Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir - Arkeoloji Müzesi
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
sayfa 1
Mehmet YASA

18 yıl önce - Sal 01 Mar 2005, 23:52
İzmir - Arkeoloji Müzesi


İzmir Arkeoloji MÜzesi

İzmir'de ilk Arkeoloji müzesi üç senelik eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927 yılında Tepecik semtinde bulunan Ayavukla (Gözlü) Kilisesi'nde ziyarete açılmıştır. 1951 yılında Kültür parkta ikinci bir arkeoloji müzesi daha hizmete girmiştir.

Çevresindeki antik kentlerden gelen eserlerin yoğun olmasından dolayı yeni bir müzeye ihtiyaç duyulmuştur.

Bunun üzerine Konak'ta Bahribaba Parkı içinde 5000 m²lik bir alanda yeni ve modern bir müze binası inşa edilerek 11 Şubat 1984 yılında ziyarete açılmıştır.

Müze teşhir salonları, laboratuvarları, depoları, fotoğrafhanesi, kitaplığı, konferans salonu ile her türlü ihtiyaca cevap verebilecek şekilde düzenlenmiştir. Eserler müze binası içinde ve bahçede olmak üzere 1500 üzerindedir.

Üç katlı olan müze binasında teşhir, seksiyonlar halinde hazırlanmıştır.

Üst Kat Salonu
Burada İasos, Çandarlı (Pitane), Bergama, Bayraklı (Eski İzmir) antik kentlerine ait arkeolojik eserler, prehistorik çağlardan M.Ö. III. bin yıllarına tarihlenen pişmiş topraktan İasos kazısı seramik buluntuları, Protogeometrik ve Geometrik Dönem Batı Anadolu keramikleri, Arkaik Dönem siyah ve kırmızı figürlü Batı Anadolu vazoları, Hellenistik Devir hydriaları, çeşitli kaplar, cam vazolar, şişeler, masklar, heykelcikler, Myrina (Aliağa) Eros heykelcikleri sergilenmektedir. Ayrıca yine bu katta bulunan Hazine Salonunda Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans devirlerine ait altın, gümüş ve kıymetli taşlardan süs eşyaları, cam eşyalar, sikkeler ve bronz Demeter heykeli bulunmaktadır.

Müzenin giriş katı olan orta katta mermer eserler teşhir edilmektedir. Arkaik Dönemden Roma Dönemi sonuna kadar tarihlenebilen heykeltraşlık eserleri içeren; büyük heykeller, büstler, portreler ve masklar sergilenmektedir.

Pazartesi dışında her gün; kışın 08.30-12.30/13.30-17.30, yazın 08.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.
(+)


Heykel Salonu(+)

(+)

(+)

(+)
(+)


TolgaTek
18 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 01:34

Mehmet, ben uzun zamandır Izmir'e gelmedim..... Sana bir iki şey sorabilir miyim?

1-Fuara yeni bir arkeoloji müzesi mi açıldı?

2-Sanki hayal meyal hatirliyorum, Karşıyaka'da ya da o taraflarda başka bir yerde bir parkta bulunan bir açıkhava müzesi vardı. Arkeolojik eserler sergileniyordu. Hala var mı?


irfan x
18 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 05:11

Bu müzeden daha fazla fotoğraf bekliyorum ve tabi sergilenen eserler hakkında daha fazla bilgi. bu müzenin en önemli eserleri hangileri acaba?

Mehmet YASA

18 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 09:40

Sevgili Tolga Tek, Fuara geçen sene yeni bir müze açıldığı doğru, rahmetli Başkanımız Piriştina'nın büyük desteği ile arkeoloji müzesindeki eserlerin önemli bir bölümü buraya taşındı. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi'nin geçen sene açılışında çektiğim fotoğrafları sitede var sn. Tolga Tek..

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=49524#49524

Ayrıca Karşıyaka-Bostanlı'da dediğiniz açık hava müzesi (Güzel Sanatlar Parkı) hala duruyor.Bostanlı Vapur İskelesinin hemen karşısında..

fotoların devamı hemen gelecek irfan x.


atyilmaz

18 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 12:39

Merhaba Mehmet, müzedeki seksiyonlarıda çekip bize tanıtabilir misin acaba? Neler olduğuna değinmişsin biraz ama ben kendi adıma fotoğraflarınıda görmek isterim,. teşekkürler!sayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR