Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Naylon Poşetler Kalkıyor !
« önceki   123 ... 757677 ... 828384   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 76
Sinyore Serhat
2 ay önce - Çrş 09 Oca 2019, 18:54

Bir kullanıcı güzel yazmış. ÇTV alınıyor diye. Metreküp başına 39 kuruş(Büyükşehirlerde) alınıyor. Geçen sene 32 kuruştu(2 şer kuruş arttırılırken bu sene 7 kuruş zam oldu). Bu da sadece bir Su ve Kanaliazsyon İdareleri'ne 1 ayda 200000 TL daha tahsilat yapılacağı anlamına gelir. Bunun yanına başka vergilerin de eklenmesi gündeme geldi. Evsel Katı Atık Vergisi var artık.

Dayanağı da 2010 yılında getirilen bir mevzuat değişikliğidir ve gerekçesi ÇTV'nin yetersizliğidir

Tamam vergi alınmasına karşı değiliz. Naylon veya plastiğin herhangi gereksiz kullanımının azaltılmasını sağlamak Çevre Mühendisleri olarak görevimiz. Türkiye'nin bu konuda da poşet kullanımı had safadadır. Lakin bu uygulama gelirken İngiltere'den atık plastik ithalatı yapmak ve bunu geri dönüştürmede zaten geride olan ülkemiz için iyi değil ve mevcut tartışmalara çelişki oluşturuyor.

En son Sinyore Serhat tarafından Çrş 09 Oca 2019, 19:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

nedimussoy

2 ay önce - Çrş 09 Oca 2019, 18:58

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: "Ücrete tabi tutulan poşetlerin çift kat kalınlığı için 40 mikron ve üzerinde olma zorunluluğunu getirdik"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: "Marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek"

Bakan Kurum: "(Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesi) Poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik"
AA

Barbaros K
2 ay önce - Çrş 09 Oca 2019, 19:19

Alıntı:
İyi de bu şekilde hırsızlık yöntemi, ücretli poşet uygulamasından önce de yapılıyordu zaten. Bunun ücretli poşet uygulaması ile ne alakası var.

Yani hakikaten hayırlı bir işe atacak ne çok çamurunuz varmış. Ata ata bitiremediniz.
bu çamur atma yöntemi değildir bu bir. ikincisi olabilecek riskler üzerine tartışıyoruz. eskiden bir çok büyük markette poşetinizi içeri sokarken güvenlik koli bandı ile kapatıyor ve o bant sökülürken poşet hasar görüyordu. şimdi kusura bakmayında para verdiğim poşeti bantlamaya kalksa güvenlikle tartışırım. üçüncüsü ise yasa maddelerini okursak yasanın aceleye geldiğini ve marketler-belediyeler için doğru dürüst bir yaptırım yada çevre koruma düzenlemesine gidilmeden çıktığını göreceksiniz. zaten bir gün bir yasanın eksiksiz çıktığını 40 yıllık ömrümde göremedim. yaz-boz tahtası gibi bunuda 50 tane torba yasa ile düzeltmeye çalışırız. marketler için niye bir şey yok yasada mesela geri dönüşüm kutuları ve otomatları zorunluluğu keza aynı şekilde belediyeler için atık ayrımı konteynerleri ve katı atık ayrıştırmanın tüm belediyelerce zorunlu yapılması gibi .(ankarada daha doğru dürüst ayrıştırma konteyneri yok çöpler 21:00 de dışarı çıkıyor 21:30-23:00 arası el arabalı kişiler poşetleri yırtıyor içindeki plastik ,karton,alimünyum gibi şeyleri alıyor. yırtılan poşetlerdeki diğer çöpler ise rüzgar vasıtası ile caddeye yada kaldırıma dökülüyor.şimdi bumu katı atık yönetimi.) poşet düzenlemesi çevre koruma adına güzel bir adım ama yasa kesinlikle eksik durumda.

Alıntı:
Aslında devlet ya da marketler şişeyi satın almıyor, zaten tüketiciye bunu ilave ederek satıyor. Çevre kirlenmesin diye de iade alıyor. Şişe toplayarak da para kazananlar var elbette Avrupada. Bizdeki kağıt toplayıcısı gibi düşünmek lazım
ahmet demirciler mesajında geri dönüşüm otomatlarından bahsetmiş pet şişeli bir ürün alırken pfand diye 0.25 centlik bir para ödeniyor şişeyi geri atınca para geri geliyor şişeler üzerindeki geri dönüşüm logosunu makine okuyor türkiye şişesini kabul etmeme sebebi logo olmaması.

bahse konu logo

buda fiş üzerinde pfand bedeli 0.11 lik mineral wesser için 0.25 seviyesinde hatta tüm petler için aynı

önery

2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 00:05

Bana
üzerinde firma logosu var niye reklamını yapıyorum?
Hem para verecem hem reklamını yapacam

Gibi ifadeler bira saçma geliyor. Sadece poşette değil ki satın aldığın nerdeyse her üründe reklam var ambalajında... yiyecek içecek farketmez.
Hatta bazı firma poşetlerini gurur abidesi gibi taşıyanlar var...

Markanın logosu uğruna fazla fazla para verilen kıyafetler var...

Ulen apple logosu görünsün diye logo kısmı açık olan telefon kılıfı bile var...

O yüzden madem para veriyorum niye reklamını yapayım demek durumu eleştirmek adına en saçma argumandir...

alperenfatih
2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 00:16

Alıntı:
O yüzden madem para veriyorum niye reklamını yapayım demek durumu eleştirmek adına en saçma argumandir...

Daha önce de dendiği gibi sadece reklamla alakalı değil baskı maliyeti arttırdığı gibi boya kalıntısı da bir kimyasal olarak zararlı.

Yakup

2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 00:17

Alıntı:

Ne dediklerini kendileri bile duymuyorlar..

mtoman
2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 08:32

Uygulama ile ilgili insanların tepkileri!!!

Dün büyük bir markete gittim. Müdürü ile konuşttum. İnsanlar tepkili dedi. Marketler de sıkıntıdaymış. Satışları düşmüş...Ne kadar doğru onu bilmek zor. Yani poşetler mi düşüşe neden oldu yoksa zamlar mı tartışılır!

Poşetler ücretli olmak yerine tamamen kaldırılsaydı bu kadar tepki görmezdi. Asgari ücret arttı diye fiyatlar artmış yine! Bakalım Şubat ayında enflasyon kaç çıkacak! Bu arada çöp poşetine de zam gelmiş..

Not: Bu mesajdaki bilgilerin hangisi yanlış acaba Kafayı kuma gömmek güzelse devam! Ama gerçekler ortada. Farklı şehirlerden tepkiler...

En son mtoman tarafından Cum 11 Oca 2019, 12:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Cemoli D18
2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 09:12

(+)

Boromir
2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 12:23

Alıntı:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı.Erdoğan seçimlerle ilgili yaptıkları bir hazırlığı da açıklayarak "Milyonlarca bez torba ve fileyi hazırlıyoruz, milletimize promosyon olarak dağıtacağız" ifadelerini kullandı.

İnsanlar tepkilerini biraz azaltır sanırım.Poşetlerle reklam taşıyoruz dediler ona da bir düzenleme geliyor.Bez torba ve filelerin de promosyon olarak dağıtılması gündemde.

Arda Beşir
2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 12:34

Alıntı:
Çevreci parti malum AK Parti. Şu anda ana muhalefet yine naylon poşetlerle sokağa dökülebilir. Bizim buna karşı savaş ilan ettik. Şimdi bu şeçimlerde biz bez torbalar ve kenevirden yapılmış olan fileleri kullanacağız. Milyonlarca bez torbayı hazırlatıyoruz ve bunları vatandaşlarımıza promosyon olarak dağıtacağız. Söylemekte biraz acele ettim belki ama söyleyeyim ki bu işi birileri alıp götürmesin.

Amaç gerçekten para kazanmak olsa bunu yapmazlardı, çevreci bir uygulama.

sayfa 76
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 757677 ... 828384   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET