Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Naylon Poşetler Kalkıyor !
« önceki   12345 ... 899091   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 4
Burak Ulas
3 yıl önce - Pzr 01 May 2016, 07:48

Bence sadece ücretlendirilmemeli ayrıca yasaklanmalı bu torbalar. Hem doğaya zararlı hemde boşu boşuna petrole servet akıtmaya gerek yok. Aylık/haftalık alışveriş yapanlar yanlarında alışveriş çantalarını getirerebilirler. Diğer küçük alışverişler içinde kese kağıtları yada doğaya zararı olmayan poşetler kullanılabilir.
Hem ülkemiz hemde dünyamızın geleceği için artık yavaş yavaş eski alışkanlıklarımızı değiştirme zamanı..

wowzak
3 yıl önce - Pzr 01 May 2016, 08:15

Naylon torbalarla bu şekilde mücadele edemeyiz. Çevre duyarlılığı olan vatandaşlar alışverişe giderken yanlarına bez torbalar alıyorlar mı? "Ormanı bekçi değil sevgi korur" sözünü hatırlayalım.

Yasa zoruyla naylon poşet satımı bu ülkede maalesef yürümez. Bu yasayı uygulamayan bakkalları nasıl denetleyeceksiniz? Ne ceza uygulayacaksınız? Zaten bu ülke uygulanmayan yasalarla dolmuş durumda, bir yenisi eklenmiş olur.

Çözüm yine tüketicilerin biraz bilinçlenmesi ve doğada daha da çabuk çözülebilen torbaların yapılması....

Cemoli D18
3 yıl önce - Pzr 01 May 2016, 11:28

Alıntı:
Ama yine de onlarca torba fazladan birikiyor, sonra bunlar da topluca çöpe gidiyor.

Naylon torbaları direkt olarak çöpe atanı hiç görmedim.
Sırf bunun için poşetleri bir arada olsun diye bir aparat var adını bilmiyorum, delikli vs.

Herkes bu poşetleri günlük hayatta en tasarruflu şekilde kullanıyor bizzat ben

RoaDHuNTeR

3 yıl önce - Prş 05 May 2016, 00:00

Ben Metro'dan alışveriş yapıyorum ve torbalar ücretli. Aldığım torbaları boşaltık dan sonra arabamın arkasına koyuyorum ve eskiyene kadar onları kullanıyorum. Böylece çevreye minimum zarar vermeyi hedefliyorum.

Hasan Mihrican
3 yıl önce - Prş 26 May 2016, 16:22

Alıntı:
Naylon torbalarla bu şekilde mücadele edemeyiz. Çevre duyarlılığı olan vatandaşlar alışverişe giderken yanlarına bez torbalar alıyorlar mı? "Ormanı bekçi değil sevgi korur" sözünü hatırlayalım.

Yasa zoruyla naylon poşet satımı bu ülkede maalesef yürümez. Bu yasayı uygulamayan bakkalları nasıl denetleyeceksiniz? Ne ceza uygulayacaksınız? Zaten bu ülke uygulanmayan yasalarla dolmuş durumda, bir yenisi eklenmiş olur.

Çözüm yine tüketicilerin biraz bilinçlenmesi ve doğada daha da çabuk çözülebilen torbaların yapılması....

Evet katılıyorum, nihai hedef bu olmalı.
Ama bu hedefe ulaşmak öyle kendiliğinde olmuyor, insanları bilinçlendirmek gerekiyor.
Torbaların ücretli olması insanları bu konuda daha dikkatli olmaya, düşünmeye itecektir, bu şekilde bir bilinç gelişecektir.

NOMED
3 yıl önce - Prş 26 May 2016, 16:40

" Naylon torbalar ücretli olmalı mı? "

Öyle bir soru ki bu insanın hem evet, hemde hayır diyesi geliyor.

Niçin evet derim ;
Naylon torbalar petrol türevli maddelerden üretildiğinden hammaddesi dışarıdan alınıyor.Dolayisiyla ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.Bunun yanında belkide en önemlisi olan çevreye çok büyük zarar veriyorlar. Belki paralı olursa ,insan daha çok kıymet verir vede oraya burada çöp diye atmazlar. Ya da yerim senin naylon torbanı deyip, eskiden olduğu gibi bez.torbaya fileye geçerler..

Niçin hayır derim;
Aslında daha çok evet naylon torbalar paralı olmalı yanlisiyim.Fakat naylon torbalarin paralı olmasını esnafımız kötüye kullanir diye şüphelerim var. Yani naylon torba ticaret yapanlar bilirler esnaf için ciddi bir gider kalemidir.Vatandaş torbaya kendi para verince, esnaf bu gider kalemini aynı oranda ürünlerine " indirim " olarak yansıtacak mı....Bence hayır..

Saffet 1001

3 yıl önce - Prş 26 May 2016, 16:43

Olmali en az 250 bin olmalilar gorursun ozaman Millet carcur ediyormu etmiyormu.

Misafir 8da

3 yıl önce - Prş 26 May 2016, 16:52

Normal ince naylon torbalar ücretli olmalı (mesela 10 kuruş),
Ayrıca marketler uzun süre kullanılacak kalın naylon veya bezden şık torbalar satmalı (mesela 1-2 TL'ye olabilir veya kart puanıyla vs bedava verebilir)

Burada amaç marketin kar etmesi falan değil, ülkemizdeki toplam naylon torba kullanımı ve çöpü azaltmak.
Ayrıca hazır yemek vs. kaplarında da poliüretan/plastik kullanımı yasaklanmalı veya yüksek vergi getirilmeli, bunlarda karton, aluminyum folyo gibi geri dönüşümlü malzemeye zorlanmalı.

NOMED
3 yıl önce - Prş 26 May 2016, 16:54

Eskiden poşet mi vardı saffet1001 Emmi...
Poşet olsa ne olur olmasa ne olur. Sankim gidipte marketten araba dolusu malzeme mi alınabiliyor. Aldığımız 3-5 parça şey onuda elinle taşı ne olcak yani...Elinle tasimiyorsan da yaptır yengeye bir bez torba her yerde onu kullan ..
Poşet paralı olsun ki ,hiç değilse çevreye bir faydası olsun dedik.Fena mi ettik ...

Misafir 8da

3 yıl önce - Prş 26 May 2016, 16:57

İngiltere'de Tesco marketlerinde naylon torbalardan 5 pence ücret alınmaya başlanmasıyla torba kullanımı %80 azalmış.
http://www.telegraph.co.uk/news/earth/environment ...shows.html

sayfa 4
« önceki   12345 ... 899091   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET