Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 940
Sinan Bilgin
1 yıl önce - Cum 22 May 2020, 22:28

ben kendi adima konusayim, ekreme toz kondurmama derdim yok, adam 1 senedir baskan, cok basarili bulmadigimi da ,bir mansur yavas gibi tunc soyer gibi daha sessiz kalip isine bakan bir adam olmadigini goruyorum

bir onceki mesajimda da sov kelimesini bizzat ozgur irademle kullandim .. onu toz kondurmayanlara soyleyeceksiniz ,cunku oyleleri de var

benim tahammul edemedigim sey esitsizlik, adaletsizlik, istanbul son 5 senedir cok kotu idare ediliyor, metrolar yarim birakiliyor, ongorusuzluk had safhada, boyuna belediye baskani degisti etti .. altindan kalkilamayacak sayida metro isine girip saftlar acilip birakildi .

15-20 sene onceki 100 seneki yapilanlarin toplami kadar is yapilmistir, zaten mevcut siyasi iktidarin basarisinin temeli yerel yonetimlerdir .. eger 2002 oncesi halkta karsilik bulan bir belediyecilik anlayisi olmasaydi bugunlere gelemezdi bugunku iktidar

ama son 5 senede gerek manasiz projeler, gerek yesil katliami ,hatasini cok az kabul eden cumhurbaskaninin bile istanbulda yapilasmada cevreye gerekli ozeni gosteremedik itirafi ve bizi burada ilgilendiren ulasim yatirimlarindaki aksakliklar

bunlar bir butunun icerisinde imamoglunun sovundan, 3 ay 5 ay bir hatti gec acmasindan cok daha oncelikli ve irdelenmesi gereken konular .. yoksa imamoglu bu mevzuda hatali degildir demiyor kimse

suna da katiliyorum, gecmisi surekli kurcalamak bir fayda saglamaz.. bu dogru .. ama gecmisteki konulari gormezden gelerek de surekli bugunu aciklamaya da calisamayiz ,katkisi var

Teflon Tava
1 yıl önce - Cum 22 May 2020, 22:30

Alıntı:
bir mansur yavas gibi tunc soyer gibi daha sessiz kalip isine bakan bir adam olmadigini goruyorum

Ne iş yapmışlar örnek verir misin?

Sinan Bilgin
1 yıl önce - Cum 22 May 2020, 22:35

Alıntı:
Şuna eminim ki, eğer bu pandemi dönemi geçmiş dönemde olsa ve bu hat açılmasaydı eski yönetime tek laf edilmeyecekti.

kritik cumle burasi .. edilmeyecekti degil aslinda, edilecekti , ama edenler bugun etmeyenler olmayacakti, bu kez de karsi cenah surekli o eksikleri gundemde tutacakti , belediye degisince su an sus pus olanlar da onlar mesela

iki tarafta da 80-85% boyle insanlar var .. faysali biraz ayri tutuyorum , dogru seyler soyluyor yalan yok.. ama bir konuda bizi aptal yerine koymasa iyi olur ,ben bu forumda yazar olarak asiri olmasa da okuma olarak cok aktifim senelerdir , belki 13-14 senedir surekli okurum ..

faysalin soyledigi gibi kendi savundugu cenah ile ilgili bir ton hatayi son 1 seneki kadar elestirdigi olmadi.. "eskileri de elestirdik" diyor ama en fazla "bu hat coktan bitmeliydi.." seklinde cumleleri var

yani kisaca soylediklerinin buyuk kismi dogru, istifade de ediyoruz ama kesinlikle ve kesinlikle gecmis elestirileri ile suankilerin alakasi yok .. bizi bir kac ornekle yaniltirsa fikri sabit degiliz elbet

Cemoli D18
1 yıl önce - Cmt 23 May 2020, 00:55

@Sinan Bilgin;

Şahsım olarak bir çok konuda iktidarı, hükümeti, Ak Parti'yi, Reis'i bir çok konuda eleştirmişliğim oldu.

Eleştirmeye de devam ederim.

Hani bi tabir vardır ya kötünün iyisi diye. O misal düşünebilirsin.

Bu başlıkta bile dönemin İbb başkanına dair eleştirilerimi görebilirsin.

Partizanlık kötü bir şey.

Bizde ki sorun muhalif olanların, sezarın hakkı sezara ya da yiğidi öldür ama hakkını yeme diyememesinden kaynaklanır.

Ustura Faysal
1 yıl önce - Cmt 23 May 2020, 01:12

Alıntı:
Ama inşaatların gecikmesi normal, olağan durumlarmış gibi yansıtılıp, sinyalizasyon işinin bitmemesi anormal olarak gösteriliyor.

Bakın yine anlamadan, olayın içinde olmadığınız çok açık olduğundan tamamen farazi yorumlar yapıyorsunuz. Ortada bitmeyen yani geciken bir sinyalizasyon yok. Yani sinyalizasyona başladık ama aksadı gibi bir durum yok.

Sinyaliasyon işinin ne kadar süreceğini bile bilemeden verilen vaatler var. Belli ki hayatınız boyunca tek bir metro ile bile ilgilenmemişsiniz, hiç bir teknik bilginiz yok, 1 cümle bir şey dahi okumamışsınız. Sırf mevcut başkana söylenenleri çürüteyim derdindesiniz.

Bakın tekrarlayalım. Sinyalizasyon gecikmedi, (İspanyollar gidene kadar her şey yolunda idi) olması gerektiği gibi gidiyordu. Sürücüsüz bir metro hattını minimum 9 ay test yapmadan (İşletme senaryo testleri de dahil, ki bunu da setlerin tamamını raylara döküp sabah akşam test yapmanız lazım, hat üzerinde açık istasyonlar var, hiç arka arkaya 2 tane tren setinin geçtiğini gören var mı.? O testlere başladıktan sonra bile minimum 3 ay zamanınız var) bu hattı AÇAMAZSINIZ. Ama adam çıkıyor testlere başladık diyor, 3 ay sonrasına tarih veriyor. Bunu yapmasın. Bir tane işi bilen bir adam çıksın desin ki, Başkan 9 ay test yapmamız lazım, yan yatar, çamur basar v.s. derken 1 ay daha ekleyelim, 10 ay sonrasına açılış tarihini verelim diyen bir tane adam yok.

Bakın geçmişte bir tane bile zamanda biten metro hattı yok. Neredeyse hepsinde inşaat aşamasında mutlaka bir ödenek sorunu çıktı (kur farkı nedeni ile) ama hiç birisinde testlere başladık dedikten sonra sürekli erteleme olmadı. Olmaz zaten. Testlere başladıysanız açılış tarihi en fazla %10 sapma ile tutar. Testler başladıysa artık ödenek sorunu da kalmamıştır, Hat bitmiş zaten, ödeyeceğin para belli, plan program belli.

Ama siz muhtemelen Metroya sadece kart basıp binen (muhtemelen o bile yoktur) ama en ufak bir teknik detayı ile ilgilenmeyen, benden olan adam ne yaparsa doğrudur diyenlerdensiniz.

Mesela Sinan Bilgin az ve ya çok bilemiyorum, bir şekilde metrolar hakkında teknik detaylara hakim, o nedenle benim ortaya koyduğum eleştiri odağımı haklı buluyor, sadece diğerlerini de eleştirmediğimi düşündüğü için biraz karşı çıkıyor, ama sen ortaya koyduğumuz detayları anlamıyorsun bile, hep aynı makaradan çalış duruyorsun

Muhtemelen bir cevabın yoktur ama sana da soralım öyleyse, sence bu Virüs olmasa idi, bu hat 19 Mayıs'ta açılır mıydı, açılmazdı dersen sebebi ne olabilirdi.?

Tolga0606
1 yıl önce - Cmt 23 May 2020, 01:34

Alıntı:
Bakın yine anlamadan, olayın içinde olmadığınız çok açık olduğundan tamamen farazi yorumlar yapıyorsunuz. Ortada bitmeyen yani geciken bir sinyalizasyon yok. Yani sinyalizasyona başladık ama aksadı gibi bir durum yok.

Siz tamamen işinize geldiği gibi anlayıp yorum yapıyorsunuz. Ben niye İmamoğlu'nu eleştiriyorsunuz demiyorum. Yoksa İmamoğlu'nun da metro konusunda eleştirileceği şeyler var. En basiti yeniden yapıyoruz diye başlattığı "Kaynarca-Pendik-Tuzla" metro hattına şu ana kadar hiçbir şey yapılmaması. Ama siz konuşmalarınızda sürekli İmamoğlu'nu eleştirip, geçmiş dönemle ilgili yaşanan sorunlara olabilir bunlar gözüyle bakıyorsunuz, söylediğim bu. İkimizde biliyoruz ki bu olay Ak Parti döneminde olsaydı, pandemi yüzünden deyip eleştirmeyecektiniz. Yoksa sizin 19 Mayıs tarihi ilk açıklandığında yetişmez dediğinizi, bunun da sinyalizasyon için gereken test süresinin yeterli olmadığını söylediğinizi de hatırlıyorum. Olaylara sadece objektif açıdan bakan birisi olsanız, insanlar sizin yorumlarınızı daha dikkatli takip eder. Fakat her konuya bu dönemi eleştireceğim diye baktığınız için, haklı olabileceğiniz konularda bile insanlar sırf eleştirmek için konuştu diye bakıyor.

benerenim
1 yıl önce - Cmt 23 May 2020, 03:35

Alıntı:
Ama adam çıkıyor testlere başladık diyor, 3 ay sonrasına tarih veriyor. Bunu yapmasın. Bir tane işi bilen bir adam çıksın desin ki, Başkan 9 ay test yapmamız lazım, yan yatar, çamur basar v.s. derken 1 ay daha ekleyelim, 10 ay sonrasına açılış tarihini verelim diyen bir tane adam yok.

Bu konuda usturaya katılıyorum. Ekrem İmamoğlunda bir kahraman olma sevdası görüyorum her açıklamayı kendisi yapıyor. Konuşma işini işin uzmanlarına verse bu halde olmazdı. Ekrem İmamoğlunun en büyük hatası aklı cumhurbaşkanı olmakta. İşini yap aklın başka yerde olmasın halk seni takdir ederse zaten olursun. Aklın başka yerde olursa işini de yanlış yaparsın. Aklındaki de gerçekleşemez.

Mansur yavaş Ekrem İmamoğlundan iyi diyenler de aslında bunu kast ediyor. Mansur yavaş daha az şey yapsa bile( Bu doğal Ankara daha küçük olduğu için bütçesi az) işini yapıyor. Kendini siyasetin merkezine sokup saçma tartışmalara girmiyor.

Velhasıl Kelam işini düzgün yapacaksın.

Sinan Bilgin
1 yıl önce - Cmt 23 May 2020, 08:26

Dogrudur. Imamogluna destek veren cenah buranin bir sicrama tahtasi oldugunu oyle enjekte etti ki, asil hedefim avrupa diyip anadoludan buyuk takima gelen ama forma bulamayan genc oyuncu meselesi gibi oldu

Belediyelerin kaynak sorunu eski donemde de vardi, hepsi hazineye borclu ve kendi kaynaklari yeni seyler uretmek icin yetersiz. Oyle israfi kismakla ibb ayaga filan kalkamaz.

Ankara ve izmirde olan ise nufusla da orantili olarak daha az laf daha cok is. Bugun bir secim olsa ankara ve izmir mevcut baskanlari ile devam eder ama istanbul icin emin degilim

Metrolar istanbul genelinde cok gecikiyor, hic bir yonetim zamaninda (eski dedigimiz belediye de 25 senede ayni parti icinde cok kez el degistirdi) hedeflenen sure ve km lere erisilemiyor

Altyapi tamamlanip, artik para harcanmasinin cok az oldugu sinyal denemeleri , cevre duzenlemesi gibi seylerin uzun zaman almasi daha cok goze batiyor, bunda haklisiniz ama mesela hic belediye ile alakasi olmayan banliyo trenlerinin ne kadar geciktigini , bir kucuk cekmece ust gecidi veya metrobus aktarmasi olayini, sefer saatlerini, sizin cok onemsediginiz benim cok sallamadigim bilgilendirme ekranlari, trenlerin uzerindeki dijital yazilarin filan durumu

Yani ibb degil tcdd ile alakali olaylarda da gecikmeler cok fazla , bir cok projenin kasten secim oncelerine acilisi denk getirilecek sekilde yavaslatilmasi az mi gordugumuz sey

Burada halka direk dokunan ulasim yatirimlarinin siyasi malzeme edilmesi kulturu turkiyenin tum akimlarina islemis bir durum

Sinan Bilgin
1 yıl önce - Cmt 23 May 2020, 08:36

Ben nickname e gore yorum yapmam. Faysal tartisma sertligi olarak 5-6/10 civarinda bir forumdas, rahatlikla karsilikli konusa da bilirsiniz atisa da bilirsiniz

Forumda kisa zaman oncesine kadar bunlarin 9 siddetinde olanlari vardi, bunlarin dedigim iki karsi cenahtan da .. nasil olduysa bu donem biraz temizlendi ortalik. Yine yazilarindan faydandigim iyonya vardi mesela , faysal ile tam ters cenah. Bu adamla tartisirken de ben tam iktidar yalakasi gibi algilaniyordum, cunku yapilan her isi elestirir dururdu , belediye degistikten sonra ya nick degistirdi ya da forumdan ayrildi

Faysala da cogu noktasinda katilsam da dedigim gibi forumun eskisi ve takipcisi oldugum icin eski donemde de elestiriyordum dedigi cumleleri bulamazsiniz, orada ayriliyoruz

Elestiri tekrari, kullanilan terminoloji ve sertlik, yogunlasma ve odaklanma bugun 10 ise o gun 1 idi. Zaten herkesin gecmise dogru mesajlari acik, profiline tiklayip geciken veya sikayet edilen eski donem metrolar hakkindaki goruslerini okuyabilirsiniz

Ama bugune yonelik elestirilerinde bir isabetsizlik gormuyorum acikcasi.

Yalniz sunu da ekleyeyim. Bazen gerceklerle savasma huyumuz var , gecikme bir realite, uzama bir realite.. hep koydugum bir ekran goruntusu var, baya ikonik bir sey , ekrem imamoglu kazanamasa kazanacak olan kisi binali yildirimdi

Kendisi iktidarin adamiydi ve tum siyasi ekonomik destegi alacak biriydi, peki bu kisinin vaad sicili nasil ? Ustelik son 25 senede ekonominin dinamikleri acisindan turkiyenin kur ile imtihaninda en avantajli oldugu doneme denk geliyordu su konusma

Bu konusma 2004 filan olsa gerek. 2006 baharinda hizli tren dedigi istanbul ankara .. istanbul ankara hizli treni ne zaman acildi ? Peki ne sekilde acildi ? Tuneli cokmus eski hatta girer , ripaji bitmemis eski hatta girer , baskentrayi marmarayi bitmemis sehre giremez. 2013 te mi acildi tam bilemiyorum bu eksiklerle

Diyor ki "once" 3 saat 10 dakika sonra 2 saat 30 dakika. Bir kere ayni imamoglundaki gibi, bilgisizlik akiyor . Istanbul hic bir zaman ankaraya 2 saat 30 dakikada ulasan bir trene sahip olamayacak (yeni bir guzergah kazilir ray dosenir ve ona uygun trenler alinir baska)

Ripajlar da bitse, tunel de tamamlansa, tum modernizasyonlar da bitse , tren hic durmasa ve en yeni setlerle isletme de yapilsa ankara cikisi ile istanbul girisi arasi 3 saat 10 dakikaya duser mi o bile supheli , 2 bucuk saat nedir ?

Istanbul sivas 5 saat olacakmis . Su an neredeyse istanbul (halkali) ankara arasi 5 saat . Komedi resmen

Bu resmi sundan koyuyorum habire , gecikmelere seneler seneler boyu sebep olan bir baska kisiyi imamoglunu alip yerine koyun, beklentiniz dort dortluk zamanlama yapmasi mi olur ? Ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz derler . Buyrun diger adayin sicili de buydu

Simdi imamoglu bu 5 senede benzer bir gecikme performansi olursa bir sonraki adayliginda bu karsisina cikmayacak mi ?

Unutmadan binali o donemde ulastirma bakani yani devlet imkanlari da mevcut, sadece belediye degil..

Hizli trenden once "hizlandirilmis" trende devlet gorevlilerinin (yine mevcut iktidar) sinyal, hesap mesap isleri cok mu kaliteliydi ki tren viraji alamadan onlarca kisiye mezar oldu

Daha yeni ankarada olan kazanin altindan oylece guvensizce birakilmis sinyalsiz cikis hatlari cikmadi mi ?

T5 hattinda standartlara uygunsuz imalat yapildigi anlasilinca kirilmak zorunda kalinan bolumun sorumlusu kim ? Peki cok ovulen eski belediye unkapani gecisinin hesabini cok mu iyi yapmis ki cibalide takildi kaldi hat

Bunlari hangi sertlikte elestirdi bazi arkadaslar da imamoglu elestirilerine (haklilar ayri dava) soz soylenince "eskiden de elestiriyorduk" diyorlar

Yapmayin etmeyin

xgokhan
1 yıl önce - Cmt 23 May 2020, 11:19

Cok dogru, elestirilecek seyi elestirip ovulecek seyi ovemedigimiz surece olay partizanligin bir adim otesine gecmeyecek. Herkesin ulkeye ve halka hizmet olan herseyi destekleyip tersini yermesi lazim, bizde tuttugum takim ne yaparsa yapsin savunayim diger takim ne yaparsa yapsin elestireyim mentalitesi var.

sayfa 940
ANA SAYFA -> ULAŞIM