Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 940
Cemoli D18
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:36

24 Ocak 2019'da paylaştığım haber ve fotoda istasyonda bir çok iş geride kalmıştı.
Vagon seti raya oturtulmuştu.
Mart 2019'da testler yapılmıştı.

Bu hattın, ihalesi Ekim 2013'te yapıldı. Temel atma töreni, 9 Şubat 2014'te yapıldı.

Eylül 2019'da bir yazımda 9 aydan önce açılması zor diye bir yorumum olmuş. Bu durumda Haziran 2020'den önce açılamaz manası çıkıyor.

2019 Ekim sonu, Kasım başında; 2020 Ocak'ta hizmete alınacak dendi.
Sonra, Şubat 2020'de açılır dendi.
Sonra, 2020 ilk çeyreği, ilk yarısında hizmete alınır dendi.
2020 Mart denildi.
En sonunda 19 Mayıs 2020 tarihi olarak söylemler ayyuka çıktı.

22 Mart tarihinde covid19 nedeniyle açılış sekteye uğrayabilir dedim. Linç yedim.

Bundan sonraki süreçte en erken açılış Eylül 2020, en geç açılış tarihi Şubat 2021'dir.

NOKTA

Ünal O
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:36

Alıntı:
Sizin mantık ile gidersek %99'u bitmiş bir hattı açmak rol çalmak olmuyor mu

Niye rol çalmak olsun işi yürüten ibb idi yine ibb. Seçimle gelmiş, seçmen görev ve yetki vermiş. , İstanbulu görevin ifasını bekliyor. Verilmiş bir görevi ( beğenen var beğenmeyen var) yapmak veya yapmaya gayret etmek rol çalmal olamaz.

Benim ibb yönetiminden ( imamoğlu değil başkası da olsaydı değişmezdi) beklediğim hadi dediğiniz gibi %99 bitmiş olsun o kalan % 1 i bitirip hattı hizmetime sunmasıdır. Birkaç ay
daha uzama makul olabilir ama çok uzarsa (2021 gibi) . Seçmen bir dahaki sefer de onun kulağını çekmesini bilir. 😉

Tolga0606
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 22:05

Alıntı:
Takmışlar ötekileri eleştirmediniz kısmına. Benim burada hükümeti de, eski İBB'yi eleştirdiğim bir sürü mesaj mevcut.

Ama o da önemli değil. Ben siyaset karıştırmıuorum deyip eleştirilere toz kondurmamak ta ayrıca bir ironi. Yani mis gibi ben siyaset yapmam ama Ekrem'e de toz kondurmam düşüncesi.

Geçmiş dönemde yapılamayan yada bitmeyen hatların neredeyse tamamı ödenek yetersizliğinden sıkıntı yaşadı. Ama inşaatların gecikmesi normal, olağan durumlarmış gibi yansıtılıp, sinyalizasyon işinin bitmemesi anormal olarak gösteriliyor. Sanki eskiden metro inşaatları tıkır tıkır işliyordu da bu dönemde işler bozuk gibi bir algı yaratılıyor. Şuna eminim ki, eğer bu pandemi dönemi geçmiş dönemde olsa ve bu hat açılmasaydı eski yönetime tek laf edilmeyecekti.
Kabataş uzatması harici, eski yönetimin elinde pandemi gibi bir bahane de yokken hala geçmiş dönemi savunmak için bahaneler uyduruluyor, eleştirim buna.

İmamoğlu bu hatla ilgili net tarih vererek hata yapmıştır. Eğer net bir tarih verdiysen ya açacaksın yada sıkıntı başladığında hemen açıklama yapıp insanları bilgilendireceksin. Açılma tarihine 1 hafta kala burayı açamıyoruz denilmez. Şimdi de doğru olanı yapıp tarih vermiyor. Yüklenicinin konuşmasını dinledim, İspanyol firmanın bizzat yerinde inceleyip, onay vermesini bekliyorlar. "Sertifika olmadan bir etabı bitirip diğer etaba geçemiyoruz" dedi. Adamların da ne zaman geleceği belli değil. Bu İBB ile alakalı bir durum da değil. Bu kez de niye tarih vermiyor diye eleştiriyorsunuz. Bu durumda tarih verilmesi asıl hata olur. Yine yüklenicinin yaptığı açıklamada; yerli firma tarafından hatta çalışmalar sürdürülüyor ve beklenilenden iyi iş çıkarıyorlarmış. Belki pandemi süresince kaybedilen zaman daha az olabilir. Bunu İspanyollar geldiğinde anlayacağız. Hatla ilgili net bir fikre o zaman sahip olunabilir.

Sinan Bilgin
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 22:28

ben kendi adima konusayim, ekreme toz kondurmama derdim yok, adam 1 senedir baskan, cok basarili bulmadigimi da ,bir mansur yavas gibi tunc soyer gibi daha sessiz kalip isine bakan bir adam olmadigini goruyorum

bir onceki mesajimda da sov kelimesini bizzat ozgur irademle kullandim .. onu toz kondurmayanlara soyleyeceksiniz ,cunku oyleleri de var

benim tahammul edemedigim sey esitsizlik, adaletsizlik, istanbul son 5 senedir cok kotu idare ediliyor, metrolar yarim birakiliyor, ongorusuzluk had safhada, boyuna belediye baskani degisti etti .. altindan kalkilamayacak sayida metro isine girip saftlar acilip birakildi .

15-20 sene onceki 100 seneki yapilanlarin toplami kadar is yapilmistir, zaten mevcut siyasi iktidarin basarisinin temeli yerel yonetimlerdir .. eger 2002 oncesi halkta karsilik bulan bir belediyecilik anlayisi olmasaydi bugunlere gelemezdi bugunku iktidar

ama son 5 senede gerek manasiz projeler, gerek yesil katliami ,hatasini cok az kabul eden cumhurbaskaninin bile istanbulda yapilasmada cevreye gerekli ozeni gosteremedik itirafi ve bizi burada ilgilendiren ulasim yatirimlarindaki aksakliklar

bunlar bir butunun icerisinde imamoglunun sovundan, 3 ay 5 ay bir hatti gec acmasindan cok daha oncelikli ve irdelenmesi gereken konular .. yoksa imamoglu bu mevzuda hatali degildir demiyor kimse

suna da katiliyorum, gecmisi surekli kurcalamak bir fayda saglamaz.. bu dogru .. ama gecmisteki konulari gormezden gelerek de surekli bugunu aciklamaya da calisamayiz ,katkisi var

Teflon Tava
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 22:30

Alıntı:
bir mansur yavas gibi tunc soyer gibi daha sessiz kalip isine bakan bir adam olmadigini goruyorum

Ne iş yapmışlar örnek verir misin?

Sinan Bilgin
1 ay önce - Cum 22 May 2020, 22:35

Alıntı:
Şuna eminim ki, eğer bu pandemi dönemi geçmiş dönemde olsa ve bu hat açılmasaydı eski yönetime tek laf edilmeyecekti.

kritik cumle burasi .. edilmeyecekti degil aslinda, edilecekti , ama edenler bugun etmeyenler olmayacakti, bu kez de karsi cenah surekli o eksikleri gundemde tutacakti , belediye degisince su an sus pus olanlar da onlar mesela

iki tarafta da 80-85% boyle insanlar var .. faysali biraz ayri tutuyorum , dogru seyler soyluyor yalan yok.. ama bir konuda bizi aptal yerine koymasa iyi olur ,ben bu forumda yazar olarak asiri olmasa da okuma olarak cok aktifim senelerdir , belki 13-14 senedir surekli okurum ..

faysalin soyledigi gibi kendi savundugu cenah ile ilgili bir ton hatayi son 1 seneki kadar elestirdigi olmadi.. "eskileri de elestirdik" diyor ama en fazla "bu hat coktan bitmeliydi.." seklinde cumleleri var

yani kisaca soylediklerinin buyuk kismi dogru, istifade de ediyoruz ama kesinlikle ve kesinlikle gecmis elestirileri ile suankilerin alakasi yok .. bizi bir kac ornekle yaniltirsa fikri sabit degiliz elbet

Cemoli D18
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 00:55

@Sinan Bilgin;

Şahsım olarak bir çok konuda iktidarı, hükümeti, Ak Parti'yi, Reis'i bir çok konuda eleştirmişliğim oldu.

Eleştirmeye de devam ederim.

Hani bi tabir vardır ya kötünün iyisi diye. O misal düşünebilirsin.

Bu başlıkta bile dönemin İbb başkanına dair eleştirilerimi görebilirsin.

Partizanlık kötü bir şey.

Bizde ki sorun muhalif olanların, sezarın hakkı sezara ya da yiğidi öldür ama hakkını yeme diyememesinden kaynaklanır.

Ustura Faysal
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 01:12

Alıntı:
Ama inşaatların gecikmesi normal, olağan durumlarmış gibi yansıtılıp, sinyalizasyon işinin bitmemesi anormal olarak gösteriliyor.

Bakın yine anlamadan, olayın içinde olmadığınız çok açık olduğundan tamamen farazi yorumlar yapıyorsunuz. Ortada bitmeyen yani geciken bir sinyalizasyon yok. Yani sinyalizasyona başladık ama aksadı gibi bir durum yok.

Sinyaliasyon işinin ne kadar süreceğini bile bilemeden verilen vaatler var. Belli ki hayatınız boyunca tek bir metro ile bile ilgilenmemişsiniz, hiç bir teknik bilginiz yok, 1 cümle bir şey dahi okumamışsınız. Sırf mevcut başkana söylenenleri çürüteyim derdindesiniz.

Bakın tekrarlayalım. Sinyalizasyon gecikmedi, (İspanyollar gidene kadar her şey yolunda idi) olması gerektiği gibi gidiyordu. Sürücüsüz bir metro hattını minimum 9 ay test yapmadan (İşletme senaryo testleri de dahil, ki bunu da setlerin tamamını raylara döküp sabah akşam test yapmanız lazım, hat üzerinde açık istasyonlar var, hiç arka arkaya 2 tane tren setinin geçtiğini gören var mı.? O testlere başladıktan sonra bile minimum 3 ay zamanınız var) bu hattı AÇAMAZSINIZ. Ama adam çıkıyor testlere başladık diyor, 3 ay sonrasına tarih veriyor. Bunu yapmasın. Bir tane işi bilen bir adam çıksın desin ki, Başkan 9 ay test yapmamız lazım, yan yatar, çamur basar v.s. derken 1 ay daha ekleyelim, 10 ay sonrasına açılış tarihini verelim diyen bir tane adam yok.

Bakın geçmişte bir tane bile zamanda biten metro hattı yok. Neredeyse hepsinde inşaat aşamasında mutlaka bir ödenek sorunu çıktı (kur farkı nedeni ile) ama hiç birisinde testlere başladık dedikten sonra sürekli erteleme olmadı. Olmaz zaten. Testlere başladıysanız açılış tarihi en fazla %10 sapma ile tutar. Testler başladıysa artık ödenek sorunu da kalmamıştır, Hat bitmiş zaten, ödeyeceğin para belli, plan program belli.

Ama siz muhtemelen Metroya sadece kart basıp binen (muhtemelen o bile yoktur) ama en ufak bir teknik detayı ile ilgilenmeyen, benden olan adam ne yaparsa doğrudur diyenlerdensiniz.

Mesela Sinan Bilgin az ve ya çok bilemiyorum, bir şekilde metrolar hakkında teknik detaylara hakim, o nedenle benim ortaya koyduğum eleştiri odağımı haklı buluyor, sadece diğerlerini de eleştirmediğimi düşündüğü için biraz karşı çıkıyor, ama sen ortaya koyduğumuz detayları anlamıyorsun bile, hep aynı makaradan çalış duruyorsun

Muhtemelen bir cevabın yoktur ama sana da soralım öyleyse, sence bu Virüs olmasa idi, bu hat 19 Mayıs'ta açılır mıydı, açılmazdı dersen sebebi ne olabilirdi.?

Tolga0606
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 01:34

Alıntı:
Bakın yine anlamadan, olayın içinde olmadığınız çok açık olduğundan tamamen farazi yorumlar yapıyorsunuz. Ortada bitmeyen yani geciken bir sinyalizasyon yok. Yani sinyalizasyona başladık ama aksadı gibi bir durum yok.

Siz tamamen işinize geldiği gibi anlayıp yorum yapıyorsunuz. Ben niye İmamoğlu'nu eleştiriyorsunuz demiyorum. Yoksa İmamoğlu'nun da metro konusunda eleştirileceği şeyler var. En basiti yeniden yapıyoruz diye başlattığı "Kaynarca-Pendik-Tuzla" metro hattına şu ana kadar hiçbir şey yapılmaması. Ama siz konuşmalarınızda sürekli İmamoğlu'nu eleştirip, geçmiş dönemle ilgili yaşanan sorunlara olabilir bunlar gözüyle bakıyorsunuz, söylediğim bu. İkimizde biliyoruz ki bu olay Ak Parti döneminde olsaydı, pandemi yüzünden deyip eleştirmeyecektiniz. Yoksa sizin 19 Mayıs tarihi ilk açıklandığında yetişmez dediğinizi, bunun da sinyalizasyon için gereken test süresinin yeterli olmadığını söylediğinizi de hatırlıyorum. Olaylara sadece objektif açıdan bakan birisi olsanız, insanlar sizin yorumlarınızı daha dikkatli takip eder. Fakat her konuya bu dönemi eleştireceğim diye baktığınız için, haklı olabileceğiniz konularda bile insanlar sırf eleştirmek için konuştu diye bakıyor.

benerenim
1 ay önce - Cmt 23 May 2020, 03:35

Alıntı:
Ama adam çıkıyor testlere başladık diyor, 3 ay sonrasına tarih veriyor. Bunu yapmasın. Bir tane işi bilen bir adam çıksın desin ki, Başkan 9 ay test yapmamız lazım, yan yatar, çamur basar v.s. derken 1 ay daha ekleyelim, 10 ay sonrasına açılış tarihini verelim diyen bir tane adam yok.

Bu konuda usturaya katılıyorum. Ekrem İmamoğlunda bir kahraman olma sevdası görüyorum her açıklamayı kendisi yapıyor. Konuşma işini işin uzmanlarına verse bu halde olmazdı. Ekrem İmamoğlunun en büyük hatası aklı cumhurbaşkanı olmakta. İşini yap aklın başka yerde olmasın halk seni takdir ederse zaten olursun. Aklın başka yerde olursa işini de yanlış yaparsın. Aklındaki de gerçekleşemez.

Mansur yavaş Ekrem İmamoğlundan iyi diyenler de aslında bunu kast ediyor. Mansur yavaş daha az şey yapsa bile( Bu doğal Ankara daha küçük olduğu için bütçesi az) işini yapıyor. Kendini siyasetin merkezine sokup saçma tartışmalara girmiyor.

Velhasıl Kelam işini düzgün yapacaksın.

sayfa 940
ANA SAYFA -> ULAŞIM