Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mert101

7 yıl önce - Prş 22 Ksm 2012, 22:06
İzmir'in yıllık bütçesi


İzmir ‘hesabını yaptı’: Bütçe 2 milyar 298 milyon TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2013 yılı bütçesi meclis toplantısında 2 milyar 298 milyon TL olarak belirlendi. AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar, “Bütçe yatırım değil tamirat, tadilat bütçesidir” dedi.


ZAYIF PROJELER
CHP Grubu adına konuşan Olgun Atilla’nın ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Kenan Çakar yapılanları eleştirirken planlamanın yetersiz olduğunu söyledi. Çakar, “Bütçeleri oluştururken rakamları yazmak kolay Bu rakamları istediğimiz gibi büyütüp, küçültebiliriz. Önemli olan işlevsel bir durumunun olmasıdır. Yapılan ve söylenilenin o büyüklük içindeki payı da ayrıca önem arz eder. İzmir’de 100 binin üzerinde öğrenci var. Abla-ağabey projesinde 400 öğrenci çalışmış. Bunu oranladığınızda binde 4 eder. Böyle bir şeyi proje diyerek getiriyorsunuz. Bunu faaliyet olarak anlatmak doğru değil. Kültür faaliyetlerine ve kültür işlerinde 300 engelliye destek verileceğinin söylendiği konusu var. Nüfusun yüzde 12’sinin engelli olduğu bir yerde bu çalışmalar yeterli değil” dedi.

SADECE PROJEDE KALMIŞ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sürekli gündeme getirdiği ‘Yüzülebilir Körfez’ çalışması kapsamında yapılanların da yeterli olmadığını anlatan Çakar, “Tarama gemisi, çöp toplama aracı var. Ayrıca çöp transfer istasyonu konusunda yapılan çalışmalar da yeterli değil. Evsel atık istasyon çalışmaları da beklenildiği gibi değil. Belediye yine mezbaha projesinin çizimini anlatmış. Bu bir hayal projedir. Biz mezbaha projesi 2012-13 yılında çizilirse kaç yılda yapılır kim bilir. Ayrıca Güzelbahçe Yelki’de yapılması planlanan mezbaha yapımı ile ilgili bilgi yok” diye konuştu. Kentsel dönüşüm konusunun siyaset malzemesi haline getirildiğini anlatan Çakar, “Cennetçeşme Kentsel dönüşüm projesi uygulaması belirlenen yıllarda zaten yapılmıyor. Bu projenin ‘proje geliştirme oranı’ yeterli değil. Onaylansa ne olur, onaylanmasa ne olur. Belediye daha bu çalışmayı 20 yılda bitiremez. Aynı durum Ege Mahallesi için de geçerli” dedi.

YATIRIM DEĞİL TAMİRAT
1 milyar TL’lik yatırım bütçesine sahip Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın tamirata 230 milyon TL bütçe ayrıldığını anlatan Çakar, yeni projelere 20-30 milyon TL ayrıldığını anlattı. Çakar, “Demek ki önümüzde yatırım değil tamirat, tadilat projeleri var. İzmir’de yeterli derecede otopark sayısı yok. Bir kent otopark ihtiyacını karşılayamazsa trafik sıkışıklığı yaşanır. Bu yatırımlar ile, bu program ile trafik sıkışıklığı bitmez. İzmir’de bakımı yapılacak iki iskele projesi var. Peki yeni yapılacak iskele var mı? Yok. Denizleri de iyi kullanamayacağız. Yine üzerinde tartışılan tramvay projelerine baktığınızda sorun yaşanıyor. Üçkuyular-Alsancak tramvay hattı çoktan onaylandı. Programda 2012 yılında yüzde 40 ilerleme öngörülürken 2013 yılında da yüzde 10 öngörülüyordu. Siz bu yıl yüzde 40’ı hiç yapmadığımız için önümüzdeki yıl yüzde 50 yapacaksınız. Böyle giderse bu proje de 10 yılda biter” dedi. Çakar, hazırlanan projeler arasında gerçekleşme oranı en iyi olabilecek projenin yeni fuar alanı olduğunu anlattı.

SOSYAL DEMOKRAT ANLAYIŞ İLE ALAKASI YOK
Kültür kenti İzmir’de kültür hizmetleri verilen Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’ne girişlerin yüzde 50 arttırılmasının doğru olmadığını anlatan Çakar, asfalt, parke ve bordür taşlarının maliyetlerini de eleştirdi. Bir metrekare parke taşı 20 TL’ye mal edildiğini anlatan Çakar, vatandaştan 90 TL alındığını söyledi. Çakar, “Hadi zam yap 30 al ama böyle olmaz. Bunun sosyal demokrat anlayış ile alakası yok. Bu ticaret yapanların bile yapmayacağı uygulamadır. Arkadaşlar cevap verirken ‘şu belediyede böyle, şöyle’ diyecekler. Biz İzmir’de yaşıyoruz. Başkalarının yanlışlarını alıp kendimize bahane üretmememiz gerekir. Belediyenin toplam bütçesi 2 milyar 298 milyon TL’dir. Bu bütçenin zaten 900 milyon TL’si gerçekleşmiyor. Belediyenin bütçesi borçlanmaya dayalı tamir, tadilat bütçesidir” dedi.

EN SON ELEŞTİRİLECEK BELEDİYE
Abla-ağabey-kardeş Projesi ve Süt Projesi'nin Türkiye’ye model olduğunu anlatan Bakan, “Bu proje takdir edilecek projedir. Okuyan gençler gecekondu bölgelerindeki çocuklara yardımcı oluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi engelliler alanında eleştirilecek en son belediyedir. Belediye ‘engelsizmir’ projesi ile alkış almıştır. İzmir’de 300 bin değil 19 bin 200 engelli vardır. Bilginiz yanlış. Biz belediye olarak ileri biyolojik tesislerin yapımında önemle çalışıyoruz. Biz, iktidar partisinden Gediz’den İzmir Körfezi’ne gelen kirliliğin önlenmesi için çalışma yapmalarını bekliyoruz. Burada kamulaştırma ve evsel atıklarla ilgili eleştiriler oldu. Mezbaha yerinde mülkiyet sorunları var. Bizden kaynaklanmıyor. Yine kentsel dönüşümde yanlış bilgi var. Cennetçeşme projesi bakanlıkta onay bekliyor. Karabağlar projesi bir yıl sonra bakanlar kurulundan çıktı. Konak-Ballıkuyu, Gaziemir Aktepe-Emrez Projeleri de bekledikten sonra çıktı. Halen bekleyen projeler var. Ankara’da nasıl Kuzey Ankara Projesi bir gecede onay aldıysa İzmir için de aynı özveriyi bekliyoruz” dedi. Bakan, Çakar’ın eleştirdiği Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın yaptığı çalışmaların takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan, “Belediye ova yollarına kadar asfaltlama çalışmaları yaptı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım İzmir’in milletvekilidir. O yüzden yol ve kamulaştırma çalışmalarında belediyeye yardımcı olabilir. Siz, DLH ile Devlet Planlama Teşkilatı’nı karıştırıyorsunuz. Biz bu sorunu halletsek Hazine Müsteşarlığı’nı nasıl geçeceğimizi de bilmiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi kenti tarih, kültür kenti yapmak için çalışan belediyedir. Dileriz ki belediye tamamen ücretsiz yapsın. Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’ni yapmak aslında bakanlığın işidir. Biz, İstanbul’da olduğu gibi İETT garajında uygulanan sistemi uygulamadık. Eski otobüs garajını kültür merkezi yaptık, satmadık” ifadelerini kullandı.

kaynak: egede son söz

2013 Belediye bütcesi 2 milyar 298 milyon olarak onaylanmıs. Umarım bu yıl biraz daha büyük projeler görebiliriz..


mert101

7 yıl önce - Prş 22 Ksm 2012, 22:13

ESHOT bütçesi Meclis’ten geçti: 678 milyon TL

Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli kuruluşlarından biri olan ve otobüslerin bağlı olduğu ESHOT’un 2013 yılı bütçesi 678 milyon TL olarak kabul edildi. AK Parti grubu, bütçeye destek vermedi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı dördüncü olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun katılmadığı toplantıyı Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan yönetti. Toplantıda, belediyenin ulaşımı sırtlayan kuruluşu ESHOT’un 2013 yılı bütçesi geçti. Toplam 678 milyon 131 bin bin 553 TL olarak belirlenen tahmini gelir gider bütçesi yüzde 21’inin yatırımlara ayrıldığı belirtildi.

Toplantıda CHP grubu adına konuşmayı Grup Sekreteri Olgun Atilla yaptı. Atilla, “ESHOT, halktan büyük taktir toplayan hiçbir yerde örneği almayan 90 dakika içinde sınırsız biniş sistemini getirmiştir. Yine kurum yatırımları arttırmıştır. Yeni alınacak otobüslerle birlikte yaşları düşürülecektir. Ayrıca aktarma merkezleri kurulacak, yeni alet ve makineler temin edilecektir. Kurum, 2013 yılında zam kararı almayacak”dedi. Atilla kurumun kendisini her geçen gün daha da geliştirdiğini söyledi.

DEVEDE KULAK BİLE DEĞİL!
ESHOT’un çalışmalarını eleştiren AK Parti Meclis Üyesi Ahmet Türkyılmaz, “Kurum borçlanmadan yatırım yapamaz hale gelmiş durumdadır. Meclis üyesi çıkıp ‘2013 yılında zam yapmayacağız’ dedi. Zaten bu meclisten zam yeni geçti. Siz yılın son ayına kadar zam yapmayın sonra yılsonunda zam yapın ardından da ‘yıl içinde zam yok’ diyemezsiniz. Bu politika çok yanlış. O zaman buradan 2013 Kasım Ayı’nda yeni zam kararı olacak anlamına geliyor. Kentte 6 bin 375 durak sayısı olmasına rağmen akıllı durak sayısı 110’u geçmiyor. Reklamı güzel yapıyoruz ama iş icraata gelince yok. Boy boy afişlerle ‘akıllı durak yapıyoruz’ diyorsunuz. Bari reklamın hakkını verin. Yapılanlar devede kulak bile değil” dedi. Türkyılmaz, deniz ulaşımından daha fazla yararlanılmasını istedi.

AK Parti Meclis Üyesi Sıddık Soysal da ulaşım sistemini eleştirdi. Soysal, “Ben aktarma istasyonunda kartı bir kere bastığımda verdiğim 1 TL 95 kuruş nereye, nasıl dağılıyor. Bu belli değil” dedi. Belediye Başkan Vekili Aydoğan da , “Öncelikli olarak hayırlı olsun. Bütçenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Yapılan oylamada bütçe AK Parti’nin ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.


İZSU’ya Rekor Bütçe

İZSU’nun 1 milyar 163 milyon 882 bin TL’lik bütçesinde en büyük yatırım kalemleri arasında Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi 4. Faz İnşaat’ına 25 milyon TL, Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi inşaatına 40 milyon TL, yağmur suyu toplama sistemine 32 milyon 500 bin TL, içme suyu ve ishale hatları için ise 36 milyon 980 bin TL ayrıldı. Kamulaştırmalar için ise 7 milyon 900 bin TL harcanacak.

kaynak: hürriyet

Böylece ;

belediye bütcesi ======== 2.298 milyon TL
eshot bütcesi ========== 678 milyon TL
izsu================= 1.163 milyon TL

toplam=============== 4.139 milyon TL

not: DİGER MESAJIMA EKLEMEDİM , ÇÜNKÜ AYRI BİR BÜTCE OLARAK HESAPLANMIS ESHOT , O YÜZDEN YENİ MESAJDA PAYLASMAK İSTEDİMumut ileri
7 yıl önce - Prş 22 Ksm 2012, 22:27

Alıntı:
SOSYAL DEMOKRAT ANLAYIŞ İLE ALAKASI YOK
Kültür kenti İzmir’de kültür hizmetleri verilen Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’ne girişlerin yüzde 50 arttırılmasının doğru olmadığını anlatan Çakar, asfalt, parke ve bordür taşlarının maliyetlerini de eleştirdi. Bir metrekare parke taşı 20 TL’ye mal edildiğini anlatan Çakar, vatandaştan 90 TL alındığını söyledi.


Kultur kenti Izmir demisken hani bir Opera binasi yapilacakti ne oldu ona? "Bir Ilhan Irem vardi, ne oldu ona? " der gibi oldu

Yarismasi yapilalili yillar oldu ve belediyenin "yalan olan projeler" tozlu klasorunde yerini aldi galiba. tipki tramvay ve daha bircok diger proje gibi.


mert101

7 yıl önce - Prş 22 Ksm 2012, 22:39

Görülen o ki bu yıl da yapılmayacak , secimlerden 1 ay önce gösterişten temelini atarlar herhalde.. Bu arada bütcede hızla büyüyor ilce belediyelerinin bütceleriyle filan 7 milyar tl civarını buluyordur. İstanbulun bile toplam ( ilceler ve diger kuruluslarının ) 26 milyar tl mıs bütcesi demekki bütcemiz cokta kötü sayılmaz

kaynak: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=116152 ...mp;start=0


Furkan93

7 yıl önce - Prş 22 Ksm 2012, 22:40

Sen ABD'de olduğun için tabi ne olduğunu bilmiyosundur yarışması yapıldı şimdi yapm ihalesine çıkılması bekleniyor tahminen yaza doğru temel atılırsensonic
7 yıl önce - Prş 22 Ksm 2012, 22:42

konunun yine içine etmeye çalışmış bazı kendini bilmez insanlar

umut ileri
7 yıl önce - Cum 23 Ksm 2012, 00:14

Alıntı:
Sen ABD'de olduğun için tabi ne olduğunu bilmiyosundur yarışması yapıldı şimdi yapm ihalesine çıkılması bekleniyor tahminen yaza doğru temel atılır


Tabii ben ABD'de oldugum icin son surat devam eden Opera binasi insaatini goremiyorumdur zaten . Izmir'de olanlar gorebiliyorlar Opera binasin yukseldigini Alemsiniz ya


uzay
7 yıl önce - Cum 23 Ksm 2012, 00:19

Bu yıl içerisinde başlanılan irili ufaklı bir çok ulaşım projesi mevcut . Ufak denilen projede ulaşımın yükünü azaltıyor büyük olanı da . Açılışlar yapılmaya başlandı . Sırada yapımı devam eden ve bitmek üzere olan projelere bakarsak :

Hatay katlı otopark ve pazaryeri

Gıda çarşısı dere üstü köprü yapımı ( araçların günün her saati tek sıra yığıldığı tek yer)

Mavişehir yeni ulaşım yolları ve köprüler ( İzmir'in yeni gelişen bölgesi olarak normalde küçük olsa da aslın da bölge için büyük yatırımlardan )

Evka - 5 yonca kavşak yapımı son sürat sürmekte

Ulukent katlı kavşağı yapımı devam etmekte

Akıncılar Alt geçidi

İzban - Torbalı hattı üzerinde karayolu köprüleri alt geçitleri ve istasyon ihaleleri tamamlanma aşamasında

Uçan yolun bir bölümü yapılmakta

Alsancak Hocazade Cami karşısında ki belediye arazisine robot sistemli otopark yapılmak da

Yeni katamaran tipi vapurların imalatı yapılmakta

Yeni İzban için tren setlerinin yapımı yaklaşık 10 aydır devam etmek de

Yeni 500 civarında otobüsün ihalesi yapılmış ve bir kısmının imalatları sürmekte

Ayrıca bazı önemli cadde ve kavşaklarda yeni düzenlemeler , asfalt çalışmaları tüm hızıyla sürmekte. Bana kalırsa ulaşımda sıkıntılar bu projeler yapıldıktan sonra bir nebzede olsa çözülmüş olur . Eksiklikler her geçen gün azalır ve bu durumda da İzmir'in son 5 yıldır yaşadığı ulaşım çilesi çözülmüş olur. Bu arada metro çalışmaları tamamlandığı zaman İnönü Cad. araç trafiğinden büyük oranda temizlenmiş olacaktır.


Not : Opera binası için 2013'de yapımına başlanacağı söylenmişti başkan tarafından 2012 yılı içerisinde. Bir kere değil 2,3 kere kendi açıklama da bulunmuştu zaten. Yani şu dönemde 2012 yılı içerisin de olduğumuza göre önümüzde daha 13 ay var demektir .

Saygılar...


mert101

6 yıl önce - Prş 10 Ekm 2013, 22:47

Konak’a Dev Bütçe

Konak Belediyesi'nin 222 milyon TL olarak belirlenen bütçesi AK Parti'nin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

Konak Belediyesi Ekim ayı 3'üncü meclis toplantısı Başkan Hakan Tartan'ın yönetiminde gerçekleşirken, Belediyenin 2014 mali yılı performans programı tartışıldı. AK Partili meclis üyelerinin ret oyu verdiği bütçe raporu, CHP’nin kabul oyları sonrasında oy çokluğu ile kabul edildi. Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan, insanı ön plana alan belediyecilik örneği ve kucaklayıcı hizmet anlayışıyla bugüne geldiklerini söyledi.

Kamuoyunda yer alan yerel seçim anketlerinden çıkan rakamları örnek göstererek, İzmir Büyükşehir Belediyesi için halktan büyük bir destek aldığını belirten Başkan Tartan,”4,5 yıldır sevgi ve saygı içerisinde, birbirimizi kırmadan, saygı sınırları içerisinde bir birliktelik yaşadık. Yerel yönetimler çok değişken, üretken ve hizmet sınırı olmayan bir yapı. Hem artılarımız, hem eksilerimiz oldu. Kamuoyu araştırmalarında yüzde 65 oranında bir destek söz konusu ise, bu bazı şeylerin de doğru yapıldığının göstergesidir. Yine Konak Belediye Başkanı olan ben Hakan Tartan, İzmir’de örneği görülmeyen bir şekilde Büyükşehir Belediye başkanlığı için düşünülen, önerilen, Aziz Kocaoğlu ile ismi öne çıkan biri haline geldiysem, bu da bir ölçüde önce insan felsefemin, insanı kucaklayan belediye anlayışımın ne kadar doğru olduğunun bir göstergesidir” dedi.

Başkan Tartan proje hazırlarken ortak aklı referans aldığına vurgu yaparak şöyle konuştu: “2014 yılında 222 milyon lira olarak öngörülen bütçenin dengeli, etkili ve halka eli uzanan bir bütçe olduğunu düşünüyorum. Denk bir bütçe yaratmaya özen gösteriyoruz. Rakamlardaki oynamalar belediyecilik tekniği açısından kaynakların çeşitli yerlere transferi anlamına gelmektedir. Hem CHP’li hem de AK Parti’li arkadaşlarımın önerilerini ve değerlendirmelerini olabildiğince hayata geçirmeye çalıştım. Çok iyi şeyler yaptık” dedi. Başkan Tartan ayrıca belediyenin devam eden projelerine de değinerek, “Arkeopark projesi aslında bizim işimiz değil. Konak Belediyesi olarak biz böyle bir sorumluluğu üstlenmeyebilirdik. Ama tıpkı camilere, okullara, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, İçişleri Bakanlığı’na yaptığım yardımlar gibi hizmet anlayışımızın kucaklayıcı ve devlet kurumları ile birlikte yürümesinden yanayım. Biz Kültür Bakanlığı’nın yapması gereken bir kazıyı yaklaşık 3,5 yılda 1,5-2 trilyonluk bir yatırım ile kent kültürüne kazandırmaya çalıştık. Ama bizim olanaklarımız, bir Kültür Bakanlığı ya da Büyükşehir Belediyesi kadar geniş değil. Kazı çalışmaları büyük ölçüde bitti. Kısmet olur da, benim görev sürem içerisinde yetişirse, ben hizmete açmaya çalışacağım. Ama yetişmezse de benden sonra gelecek başkan adına önemli bir hizmet olacaktır. Burası sonuçta kentin girişi olan önemli bir nokta ve güzel bir görüntü olacak”

Başkan Tartan, tadilat ve restorasyon çalışmalarıyla yenilenen parkların da birer kentsel dönüşüm olduğunu söyledi. Tartan, Üçkuyular’daki benzinlik satışına dair de, “Cumhuriyet tarihinin en yüksek bedelli satışı gerçekleşmiştir. Sadece İzmir adına değil, İstanbul adına da bu böyledir. Bence herkesin bundan onur duyması gerekir. Çünkü, işletme ruhsatı olmayan bir yer, 2014 planlarında yeşil alan olarak öngörülen bir yer sonuçta işçi arkadaşlarımızın daha etkin ve verimli olmaları, belediye şirketimizin daha verimli olması için değerlendirilmiştir. Bununla ilgili bir de sürprizim var. Bayram süresince bununla ilgili değerlendirmelerimi kamuoyu ile paylaşacağım. Katılımcı bir anlayışla, meclis üyeleri, sanayiciler, sendika temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon ile bu paranın doğru değerlendirilmesi için bir çalışma yapacağım. İyisi ile kötüsü ile, gerginlikleriyle güzellikleri ile bir dönemi geride bırakıyoruz. Artık bundan sonrası yaptığımız hizmetlerin taçlandırılması sürecidir. Arka arkaya tamamlanan projelerimizi hizmete açacağız. Görev süremiz içindekileri bu dönem tamamlarız, diğerlerini de gelecek dönem tamamlarız. Bu bir bayrak yarışı... Herkes en iyiyi yapmak için Konak halkına hizmet edecektir” dedi.

http://www.konak.bel.tr/haberler.php?isl=3883

Konak ilcesinin 2014 yılı bütcesi 222 milyon tl olarak onaylanmıs. Hayırlı olsun , umarım güzel projelere harcanır bu paralar


mert101

6 yıl önce - Cmt 12 Ekm 2013, 16:14

Karşıyaka’da yatırımlar tam gaz: 2014’e dev bütçe

Karşıyaka Belediye Meclisi 2014 yılı bütçesini oybirliği ile onayladı. 2013’ü açılışlarla geçiren Karşıyaka’yı 2014 yılında da, 47 milyon liralık yatırım bekliyor.

Ekim ayı 4 meclis toplantısında gündeme gelen bütçe görüşmelerinde komisyonlardan gelen tasarıyı oylayan Başkan Durak, “Gelecek yıl gelir bütçemizi yüzde 16 artışla 176 milyon 848 Türk Lirası olarak belirledik. Gerçekçi bütçe hazırladık, gerçekleşme oranının da yüksek olacağına inanıyorum. Önümüzdeki yıl da yatırımlar sürecek“ dedi.

Karşıyaka Belediyesi 2013 yılı gelir bütçesi 152.146.00 TL iken, 2014 yılında 176.848.000 TL’ye çıkarıldı. Gider bütçesi de 2013 te 156.494.000 TL iken, yüzde 19 artış ile 185.848.500 Türk Lirası’na çıkarıldı. Yatırım bütçesi ise, 47 milyon lira oldu. Bütçede personel giderleri 21 milyon TL, mal ve hizmet alımları 101 milyon TL, yatırım giderleri 47 milyon TL ile en yüksek kalemler olarak belirlendi.

Karşıyaka Belediyesi 2014 yılı performans programı da bir önceki meclis toplantısında yine oy birliği ile onaylanmıştı.

Karşıyaka Belediyesi’nin seçim döneminden etkilenmeden yatırımlarını sürdüreceğini belirten Başkan Durak, “Seçimler sadece bir gün sürüyor. Yaşam devam ediyor, hizmetler de aksamadan sürecek. Karşıyakalılara daha çok hizmet üretebilmek için durmadan çalışıyoruz. Hizmetleri asla aksatmayacağız“ diye konuştu.

http://www.Reklam_link.com/haber/Karsiyaka-da-yat ...ce-/852250

Karsıyaka ilcesinin 2014 yılı bütcesi 176.848.000 tl olarak onaylanmıs. Hayırlı olsun , umarım güzel projelere harcanır bu paralarsayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet