Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Naylon Poşetler Kalkıyor !
« önceki   123 ... 8687888990   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 87
brs7016
1 ay önce - Pzr 07 Tem 2019, 22:02

Market poşeti konusunda evet epey yol alındı ben de genelde sırt çantası taşıdığım için dolduruyorum içine gerek kalmıyor. Ancak çok denk geliyorum bu sefer de manav ve ekmek reyonlarında bulunan poşetler çok kullanılıyor. Nasıl bir önlem olur bilmiyorum ama bu da düşünülmeli bence. Bir de özellikle plastik ambalajlı ürünlerle ilgili yorumları okudum da aklıma geldi çocukken annem süthaneye süt yoğurt almaya gönderirken kap ve poşet verirdi bana Evet biraz uğraştırıcı günümüze kıyasla ama olmayacak birşey değil bence

GkhanTR
1 ay önce - Pzr 07 Tem 2019, 22:38

Alıntı:
Depozito olur şişe iade edilince para alabilirsin 30 krs 50 kuruş felan.

Şimdi marketten suyumu aldım ilerledim. Bu şişeyi nasıl iade edicem? Diğer bakkal market benden almadın deyip para vermek istemeyecek. Yada kredi kartı ile aldın nakit depozito parası vermek istemeyecek. Sürdürülebilir bir fikir değil bana göre

ads 1940
1 ay önce - Pzr 07 Tem 2019, 22:45

Pet şişeler de kaldırılmalıdır kola cam şişede satılmalıdır + plastik yoğurt kutularından da para alınmalıdır.

''Herşey temiz toplum temiz çevre için''

Yakup

1 ay önce - Pts 08 Tem 2019, 13:57

Alıntı:

Pet şişeler de kaldırılmalıdır kola cam şişede satılmalıdır + plastik yoğurt kutularından da para alınmalıdır.

''Herşey temiz toplum temiz çevre için''

Danimarka cogu plastik siselere depozito koydu..

bir kron Daha fazla ödüyorsun, bittiginde sise(geri dönüsüm) makinesine atarak bir kronunu geri aliyorsun.

Danimarka bu iste epey bir ilerde…

En son Yakup tarafından Pts 08 Tem 2019, 15:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

alperenfatih
1 ay önce - Pts 08 Tem 2019, 14:26

Bu durumda şişenin plastik kalitesi artar sanırım.

Ugi Öz

1 ay önce - Pts 08 Tem 2019, 14:34

Alıntı:
Danimarka cogu plastik siselere deposite koydu..

bir kron Daha fazla ödüyorsun, bittiginde sise(geri dönüsüm) makinesine atarak bir kronunu geri aliyorsun.

Danimarka bu iste epey bir ilerde…

Bu uygulama ayni Almanya’da da yapiliyor. Cam siseleri (Bira 8 Cent ve Su 15 Cent) ve PET icin 25 Cent aliyorlar. Bi Cola 0,5 Litre 0,99 Euro + 0,25 Euro = 1,24 Euro ediyor, siseyi makineye attiginda 25 Cent‘i geri aliyorsun. Yine dahala bu siseleri cöpe atanlar var ve dilenciler emekliler bu siseleri cöpte toplamaya gidiyorlar.

Daha 1-2 ay önce Almanya’da yasayan bi gurbetci Rock Festival‘in de PET siselerini toplayip 23.000€ para yapti ama alman devleti de o paranin vergisini de aldi.

https://www.google.de/amp/s/www.noz.de/deutschlan ...euro%3famp

Yakup

1 ay önce - Pts 08 Tem 2019, 14:41

Alıntı:

Bu uygulama ayni Almanya’da da yapiliyor. Cam siseleri (Bira 8 Cent ve Su 15 Cent) ve PET icin 25 Cent aliyorlar. Bi Cola 0,5 Litre 0,99 Euro + 0,25 Euro = 1,24 Euro ediyor, siseyi makineye attiginda 25 Cent‘i geri aliyorsun. Yine dahala bu siseleri cöpe atanlar var ve dilenciler emekliler bu siseleri cöpte toplamaya gidiyorlar.

Böyle bir uygulama yarin Türkiyeye gelirse, Türkiye 2 gün icinde her yer temizlenir. Yerde bir tane pet sise bulamazsiniz…

AloTurkiye
1 ay önce - Pts 08 Tem 2019, 15:14

Almanya’daki tek kullanımlık pet şişelerin yüzde 98’i geri dönüşümle yeniden kullanıma kazandırıldı.
https://bakis.eu/4106-almanya-nin-depozito-sistem ...-oldu.html
Almanya’nın ‘depozito’ sistemi dünyaya örnek olmaya devam ediyor.
Türkiye deki bira cam şişelerinde depozito miktarı çok düşük 10 kuruş birçoğu şişeleri iade etmiyor.

GkhanTR
1 ay önce - Pts 08 Tem 2019, 15:31

Hangi biranın depozitosu 10 kuruş

Bu geri dönüşüm makinelerinden koydun diyelim. 1.si kaç tane koyacaksın? Her ile her ilçeye her mahalleye koyacak gücün var mı? 2.si bu makineyi ve içindeki parayı nasıl koruyacaksın? 5 liralık otamatik otopark kapılarının lambasını çalan bir milletiz.

Yakup

1 ay önce - Pts 08 Tem 2019, 15:40

Alıntı:

Bu geri dönüşüm makinelerinden koydun diyelim. 1.si kaç tane koyacaksın? Her ile her ilçeye her mahalleye koyacak gücün var mı?

Her market zincirinde olmali..

Bu Danimarkada öyle. Bir Firma bunu
ustleniyor…

Her süpermarkette Ayni geri dönüsüm sistemi kullanacak, ve bütün illere uyum saglanmali…

Bunu yapmak icin en az 10 sene sürer…

sayfa 87
« önceki   123 ... 8687888990   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET