Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 939
ryanfeg
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 11:56

Sanırım İspanya merkezli bir işti. Yani İspanya'dan çalışma olmadığı sürece bir anlamı olmayacaktı burada bulunmalarının. Haklı olarak ailelerinin yanında olmak istemiş olabilirler ve insani açıdan da oldukça normal bir durum.

İhsan 52
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 13:31

Iyide hadi ispanyollar gitti falan filan ee diyer cikislar cevre duzenlemeleri. Neden durdu onlaridami ispanyollar yapiyordu tuhaf...

Ustura Faysal
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 17:16

Alıntı:
bakın ibb getiremedi adamları biz getirdik, bizim sayemizde açıldı mı diyecekler? bu rol çalmaktan başka bir şey olmaz.

Sizin mantık ile gidersek %99'u bitmiş bir hattı açmak rol çalmak olmuyor mu. Sizin mantıktan gitmeye devam edersek o zaman değişen başkan bunu diğerleri başlattı, ben neden bununla ilgileneyim deyip komple yüz çevirip başka metro inşaatları mi başlatsın.

Belediyelerde esas olan hizmetin devamlılığıdır, kişiler gelir geçer bir öncekilerin yapamadıklarını bitirmeye uğraşır, vakit bulursa kendisi de yeni projeler başlatır ve ondan sonra gelenler de onu devam eder.

Bu da vatandaşa hizmettir, rol çalmak değil.

Alıntı:
dostum haklisin da, tarih verip tek tutturamayan veya gercek disi tarih veren bu donemki belediye mi ? 25 senelik onceki belediyede sayisiz boyle ornek var .

Bunun açıklamasını yaptık, zamanında eleştirisini de yaptık. Okudunuz ama yine aynısını tekrerlayalim.

Bir metro inşaatına başlarsınız, ben bunu 2020'de bitireceğim dersiniz.

-Zemin beklediğiniz gibi çıkmaz, işi yokuşa sürer 1 sene uzar.

- Tünel ve ya istasyon inşaatında hesapta olmayan bir göçük olur 1 sene daha uzar.

- Arkeolojik kalıntı çıkar 1-2 sene daha uzar.

Bakın tekrerlayalim, tüm bu olumsuzluklardan sonra bir şekilde inşaat aşaması bittiğinde artık geriye kalan elektrik ve ince işler size sürpriz çıkarmaz, yani 3 aşağı 5 yukarı ne kadar süreceği bellidir. Sürprize pek fazla yer yoktur.

Yani tünel bitmiş, rayları serilmiş bir hat için artık nokta atışı olmasa bile tahmini bir tarih verilebilir. Yol sonu açacağım, Şubat'ta açacağım, Mayıs'a yetiştireceğim denmez.

Oturursun bu işin ehli insanlar ile masaya. Derler ki sayın başkan, bu hattın 2 ay elektrik işi var, bu süre içerisinde kalan ince işleri de hallederiz. Ama k.çımızı da yırtsak en az 6 ay test sürüşleri yapılması lazım, hiç bir sorun çıkmaz ise de test sürüşleri bittikten sonra güvenlik sertifikaları, carti curtu derken en az 9 aylık işimiz var. Sonra da sayın başkan çıkar der ki vatandaşa. Hattımız artık sona yaklaşıyor, test sürüşlerine başladık, inşallah nasip olur ise 6 ay sonra açmayı planlıyoruz der. O süre de en baba 1 ay daha uzar.

Ama bu adam hem bunu bilmiyor, hem de yanında bunu bilen insan yok.

Şimdi sana soru. Ama samimiyetinle cevap ver.

Eğer ki virüs olmasa idi, bu hattın testleri bitip 19 Mayıs'ta açılır mıydı.?

ryanfeg
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 18:52

Çevre düzenlemesi dediğiniz iş sinyal işleri bitmediği sürece bitse ne olur bitmese ne olur. 2 3 tane durak kaldıysa kalmış o da virüs döneminde normal görülebilir. Bazen eleştirmek için eleştiriyorsunuz. İnşaat zamanı aksama olabilirmiş ama elektrik işinde olamazmış. Virüsün geleceğini nereden bilebilirsiniz ya da bu kadar büyük etki edeceğini. Ayrıca ben mevcut İBB yönetimini büyük oranda destekleyen birisi olarak bundan önce yapılan metrolar için teşekkür ediyorum, bundan sonra da devam etmesini diliyorum. Bu tür halkın yararına olacak işlerde partizanlık yapmak ahmaklıktır.

Sinan Bilgin
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 19:40

Alıntı:
Şimdi sana soru. Ama samimiyetinle cevap ver.

Eğer ki virüs olmasa idi, bu hattın testleri bitip 19 Mayıs'ta açılır mıydı.?

Kesinlikle hayir. Ama bunu su sekilde duzelteyim. Virus olmasa idi bu adam bu hatti acabilir miydi degil de, ibb kimde olursa olsun 19 mayista bu hat acilir miydi ? Kocaman bir hayir

Senin hakli oldugun yer bilgilendirme eksigi ile bir de sov pesinde kosulmasi . Haksiz oldugun yer ise eskilerle ilgili mevzulari cok hafif gecip sanki sorumluluklari yok gibi konusman

Mesela T5 teki kirilmasi gereken zemin mevzusu suanki belediye zamani olsaydi var ya , ucurmustun buralari

Yani yazdiklarinda yanlis bir sey yok zaten, hep soyledim, yazmadiklarinda sorun var

Tolga0606
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 20:46

Alıntı:
Bir metro inşaatına başlarsınız, ben bunu 2020'de bitireceğim dersiniz.

-Zemin beklediğiniz gibi çıkmaz, işi yokuşa sürer 1 sene uzar.

- Tünel ve ya istasyon inşaatında hesapta olmayan bir göçük olur 1 sene daha uzar.

- Arkeolojik kalıntı çıkar 1-2 sene daha uzar.

Biz "Göztepe - Ümraniye", "Çekmeköy - Sultanbeyli", "Kirazlı- Halkalı", "Başakşehir - Kayaşehir", "Kaynarca-Pendik-Tuzla" metro hatlarının plansız bir şekilde hepsinin temeli atılıp, sonrasında bütçe bulunamadığı için sıkıntı yaşandığı, sorunun aşılması için yurt dışından kredi alınmaya çalışılıp, bunda da başarısız olunduğu gerekçesiyle işler durdu diye biliyorduk.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/ibbye-6-metro ...i-40610106

Gene inşaatı devam eden diğer hatlarda kur artışından dolayı maliyetlerin yükselişi, bütçe planlamasının doğru yapılmayışı sonrası belediyenin yaşadığı mali sıkıntılar sonrasında, yükleniciye ödemelerini tam zamanında yapamadığı için işler yavaşladığından, planlanan zamandan çok daha sonra inşaatların bittiğini sanıyorduk.

Bu bilgi sayesinde öğrendik ki meğerse bu hatlar hep arkeolojik kalıntı çıkması yada zemin sorunları sebebiyle durmuş yada yavaşlamış, eğer bunlar olmasa bu hatlar çoktan bitermiş, geçmiş yönetim çok şanssızmış

Ustura Faysal
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:06

Alıntı:

Bu bilgi sayesinde öğrendik ki meğerse bu hatlar hep arkeolojik kalıntı çıkması yada zemin sorunları sebebiyle durmuş yada yavaşlamış, eğer bunlar olmasa bu hatlar çoktan bitermiş, geçmiş yönetim çok şanssızmış

Yine yazdığımı çarpitiyorsunuz. Bütçe konusunu da daha önce yine bunlardan bahsederken yazmıştım, şimdi mesaj gereksiz uzamasın diye tekrerlamadım.

Bakın size de Bilal'e anlatır gibi anlatalım. Anlamak gibi bir niyetiniz yok ama olsun.

Bakın bir metro inşaatının fiziki inşaatları bittiği zaman. Başına ne gelirse gelsin artık. İsterse fırtına kopsun. Hattın fiziki inşaat işleri bittiği zaman artık kalan işlerin süresi bellidir. Bir metro hattının test süresini hiç bir şey etkilemez. Ben vatandaş olarak bir metronun en az 9 ay test sürecine ihtiyacı olduğunu biliyorum. Koskoca belediye başkanı bilmiyor mu da saçma sapan tarihler veriyor.

Bana bunun cevabını verin, gerisi için laf kalabalığı yapmanıza gerek yok 🤣

Alıntı:
Kesinlikle hayir. Ama bunu su sekilde duzelteyim.

Tamam işte biz de bunu eleştiriyoruz, olayı siyasi yöne çekiyorsunuz. Adam bile isteye insanları kandırmak için yanlış tarih veriyor, eleştirmeyelim mi.? Diğerleri de geciktirdi deyip ses etmeyelim mi.

Alıntı:
İnşaat zamanı aksama olabilirmiş ama elektrik işinde olamazmış.

Olamaz demiyoruz. Böyle 3 kere yanlış tarih verecek kadar olmaz diyoruz. Olmaz yani, bunun tartışılacak bir tarafı yok. Bir hattın ne kadar süre ile test ihtiyacı olduğu bellidir. Tünel kazmaya, Ray döşemeye benzemez. 1 sene sürecek tüneli belki gece gündüz ekstra çalışma ile 10 ayda yapabilirsiniz ama 9 ay sürecek test işlemini 8 ayda yapamazsınız.

Cemoli D18
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:14

Alıntı:
Yani yazdiklarinda yanlis bir sey yok zaten, hep soyledim, yazmadiklarinda sorun var

Yazılanda sorun yoksa yazılmayan kısım niyet okumaya girer.
Ekrem Bey, şovu seven biri. Bunu geçen süre zarfında gördük.
2019 yılından beri şu tarihte açacağız, bu tarihte açıyoruz, ilk çeyreğin sonunda hizmete alacağız. Dedikleri için bu sorun oldu.

En son Cemoli D18 tarafından Cum 22 May 2020, 21:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ugurhasgul
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:16

Silinsin

Ustura Faysal
2 ay önce - Cum 22 May 2020, 21:25

Alıntı:
Yazılan da sorun yoksa yazılmayan kısım niyet okumaya girer.

Takmışlar ötekileri eleştirmediniz kısmına. Benim burada hükümeti de, eski İBB'yi eleştirdiğim bir sürü mesaj mevcut.

Ama o da önemli değil. Ben siyaset karıştırmıuorum deyip eleştirilere toz kondurmamak ta ayrıca bir ironi. Yani mis gibi ben siyaset yapmam ama Ekrem'e de toz kondurmam düşüncesi.

Ben Ekrem başkanla aynı masaya da oturdum, Elazığ'da elini de sıktım (sonradan işin renginin değiştiğini gördük ama olsun) ve çok ta haklı bir konuda eleştirmemize rağmen ama taraflısınız diyenler var. Yahu adamın yaptığı yanlışı söylüyoruz, sizin toz konduracağınız yok, biz ki duruyoruz, ama siyaseti biz yapmış oluyoruz.

sayfa 939
ANA SAYFA -> ULAŞIM