Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mimar m. karakoç

7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 11:46
Bursa Akpınar - 1050 Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi (bakyapı)

31.01.2013 tarihi akşamında Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür merkezinde Akpınar Kentsel dönüşüm hakkında ilk resmi çalışma mahallelileri bilgilendirerek başlandı. Yaklaşık 2500 kişinin katıldığı toplantıda projeyi hazırlayan mimar Şenol Şimşek tarafından sunum yapıldı. Belediye başkanı Recep Altepe hem proje ile ilgili hem de süreç hakkında bilgi verdi. Sorular cevaplandı. İlk toplantı çok olumlu geçti. 429.000 m² alan üzerinde yapılacak çalışma içinde yaklaşık 2300 konut yer alacak. Mevcut daire sayısı artırılmayacak. 57.000 m² lik alan ticari amaçla kullanılacak. Ticari alan kullanımı karşılığ vatandaştan bedel almaksızın dairesine daire şeklinde planlanmış bir çalışmadır. Bu günden itibaren bölgede arazi çalışması yapılmaya başlıyor. Bire bir mal sahipleri ile görüşülerek kabul edip etmediği imza karşılığı alınacak. Sonuç olumlu çıkarsa devam edilecek. Detaylı bilgiler daha sonra açıklanacak. Toplantıdan foroğraflar aşağıdadır. Görsellerin uzaktan çekim olması nedeniyle görüntü kalitesi kötü ama bilgi amaçlı veriyorum. Netleşince daha güzel görseller konulacaktır.

Salonun en üst katı ışık odasından bakış

Plan tipleri

Plan tipleri

genel görünümü

Toplantı sonunda halk her türlü soruyu sordu.

Aşağıdaki linkte basına yansıyanlar yeralmaktadır
http://www.olay.com.tr/haber/bursa-bolge/bursaya- ...40393.html

mustafaguler
7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 13:36

Bursa'da daha kötü ve kaçak yapılaşmanın olduğu mahalleler var iken neden Akpınar (eski adıyla 1050 konutlar)? Bölge olarak baktığımızda bu bölge Emek'ten, Yeni Bağlar'dan, Hamitler'den, Bağlarbaşı'ndan daha düzenli bir bölge. Neden Akpınar (1050 Konutlar) seçildi?

NOT: Bu kentsel dönüşüm, yeni çıkan kentsel dönüşüm yasasına göre değil belediye kanunlarına göre yapılıyor.

ayhan özdeni
7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 13:59

nedenlerden ziyade (ki nedeni herkese göre değişebilir,rant denilebilir,arazinin kullanılabilir olması denilebilir vs uzar) bu saatten sonra bölge insanının bu projeden nasıl maksimum fayda sağlayabileceği düşünülmeli..

Batur

7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 14:47

Alıntı:
Bursa'da daha kötü ve kaçak yapılaşmanın olduğu mahalleler var iken neden Akpınar (eski adıyla 1050 konutlar)? Bölge olarak baktığımızda bu bölge Emek'ten, Yeni Bağlar'dan, Hamitler'den, Bağlarbaşı'ndan daha düzenli bir bölge. Neden Akpınar (1050 Konutlar) seçildi?

Buradaki apartmanların depreme çok dayanıksız ve riskli olduğu söyleniyor, 1999 depreminde zarar görmüş binalar. Orada oturanlar da bu konuda şikayetçi.

Yalnız burada 2300 konuta karşılık 2300 konut yapılacakmış karşılığında da 57000m2’lik ticari alan alınacakmış. İnşaatı belediye mi yapacak? Müteahhit yapacaksa sadece ticari alan karşılığında bu işin içinden çıkabilecek mi? Tabi burada oturan vatandaşların da bu işe razı olmaları önemli, umarım sorunsuz bir şekilde proje hayata geçer.

Bu Bursa’da Doğanbey’den sonraki en büyük kentsel dönüşüm projesi olacak ama binalar zayıf olsa da burası planlı yapılaşma örneğiydi. Çarpık yapılaşmanın olduğu mahallerde de bir an önce böyle çalışmalar başlamalı.

atincmenekse
7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 15:30
çarpık yapılaşma gece kondular dolu bölgeler varken

akpınar 1050 konutlar kentsel dönüşüme hayır,gece kondu bölgelerine gitsinler,bizim bölge gece kondu önleme bölgesi olarak inşaa edildi,proje çok büyük mütahit gümlerse evsiz kalırız

umutberk
7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 16:06

Bursa'da en son yapılması gereken iş en önce yapılıyor. Akpınar'a dönüşüm sırası gelene kadar Bursa'da daha ne mahalleler var. Akpınar'ın yanı başındaki Emek , Hamitler , Bağlarbaşı mahallelerini ve daha nicelerini görmezden geliyorlar. Bölgedeki tek adam akıllı , düzenli bölgeyi yeniden yapıyorlar.

mimar m. karakoç

7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 17:14

Arkadaşlar,
genel olarak yazılan yorumlar baktım. Seçilen bölge için pek uygun yer değil deniliyor.
Buradaki binalar (5-6katlı) asansörsüz, deprem öncesi ve elle karılan betonla dökülmüş binalardır. Zemin durumu da iyi değil.
Kentsel dönüşüm denince vatandaş olarak diyoruz ki;
1-Bizden para istemeyin.
2-Kiraya çıkarsak paramızı verin.
3-Başka nüfus gelmesin.
4-Komşularımızdan ayrılmayalım.
5-Yaşanabilir modern, güvenli bir yapıda yaşayalım.
Bunda hemfikiriz.
Belediye de bu bölgedeki insanların istediğini vereceğim diyor. Burda çelişki yok. Yatırımcı yukardaki şartlarda yapıp vatandaşa teslim ederse Belediye bu işi takip edip neticelendirecek. Burada ne idareye ne de vatandaşa bir yük gelmiyor.

Diğer alanlara gelince, Soğanlı, Alemdar, Çiftehavuzlar vb. Bu çoğaltılabilir. Yerleşim yerlerinde mevcut yoğunluk Emsal:2.00-3.00 civarında. Bir yatırımcı buraya girdiğinde ne kazanırım diye düşünür. Mevcut emsal 2-3 iken yatırımcıya en az %50 pay ister. Vatandaştan bir para çıkmasın denirse emsal 4.00-5.00 olamsı lazım ki işi döndürsrün. Emsal 4.00-5.00 olan bir yerde yapı yoğunluğu düşündüğünde yaşanacak alan, yeşil alan sosyal donatı okul alanı, cami alanı, sağlık alanı vb alanları nasıl sığdıracak. Oluşan nüfusu şehir merkezine ulaştıracak geniş akslar nasıl oluşacak. kim karşılayacak.
Neticede mevcut yapı yoğunluğunun olduğu yerde kentsel dönüşüm yapılması halinde vatandaş bedel ödemeden sağlıklı bir yapı ortaya çıkmaz. Vermeden almak Allah'a mahsus denilir.
Belediye de düşünmüş bölge bölge gezmiş araştırma yapmış bu bölgenin konumu (Mudanya yoluna cephe oluşu, metro ile ulaşım ağı, mülkiyetlerin sorunsuz oluşu, kolay çözülecek bir anlayışa sahip, bilinçli ve apartman yaşamına alışmış demografik yapının sahip olması, korupark avm ye yakın oluşu, OSB lere yakın oluşu vb.) gereği yatırımcılar için cazip bir bölge olması nedeniyle burayı tercih etmiştir.
Bursada bazı firmalar da kendilerince plan ve projeler hazılayarak idarelere sunum yapmakta ve gelişmeleri beklemektedir. En önemli sıkıntı emsal ile ilgili sıkıntıdır.
Rant denilince herkes karşı çıkıyor.
Rant şahıslara gidiyorsa karşı olalım. Kente geliyorsa yardımcı olalım. Körü körüne karşı olmak yanlıştır. Elimizi cebimize atmadan işi anlamak zor. Bir inşaat kolay yapılmıyor.
Şimdilik yorumlarım bu şekilde.
Selamlar.

yavuzss
7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 17:57

Ben bu projenin bubölge halkı için sunulmuş bi şans olduğunudüşünüyorum.En önemlisi de binaların deprem yönetmeliğine uygunbiçimde tekrar yapılacak olması.
Evet burası öncelikli olmamalıydı belki ama sonuçda gözde bi mekan bu projenin diğer projelere örnek olabileceği düşüncesiyle böyle bi adım atılmış.
Düşününce mantıksız da gelmiyor..Gayet sorunsuz bi şekilde proje tamamlanabilir ve diğer projelerin önünün açılmasına da vesile olabilir diye düşünüyorum.
Halkımız tereddüt etmede haklı. Çünkü halka borçlandırma yapılıp yapılmıyacağı konusunda henüz bi bilgi verilmiş değil herkes kulakdan dolma bilgileri tartışıyor.
Bence şartlar uygun olduğu takdirde 1050 konutlar halkının dönüşüme kesinlikle evet demesi gerekir.

umutberk
7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 21:16

Alıntı:
Diğer alanlara gelince, Soğanlı, Alemdar, Çiftehavuzlar vb. Bu çoğaltılabilir. Yerleşim yerlerinde mevcut yoğunluk Emsal:2.00-3.00 civarında. Bir yatırımcı buraya girdiğinde ne kazanırım diye düşünür. Mevcut emsal 2-3 iken yatırımcıya en az %50 pay ister. Vatandaştan bir para çıkmasın denirse emsal 4.00-5.00 olamsı lazım ki işi döndürsrün. Emsal 4.00-5.00 olan bir yerde yapı yoğunluğu düşündüğünde yaşanacak alan, yeşil alan sosyal donatı okul alanı, cami alanı, sağlık alanı vb alanları nasıl sığdıracak. Oluşan nüfusu şehir merkezine ulaştıracak geniş akslar nasıl oluşacak. kim karşılayacak.

O halde kentsel dönüşüm lafta kalacak desenize , Bursa'nın asıl yukarıda ismi geçen mahallelerde dönüşüme ihtiyacı var.

ridvanco
7 yıl önce - Cum 01 Şub 2013, 21:55

Bende Hamitler'de yaşıyordum. Eskiden göçmüş bir ailenin çocuğuydum. Babam Türkiye'ye göçtüğüne pişmandır her zaman. Bulgarsitanda, asimilasyon politikası sonucu, Türk halkına göç kartı veren kadın, babama " evlat, akıl istiyorsan git batıya. Türkiye'yi görmemişsin ama ben gördüm. yaşanacak yer değil" demiş. Babam ise genç ve milliyetçi duygularla "gerekirse tuvalet temizlerim ama genede vatanıma giderim" demiş.
neden pişman ? göç ettiğinde dedemler orada kalmış. ilk önce babamı göndermişler ki işi oturtsun, yer edinsin sonradan onlar gelsin. 1978 model lada arabayı satmış babam türkiyeye gelirken. tabi annem de yeni evli oldukları için o da biraz kendi tarafından para almış ve buraya gelmişler.

Özal'ın konut vericez sözüne inanıp , iki konut ( hem babam kendisi için hemde kendi tarafı için yatırmış belgeleri ve ödemeleri ) için ödeme yapmışlar.

lakin hiç bir şey çıkmamış. o paralar artık kimin cebine gitmişse gitmiş. Babam inat etmiş, evim olacak diye. Çalışmış ve sırf göçmen mahallesi diye hamitlerden arsaya bakmışlar. tabi ilk başta oralar tarlaymış. babam anlamamış 100 metre kare eve nereye bahçe sığdıracaksın, kaldıki tarla satan mütehit değil bildiğin köyden gelmiş toprak ağası ? malum bulgarsitanda'ki evlerimizin hepsi bahçeli , 2 şer katlı çatılı. durumlar iyimiş o devirde yani bulgarsitanın avrupanın en büyük 6. ekonomisi olduğu zamanlar. Ama işte Türküz diye adımızdan dilimizden vazgeçmeyiz diye babam , bulgara mı bakıcam diye çekmiş gelmiş.

hamitler ilk başta iyiydi. hamitler dediğim o yenibağlara giden tarafı. yani derme çatma dahi olsa, tek tarafın insanları vardı. hiç hırsızlık kavga olmazdı o taraflarda. ama ne zaman mahalleye , diğer taraftan göçenler geldi, mahallenin düzeni bozuldu. yaşanmaz oldu.

3 senedir bursaya gitmedim açıkcası. kardeşim istanbulda lise okumakta. bu nedenle istanbul daha haşır neşiriz artık. oraya yerleştik sayılır. lakin bizim günahımız neydi ? biz Türküz diye direndik, kaçtık ama Türkün vatanı diye geldiğimiz devletten kazık yedik ! bizim paralar, k. ırak 1991 savaşından kaçanlara yardım diye gitti ! bizim günahımız neydi ? devlet iki daire ile geçiştirebilecek mi bu işi ? bu düzenin toptan değişmesi gerek.
Ben londradayım, burada evler sokaklar dar ama sistem var. kimse belediyeden izinsiz ev dikemez, yol kazamaz ! ama bizim belediyelerin suçu hepsi. satma toprağını her önüne gelene.

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet