Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
emrenmert

4 yıl önce - Çrş 23 Oca 2013, 03:59
Halkalı-Kapıkule (Bulgaristan hududu) Hızlı Demiryolu Proje ve İnşaat Aşamaları

Ankara-İstanbul hattında olduğu gibi bu hat ile ilgili proje ve inşa çalışmalarıyla ilgili bilgileri bu başlıkta toplayalım. Sohbet, fotoğraf ve yorumlar da burada olsun.

Projenin adı
Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin Yapımı

Tahmini yatırım değeri
981.465.246 €

Projenin ana unsurlarının ve faaliyetlerin tanımlanması
Halkalı-Kapıkule demiryolu hattı, Türkiye'nin Trakya bölgesindeki doğu-batı aksında alternatif bir taşımacılık koridoru oluşturarak İstanbul ile Kapıkule (Bulgaristan hududu)'yi hızlı tren hattıyla bağlayacaktır.

Trakya bölgesinde bir yüksek hız koridorunun oluşturulması ile bölgedeki endüstriyel olarak hızla gelişen alanların Avrupa, Anadolu ve Asya ile demiryolu aracılığıyla bağlanması; mevcut demiryolu hattının yetersiz ve bölgedeki ihtiyaçlara cevap veremeyecek kadar eski olması nedeniyle projenin temel amacıdır. Proje, yüksek standartlı demiryolu teknolojisine göre tasarlanmıştır. Hattın yapımının 4 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

HKDHP, diğer projelerden bağımsız özel bir proje olduğundan, projenin uygulaması üç aşamada gerçekleşecektir:
- Toprak işleri, tünel, köprüler ve viyadükler; alt ve üst geçitler ile hidrolik yapılar ve istasyonlar dahil demiryolu altyapısının inşası
- Balast ve ray döşemeleri, elektrifikasyon, sinyalizasyon ile haberleşme dahil demiryolu üst yapısının inşası
- İşletim hattı için TCDD'ye devri ile TCDD tarafından gerçekleştirilecek olan işletim aşaması dahil demiryolunun işletimi

Projenin ana amaçları ve beklenen sonuçların tanımlanması
Hat, mevcut hattan farklı olarak ayrı bir koridor ile hizmet sağlayacaktır; proje yaklaşık 232 km uzunluğundadır. 250 km/h maksimum tasarı hızıyla, mevcut Halkalı istasyonu ve Kapıkule (Bulgaristan hududu) arası seyahat süresi bölgedeki diğer taşımacılık türlerine göre daha kısa olacaktır (mevcut demiryolu, devlet karayolu, otoyol).
Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin özellikle;
- Bölgedeki mevcut kentsel ulaşım problemlerine uzun soluklu bir çözüm getirmek
- Anahat demiryolu hizmetlerindeki mevcut işletim problemlerini rahatlatmak
- Asya ile Avrupa arasındaki demiryolu sistemine direkt bağlantı sağlamak
- Demiryolu hizmetlerinde kapasiteyi, güvenilirliği, erişilebilirliği, dakikliği ve güvenliği arttırmak
- Demiryolu uzunluğu ile seyahat süresini kısaltmak
- Hava kirliliğini azaltmak
- Kaza oranlarını azaltmak

Proje süresi
18 ay

Proje uygulama başlangıç tarihi
Nisan 2014

Proje uygulama bitiş tarihi
Eylül 2015

Tevfik Metin Tanöven

4 yıl önce - Çrş 23 Oca 2013, 11:17

Arkadaşlar Kapıkule-İstanbul YHT tasarısı diye bir başlığımız 13.09.2006 tarihinde Murat Caner arkadaşımız tarafından zaten açılmış.Tekrardan 22.01.2013 tarihli Kapıkule-İstanbul YHT inşaatı ne zaman biter ve 23.01.2013 tarihinde Halkalı-Kapıkule(Bulgaristan hududu)Hızlı demiryolu Proje ve inşaat aşamaları diye bir başlık açmaya gerek yok zannedersem.Bu başlıkla ilgili daha öncedende açılmış bir başlığımız zaten site de var.Sitede gerekli araştırmaları yapmadan bunlarla ilgili başlık açmak ne derece doğru yorumunu sizlere bırakıyorum.Aynı konuyla ilgili tekrar başlık açmaktansa var olan ilgili başlıklarda yorumlarımızı yaparsak ve bu açılan iki başlık önceden açılan başlıklara taşınırsa daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.Saygılarımla.

emrenmert

4 yıl önce - Çrş 23 Oca 2013, 14:12

Orada olurlar olmazlar, proje nasıl olacak vb. bunlar konuşuyordu. Şimdi iş kesinleşti ve inşaat aşamasına gelindi. Burada da İstanbul-Ankara hızlı treni başlığında olduğu gibi inşaat aşamalarını ve gelişmeleri konuşalım diyorum.

Murat Caner
4 yıl önce - Çrş 23 Oca 2013, 14:54

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=30869& ...;start=260

Daha kesinleşmiş bir durum yok. Kazma vurulunca burdan devam ederiz.

İyi haber. AB krediyi kesmişti. Bizimkilerin kafasına bi şiy düşmüş olmalı.

kerembey72
4 yıl önce - Cum 10 May 2013, 14:21
SINIRA DAYANDI---Bulgaristan'da hızlı tren hattı hizmete açıldı

http://www.zaman.com.tr/gundem_bulgaristanda-hizl ...88294.html

emrenmert

4 yıl önce - Cum 10 May 2013, 16:34

Bizim tarafta da inşaat Nisan 2014'te başlayacak hayırlısıyla. 230 km olacak. 2 sene sürer tahminen.

tugcanaslan
4 yıl önce - Cum 10 May 2013, 23:41

Hizmete açıldı denilen hat 18 km imiş
Ayrıca trenler 160 km/sa hızla gidecekmiş ne anladım ben o işten. 250-300 km/sa hızdan konuşulurken 160 nedir yahu?

Saffet 1001

4 yıl önce - Cum 10 May 2013, 23:48

Kapikuleye Hizlitren goturmenin Mantigini anlamadim ben Arkadas.
Edirnede kac Milyon Insan yasiyor ki Hizli Tren Ihtiyac var?
Kapikuleye yapilacak Hizlitrene Carcur edilecek Para Bulgarlara yarar. Edirnedeki yasayan Ikiyuz Bin Kisi icin 230 Kilometrelik Hizlitren Maliyet yapilacagina bu Mebla Antalya Konya Hizlitrenine harcanmalidir.
Bulgarlarin Hizlitrene binip binip Istanbula gelmesini Istemiyorum ben.
Trakyaya Demiryolu zaten var.
Trakyada Yavas Tren ve Otobus yeter diyorum kiziyorsunuz.

Mehmet Kasım
4 yıl önce - Cum 10 May 2013, 23:52

Alıntı:
Kapikuleye Hizlitren goturmenin Mantigini anlamadim ben Arkadas.

avrupaya hızlı bağlanmak olabilir mi? batı trakya ulaşımı için de olabilir.

emrenmert

4 yıl önce - Cmt 11 May 2013, 00:50

Tabi canım. Hızlı tren hatları sadece sizin memleketinize yapılmalı. Nasıl bir mantık bu yahu

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 91011   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM