyiz" deyip provaleetmeye çalışanlar var, tabii arada diğer vatandaşlar da kaynıyor...


OsMaN UyGuN

14 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 02:49

Sina çok haklısın..
ne bu yaaa, rezalet valla!
bu kadar aşşağılık bir zihniyet işte; kadınlar gününde kadınları alet ederek bölücü şerefsizlerin lehine pankart açmak, slogan atmak...
8 Mart Kadınlar günü kutlu olsun!


alparslan
14 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 04:58

konuyu iyi takip edip niye o kadinlarin dovuldugunu arastirsak daha iyi olur.amacini asan seyleri yapmak kimsenin haddi degil.neden dovulduklerini kendileride zaten iyi biliyorlar.

irfan x
14 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 09:47

Batı medaysı da hemen haber yaptı konuyu, hem de çarpıtarak. Neymiş kadın hakları savunucalarını dövüyormuşuzda, neler neler. Her fırsatı değerlendirmeye çalışıyorlar türkiye alheinde! Ya, biz ne yapıyoruz?

Nilüfer
14 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 09:59

cirkin bir olay sopa dayak jop elbette bunu hic bir insan hak etmiyor!

Irfan peki biz ne yapiyoruz diyorsun, suc sadece yabanci medyada degil bizim medyamiz haberi haber halinden cikarip ortaya bire bin eklenmis olaylar cikariyorlar, belki de asilsiz. insan neye inanacagina sasiriyor.


KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN KADINLAR!!!!ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET