Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

7 yıl önce - Çrş 12 Arl 2012, 13:41
Bursa İtfaiyesi Faaliyetleri ve Hizmet Birimleri [Kent]


İTFAİYE YENİ TESİSLERLE DAHA DA GÜÇLENİYOR
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DEMİRTAŞ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİNE YAPTIRILACAK OLAN İTFAİYE BİNASININ TEMELİ TÖRENLE ATILDI.
- BAŞKAN ALTEPE, İTFAİYE HİZMETİNİN ARANDIĞINDA EN GEÇ BİR İKİ DAKİKA İÇİNDE ULAŞTIRILMASI GEREKEN STRATEJİK BİR HİZMET OLDUĞUNU BELİRTEREK, BU NEDENLE TEŞKİLATI EKİP VE EKİPMAN YÖNÜNDEN GÜÇLENDİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.


Video:
İtfaiye teşkilatını ekip ve ekipman yönünden sürekli güçlendiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Beşevler Küçük Sanayi, Mudanya ve Kestel itfaiye binalarının ardından bir itfaiye binası da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kazandırıyor. Temeli atılan itfaiye binası sayesinde hem DOSAB içindeki endüstriyel yangınlara, hem de çevredeki olaylara anında müdahale edilebilecek.

Büyükşehir sınırlarının genişlemesine paralel olarak merkez ilçelerde eksikliği hissedilen hizmet birimlerini de bir bir oluşturan Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan DOSAB İtfaiye binasının temeli törenle atıldı. Sanayi bölgesi ve çevresi için büyük önem taşıyan itfaiye binasının temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gemlik Belediyesi Başkanvekili Refik Yılmaz, Büyükorhan Belediye Başkanı Selami Selçuk Türkmen, Karıncalı Belde Belediye Başkanı Halil İbrahim Karagöz, Yeni Sölöz Belde Belediye Başkanı Güngör Özhan, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş ile çok sayıda davetli katıldı.

İtfaiye hayati önem taşıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada itfaiye hizmetlerinin belediyecilik hizmetleri arasında ayrı bir önemi olduğunu, bu nedenle itfaiye teşkilatına verdikleri önemi sağladıkları ekip ve ekipman destekleri ile gösterdiklerini söyledi. İtfaiye hizmetinin, arandığında bir iki dakika içinde ulaştırılması gereken bir hizmet olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Halkımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde korumak, olası yangınları en az zararlarla atlatmak bizim için çok önemli. Bu nedenle itfaiye teşkilatımızı gün geçtikçe daha da güçlendiriyoruz. Küçük Sanayi, Mudanya ve Kestel İtfaiye binalarımızı hizmete açmıştık. Personel sayımızı 272’ye çıkardık ve yüzde 25’lerde olan norm kadromuz yüzde 70’ler seviyesine çıktı. Yine dar sokak ve uzak köylerdeki olası yangınlara anında müdahale için yangın dolapları oluşturduk. İtfaiye bünyesindeki 21 personelimiz cankurtaran eğitimlerinin ardından Gemlik ve Mudanya sahillerinde 2 botumuzla halkımız can güvenliğini sağlamak için görev yapıyor. Temelini attığımız DOSAB itfaiye binamızla hem bölgedeki sanayi tesislerinde çıkması muhtemel endüstriyel yangınlara hem de çevredeki olaylara daha kısa zamanda müdahale etme imkanı bulacağız” diye konuştu.

DOSAB’tan yeni araç sözü
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde faal 420 firmada 41 bin 455 kişinin istihdam edildiğini hatırlatan DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman ise alt ve üst yapısı tamamlanan DOSAB’ın, Türkiye’deki birçok sanayi bölgesine örnek gösterildiğini hatırlattı. DOSAB’tan yapılan ihracatın 3,5 milyar dolar sevisinde olduğunu kaydeden Kahraman, “Sanayi alanındaki yatırımlarımızın yanında kent yararına her türlü sosyal sorumluluk projesinde de görev alıyoruz. Özlüce’de yapacağımız fen lisesi ve yurt binasında inşaat başladı. 2010 yılında Büyükşehir Belediyemize 2 adet tam donanımlı itfaiye aracı vermiştik. Yine itfaiye binasının yapılacağı alanı da belediyemize tahsis ettik. Bunun yanında önümüzdeki yıl yeni bir itfaiye aracını daha Belediyemize kazandıracağız” dedi.

Konuşmaların ardından 700 metrekare taban alanına sahip idari bina ve garaj kısmında oluşan itfaiye binasının temeli, Başkan Altepe ve protokolün butona basması ile atıldı.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/itfaiye-yeni-tesislerle-d ...ber/12047/

Hayati önem taşıyan kuruluşlarımızdan itfaiye'nin haberlerini burada paylaşalım.


eray36
7 yıl önce - Pts 28 Oca 2013, 13:19

ÖNLEMLER VE EĞİTİMLER YANGINLARIN SAYISINI AZALTTI

Alıntı:
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLER VE VATANDAŞLARA VERİLEN EĞİTİMLER, KENTTEKİ YANGIN SAYISINI ÖNEMLİ ORANDA DÜŞÜRDÜ.

28 OCAK 2013

BASIN BÜLTENİ

ÖNLEMLER VE EĞİTİMLER YANGINLARIN SAYISINI AZALTTI
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN ALINAN ÖNLEMLER VE VATANDAŞLARA VERİLEN EĞİTİMLER, KENTTEKİ YANGIN SAYISINI ÖNEMLİ ORANDA DÜŞÜRDÜ.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, donanımlı ekibi ve vatandaşları bilinçlendiren çalışmalarıyla geçmiş yıllara göre kentteki yangın sayısını önemli ölçüde azalttı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan, 2010 yılında fabrika, işyeri, kamu binası ve mesken olmak üzere toplam 941 adet binada yangın çıktığını, 2011 yılında bu rakamın 850’ye, 2012 yılında ise 795’ye düştüğünü söyledi. 3 yıl öncesine kıyasla bina ve işyeri yangın çıkışında ciddi azalma olduğunu kaydeden Doğan, Bursa’nın yoğun göç alan bir kent olduğunu hatırlatarak, “Bursa’da nüfusun ve bina sayısının sürekli artmasına rağmen yangınların azaldığına şahit olduk.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Yangın Önlem Şube Müdürlüğü’ne bağlı teknik ve önlem hizmeti veren ekibimiz, binaları proje sürecinden itibaren kontrol ederek, gereken düzenlemelerin yapılmasını sağlıyor” dedi.

Titiz incelemeler sürüyor
Projelerin binaların yangınlardan korunması hakkında yönetmeliğe göre incelendiğini belirten Doğan, öngörülen şartlara uygun olması halinde projeye ‘ön olur uygun görüşü’ verildiğini, yine proje sürecinde olur verilen binaların, iskan aşamasında tekrar yerinde incelenip uygunsa ‘yapı kullanma itfaiye uygun görüşü verilebildiğini ifade etti. Doğan, işyerlerine de ruhsat yönetmeliğine göre binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikteki öngörülen şartlara uygun hale getirildikten sonra itfaiye raporu verildiğine dikkati çekti.
Vatandaşlara taviz vermeden yaşadıkları mekanlarla ilgili önlemler aldırdıklarını anlatan Doğan, “Uzman ekiplerimiz tarafından yapılan denetimler, vatandaşlara verilen temel yangın eğitimleri, bilgilendirme amaçlı olarak tüm BUSKİ abonelerine dağıtılan broşürler, konferanslar, itfaiye personeline verilen eğitimler, teşkilatımızın istasyon, araç, gereç ve personel sayısı ile teknik gücünün artırılması, planlı, programlı ve disiplinli çalışmalarımız oluşturmaktadır” diye konuştu.
Yapılan çalışmaların meyvelerini verdiğine işaret eden Doğan, bu durumun da yangın sayısının azalmasına sebep olduğuna dikkati çekerek, çalışmalarına aynı hassasiyetle sürdüreceklerini kaydetti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Kaynak : http://www.bursa.bel.tr/onlemler-ve-egitimler-yan ...ber/12441/

İtfaiyeye görevlerinde başarılar.eray36
6 yıl önce - Çrş 14 Ağu 2013, 18:25

İtfaiye güç kazandı

Alıntı:
14 AĞUSTOS 2013

BASIN BÜLTENİ

İtfaiye güç kazandı
- İtfaiye filosuna 14 yıl sonra 28 yeni araç
- Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı araç filosuna dahil edilen 28 yeni araç, törenle hizmete başladı.
- Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, insan odaklı çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, olası yangın ve felaketlere anında müdahaleye önem verdiklerini ve İtfaiye Teşkilatı’nın, araç filosuna dahil edilen yeni araçlarla daha donanımlı hale geldiğini söyledi.
- Başkan Altepe, “İtfaiye Teşkilatı’na 14 yıldan sonra 28 yeni araç daha eklendi, itfaiye gücüne güç kattı” dedi.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı’nın araç filosuna 14 yıldan sonra dahil edilen 28 yeni araç, teşkilatın gücüne güç kattı.

Bursa’da hayata geçirilen hizmetlerle kente çağ atlatan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara daha kaliteli hizmet vermek amacıyla teknik ekipman ve araçlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı’nın araç filosuna 14 yıldan sonra yeni dahil edilen 28 araç, Küçük Sanayi İtfaiyesi’nde gerçekleştirilen törenle hizmete alındı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, daha sağlıklı ve çağdaş Bursa’yı oluşturduklarını ifade ederek, “Daha yaşanabilir ve daha güvenli bir Bursa için güzel uygulamalarımızı hayata geçiriyoruz. İnsan odaklı çalışmalarımıza her alanda devam ediyoruz. Can ve mal güvenliği için itfaiye teşkilatımızın güçlendirilmesine önem veriyoruz” diye konuştu.
Olası yangın ve afetlerde itfaiyeye büyük görev düştüğünü ve itfaiyecilerin özveriyle mesleklerini icra ettiklerini kaydeden Başkan Altepe, “İtfaiye teşkilatına 24 yıl sonra bu dönemde personel alındı, 14 yıl sonra da 28 araç teşkilata dahil edildi. İtfaiyeye sağladığımız bu destek halkın can ve mal güvenliğine verdiğimiz önemi de gösteriyor” dedi.
Kentin ulaşımdan sosyal ve kültürel yaşama, tarihinden turizmine kadar her alanda geliştiğine değinen Altepe, belediyecilikte bu döneme ulaşımla damga vurulduğunu ve Bursa’nın ulaşımda ezber bozduğunu da söyledi.

28 yeni araç sisteme dahil edildi
Başkan Altepe, itfaiyenin çok önemli bir güç olduğunu belirterek, “Olası yangınlarda İtfaiye anında ve çok etkili olması gereken bir teşkilat. Yangınlarda bir dakikada can ve mal kaybı yaşanabiliyor. Bunun önüne geçmek için Bursa’da İtfaiye Teşkilatı’na önemli katkılar sağladık, kentin farklı noktalarında yeni itfaiye binaları kuruldu. Gönüllü itfaiyecilere eğitimler verildi. Cankurtaran ekibi kuruldu. Bugün de 14 yıl sonra alınan 28 yeni araçla itfaiye teşkilatımız daha da güçleniyor” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, 7 adet çift kabinli hizmet aracı, 3 adet dar sokak itfaiye aracı, 3 su tankeri, 4 arama kurtarma aracı, 10 adet yangına müdahale aracı ve 1 adet 42 metrelik otomatik merdiven aracı olmak üzere toplam 28 aracın yaklaşık 7 milyon TL değerinde olduğunu belirtti.
Disiplinli çalışma yangın oranlarını azalttı
Başkan Altepe, 2010 yılında 941, 2011 yılında ise 850 olan bina ve işyeri yangın sayısının 2012 yılında ise 795’e düştüğünü vurguladı. Bursa’da nüfusun ve buna bağlı olarak mesken sayısının her geçen yıl artmasına rağmen yangın oranlarındaki düşüşün sevindirici olduğunu anlatan Başkan Altepe, bu azalmanın Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi tarafından taviz verilmeden alınan önlemler, halka verilen eğitimler, BUSKİ abonelerine dağıtılan pratik bilgilendirme broşürleri, konferanslar, personel eğitimleri ile teşkilatın istasyon, araç gereç ve teknik gücünün artırılmasıyla planlı ve disiplinli çalışmayla sağlandığını dile getirdi. 42 metrelik itfaiye aracına çıkarak incelemede bulunan Başkan Altepe, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan’dan araçlarla ilgili teknik bilgiler de aldı. İtfaiye teşkilatına güç katan törene, AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Alpaslan Yıldız, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve meclis üyeleri de katıldı.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Kaynak : http://www.bursa.bel.tr/itfaiye-guc-kazandi/haber/13971/

Hayırlı olsun


Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Çrş 02 Ekm 2013, 17:15

İTFAİYE YENİ TESİSLERLE DAHA DA GÜÇLENİYOR
Alıntı:
- BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DEMİRTAŞ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İÇİNE YAPTIRILAN İTFAİYE BİNASI TÖRENLE HİZMETE AÇILDI.
- YENİ BİNA, ARAÇ VE PERSONEL TAKVİYESİ İLE GÜCÜNE GÜÇ KATAN BÜYÜKŞEHİR İTFAİYESİ, ZONGULDAK’IN BEYCUMA BELEDİYESİ’NE DE BİR ARAÇ HEDİYE ETTİ.
- BAŞKAN ALTEPE, İTFAİYE HİZMETİNİN ARANDIĞINDA EN GEÇ BİR İKİ DAKİKA İÇİNDE ULAŞTIRILMASI GEREKEN STRATEJİK BİR HİZMET OLDUĞUNU BELİRTEREK, BU NEDENLE TEŞKİLATI EKİP VE EKİPMAN YÖNÜNDEN GÜÇLENDİRDİKLERİNİ SÖYLEDİ.


İtfaiye teşkilatını ekip ve ekipman yönünden sürekli güçlendiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Beşevler Küçük Sanayi, Mudanya ve Kestel itfaiye binalarının ardından yapımı tamamlanan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Hizmet Binası’nı da törenle hizmete açtı.
Büyükşehir sınırlarının genişlemesine paralel olarak merkez ilçelerde eksikliği hissedilen hizmet birimlerini de bir bir oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi tarafından tahsis edilen alan üzerine yeni bir itfaiye binası kazandırdı. Sanayi Bölgesi’nin yanında Demirtaş, Ovaakça ve Yalova yolu kesiminde önemli bir eksikliği giderecek olan hizmet binasının açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çekinkaya, Boyalıca Belediye Başkanı Ali Çil, Yeni Sölöz Belde Belediye Başkanı Güngör Özhan, Zonguldak Beycuma Belediye Başkanı Vural Kundakçıoğlu, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, sanayiciler ve davetliler katıldı.

İtfaiye hayati önem taşıyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada itfaiye hizmetlerinin belediyecilik hizmetleri arasında ayrı bir önemi olduğunu, bu nedenle itfaiye teşkilatına verdikleri önemi sağladıkları ekip ve ekipman destekleri ile gösterdiklerini söyledi. İtfaiye hizmetinin, arandığında bir iki dakika içinde ulaştırılması gereken bir hizmet olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Halkımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde korumak, olası yangınları en az zararlarla atlatmak bizim için çok önemli. Bu nedenle itfaiye teşkilatımızı gün geçtikçe daha da güçlendiriyoruz. Küçük Sanayi, Mudanya ve Kestel İtfaiye binalarımızı hizmete açmıştık. Personel sayımızı 272’ye çıkardık ve yüzde 25’lerde olan norm kadromuz yüzde 70’ler seviyesine çıktı. Yine dar sokak ve uzak köylerdeki olası yangınlara anında müdahale için yangın dolapları oluşturduk. İtfaiye bünyesindeki 21 personelimiz cankurtaran eğitimlerinin ardından Gemlik ve Mudanya sahillerinde 2 botumuzla halkımız can güvenliğini sağlamak için görev yapıyor. Hizmete açtığımız DOSAB itfaiye binamızla hem bölgedeki sanayi tesislerinde çıkması muhtemel endüstriyel yangınlara hem de çevredeki olaylara daha kısa zamanda müdahale etme imkanı bulacağız. Demirtaş’taki eski itfaiye binasını da sosyal ve kültürel alanda hizmet verecek bir tesis olarak bölgeye yeniden kazandıracağız. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.Video:DOSAB’tan yeni araç daha
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde faal 400 firmada 41 bin 455 kişinin istihdam edildiğini hatırlatan DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman ise alt ve üst yapısı tamamlanan DOSAB’ın, Türkiye’deki birçok sanayi bölgesine örnek gösterildiğini hatırlattı. DOSAB’tan yapılan ihracatın 3,8 milyar dolar sevisinde olduğunu kaydeden Kahraman, “Sanayi alanındaki yatırımlarımızın yanında kent yararına her türlü sosyal sorumluluk projesinde de görev alıyoruz. 2010 yılında Büyükşehir Belediyemize 2 adet tam donanımlı itfaiye aracı vermiştik. Bu binamızın yerini de Büyükşehir Belediyemize tahsis ettiğimiz gibi bugün tam donanımlı bir itfaiye aracını daha Büyükşehir Belediyemize kazandırmış olduk. Bursa’yı ulaşımdan tarihi mirasın ayağa kaldırılmasına kadar her alanda geleceğe taşıyacak çalışmaları hayata geçiren Başkanımıza işadamları olarak teşekkür ediyoruz” dedi.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da Demirtaş’ın planlı gelişmenin hızla sürdüğü güzel bir bölge haline geldiğini belirterek, Demirtaş’a meydan düzenlemesi, yeni hizmet birimleri, yüzme havuzu, trap ve atıcılık tesisleri gibi önemli yatırımlar yaptıklarına dikkat çekti.

Zonguldak’a itfaiye aracı
Konuşmaların ardından 700 metrekare taban alanına sahip idari bina ve garaj kısmında oluşan itfaiye binası kesilen kurdele ile hizmete açılırken, Zonguldak’ın Beycuma Belediyesi’ne de bir itfaiye aracı hediye edildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bir taraftan itfaiye birimi güçlendirirken, diğer taraftan gelen yardım taleplerini de imkanlar ölçüsünde karşıladıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Beycuma Belediyemiz de bizden bir itfaiye aracı istemişti. İtfaiye filomuzda bulunan 1996 model 5 ton su kapasiteli tam donanımlı aracı da Zonguldak’a gönderiyoruz” dedi. Zonguldak Beycuma Belediye Başkanı Vural Kundakçıoğlu da araç için Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/itfaiye-yeni-tesislerle-d ...ber/14533/

Demirtaş itfaiye grup amirliği hayırlı olsun.


Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Pts 25 Ksm 2013, 22:20

İTFAİYECİLER SPORLA FORM TUTUYOR
Alıntı:
- Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi personeli, iş verimliliğini artırmak amacıyla sportif faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.Bursa’da halkın huzuru ve güveni için görevlerini sürdüren Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi personeli, iş verimliliğini artırmak amacıyla sportif faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye yönetmeliğinde belirtildiği gibi, itfaiye personeli, kültür-fizik çalışmaları, atletizm aletli sporlar, mukavemet ve denge sporları gibi spor faaliyetleriyle iş verimliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor. İtfaiye personelinin spor yapabilmeleri için 13 itfaiye istasyonun açık alanlarına 5 ayrı özellikte, toplam 45 adet modern spor aleti kuruldu. Bursa’da ve Türkiye’de bir ilke imza atan uygulama ile itfaiyecilerin olası yangınlara ve diğer afetlere daha etkin ve verimli müdahale edebilmesi hedefleniyor.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/itfaiyeciler-sporla-form- ...ber/15178/

Personelin spor yapabilmelerini düşünmek bile ayrı bir jest. Tebrik etmek gerekir.Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Prş 02 Oca 2014, 13:46

2013 YILINA TATBİKATLI VEDA
Alıntı:
- Tatbikat gerçeği aratmadı
- İtfaiyeden gerçek gibi tatbikat
- Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Yangın 2013 Tatbikatı’, Yıldırım’da nefesleri kesti.
- Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı personelinin görev aldığı tatbikatta acil durumlarda neler yapılması gerektiği uygulamalı olarak anlatıldı.

 
 

 

 

 


 


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Yangın 2013 Tatbikatı’ gerçeğini aratmadı. Yıldırım’da yapılan tatbikatı izleyen vatandaşlar heyecanlı anlar yaşadı.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 2013 yılı yangın tatbikatı, vatandaşları itfaiye hizmetleri ile ilgili bilgilendirmek ve alınacak önlemler konusunda bilinçlendirmek amacıyla Selimzade Mahallesi Çukur Sokak’ta gerçekleştirildi. Yangın, arama ve kurtarma gibi acil durumlarda yapılması gerekenlerin gösterildiği tatbikat, nefesleri kesti.
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak, tatbikat öncesi yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin faaliyetlerinden örnekler verdi. Şenocak, Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye ve güvenlik hizmetlerinde titiz davrandığını ifade ederek, ‘bütünşehir’ uygulaması kapsamında sınırları genişleyecek olan Büyükşehir Belediyesi’nin güvenlik konusunda tüm tedbirleri aldığını, ilçelerde itfaiye teşkilatlarının kurulduğunu ve ihtiyaçların giderilmeye başlandığını vurguladı. Bu dönem gönüllü iftaiyecilerin de eğitim aldığını ve halkın bilinçlendirildiğini hatırlatan Şenocak, “Bugün Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce kamulaştırılan bu binada tatbikatı yapıyoruz. Çukur Mescit’in bulunduğu bu alan daha da genişleyecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin tarihi mirasa verdiği değer, Bursa’da gün yüzüne çıkarılan eserlerle görülüyor. Tarihi mekanın yanındaki bu bina da kamulaştırılan bir bina. İtfaiye teşkilatının koordinasyonunu gördüğümüz tatbikatla her türlü afete hazırlıklı olduğumuzu da ortaya koymayı amaçladık” dedi.

 

 

 


 


Video:Keskin’den İtfaiye teşkilatına övgü
Tatbikatı izleyen Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Bursa’da geçmiş günlerde yaşanan bir yangını anlatarak, afetlerde vatandaşların bilinçli hareket etmeleri konusuna dikkat çekti. Keskin, “Vatandaşlar olası bir yangında 110’u aramalı. Vatandaş olarak acil numaraları öğrenmeli ve bilinçli hareket etmeliyiz. Bursa İtfaiyesi, çalışmalarında çok başarılı. Olası bir yangında en geç 3 dakikada olay yerinde olup gerekli müdahaleyi profesyonelce yapıyorlar. Tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan da teşkilat bünyesinde yapılan çalışmaları anlatarak, “Tatbikatla gerçek olaylara hazırlıklı olup, kurumlar arası koordinasyonu sağlamayı istiyoruz. Filomuzdaki araçları ve personelimizin başarılı çalışmalarını da tatbikat sayesinde vatandaşlara tanıtmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Tatbikat sırasında senaryo gereği önce bir evde çıkan yangına müdahale edildi. Duman ve alevler içinde kalan evde mahsur kalan ve balkondan yardım isteyen vatandaşlar, kısa süre içinde olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından yangına müdahale edilerek, kurtarıldı. Dumandan etkilenen vatandaş, 112 ambulansına nakledildi ve ilk müdahalesi yapıldı. Tatbikatta son teknoloji malzemeler kullanıldı ve 9 ekip görev aldı. Tatbikatı izleyen vatandaşlar da Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nin çalışmalarını takdir ederek, tatbikatların halkın bilinçlendirilmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi. Tatbikatın sonunda, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak ve AK Parti Yıldırım İlçe Teşkilatı Başkanı Hüdayi Yazıcı, itfaiye ekipleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/2013-yilina-tatbikatli-ve ...ber/15607/

Tatbikat başarılı geçmiş, umarım gerçeği de böyle atlatılır.


Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Sal 18 Mar 2014, 14:03

YANGIN DOLAPLARIYLA DAR SOKAKLAR DAHA GÜVENLİ
Alıntı:
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN İTFAİYE ARAÇLARININ GİRMEKTE ZORLANDIĞI DAR SOKAKLAR İLE MERDİVENLİ SOKAKLARDAKİ OLASI YANGINLARA MÜDAHALE ETMEK AMACIYLA 5 YIL ÖNCE BAŞLATILAN YANGIN DOLABI SAYISI, YENİ YAPILAN 12 YANGIN DOLABI İLE 60’A ÇIKTI.

Büyükşehir Belediyesi tarafından itfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar sokaklar ile merdivenli sokaklardaki olası yangınlara müdahale etmek amacıyla 5 yıl önce başlatılan yangın dolabı sayısı, yeni yapılan 12 yangın dolabı ile 60’a çıktı.

Gerek itfaiye araçlarının yenilenmesi, gerek yeni itfaiye binalarının hizmete açılması gerekse de personel takviyesi ile itfaiye birimini her geçen gün daha da güçlendiren Büyükşehir Belediyesi, itfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar sokaklar için 5 yıl önce başlattığı yangın dolabı uygulaması ağı giderek genişliyor. İlk olarak 2009 yılında 12 bölgeye kurulan yangın dolapları, yangınlara anında müdahale imkanı sağlarken, yeni devreye alınan 12 yangın dolabı ile hizmete alınan dolap sayısı da 60’a çıkmış oldu. Türkiye’nin ilk projesi olma özelliğini taşıyan yangın dolapları sayesinde itfaiye araçlarının girmekte zorlandığı dar ve bayır olan Alacahırka Mahallesi Naipdere Sokak, Mollafenari Mahallesi Aralık Sokak ve Maksem Mahallesi Yıldıztepe Sokak’ta çıkan ev yangınlarına anında müdahale imkanı sağlandı. Yine Unçukuru, Avdancık, Küçükdeliller ve Cumalıkızık köylerinde çıkan ev ve samanlık yangınları da yine bu yöntemle köylüler tarafından kısa sürede söndürüldü.
İçinde 10 adet hortum,1adet lans, 2 adet yangın söndürme tüpü ve diğer aparatların bulunduğu yangın dolapları halen şehir içinde 32 ve köylerde de 28 ayrı noktada bulunuyor. Ayrıca itfaiye araçlarına su ikmali sağlamak ya da direk müdahale etmek amacıyla 786 olan yangın hidrant sayısı da 1726 ya çıkarıldı.Video:İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, itfaiyeye yapılan yatırımların meyvesini vermeye başladığını belirterek, “2012 yılında yangın, sel baskını ve diğer itfaiye olaylarından oluşan toplam 4960 itfaiye olayına müdahale edildiğini, 2013 yılında ise bu sayının 4871’e indiğini kaydetti.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/yangin-dolaplariyla-dar-s ...ber/16382/

Hayırlı uğurlu olsun.Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Prş 01 Ekm 2015, 10:10

İTFAİYE’NİN 92. YIL COŞKUSU
Alıntı:
- 92. İtfaiye Haftası Bursa’da coşkuyla kutlandı.Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Bursa İtfaiye teşkilatının 92. kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı.

İtfaiyecilerin heyecanına, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Orhan Doğan eşlik etti. Küçük Sanayi İtfaiye Dairesi Başkanlığı yerleşkesinde gerçekleştirilen törende konuşan Doğan, “İtfaiye Teşkilatı olarak yangına müdahale konusunda son yıllarda önemli mesafeler aldık. Yangın riskini en aza indirmek için her bölgede çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Teşkilatımız 28 istasyonda toplam 99 araç ve 400 personelle 7 gün 24 saat hizmetlerine devam ediyor” dedi.
Bursa İtfaiyesi’nin son 6 yılda bina, araç-gereç ve personel konusunda güçlendiğini söyleyen Doğan, “Bundan dolayı daha etkin bir şekilde olaylara müdahale edebiliyoruz. Son dönemde 4 yeni itfaiye binası yapıldı, 28 yeni itfaiye aracı alındı, nakil ve yeni alınan personellerin katılımıyla norm kadro doluluk oranı % 25’lerden %’80 seviyelerine çıkarıldı. 298 gönüllü itfaiyeci yetiştirildi ve Kirazlı Mahallesi’nde gönüllü itfaiye teşkilatı kuruldu” şeklinde konuştu.
İtfaiyecilerin özveriyle çalıştıklarını anlatan Doğan, teşkilat bünyesinde telsiz iletişim ağının geliştirildiğini, 16 grup binasının açık alanlarına modern spor aletlerinin kurulduğunu, itfaiye araçlarının takibini yapmak ve itfaiye olaylarına daha kısa sürede ulaşılmasını sağlamak için CPS araç takip sisteminin devreye alındığını da sözlerine ekledi. Doğan, sahillerde de boğulmaların önüne geçmek için yaz boyunca toplam 12 noktada 12 bot ve 43 cankurtaranla haftanın 7 günü cankurtaran hizmeti verildiğini, 35 noktaya 16230 metre uzunluğunda mantar şerit çekilerek 203 uyarıcı tabela ile güvenlik önlemi alındığını ve boğulma tehlikesi yaşayan 43 kişinin kurtarıldığını hatırlattı.
İtfaiye araçlarının girmekte zorlandığı 32 sokak ve merkeze uzak olan 38 köy olmak üzere toplam 70 yangın dolabının kurulduğunu da kaydeden Doğan, “Bu sayede köylerimizde yaşanan yangın gibi durumlara anında müdahale köylüler tarafından da yapılıyor ve yangınlar daha başlangıçta söndürülüyor. Teşkilatımıza her zaman destek olan ve bizlere bu imkânları sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye şahsım ve teşkilatım adına çok teşekkür ederim. Ayrıca hizmetlerindeki özverili çalışmalarından dolayı kahraman itfaiyeci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/itfaiye-nin-92--yil-cosku ...ber/20463/

İtfaiye teşkilatının 90. yılı kutlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

4 yıl önce - Cum 04 Arl 2015, 16:17

İtfaiye araçları alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık
ihale usulü ile ihale edilecektir. Hayırlı uğurlu olsun.
İhale Kayıt Numarası: 2015/160012

http://www.bursa.bel.tr/ihale/ihale_ek.php?id=507


Hakan avci

4 yıl önce - Sal 15 Arl 2015, 19:43

Yeni araçlar için geç bile kalındı 90 model mercedesler ile yangına gitmeye çalışıyorlar.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet