Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya 10.000 Kişilik Spor ve Sema Salonu
123 ... 606162   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1

Sizce Konya'mıza yapılacak büyük mimari projeler, turistik, estetik ve kullanışlı olmalı mı ?
Evet, kesinlikle olmalı. 82.9%  82.9%  [203]
Önemli değil, olmasa da olur. 9.4%  9.4%  [23]
Gerek yok, yapılsın yeter. 6.1%  6.1%  [15]
Fikrim yok. 1.6%  1.6%  [4]
Toplam Oy : 245

ÖNDER FAHRİ

8 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 19:13
Konya 10.000 Kişilik Spor ve Sema Salonu


Geçtiğimiz cuma günü Müsiad 1000 nci Cuma toplantılarına katılan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in toplantıda MKM'nin karşı tarafına, Yeni Mahalle'ye yapılacağından bahsettiği ve proje simulasyonunu gösterdiği 10.000 kişilik Sema yapılabilecek salon....

Yeni Projeler ve Diğer bazı başlıklarda sözü geçen salonun yapılması kesinleştiğine göre artık bir başlık açmanın zamanı gelmiştir.

Başkanın Proje simulasyonunu gösterdiği salon, hepimizin geçmişten beri görüp bildiği, ülkemizde ve tüm dünyada gördüğümüz, klasik dikdörtgen sahne ve köşeli, dikdörtgen tribün yapılı bir spor salonu. Bırakınız sema ve ihtifalleri düzenlemeyi, bu yapıya klasik ezberlerdeki spor salonu kavramından daha başka bir sıfat yükleyebilmenin mümkün olmadığı görülüyor.

Yani, anlayacağınız Mevlana İhtifallerini tıpkı birkaç yıl öncesine kadar olduğu gibi, bundan sonra da uzun yıllar spor salonunda düzenlemeye, dünyanın dörtbir yerinden gelen misafirlerimizi spor salonunda ağırlamaya devam edeceğimiz anlaşılıyor.

Oysa ki, Belediye tarafından, Mevlana İhtifalleri için yapıldığı açıkça dillendirilen, dünyanın dört bir köşesinden gelen misafirlerimizi ağırlayacağımız böyle önemli bir yapının, insanların kafalarını 60 derece çevirip yorulmadan sahneyi görüp takip edebileceği şekilde ve aynı zamanda estetik ve sanatsal zarafette, tribün ve sahne yapısı olarak köşesiz, dairesel veya oval yapıda olması gerekmezmiydi. ? Yapılan işi kınasam mı takdir mi etsem diye epey düşündüm ve bu yapılan işi, şayet gösterilen proje resmindeki gibi yapılacak ise kınamanın gerekli olduğu kanaatine vardım.

Temel sebebine gelince;

Son dönemlerde Konya Merkez Belediyelerinin, fikir bazında çok önemli projeler ürettikleri bir gerçek. Asıl önemlisi, hükümetin artık Konyamıza karşı uzun yıllardır sürdürdüğü kaale almayan çantada keklik gören bakış açısını olumluya çevirdiği gözlemlenmesine ve büyük projeleri desteklemesine rağmen, merkez belediyelerinin böylesine büyük ve vitrin yatırımları tasarlarken mimari açıdan gerekli özeni ve hüneri gösteremedikleri açıkça görülüyor.

Örnek vermek gerekirse Karatay gibi Mevlanamızın bulunduğu ve Turizmimizin kalbinin attığı bir diyara, tamamen mimari kaygılardan uzak bir şekilde yapılan ucube kaplama belediye binasını rahatlıkla örnek gösterebiliriz. Büyükşehir ve Merkez İlçe belediyelerinin, sadece "şu büyüklükte bir iş yaptım" demeyi yeterli görmek gibi bir yanlışın içerisine düştükleri görülmektedir. Ben şahsım adına öncelikle yapılan böyle büyük ve önemli yapılar olmak üzere, tüm fiziki hizmetlerin, mimari kaygılar gözetilerek projelendirilmesinin ve icra edilmesinin zaruri olduğu kanaatindeyim. Şayet bizim, turizmde sürekli büyüme gibi, Konyamızı dünyada herkesin gidip görmek istediği, yıllık en az 10 milyon turistin ziyaret ettiği, dünyanın önde gelen turistik kentlerinin arasına sokmak gibi bir hedefimiz var ise yapılan her eseri değil, her işi mimari ve turistik mükemmeliyette yapmamız bir zaruriyettir. Bunun aksini yapmak ise Anadolumuzun ve medeniyetimizin temel taşlarından olan bu güzel diyarımıza yapılacak en büyük haksızlıktır.

Değerli katkılarınız için şimdiden teşekkürler ederim.


oguz42

8 yıl önce - Sal 08 Oca 2013, 03:41

Önder bey mümkünse birde projenın resmı mevcutsa elınızde koyabılırsenız baslıga sevınırım.. Ayrıcada Tespıtlerınızde son derece haklısınız, Mevlana bır dusunur ve akabınde Bır sanat erbabıdır da, bu yuzden Hz.Mevlanaya yonelık yapılancak olan yapılarda kesınlıkle Bır sanatsal eser nıtelıgı tasımalıdır mımarı ozellıklerı ıle bunu yaparak Hz. Mevlananın sanatsal yonu taclandırılarak arttıtılmadılır.. Bundan asırlar once anadolu selcuklu devletının yaptıgı mevlana muze alanı kadar mımarı degerden yoksun yapıların 2012 de yapılamaması bıze ecdadımızın o yıllardan ne denlı buyuk ısler yaptıgını gosterıyor..

ahlatt
8 yıl önce - Sal 08 Oca 2013, 11:00

bence mevlana kültür merkezinin yıkılıp yeniden aynı yere daha geniş ve kullanışlı bir modelin yapılması daha da makuldür ve olması gerekendir. Tahir bey seçim yatırımı olarak alel acele bitirdiği proje artık günümüzde ihtiyaçlara cevap vermemektedir. günümüz türk insanının bu günlük ihtiyaca göre hareketi bizim geri kalmamızdaki en büyük problemlerden birisidir. mümin in ferasetinin ve basiretinin biraz daha açık olması yada onları kullanabilmesi gerektiğini düşünüyorum. Konya ya mevlana türbesine uzakta yapılacak ve normal zamanlarda spor organizasyonları için yapılacak bir spor salonunda sema türü bir organizasyon işin ruhunu ve inceliğini yaralamaktadır... ayrıca belediyenin hilton garden inn e verdiği yada peşkeş çekildiğini düşündüğüm araziyede daha güzel ve oldukça geniş kapsamlı ve kullanımı estetik ve rahat bir sema alanı yapılabilirdi ama sanırım belediye bütçe açığını dengelemek ve birilerinin zenginliğine 3-5 kuruş daha artı koyabilmek için orayı hazreti pir in yanına ayyaş ve sarhoşlara vermeyi tercih etti bu konuda emeği geçenlerin ruzi mahşerde veballeri karşılarına çıktığı zaman ilahi adaletin tecelli edeceğinede inancımız her zaman sonsuzdur.

kadir inanmaz

8 yıl önce - Sal 08 Oca 2013, 11:04
sema salonu


Yeni yapılacak olan mevlana sema salonunu sırf mevlanaya yakın olsun diye yeni mahalle gibi estetikten uzak görüntü yoksunu bi bölgeye yapmanın mantığını anlamış değilim.
Sen tüm dünyayı konyaya çağır sonra da barakaların, çatısız bakımsız, kerpiç evlerin bulunduğu bölgede misafirleri ağırla ve tüm dünya ya konyayı rezil et bravo size
MERAMIN KONYAYI Kuşbakışı gördüğü aydınçavuş gibi veya benzeri bi yere yapsan gelen turistlerinde sema salonuna gitmek için konyada ufak bir gezinti yapma zorunluluğunda bulundursan daha güzel olmaz mı?
Şimdi bazıları meram mevlanaya çok uzak diyebilir hiç ölçmedim ama tahminen 5 km falandır ayrıca benimkisi acizane şahsıma ait bir düşünce
Yanlız şuna eminim yeni mah haricinde yapılacak her bölge yeni mahalleden daha iyi olur


kadir inanmaz

8 yıl önce - Sal 08 Oca 2013, 11:17
mevlana meydanı


Arkadaşlar mevlana meydanı yapılmadan önce ihale bedelinin 3.5 trilyon (eski para) civarında olduğunu duyunca çok merak etmiştim, o kadar parayla mükemmel şeyler yapılır diye düşünmüştüm ama malesef sonuç bence kocaman bir hüsran.
Sizce bu yapılan mevlana meydanı(tüm arazi zaten belediyenin) 3.5 milyon tl olabilir mi?

Tahir bey mükemmel yatırımlar yaptı hakkını vermek gerekir ama kökörüne de sırf particilik adına, yapılan her şeyi sorgulamadan alkışlamak ta ne kadar doğrudur.sayfa 1
123 ... 606162   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA