Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hasanpozan
7 yıl önce - Pzr 06 Oca 2013, 17:25
Mersin - Müftü Deresi ve Mezitli Deresi Turizmi [Proje]

MERSİN, MÜFTÜ (EFRENK) DERESİ ve MEZİTLİ DERESİ TURİZMİ

Mersin'in kent merkezinde bulunan Müftü ve Mezitli derelerin etrafında yapılacak düzenlemelerle turizme kazandırılacağı bildirildi.

MÜFTÜ (EFRENK) DERESİ ve MEZİTLİ DERESİ KENARLARINDA:

1- Mesire yerleri,
2- Yeni kafeterya,
3- Restorantlar,
4- Hediyelik eşya dükkanlarının açılmasıyla rekreasyon alanları kazandırılacaktır.
5- Gondol, gezi tekneleri ve gezi botlarıyla ile kentin içlerine ulaşılabilen su yolları sayesinde sahilde yaşanan canlılık ve sirkülasyon kent içine rahatlıkla yayılacaktır.

MERSİN'E YAPILMASI DÜŞÜNÜLEN PROJE ÖRNEĞİ:

PROJE ALANLARI:

MERSİN, MÜFTÜ (EFRENK) DERESİ PROJE ALANI

MERSİN MEZİTLİ DERESİ PROJE ALANI

Alıntı:

Mersin'in kent merkezinde bulunan derelerin etrafında yapılacak düzenlemelerle turizme kazandırılacağı bildirildi.

Mersin Sanayicileri ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Ahmet Akkurt, gazetecilere yaptığı açıklamada, kent merkezinde bulunan dere yataklarında ve kıyılarında yapılacak çalışmalarla, Mersin'in kıyıya sıkışan canlılığının kentin içine de yayılacağını ifade etti.

Tüm dünyada turist çekmek ve yeni istihdam alanları oluşturmak için kent turizmine ağırlık verildiğini belirten Akkurt, şöyle devam etti:

"Mersin, tarihi kent, yaşayan şehir olma özelliğiyle bölgede büyük bir avantaja sahip. Kent merkezinde bulunan Müftü Deresi ve Mezitli Deresi'nin kıyılarına yapılacak çevresel düzenlemelerle şehir yeni bir görünüm alacak. Dere kenarlarında yeni kafeterya, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarının açılmasıyla rekreasyon alanları kazandırılacaktır. Ayrıca gondol, gezi tekneleri ile kentin içlerine ulaşılabilen su yolları sayesinde sahilde yaşanan canlılık ve sirkülasyon kent içine rahatlıkla yayılacaktır. Akşam 6'dan sonra boşalan sokaklarla dünya kenti olamayız. Ancak potansiyelimizi kullanarak dünya kenti oluruz."

Mersin Valiliği, Belediyeler, Üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşları'nın da desteğiyle böyle bir projenin kısa sürede gerçekleştirileceğini anlatan Akkurt,

"Kent merkezinde Müftü Deresi ve Mezitli Deresi'ne yenilikçi bir anlayışla uygulanacak peyzaj çalışmaları kentimizin imajına olumlu katkı sunacaktır. Düzenlemelerle, mesire yerleri, kafeteryalar, lokantalar, gondollar ve gezi botlarıyla kente yeni cazibe bölgeleri kazandırılacaktır. Böylesi bir proje için tüm kent dinamiklerinin desteğini istiyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: http://www.sondakika.com/haber/haber-dereler-turi ...k-4226506/

.

KAYNAK: http://www.sondakika.com/haber/haber-dereler-turi ...k-4226506/

...

En son hasanpozan tarafından Pts 07 Oca 2013, 13:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 5 kere değiştirildi

serkan33

7 yıl önce - Pzr 06 Oca 2013, 23:42

Ne garip ya böyle bir projeyi normal şehirlerde belediyeler açıklarken Mersin gibi anormal yöneticilerin olduğu bir memlekette sanayici ve işadamları derneğinin başkanı açıklıyor, ki ben zaten yapılacağını sanmıyorum, boş laf..

hasanpozan
7 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 12:18

Alıntı:
Ne garip ya böyle bir projeyi normal şehirlerde belediyeler açıklarken Mersin gibi anormal yöneticilerin olduğu bir memlekette sanayici ve işadamları derneğinin başkanı açıklıyor, ki ben zaten yapılacağını sanmıyorum, boş laf..

Mersin Büyük şehir Belediyesinin, vizyonu ve misyonu olan yeni belediye başkanına ihtiyacı var !!!

.

Emre hazar
7 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 17:16

Yapsada MESİAD yapsa.

memethakan

7 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 18:12

Bu proje bana havada kalır gibi geliyor yıllardır konuşulan bir proje olmasına rağmen henüz somut hiçbir adım atılmadı yeri geldi seçim propagandası bile oldu bu konu.. Yapılacağına pek inanmıyorum ama yapılacak olsa bile bu uzun yıllar sonra olur gibi

ali durmaz
7 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 21:00

Daha bi otogar bile yapamıyorlar/yapmıyorlar! Şu yolları olması gerektiği gibi yapsınlar başka bişey istemiyorum K.Milliye caddesinde (Toroslat anıttan Dört yola kadar) aracımla 30 - 40 km bile hız yapamıyorum !!!!

gürsel6855
7 yıl önce - Pts 07 Oca 2013, 21:10

Türkiye'de akarsularımız düzensiz akar.Gün olur bir bakarsınız sel olur gelir,gün olur bir bakarsınız içinde çömçe balıkları (kurbağalar) bile zor yaşar.Dağlardan akarsularla gelen alüvyonlar cabası.Dere yatağını indirerek denizi karadan içeri sokmaya çalışsanız bile indirilen alçaltılan dere yatağı bir süre sonra alüvyonla ve deniz kumu ile dolar,dolmaya başlar.Bu nedenle Müftü (Efrenk) Deresi için yapılması düşünülen proje hayalden öteye gitmez,uygulanamaz.Yapılsa bile paralar boşa gider,yazık olur.Yapılabilirliği sıfır olan bu ve buna benzer projeler için kafa yormaya gelmez.

berkaysezer
7 yıl önce - Sal 08 Oca 2013, 01:56

gürsel hocam yapılır hem de türk mühendisleri yapar çok da basittir bunun yapımı derenin önüne su tutacak bir set çekilir su biriktirilir bu derenin debisi düzensiz değil düzenlidir. . .Yılın belirli aylarında belirli su geçişleri olur hocam buradan. . .Bu programı ilk geliştiren ve yaratan Eski Kaymakam Sabri Kartaldır. . .Bu program gerçekleşirse Eskişehirde ki projeler gibi iş yapar fakat bunu uygulayacak vizyon sahibi yöneticilerimiz yok mersinimizde. . .Buranın bu proje ile hayata geçirilmesi çok yüksek rakamlar da gerektirmez. . .

Ek olarak; Bu proje belediye tarafından geliştirilmedi geliştiren eski kaymakam (hatta sonradan mahkemelik oldu tayini çıkınca fakat mahkemeye verince yürütme durduruldu görevine iade edildi ama sonra yeniden tayin oldu diye hatırlıyorum) Sabri Kartal beydir. . .Bu projeyi kendisi geliştirmiş ve sunmuştur ama görev ömrü yetmedi. . .Kendisini çok iyi bilirim aynı zaman da yenişehir köylerinde spor aktiviteleri düzenleyen ayrıca bana göre en önemli iş bu Tüketici Hakem Heyetini çok iyi bir düzene sokan kişidir. . .Bu adam zamanında hakem heyetinden 1 hafta da karar çıkıyor hatta ülkemizde bir ilk olarak sonuçları internet sitesinden de öğrenebiliyorduk. . .Sabri bey gitti 3 aydan aşağı karar çıkmaz oldu saygıdeğer heyetimizden . . .

hasanpozan
7 yıl önce - Cum 15 Şub 2013, 16:37
Mersin - Müftü Deresi ve Mezitli Deresi Turizmi

Örnek proje:

Mersin - Müftü Deresi ve Mezitli Deresi Turizmi [Proje]

.

Cem.Aydın

7 yıl önce - Sal 19 Mar 2013, 17:12

yapılacağına asla inanmadığım bir proje. yeni bir balon daha

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET