Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
14 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 04:04
İstanbul’a 20 bin 640 konut yapılacak


Alıntı:
İstanbul’a 20 bin 640 konut yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ile kentsel dönüşüm ve depreme hazırlık kapsamında 20 bin 640 konut yapmak için anlaşmaya vardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, depreme hazırlık ve kentsel dönüşüm çerçevesinde, Toplu Konut İdaresi ile kentte ilk etapta 20 bin 640 konut yapmak için anlaştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Toplu Konut İdaresi ile varılan anlaşma çerçevesinde 2 bin 640 konutun yapımına başlandığını, 3 bin 600 konutun ihale aşamasında, 14 bin 400 konutun da projeksiyonunun yapıldığını söyledi.

Gecekondu Dönüşüm Projesi kapsamında alt gelir grupları için çok daha ucuz fiyata konut yapılacağını belirten Topbaş, konutların dar gelirli ailelere 20-30 yıl vadeyle satılacağını açıkladı.

1 Milyon bina imara aykırı
Deprem Dönüşümü Projesi için Maliye Bakanlığı’ndan Hazine arazilerinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsisini istediklerini de belirten Topbaş, İstanbul’daki bir milyon binanın yüzde 70’inin imara aykırı olduğunu söyledi.

Mevcut binaların birkaç katı daha yeni bina yapılması gerektiğini dile getiren Kadir Topbaş, “Ucuz konut üretebilmemiz için Hazine’nin bize mümkün mertebe bedelsiz arsa tahsis etmesi gerekiyor” dedi.
NTVMSMBC


hasan beykoz
14 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 12:01

KAYNAK: İBBWEB 1 Mart - 17.55
Büyükşehir'den, Moskova'ya metro karşılığı konut...
Başkan Topbaş, Moskova'ya metro karşılığı konut yapılması görüşmesinin olumlu sonuçlandığını ve Amerikalı bir heyetle İstanbul'a 100 bin ucuz konut yapımı için görüştüklerini açıkladı.


--------------------------------------------------------------------------------

1 Mart 2005


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, gazetecilerle Büyükşehir'in Florya Sosyal Tesisleri'nde sohbet toplantısı yaptı. Toplantıda ulaşımdan konut yapımına kadar, İstanbul'u ilgilendiren pekçok konu konuşuldu.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İştiraklerinden KİPTAŞ'ın Moskova'ya metro karşılığı konut yapması için yaptıkları görüşmenin olumlu sonuçlandığını bildirdi. Topbaş, Amerikalı bir proje heyetiyle de İstanbul'a 100 bin ucuz konut yapımı için görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti.

Gazetecilere geçen hafta gerçekleştirdiği Moskova gezisinde Moskova Belediye Başkanı Yurt Luzhov'a götürdüğü konut karşılığı metro teklifi hakkında bilgi veren Başkan Topbaş, KİPTAŞ'ın Moskova'da toplu konut, Rusya'nın raylı sistem şirketinin de İstanbul'a metro yapacağını açıkladı.

Trafik şartları nedeniyle İstanbul'da raylı sistemlerin büyük bölümünün metro olarak yapılması gerektiğini vurgulayan Mimar Topbaş, Başkan Luzhov'la görüşmesinde, dünyanın dört bir yanında metro inşaatı yapan Rus şirket yöneticilerinin de bulunduğunu söyledi. Moskova'nın metro konusunda en gelişmiş ülkeler arasında bulunduğunu ifade eden Topbaş, "Moskova belediye başkanına KİPTAŞ marifetiyle size konut yapalım. Sizde bize metro yapın şeklinde bir teklif sundum. Sayın Luzhov da sıcak baktığını söyledi. Görüşmelerimiz sürüyor" dedi.Amerikalı işadamları İstanbul'a '100 bin konut' yapmayı planlıyor...

Öte yandan, Başkan Kadir Topbaş sohbet toplantısında yaklaşık 2 hafta önce Amerika'dan gelen bir heyetle görüştüğünü de belirtti. Görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne konut yapımı dahil, değişik projeler sunulduğunu dile getiren Topbaş, özellikle konut projesiyle ilgilenen heyete "İstanbul'un konut ihtiyacı çok. Uygun fiyatla ve kira öder gibi ödeme koşullarıyla 100 bin konut bile yapsanız, hemen satılır" dediğini aktardı.

Yapılacak konutların 200 YTL aylık taksitlerle yapılmasını ve Mortgate sistemiyle 20-30 sene vade verilmesini şart koştuğunu ve Amerikalı heyetin bunu kabul ettiğinin altını çizen Mimar Topbaş, heyetin kendisinden uygun arazi istediğini de vurguladı. Topbaş, "Biz de Maliye Bakanlığı'ndan bu iş için arsa istedik. Bakanlık olumlu yaklaşıyor. Görüşmelerimiz sürüyor. İstanbul'a kısa zamanda bu müjdeli haberi de vermeyi umuyorum" diye konuştu.


irfan x
14 yıl önce - Cum 04 Mar 2005, 01:50

İşte bu da o projelerden bir tanesi... Haber göz alıcı gelmeyebilir size ama müthiş bir hadise aslındaANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet