Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bay Bülent
14 yıl önce - Sal 01 Mar 2005, 23:15
Eğitimli Türkler Türkiye’nin AB’deki çehresini değiştirecek

TAM Vakfı, Alman Üniversitelerde eğitim gören Türklerin Türkiye-Almanya ve dolayısıyla Türkiye-AB ilişkilerine farklı bir perspektif sunacaklarını belirtti.

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Alman üniversitelerinde eğitim gören yaklaşık 36 bin Türk üniversite öğrencisinin, aldıkları eğitim ve sahip oldukları mesleklerle, Türkiye - Almanya ve dolayısıyla Türkiye - AB ilişkilerine farklı bir perspektif sunacaklarını belirtti
Federal İstatistik Dairesi 2003 yılı verilerine göre, Almanya’da 24 bin 114 Türk vatandaşı üniversite öğrencisi Almanya üniversitelerinde öğrenim görüyor. Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı hesaplamalarına göre, Alman vatandaşlığına geçen Türk öğrencileri de hesaplanırsa bu sayı 36 bine ulaşıyor.

1997 yılı sonrası, Almanya’daki Türk üniversite öğrencilerinin göçmen öğrenciler içindeki oranı, toplam göçmen öğrenci sayısındaki artışa bağlı olarak göreceli olarak gerilemiş. 1997 yılında yüzde 14,5 olan oran, 2002 yılında yüzde 10,6 düzeyine inmiştir.

Almanya’daki Türk üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 61‘ini erkek öğrenciler oluşturuyor. Hukuk, ekonomi ve siyasal bilimler hem bayan hem de erkek öğrencilerin en çok tercih ettikleri bölümler arasında yer alıyor. Erkeklerde bunu mühendislik takip ederken, bayanlarda dil ve kültürbilimleri öne çıkıyor.

2003 – 2004 öğretim yılı verilerine göre Almanya’daki toplam üniversite öğrencisi sayısı 2 milyon 29 bin 831. Göçmen üniversite öğrencilerinin sayısı da 227 bin 26. Göçmen öğrenciler arasında, 24 bin 114‘le ilk sırada Türk öğrenciler geliyor. Türk öğrencileri, Faslılar, Yunanlılar ve İtalyanlar izliyor.

alinti

saygilar

birDilek
14 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 18:52

Öyle öyle,degistirecek insallah taaa, malesef benim gözlemledigim okuyan Türk genclerinin cogu pek Türkiye ile baglantili halde degiller artik...
Yani yurtdisinda yasamaya kararli ve TR yi olsa olsa tatil beldesi olarak görüyorlar...
Cogunun vatandasligi da coktan degismis durumda...belki haklilar, haklarini bir tek böyle ariyorlar..
ama demek istedigim, sanki cogunluk Türklükle pek de alakali degil.Türklüklerinin tek göstergesi belki esmer olanlarin sac rengidir.
Dikkatinizi cekerim cogunluk diyorum tabiki hepsi degil...

Saygilarimla.

Bay Bülent
14 yıl önce - Çrş 02 Mar 2005, 19:42

sevgili dilek,tabii herkesin görüsü baska ama benim tanidiklarim ve konustugum okuyan türk gencleri almanyada okuduktan sonra hayalleri türkiyeye dönüp kendi islerini türkiyede sürdürmek...buradaki okuma nedenleri daha elverisli diye burada okumalari veya aileleri yillardir burada yasamakta oldugundan.tabiiki aralarinda cok alman vatandasi olanda var ,en cok duydugum sözlerde bunlar = pasaportum alman olabilr ama kalbim ve kanim daima türktür

saygilar

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET