Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Alp
14 yıl önce - Pts 07 Mar 2005, 03:20
Artık sözün bittiği yer :Gelibolu kazılıyor...

Avustralya basını, Gelibolu’daki Anzak Koyu civarında yürütülen yol çalışmalarında Avustralya askerlerine ait kemiklerin de hafriyatla birlikte sahile dökülmüş olabileceğini iddia etti.
Gelibolu’da yaşayan Bill Sellars adlı Avustralyalı tarihçinin iddialarına dayandırılan haberlere göre, koy yakınındaki dar yollar turist otobüsleri için 20 metreye kadar genişletilirken, Avustralya askerlerine ait mezarlar da farkında olmadan kazıldı. Avustralya basını, Anzak çıkarmasının 90’ıncı yıldönümü için 25 Nisan’da yapılacak törenler öncesi yürütülen yol çalışmalarında meçhul Türk şehitlerine ait kemiklerin de bu şekilde ortaya çıkmış olabileceği öne sürdü.

OTOPARK TEPKİSİ

Öte yandan Çanakkale'deki çeşitli sivil toplum örgütleri, Şehitler Abidesi'nde anıt mezarların bulunduğu yerin otoparka dönüştürülmesini protesto etmek amacıyla ‘Şehitliğimizi Geri İstiyoruz’ adlı imza kampanyası başlattı.

Yıllar yılı savaşlarımız ile övünmemiz haksız yere değildi.Destan yaratan ordumuz güç koşullarda düşman ile iyi baş edebilmişti.Bilmiyorlardı ki ileride kendi ülkesinde rant isminde bir düşman onları yattıkları topraklardan atacaktı.Bu yazıyı bugünkü Hürriyet yayımlamış.Aslında şaşırmadım da değil.Hürriyet böylesi bir toplumsal olaya yer vererek beni de Çanakkaleli dostlarımızı da şaşırttı.Gelelim konumuza.Bu otopark yapımını ve mezarlıkların olduğunu tahmin ettiğimiz noktaya yol yapılacak diye büyük bir hafriyat yapılıyor.Eskiden Türk mezarlığı olduğu açıkça belli ve üzeri ve kenarları demir parmaklıklar ile kapalı alan sökülerek yol yapılıyor diye mezarlar kazılıyor ve her gün o kadar çıkan toprak ve bilumum savaştan kalan anılar denize dökülüyor.Buna dur diyen ya da ne yapıyoruz burası tarihin fışkırdığı alanlar biz ne yapıyoruz diyen daha çıkmadı.Belki Hürriyetin bu yazısı sonrasında ya da Avustralyalı devlet adamları çıkar da bu yıkıma son verir.Şöyle de komik bir durum var.Benim ülkemdeki yaptığım hatayı bana 19.900 km. uzaktaki ANZAC torunu söylüyor.Ah benim güzel memleketim sana ben ne yapsam da seni iyice yıksam böyle durduğun yeter...
Daha da acı olansa yıllardır 24 Nisanı 25 bağlayan gece çıkarmanın temsili için bir araya gelen Türk Avustralyalı ANZAC ve Mehmetçik torunları için her yıl normal sayılacak tören yapılır sonrasında her iki ülke mezarlıkları gezilerek anılar tazelenirdi.Buraya kadar herşey normal değil mi? Bu sene bu törenlerin daha turistlik olması gerektiğini savunan bir grup Turizm derneği üyeleri oraya otel,altyapı,tesis kazandırımı yapacağına mezarlıkların olduğu bölgeye turistlik cafeler ve törenin olduğu gün kurulacak çadırlarda yemekler ve Türk geleneklerinin tanıtıldığı standlar açacaklarını duyurdular.Yani ne kel alakadır bu anlamadım gitti.Adamlar zaten oraya dedelerinin mazisini anmaya ,ulus oluşlarının kudretini kutlamaya gelmiş bir de mezarlık içerisinde ne alaka Turkiye tanıtımı ve çadır ile ortalıkta döner ve ızgara köfte kokusuna...İleride bu işin iyice cılkı çıkar gece törenlerden sonra orada bir de dans pisti yapıp turiste iyi ki geldiniz hiyooo diye dans bile ettiririz.Bazen turistlik hareketlerimizin asyadaki bazı aciz ülkeleri kadar olduğunu düşünüyorum...

Saygılar

OzgurK
14 yıl önce - Pts 07 Mar 2005, 10:26

Herşeyi yozlaştırmaya ve maddiyata dökmeye meraklı bir milletin son icraatıda böylece gözler önüne serildi.

Korkarım yakında anafartalar köyünüde yıkıp yerine birinci sınıf tatil köyü yaparlar,

bu başlık altın başka bir konuya değinmek istiyorum, bir kesim bu şekilde şehitlerimiz üzerinden rant elde etmeye çalışırken, takunyalı tabir edilecek diğer bir kesim de buralarda mollaların sayesinde savaş kazanıldıi yok şöyle bir aksakallı dede çıktı bütün bir tümeni yok etti gibi safsatalar anlatarak o bölgeye dini turizm düzenlemeye başladılar,

Bence her ikiside çok tehlikeli oluşumlar,
Orada yatanların hiçbir çıkar gözetmeksizin sadece vatanını korumak için çok genç yaşta dünyanın gördüğü en vahşi savaşlardan birine girip, bu vatan uğruna canlarını veren kişiler olduğunu unutmayıp en azından SAYGI duymalıyız.

Alp
14 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 02:59

Arkadaşlar bu sitede binlerce kere puanlama açıklaması yapmaktan bıkmış bir denetim kadrosu ve aklı başında açıklama yapan üye sayısı çok olmasına rağmen hala puanlama sistemini nasıl kullanamayacağını bilmeyen üyeler ile meşgul oluyoruz.Lütfen puanlamayı sadece puan vereyim gibi bir amaç için kullanmayınız.Yukarıdaki yazıyı anlamayacak zekada insanların bu sitede yapacağı tek şey sağ üst köşedeki x işaretine basıp sonra bilgisayarı soğumaya bırakmasıdır.Lütfen buna çok dikkat edelim.Kişisel sorunları olanlar için de mesaj atabilme gibi bir lüks var.Eğer onu da beceremiyorsanız ilk kural geçerli hani sağ üst köşe olan...

emel
14 yıl önce - Prş 10 Mar 2005, 14:00

ben en cok bu konuda milliyetcilik hislerimle hareket ediyorum belki ama, ingilizlerin anzak ismiyle kurdugu karma ordunun buraya cikmasiyla bu adi kendi kendilerine vermis olmasi ve hala anzak koyu diye dile getirilmesi, beni cok rahatsiz ediyor. bu Koy'un adi önceden de Ariburnu idi, hala öyle. Ariburnu Koyu, Anzak degil...

Alp
14 yıl önce - Cum 11 Mar 2005, 06:41

Emel hanım çok güzel bir yerden yakalamışsınız lakin ben de tam tersini düşünüyorum.Çanakkale savaşını diğer savaşlardan ayıran binlerce özellik sayabiliriz ve en başında da bu savaştan sonra birbirine yakınlaşan iki ulustan bahsedebiliriz.Örneğin bizim Arıburnu dediğimiz yer halen Arıburnu olarak durmakta lakin Arıburnu içerisinde 1 km lik bir alana yapılan çıkarma noktasının adına "Anzac cove" demişler.Hak verin ki o yapılan çıkarma noktasında 21 saat sonunda 5.400 askeri şehit vermişler ve denizin kendi mavi rengine geri gelebilmesi tam tamına 5 koca gün sürmüş.Şimdi diyeceksiniz ki toprak bizim onun için oraya Arıburnu denilsin.Güzel dersiniz ama şunu da unutmayalım şu anda yendiğimiz ve topraklarımızdan yaptığımız baskı sonucunda kaçırdığımız Yeni zelandalı ve Avustralyalı askerlerin memleketleri de hem de her ikisi de kendi ülkelerinde Kadıköy büyüklüğündeki bir alana "ULU ONDER ATATURK PARKI" olarak isim vermişler.Şimdi orada kimse çıkıpta bu adam bizi yenmişti orduları ile ne iş bu adamın adını parka veriyorsunuz demiyor.Bence milliyetçiliğin de bir raconu var hiç ses etmeden o kadar toprak müdahafası ve saldırısı yapan ruha saygılı olup isim konusunda karşılıklı jestleşmelere gitmeliyiz.
Fakat güzel bir yerden yakaladığınızı da itiraf edeyim.Gelibolu da zamanında yapılan bir çalışmada belediye başkanımızda sizin düşüncenizdeydi ve sonradan konuyu kendisine taşıdığımızda zor ikna oldu kendileri...

Sevgiler,

emel
14 yıl önce - Cmt 12 Mar 2005, 14:36

dedigim gibi belki bu konuda fazla hassasim. Canakkale'de yasanan o aci savasta ülkemizin engin, cagdas, okumus insanlari kayboldu, yok oldu, öldü. kendi ülkeleri icin savastilar. orada ölmüs ya da bir sekilde kaybolmus kabul edilen binlerce yabanci askere kizginim demiyorum, onlar kendilerine verilen emirleri yerine getrimek icin binlerce kilometre uzak memeleketlerinden gelip, neden öleceklerini bile bilemeden öldüler. onlarinki de cok aci. fakat avusturalya'da Ulu Önder Atatürk Parki'ni kurmalarinin sebebi, sadece askerlerinin canakkale'de ölmüs olmasi degil. Atatürk'ün orada ölen her askeri kendi evladimiz olarak görmüs olmasi ve bunu bütün diger ülkelere aciklamis olmasidir. bilmiyorum ben hala Ariburnu Koyu'nun isminin unutulmamasi gerektigine inaniyorum. bu en cok bizim icin önemli.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET