Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya Meram 80 binde Devr-i Alem Parkı (minyatür)
123 ... 464748   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
ertugrul4242

8 yıl önce - Pzr 06 Oca 2013, 19:21
Konya Meram 80 binde Devr-i Alem Parkı (minyatür)


Önemli bir proje olduğu için ayrı başlık açmak istedim. Bahar aylarında başlayacak olan inşaatı buradan takip edebiliriz. İsmi heniz netlik kazanmadığı için şimdilik MiniaTürk olarak yazdım ama isim belli olunca başlıkta değişecektir.

Başkan Kalaycı büyük projeyi açıkladı
Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, kamuoyunda büyük bir merakla beklenen 2013 yılının en önemli projesini açıkladı. Kalaycı, üç ayrı bölümden oluşan projenin; tarih, kültür,sanat, bilim ve teknolojinin buluştuğu 80 bin metrekare alanda yapılacağını söyledi.

Başkan Kalaycı, 2013’ün ilk ve en yeni, Konya’nın turizm potansiyelini büyük oranda artıracak projenin tanıtımını Hasanköy Mahallesi'nde bulunan belediyeye ait Park ve Bahçeler Müdürlüğü Fidanlığı'nda gerçekleştirdi. Toplantıya basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

"İLKLERİN BELEDİYESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Meram Belediyesi'nin ilklerin ve enlerin belediyesi olmaya devam ettiğini belirterek, "Bu proje hem Konya’da hem de Türkiye’de bir ilk olacak. Üç ayrı bölümden oluşan projemiz; tarih, kültür,sanat, bilim ve teknolojinin buluştuğu 80 bin metrekare alanda yapılacak. Sırçalı Medrese Kapısı’ndan girilen projemizin en önemli ve birinci bölümünde tarihi mekanlar, yani minyatürler olacak. Burada yapacağımız çok yüksek kalite standartlarında ve en ince detayına kadar yapılmış 120 minyatür ile milletimizin tarihi içerisinde Adriyatik denizinden Çin’e kadar büyük bir coğrafya üzerinde kurduğu medeniyetin taştan yapılmış abidelerini Konya’mıza, Meram’ımıza getireceğiz. Böylece insanlarımız, yabancı konuklarımız ve çocuklarımız; ecdadımızın hâkim olduğu tüm coğrafyalardaki kültürümüzü tanıyacak, anlayacak ve onları yapanlar hakkında bilgi sahibi olacaklar" dedi.

ÖRNEKLERİNDEN ÇOK FARKLI

Türkiye’deki ilk minyatür parkın İstanbul'daki Miniaturk olduğunu hatırlatan Başkan Kalaycı, "Biz Meram Belediyesi olarak Miniaturk’u de aşan bir proje gerçekleştirmeyi kendimize hedef koyduk. Bu parktaki ziyaretçi hedef kitlemiz sadece Konya halkı değil tüm ülkemiz, hatta ülkemizde çeşitli amaçlarla bulunan yabancı konuklarımızdır. Daha önce yapılmış örneklerinden çok farklı olarak planlanan projemizde; minyatürler yakın çevreleri, hatta coğrafyaları ile birlikte yansıtılacaktır. Örneğin İstanbul eserleri; tüm boğaz ve Sultan Ahmet Meydanı ile birlikte yapılacaktır.

Parkımızda sadece minyatürler değil; aynı zamanda minyatür kentimizin ölçekli gemileri, trenleri, arabaları ve hatta şehrin 12 bin kişiden oluşan halkı da bulunacaktır. Eserlerin büyük bir kısmı Miniaturk’te bulunmayan eserlerden oluşmaktadır. Ülkemizdeki tarihi eserlerden başka; atalarımızın kurduğu medeniyet coğrafyasından; Bosna-Hersek, Makedonya, Yunanistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Suriye ve Suudi Arabistan’dan da tarihi eserlerin maketleri bulunacaktır. Konya bölümündeki tüm eserler, diğer eserlerden farklı olup 1/20 ölçeğinde yapılacaktır. Eserlerin yapım tekniği de diğer parklardan farklı olup en az 40 yıl dayanacak şekilde yapılacaktır. Bu park bittikten sonra da bünyesine eserler katmaya devam edecek ve yaşayan bir park olacaktır."

İKİNCİ BÖLÜMÜ TARİH ÖNCESİ VARLIKLAR
Projenin ikinci bölümünde dünyada yaşamış tarih öncesi varlıkların sergileneceğini kaydeden Kalaycı, "Bu bölümde 50 adet hareketli dinozor bulunacaktır. Parkımızda bulunacak dinozorların yaşadığı dönem 210 milyon yıl öncesi ile 65 milyon yıl öncesi arasındaki 145 milyon yıllık bir dönemi kapsamakta ve fosili bulunmuş bütün büyük dinozor çeşitleri bulunacaktır.

Dinozorların büyüklükleri aynı gerçeklerinde olduğu gibi 3 ila 45 metre, yükseklikleri de 3 ila 12 metre arasında, doğal yaşam alanlarındaki gibi tasvir edilecektir. Dinozorlara yaklaşıldığında, genel olarak gözleri de dâhil olmak üzere başları da her yöne hareket edecek, nefes alacak ve kükreyecek, kendilerine özgü sesler çıkaracaklardır. Dinozor bölümümüz Avrupa’da müzeler de dahil olmak üzere en büyük alana ve en çok hareketli dinozora sahip olacak prehistorik bir park olacaktır." diye konuştu.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM MASAL DÜNYASI

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, projenin üçüncü ve en eğlenceli bölümünde ise masal dünyasının olacağını açıklayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Herkesin çocukluğundan beri dinlediği ve hayalinde canlandırdığı masallar ve masal kahramanları görsel olarak sunulacaktır. Masal ve çizgi film kahramanları bölümümüz, Türkiye’de daha önce yapılmış ve birbirinin birebir kopyası olan parklardan her yönü ile farklıdır. Masallar gerçek ortamlarında ve kahramanları gerçek birer şahsiyet gibi en ince detayına kadar yapılacaktır. Her bir masalın ve kahramanın kendi bölgesi olacak ve masalın konusu tam olarak canlandırılacaktır. Masallar hem iç mekanlarda, hem de dış mekanlarda canlandırılacağından masalların geçtiği mekânlarda oluşturduğu atmosfer, ziyaretçileri bulundukları ortamdan kopararak masalın içinde yaşadıkları hissini verecektir. Ayrıca, masalların bulunduğu bölgede bire bir masal animasyonlarının da seyredileceği elektronik görüntü sistemleri kurulacak, hatta masal anlatan hareketli masal ağaçları olacak."

EN BÜYÜK KADIRGA

Kalaycı konuşmasını şöyle tamamladı: "Bu bölümün tam ortasında farklı kotlarda 3 havuz ve bu havuzları birbirlerine bağlayan şelaleler ile büyük havuzun tam ortasında da Türkiye’de yapılmış en büyük kadırga orijinali gibi ahşaptan imal edilerek Meram ve tüm Konya halkının, hizmetine sunulacaktır. Aynı orijinali gibi armalandırılacak kadırga, tarihte yapılmış en büyük Osmanlı Kadırgalarından biri örnek alınarak yapılacak, içinde ve güvertesinde oturma alanları bulunacaktır. Dolayısıyla bu kadırga ve 3 bölüm halindeki proje; kafeteryalar, restoranlar, satış noktaları ve 700 kişilik amfi tiyatro ile Konya’da daha önce benzeri bile hiç denenmemiş bir yeniliği Meram Belediyesi olarak gerçekleştirmiş olacağız. Tarih, Kültür, Sanat, Bilim ve Teknoloji harikası parkımız Meram’a ve Konya’ya hayırlı olsun."

İSİM YARIŞMASI DÜZENLENECEK

Projeye henüz bir isim vermediklerini kaydeden Kalaycı, "Projenin ismini vatandaşlarımızın belirlemesini istiyoruz. Kısa bir süre içinde yarışma düzenleyeceğiz. Böylece projenin genel adını ve üç ayrı bölümün isimlerini belirlemiş olacağız. Bahar aylarında temelini atmayı ve 2013 yılı içerisinde de hizmete açmayı hedefliyoruz" dedi.
       
 


Karaman Ahmet
8 yıl önce - Pzr 06 Oca 2013, 22:00

Bu proje ngercekten cok heyecan verici, Türkiyenin ve Türk dünyasinin eserlerinin 120 tanesinin kücük formati ve bu eserler hakkinda bilgilendirmeler.

50 tane fosili bulunmus dinazorun bire bir boyutta, hareketli ve sesli maketleri.

25 tane masal kahramaninin kendilerine özel bölgelerde animasyonlu masal anlatimlari, masal anlatan agaclar vs.....

Türk dünyasinin önde gelen gelmis gecmis önderlerinin bire bir modelleri ve Türkiyeye mal olmus, gelmis gecmis komedyenlerinin modelleri ve bu parkin etrafini gezdiren bir tren...hepsi cok güzel ve heyecan verici...

Fakat benim kafama takilan bir konu var, öyle bir ortam yaratilmiski, bu ortamin uygun yerlerine roller coast, atli karinca, carpisan araba, dönme dolap vs. gibi bazi eglence araclari konulsa, Türkiyenin önde gelen themali luna parklarindan olur.

Örnek olarak mesela 50 hareketli dinazorun ve onalrin yasadigi ortami canlandiran vahsi ormanin, kayaliklarin arasindan, bir magaranin icinden gecen bir Roller Coast olsa, bu yaratilan ortama katmadeger katmazmiydi?

Yada 25 masal kahramaninin oldugu masal dünyasi bölümüne atli karinca vs. gibi daha kücük cocuklarin binebilecegi eglence aletleri kötümü olurdu?

Yada parkin ortasina, bütün parki ve Merami yukaridan seyrettirebilecek bir büyük dönme dolap ragbet görmezmiydi?

Umarim yetkililer bu kadar masraf yaparken bunlarida gözden gecirirler ve bu yaptiklari güzel hizmeti bir Lunapark ile taclandirirlar ve Konyayi hasret oldugu Lunaparkina hemde böyle güzel, themali bir proje ile harmanlanmis sekilde kavustururlar...


ÖNDER FAHRİ

8 yıl önce - Sal 08 Oca 2013, 13:00

Bir lunaparkın bu ferah ve tematik parkın içerisine hiç de uygun düşmeyeceği kanaatindeyim. Zaten bu parkın alanı da buna müsait değil. Ama, buranın yanı başına geniş, ferah, tam teşekküllü, bir lunapark projesi gerçekten harika olurdu. Böylelikle Konya'nın en güzel bölgesinde, ülkenin en önemli eğlence ve dinlence kampüslerinden birisi oluşmuş olur. Kim bilir, belki de Serdar Başkan bunu da düşünüyordur.

Karaman Ahmet
8 yıl önce - Sal 12 Şub 2013, 13:23
Meram Belediyesi'nden Park Projesi İsim YarışmasıAlıntı:
Meram Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılacak büyük park projesine konulacak isimle ilgili yarışma açıldı. Yarışmaya katılacak adaylar hem parkın tamamı için tek bir isim, hem de üç ayrı bölüm için ayrı ayrı isimlerle yarışmaya katılabilecekler.

12 Şubat 2013 Salı 10:48

Yarışmanın amacı Meram'a kazandırılacak; içinde tarihin, kültürün, sanat, bilim ve teknolojinin buluşacağı üç ayrı bölümden oluşacak parka uygun en güzel ismi bulmak. Bu amaçla parka konulacak ismin yarışmaya katılan adayların önerileri arasından seçilmesi hedefleniyor.

PARKLA İLGİLİ BİLGİ

Sırçalı Medrese Kapısı’ndan girilen parkın en önemli ve birinci bölümünde tarihi mekanlar, yani minyatürler olacak. Buradaki 120 minyatür milletimizin tarihi içerisinde Adriyatik Denizi'nden Çin’e kadar büyük bir coğrafya üzerinde kurduğu medeniyetin taştan yapılmış abidelerinden oluşacak.

Parkın ikinci bölümünde dünyada yaşamış tarih öncesi varlıklar sergilenerek dünyamızın nedenli ilginç canlılara ev sahipliği yaptığı gösterilecektir. Bu alanda 50 adet hareketli dinozor bulunacak. Dinozorların büyüklükleri aynı gerçeklerinde olduğu gibi 3 ila 45 metre, yükseklikleri de 3 ila 12 metre arasında, doğal yaşam alanlarındaki gibi tasvir edilecek. Dinozor bölümü, Avrupa’da müzeler de dahil olmak üzere en büyük alana ve en çok hareketli dinozora sahip olacak prehistorik bir park olacak.

Parkın üçüncü ve en eğlenceli bölümünde ise masal dünyası yer alacak. Herkesin çocukluğundan beri dinlediği ve hayalinde canlandırdığı masallar ve masal kahramanları görsel olarak sunulacak. Masal ve çizgi film kahramanları bölümü, Türkiye’de daha önce yapılmış ve birbirinin birebir kopyası olan parklardan her yönü ile farklı. Masallar gerçek ortamlarında ve kahramanları gerçek birer şahsiyet gibi en ince detayına kadar yapılacaktır. Masalların bulunduğu bölgede bire bir masal animasyonlarının da seyredileceği elektronik görüntü sistemleri kurulacak, hatta masal anlatan hareketli masal ağaçları olacaktır.

Son olarak bu bölümün tam ortasında farklı kotlarda 3 havuz ve bu havuzları birbirlerine bağlayan şelaleler ile büyük havuzun tam ortasında da Türkiye’de yapılmış en büyük kadırga, orijinali gibi ahşaptan imal edilerek, orijinali gibi armalandırılacak. Tarihte yapılmış en büyük Osmanlı Kadırgalarından biri örnek alınarak yapılacak eserin içinde ve güvertesinde oturma alanları bulunacaktır. Dolayısıyla bu kadırga ve 3 bölüm halindeki proje; kafeteryalar, restoranlar, satış noktaları ve 700 kişilik amfi tiyatro ile daha önce benzeri olmayan bir park olacak.

BAŞVURULAR İNTERNETTEN YAPILACAK

Başvuru www.meram.bel.tr internet adresindeki formlar doldurularak çıktısı alınıp ıslak imza atılarak Meram Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne teslim edilecek. Önerilen isimlerin hikâyesi ( ne anlama geldiği, dili, kompozit bir isimse hangi kelimelerin birleşmesinden oluştuğu) yazılmalıdır. Önerilen isim herkesin anlayabileceği bilinen bir isimse ismin hikâyesinin yazılmasına gerek yoktur. İsim önerileri “Başvuru Formu” ile birlikte sunulacaktır. Başvuru formu posta veya kargo ile gönderilebileceği gibi elden de teslim edilebilecektir. Posta veya kargodan kaynaklanan gecikme veya kaybolmadan dolayı sorumluluk kabul edilmeyecektir.

Değerlendirme sonucunda sadece 1'inci olan isimlere ödül verilecek olup birincilik ödülleri 5 bin TL'dir.

Yarışmaya müracaatlar 8 Mart 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar kabul edilecek. Yarışma sonucu 20 Mart 2013 Çarşamba günü duyurulacaktır.

http://www.hakimiyet.com/yerel/meram-belediyesind ...42267.html

Parkin ismi icin yarisma varmis, iligililere duyurulur....


kadir inanmaz

8 yıl önce - Sal 12 Şub 2013, 14:12

Alıntı:

Bir lunaparkın bu ferah ve tematik parkın içerisine hiç de uygun düşmeyeceği kanaatindeyim. Zaten bu parkın alanı da buna müsait değil.


BU YAPILACAK OLAN PARKIN İÇİNDE LUNAPARK OLDUĞUNU DUYMADIM AMA KONYAYA DEV BİR LUNAPARK YAPMAK İÇİN ÇOK GEÇ KALINMIŞTIR
AYRICA SİVİL HAVAALANI VE ANTALYA KONYA ARASINA OTOBAN ŞARTTIRsayfa 1
123 ... 464748   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA