Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
www.sercan.de
13 yıl önce - Prş 03 Mar 2005, 23:49
İstanbul Süleymaniye'de 'Kentsel Dönüşüm' startı verildi


Başkan Topbaş, Süleymaniye Camii çevresinden başlamak üzere bölgede 400 tescilli yapıyı restore ederek, koruma kullanma dengesi içinde yaşatmak için start verdiklerini açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş; Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Projeler Daire Başkanı Nihat Macit ve basın mensupları ile birlikte Süleymaniye'yi gezerek bölgede sürdürülen altyapı ve çevre düzenleme çalışmalarını inceledi.

Süleymaniye'nin hem anıt eserleriyle, hem de sivil mimarisiyle dünya mimarlığının özel ve önemli bölgelerinden birisi olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, gazetecilere bölgenin tarihi dokusuna yeniden kavuşturulması için Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Süleymaniye'de bugüne kadar küçük ölçekli çalışmalar yapıldığını ifade eden Başkan Topbaş, Büyükşehir Belediyesi'nin Eminönü Belediyesi'yle birlikte sürdürdüğü veri toplama çalışmalarının ardından somut ve büyük adımlar atmaya başladıklarını kaydetti.

Bölgede ilk adım olarak sokakların tanziminin yapıldığını, ardından restorasyon çalışmalarının başlayacağını vurgulayan Topbaş, şöyle konuştu; "Süleymaniye Camii çevresinden başlamak üzere bölgede 400 tescilli yapıyı restore ederek koruma kullanma dengesi içinde yaşatmak için start verdik. Restore edilen yapıları konut olarak kullanmak istiyoruz. Çünkü bu mekanlar işyeri olarak kullanıldığı zaman, iş saatleri sonrası ve hafta sonları problem yaşanıyor. Hatta bir kısmını Büyükşehir Belediyesi, bir kısmını da İstanbul Üniversitesi'nin lojmanı olarak kullanma projemiz var. Böylece burada daha çok yaşamın olduğu ve geçen yüzyıllık dönemi yansıtacak bir yerleşim oluşacak. İstanbul'un açık hava müzesi niteliğinde olacak bu bölgeyi ayağa kaldıracağız."

Büyükşehir Süleymaniye için 'Kamulaştırma' yetkisi istiyor...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir şekilde yok olmuş veya yok edilmiş binalar ile kısmen otopark olarak kullanılan yapıların bir kısmının arşivde kayıtlarının bulunduğunu ve bunları da yerine koyacaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan'dan bölgedeki binaların kamulaştırılmasına yönelik yasal düzenleme de talep ettiklerini belirten Mimar Topbaş, "Burada bina malikleri ya kendileri restorasyon yapacak. Ya da kamulaştırarak biz kendimiz restore edeceğiz. Ancak kamulaştırma bedelleri kendilerine verilecek. Kimse mağdur edilmeyecek ama hak ettiğinden fazlası da verilmeyecek. Çünkü burası kültürel miras, insanlık mirası..." dedi.

Tarihi Yarımada teknoloji merkezi olacak...

Başkan Topbaş, Tarihi Yarımada'da Hanlar Bölgesi denilen bölgeyi de bilgisayar programlarının yazıldığı teknoloji merkezi olarak düzenlemek istediklerini kaydetti.

Bölgenin yapı dokusuna uymayan, hanlar ve diğer büyük yapıları da kamulaştırıp, yerine olması gereken yapıların yapılacağını belirten Topbaş, "Tabii burada bazı insanlar mağdur olacaktır. Onların da bize anlayış göstereceklerine inanıyorum. İstanbul'un geleceğini düşünürsek, artık bunlar olmamalı. Buraları kente katma değer üretecek yerler haline getirmemiz lazım" diye konuştu.

Proje 3-4 yıl içinde bitecek...

Başkan Kadir Topbaş, Süleymaniye Bölgesi ile ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü; "Sadece 1-2 bina yapmakla sorun çözülmüyor. Sokaklara girdiğimiz zaman bütün binalarda hummalı bir çalışma yapılması lazım. Hedefimiz bu bölgeyi şantiyeye çevirmek. Bir anda girip, bir anda bitireceksiniz. Bu çalışma bittiği zaman bölgeye giren insanların bundan 100-150 sene öncesini hissetmesini ve yaşamasını istiyorum. Burada varolup da kaybolan değerleri tekrar kazandırmak istiyorum. Burada her yıl için 100 trilyon lira harcamaya varım. 10-15 milyon turist getirdiğimiz zaman, gezdirebileceğimiz alanların olması gerekiyor. Biz bunu 3-4 yıl içinde yapacağız. Hedefimiz bu. Cami çevresinden başlayarak, adım adım bu halkayı büyüterek tarihi yarımadanın tamamında bu çalışmayı yapmayı hedefliyoruz."

Topbaş, tarihi surlar diplerini düzenlemek ve Ayvansaray'da yok olmuş Osmanlı mahallesini tekrar yaşatmak istediklerini, ayrıca Anemas Zindanları ve Tekfur Sarayı'nın restorasyon çalışmalarını başlatacaklarını da sözlerine ekledi.

http://www.ibb.gov.tr/ibbtr/142/14201/haber_detay ...sayfa=7163


irfan x
13 yıl önce - Cum 04 Mar 2005, 01:00

Süper haber! Zaten uzun zamandır üzerinde çalışılıyordu bildiğiniz gibi.

1. Kentsel dönüşüm projeleri (varoşlaşmanın önüne geçmek)

2.Tarihi yarımada projeleri( süleymaniye, ve diğerleri)

3.bugün açıklanan prestij projeleri

4. metro projeleri.

5. Özel sektür projeleri (F1 vs....)


selcuklu
13 yıl önce - Pzr 16 Ekm 2005, 18:20
Kentsel dönüşüm ve Süleymaniye


Bugünkü Zaman'da Süleymaniye bölgesinin nisan ayında restorasyonuna başlanacağını okudum, 2 yıl içersinde işler bitirilecekmiş; yıkık dönük binalar, otoparklar ve otopark mafyaları asıl anlamında "Tarihe karışacak" gibi görünüyor. Forumda arama yaptım ama birşey bulamadım, ibb.gov vs de de. Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?messiah_haktan

13 yıl önce - Pzr 16 Ekm 2005, 18:28

Tarihi yarimada ve beyoglu icin 10 yildir proje cikarirlar,söyle böyle olcak derler.Oysaki tam tersine fazla birsey olmaz ve UNESCO Istanbul'u listesinden cikarmak ile tehdit eder.
Hadi bu sefer de inanalim belediye'ye ve görelim!


ahsen bilge
12 yıl önce - Prş 13 Tem 2006, 20:40

Alıntı:
Sulukule Osmanlı mimarisiyle yeniden doğuyor…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ve Fatih Belediyesi işbirliğiyle başlatılan “Fatih-Hatice Sultan ve Neslişah Sultan Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi” protokolü, Başkan Topbaş, Erdoğan Bayraktar ve Mustafa Demir tarafından imzalandı.Devamı :

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=22609


Mehmet Kasım
12 yıl önce - Sal 18 Tem 2006, 17:32
Süleymaniye'de Yapılanlar


Yapılanlar bir hayli ama yapılmayanlar daha fazla.Bu bölgede şu anda aktif bir çalışma yok dönüşüm adına.Rölantiye almışlar gibi çalışmaları.

Malüm kavşaklar su yakmıyo

Ama geçmişe nazaran iyi şeyler yapılmış :

 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
teomann
12 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 17:44

Unesco İstanbul'a 2 sene daha verdi.Gerekli çalışmalar yapılmazsa İstanbul Unesco listesinden çıkartılacak.Süleymaniye restorasyonuna bu durum nedeniyle de çok önem veriyolar.Bakalım 2 sene içinde baya bir yol katedecek mi İstanbul hep birlikte göreceğiz.

MehmetK
12 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 18:13

Süleymaniye Camii'nin içi mavi dışıda mavi aydınlatma ile aydınlatılsa
lakabına uygun olmuş olurdu neredeyse tüm yabancı kaynaklarda "Blue Mosque" yani mavi cami diye anılıyor

Bu projeye bu değişiklikte eklense güzel olurdu bir fikir sadece
Turist çoğu zaman haliç hangisi Boğaziçi hangisi anlayamadan öğrenemeden ama hayranlık içerisinde gidiyor bu şehirden böylelikle hiç değilse Süleymaniye hangisi öğrenmiş olurlardı

İnşallah Süleymaniye'deki bu proje biran önce hayata geçer...


İhsan Can İçiuyan

12 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 03:53

Alıntı:
Süleymaniye Camii'nin içi mavi dışıda mavi aydınlatma ile aydınlatılsa
lakabına uygun olmuş olurdu neredeyse tüm yabancı kaynaklarda "Blue Mosque" yani mavi cami diye anılıyor


"Blue Mosque" diye anılan Sultanahmet Cami'dir, nedeni ise içindeki muhteşem güzellikteki mavi çinilerdir.


Cüneyt AKIN
12 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 10:26

Süleymaniye Camii çevresindeki metruk yapılar KİPTAŞ tarafından satın alınarak bölgenin tarihi değerlerini yeniden canlandıracak ve Süleymaniye yi aslına uygun olarak Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yıkım ve yeniden yapılamna çalışmaları BEYAZ YIKIM adı altında başladı.
Kaynak www.ibb.gov.tr

İnşallah İstanbulumuz için güzel bir başlangıç olur...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet