Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

İzmir Büyükşehir Belediye Binası Yıkılmalı Mı?
Evet, Yeni Kent Merkezi Bayraklı'ya Yeni Bina Yapılabilir 70.9%  70.9%  [56]
Evet, Çınarlı'daki İl Özel İdare Binasına Taşınabilir 6.3%  6.3%  [5]
Hayır, Mevcut Bina Yıkılmadan Güçlendirme Yapılmalıdır 22.8%  22.8%  [18]
Toplam Oy : 79

Haydar Bayraklı

8 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 17:07
İzmir Büyükşehir Belediye Binası Yıkılmalı Mı?


Alıntı:


İzmir İl Özel İdare Başkanı Değirmenci’nin önerisine CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’dan da destek geldi. Büyükşehir Belediyesi binasının yıkılıp ‘Yeni Konak Meydanı’nın yola çıkması tartışılıyor.

İl Genel Meclisi’nin son toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Serdar Değirmenci, Bütünşehir Yasası ile devre dışı kalacak Özel İdare’nin binasının Büyükşehir’e devredilerek Büyükşehir Belediyesi binasının yıkılıp Konak’a Avrupai bir meydan yapılması önerisini dile getirmişti.

Değirmenci’nin ilgi çekici önerisine CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray’dan da destek geldi. CHP İzmir Millektvekili Çıray, ‘Yeni Konak Meydanı’ fikrine arka çıktı ve “Öneri kabul görürse İzmir’in Çehresi değişir” dedi.

İktidarın ‘Bütünşehir’ yasası ile İl Özel İdarelerinin devre dışı kalacağını hatırlatan CHP İzmir Milletvekili, “Özel İdareye ait gayrimenkullerin bazıları genel iktidara bırakılırken bazıları da yerel yönetimlere verilecek. Böylesi musibet bir yasadan bile; böylesi bir hayır çıkaran Meclis Başkanımız Sayın Serdar Değirmenci İzmirliye yakışır aklı-selim hareketle yeni Özel İdarenin yeni binasını İzmir Büyükşehir Belediyesine devretmeyi önerdi. Bu öneri İzmir için büyük bir şanstır” diye konuştu.

Öneri kabul edilirse İzmir’in gerçek anlamda bir meydana kavuşacağına dikkat çeken Çıray, “Çağdaş kent İzmir daha da çağdaş olacak” dedi.

“ARTIK VAKİT KAYBEDİLMEMELİ”
Büyükşehir Belediye binasının depreme dayanıksız olduğunu hatırlatan CHP İzmir Milletvekili, “Bu öneri acil olarak ele alınmalı. Çünkü olayın bir de can güvenliği sorunu var. 1. Derece deprem bölgesi olan İzmir’de hem Büyükşehir binası hem de Konak Belediyesi’nin bazı blokları yıkılma riski taşıyor. Bu binalar yıkılırsa Konak Meydanının alanı daha da genişleyecek. SSK; Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de içinde bulunduğu bloklar yıkılırsa İzmir’in kalbi bambaşka bir görünüme kavuşacak. Öneri bir an önce tartışılıp; en makul şekilde hayata geçirilmeli” diye konuştu.

“İZMİR YENİDEN RUHUNA KAVUŞUR”
Proje’nin hayat bulması halinde Hasan Tahsin Anıtı’nın ve Kemeraltı’nın da daha da belirginleşeceğini ifade eden CHP İzmir Milletvekili Konak Meydanı’nın yeniden kendine özgü dokusuna kavuşabileceğini söyledi.

Çıray, “SGK Blokları ve ardındaki otoparkın kaldırılmasıyla İzmir Konak meydanı 100 yıl önceki haline kavuşabilir. Dolayısıyla İzmir gerçek kimliğine geri döner. Dünyanın bütün modern şehirleri ruhunu meydanlarında yansıtır. İzmir’in ruhu da Konak Meydanı’dır ve Anadolu’nun ruhunu taşımalıdır” dedi.

Kaynak: http://www.Reklam_link.com/haber/Izmir-de-yuksele ...sin/832305


mert101

8 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 17:19

Aslında ben binanın görüntüsünden memnunum. Bana göre yenilenip ve kücültülüp kurtulus savası müzesi yapılabilir.. Ama aynı şeyi yan tarafındaki binalar icin söyleyemem. Onlar tamamen yıkılmalıdır.

Hükümet konagı yanındaki emniyet binası ise tamamen yıkılmalı ve orası park olmalıdır..

Bunun dısında ykm ve yanındaki binada cam kaplama yapılırsa güzel olur.

Katlı otopark ise tamamen yıkılmalı ve yeraltına otopark yapılmalıdır.

Bahribaba parkı olarak bilinen otobüs duraklarının oldugu yere gaziemirdeki gibi kapalı semt garajı yapılmalıdır , üzeri ise otopark olabilir..

Bunlar yapılsın meydanın değeri 10 kat artar bana göre


OrhunAlac
8 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 18:14

Alıntı:
Aslında ben binanın görüntüsünden memnunum. Bana göre yenilenip ve küçültülüp kurtuluş savaşı müzesi yapılabilir.. Ama aynı şeyi yan tarafındaki binalar için söyleyemem. Onlar tamamen yıkılmalıdır.


Bence meydandaki en ölçeksiz bina belediye binası. Üstelik bu boyda binayı küçültmek yıkıp yeniden yapmak demek: bina statiğini bozarsan ilk depremde çöker orası. Anca tepeden kat eksiltirsin, ve zaten çirkin bir bina sadece budanmış olur.

Madem yıkılacaksa, eski resimlerden aynen burayı yeniden inşa etsinler. Hem ülkemizde hem yurtdışında bunu proje ve gerçekleşmiş olarak gördük (batis'ın kahvesi, amasya saraydüzü kışlası, topçu kışlası, Alman şehirleri, Çin'in yaptığı kopya Avusturya köyleri)

http://inhabitat.com/worlds-first-cloned-village- ...ttlewormy/

Sonra Sarıkışla'yı da yeniden inşa edersek, içine ettiğimiz meydanı geri kazanmış oluruz. Sarıkışla'dan ala mübadale, kurtuluş savaşı müzesi de olmaz.

Alıntı:
Hükümet konagı yanındaki emniyet binası ise tamamen yıkılmalı ve orası park olmalıdır..


İlk defa sana katılmak istediğim bir şey söyledin. Bu emniyet binası ne kadar göz acıtıyor yarabbi. Burada eskiden olan binayı en azından cephe olarak yapsa bir belediye? Sihirli değnekli proje adamlari, Yıldırım ve Günay bakanlar, hadi bakalım, görelim sizleri, Kocaoglu'ndan daha iyi oldugunuzu iddia ediyorsunuz.

Hükümet konağı yanındaki bina buydu...

  (+)

Alıntı:

Bunun dışında ykm ve yanındaki binada cam kaplama yapılırsa güzel olur.

Katlı otopark ise tamamen yıkılmalı ve yeraltına otopark yapılmalıdır.

Burada da bir facia cephe var. Alüminyum çatı kaplamasına benzer bir malzeme. Cam olur, tuğla olur, taş olur, meydana yakışacak her hangi bir malzeme olur... Ne olur bu binadan da kurtulalım.

Alıntı:
Bunlar yapılsın meydanın değeri 10 kat artar bana göre


Bunlar yapilsin meydanin degeri 100 kat artar.


Umut H
8 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 18:53

Gönül Yeni Kent Merkezi'ne yapılmasından yana ama oradaki arazi fiyatları inanılmaz rakamlara ulaştı. Şu an için hayal ürünü bu.

ural karaca
8 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 19:03

Sırf gündem yaratmak rant saglamak için söylenen bir söz,yazılan bir yazı.Deniyor ki SGK 'dan başlayıp merkez bankası ve büyükşehir binaları taşınırsa Konak Meydanı 100 sene önceki eski haline dönecekmiş!.Çok rica edecegim Konak Meydanı Eski haline dönecek madem de 100 sene ileri olan İzmir ne olacak?Projeyi kafalarında pişirip sunanlar bi zahmet mevcut durumla ilgili uyumu da hallederlerse sevinirim.Üstelik madem bu kadar hevesliler Eski İzmir'i canlandırmaya,başlama yeri olarak Kordon,Karşıyaka ve Kadıfekale çevrelerinden başlamalarını öneririm onlara. Eski İzmir, orada bir zamanlar bulunan ve üç kuruş paralar için dümdüz edilen Yalıların,konakların ve Rum Evlerinin altında kaldı çünkü!mehmet GZL
8 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 20:01

Evet, Yeni Kent Merkezi Bayraklı'ya Yeni Bina Yapılabilir .... mevcut alanada cok guzel bir muze yapilabilir

Barış_AMD
8 yıl önce - Cum 11 Oca 2013, 12:50

Yeni bina yapılacaksa kent merkezi yani yine konakta olmalıdır belediye'ye ulaşım her semtten mümkün olmalıdır bence bayraklı uygun bir yer olmaz yeni belediye için.

Yalın35_Göztepeli

8 yıl önce - Cum 11 Oca 2013, 12:53

Hem oradaki Defterdarlık,Sgk,Belediye,Merkez Bankası,Maliye binaları yıkılarak acilen Bayraklı'ya taşınmalı.

mehmet GZL
8 yıl önce - Cmt 12 Oca 2013, 19:42
Aziz Kocaoğlu Büyükşehir binasının yıkılarak Konaka yeni bir meydan kazandırılması önerisi hakkında


ÖNCE DEVLET YIKSIN!
Başkan Aziz Kocaoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci’nin, Konak’taki belediye hizmet binasının yıkılması ve o bölgenin kent meydanına dönüştürülmesi ile ilgili önerine ilginç bir yanıt verdi. Kocaoğlu, “Konak Meydanı’nın, şimdiki binaların yapılmadığı dönemdeki hali de biliyorum. Zamanında bunlar yapıldı. Herkesin gücü önce belediye başkanına yeter. Doğaldır da şikayetimiz yok” dedi. Kocaoğlu, “ ‘Belediye binası yıkılsın’ diyorlar. Yıkılsın ama o bölgede geri kalan tüm binalar devlet kurumlarına ait. Devlet hepsini yıksın, en son belediye de yıkılır. Hükümetin böyle bir projesi varsa ve diğer binaları yıkarsa biz de belediye binasını yıkarız. Ama kimse bir şey yıkmadan belediye yıkmaz” ifadelerini kullandı.

İL ÖZEL İDARE’NİN BİNASINA YERLEŞİRİZ

Büyükşehir’in mevcut idare binasının olası bir depremde yıkılma riski taşıdığının ortaya çıkmasıyla yeni hizmet arayışlarını hızlandıran belediyenin yer sıkıntısıyla yüz yüze olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediyesi’ni, İl Özel İdare’nin binasını alması gerekiyor. Yeni bir bina yaparak dünya kadar para harcayacaktık ve şehrin dışına çıkacaktık. Buna gerek yok. O bina da bize verilirse ancak yetiyor. İZSU’ya Halkapınar’daki fabrikamızda bina yapıyoruz. Belirli birimlerimizi de şimdiki İZSU binasına taşıyarak önce belediye binasını boşatmamız, güçlendirmemiz gerekiyor. Bizim şu anda çok büyük yer sıkıntımız var. İl Özel İdare’nin restore ettiği binaya mal paylaşımından sonra yerleşiriz. İl Özel İdare’nin bütün gayrimenkulleri yerel kaynaktır. Bunların hepsi yerelin mülküdür ve hepsinin Büyükşehir belediyesine ya da uygun olanların ilçe belediyelerine devredilmesi gerekir” diye konuştu

Reklam_link.com


mert101

8 yıl önce - Cmt 12 Oca 2013, 19:54

Bu adamdan bir cacık olmaz. İzmir adına bir kere de güzel birsey söylese şaşırırdım zaten.. Vizyon sahibi birisi gerekir izmire yoksa 50 yılda gecse izmir aynı izmir olarak kalır.sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet