Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Übermut

6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 12:16
Suriye'deki savaş - Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)


Bildiğimiz üzere yaklaşık 1 senedir komşumuz Suriye'de bir iç Savaş söz konusu..Kendilerine Özgür Suriye Ordusu(ÖSO)adını veren muhaliflerle Esedin askerleri çatışıyor..Yıllarca pkk ye destek veren Suriyedeki bu yönetimin gitmesi ve Türkiyenin desteklediği ÖSO nun denetimi ele almasının , terörle yaptığımız mücadelede bize büyük bir güç kazandırcağını düşünüyorum..Hatta bu konuda terör medyası şimdiden tutuşmuşa benziyor..

Alıntı:
ÖSO Güçleri Türkçü Oldu!

Suriye'nin Reselayn ilçesinde önceki akşamdan bu yana devam eden çatışmalarda ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) güçleri bir çok noktada hakimiyeti eline aldı.Beşer Esed ve Özgür Suriye Ordusu arasında önceki günden bu yana devam eden çatışmalarda ÖSO güçlerinin Baas rejimi güçlerinin elinde bulunan birçok noktayı ele geçirdiği öğrenildi.

Ele geçirilen noktaya 'Türk Bayrağı' asıldı

Ceylanpınar sınır kapısına bitişik olan ve Esed askerleri tarafından Hudut Kapısı Karakolu olarak kullanılan noktayı ele geçiren ÖSO güçlerine bağlı çok sayıda kişi havaya silah sıkarak ve tekbirler getirerek kutlamalara başladı. Bu arada ÖSO güçlerinin arasından yüzü maskeli kişilerin olması dikkat çekti. Çatışma seslerinin kesilmesinin ardından ÖSO güçlerine bağlı birçok silahlı kişinin bir araya gelmeye başladığı noktaya Türk Bayrağı astığı görüldü. Kameralara yansıyan görüntülerde Türk bayrağının kutlama yapılan noktada uzunca bir süre asılı kaldığı ve kutlama alanına Ceylanpınar'dan da çok sayıda kişinin rahatlıkla gidip geldiği görüldü. Çatışmaların sona ermesi nedeniyle Ceylanpınar'a geçen Suriyeliler geri dönmeye başladı.


Burç

6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 12:23

ÖSO'nun ayrı bayrağı var :Burak.
6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 12:40

Esad devrilse bile savaşın biteceğini mi sanıyorsunuz? Suriye Muhalefeti ulusalcılardan, arap milliyetçilerden, hristiyanlardan, nusayrilerden, şeriatcılardan... ve ÖSO içinde olmasada kürtlerden oluşuyor.Esad devrildikten sonra bu sefer liderlik için muhalafet birbirini düşecek.Bana göre bu işin sonu daha çok uzar 5-10 yılda bitecek bir savaş değil buÜbermut

6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 12:42

Alıntı:
Suriyeli muhalifler sonunda birleşti

12.11.2012Suriyeli muhalifler Katar'da düzenlenen ve Türkiye'nin de katıldığı 7 günlük toplantının sonunda tüm grupları kapsayacak bir koalisyon kurma yönünde anlaştı
Suriye lideri Beşar Esad'a muhalif grupları tek çatı altında birleştirme çabası, 7 gündür Katar'da devam eden toplantılardan sonra başarıya ulaştı. Müzakereler sonucunda varılan mutabakat çerçevesinde Suriye muhalefetini tek bir çatı altında toplayacak "Suriye Ulusal Koalisyonu" (SUKO) adlı bir yapının oluşturulmasına karar verildi. Koalisyon başkanlığına Muaz el-Hatip seçildi. Şam'daki Emevi Camii'nin İmamı olan 52 yaşındaki el-Hatib, son 20 ayki çatışmalar sırasında Esad'ı eleştirdiği için birkaç defa gözaltına alınmış, Temmuz'da da Mısır'a kaçmıştı. Ilımlı olarak bilinen El Katip, daha önce de ülkesindeki çatışmaları bitirmek için birkaç girişimde bulunmuş ancak başarılı olmamıştı. Katib'in seçilmesini destekleyen SUK lideri George Sabra, "Şam'dan ve orada son derece ünlü. Bence bu rejime karşı ve özgürlük için büyük bir adım" dedi. SUKO Başkanı El Hatip'in yardımcıları olarak da Riyad Seif ve tanınmış kadın aktivist Suhar El Atasi, genel sekreter olarak da Mustafa Sabah seçildi. En büyük muhalif grup Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) yeni seçilen Başkanı George Sabra ile Suriye Devrim Konseyi (SDK) Başkanı Heysem Malih'in de katıldığı görüşmelerden 50 ila 60 kişiden oluşan heyetin belirlenmesi ve bu heyetin daha sonra geçici hükümet kurması öngörülüyor. Ortak mutabakata göre, SUKO'ya üyelik tüm gruplara açık olacak, taraflar hiçbir şekilde rejimle diyaloğa geçmeyecek, uluslararası tanınmalar başlayınca geçici bir hükümet kurulacak, geçici hükümetin kurulması ve ulusal kongrenin düzenlenmesinden sonra da SUKO'nun görevi bitecek


http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/11/12/suriyeli ...a-birlesti


Nazmi

6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 12:44

Türkiye,Suriyeli muhaliflerin haklı davalarında yanlarında olmasıyla,her ne kadar kısa vadede bir takım sorunlarla karşılaşıyorsada,uzun vadede Esad'ın devrileceği ve destikçileri İran ve Rusya'nın kaybedeceği aşikar.Eskiden olsa,iki elimizle kulaklarımızı kapamakla meşgul olacaktık.Dış politikamız gayet iyi ve yerinde adımlar atıyor.

Cenk-Kaan
6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 13:05

ÖSÖ bir terör örgütüdür.
Dis destekli bir terör teskilatidir.
Istediginiz kadar bu teröristlere Özgürlük Savascilari ismini verin.
Düsman dan dost domuz dan post olmaz, bu teröristlerden de
özgürlük savascisi olmaz.
PKK nin gelistirilmis versiyonu.Mustafa99
6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 13:33

Kandırılmış bir sürü samimi insanı içinde barındıran ve uzak olmayan gelecekte lağv edilecek olan çapulcu topluluğu.

Übermut

6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 15:36

Neden bu kadar düşmanca karşısınız bu gruba ?

öso'na karşı olan Esed , Pkk Vede sizin gibi Hükümetin her icraatını yerden yere vuran zihniyet..

Bunu görmek için Strateji uzmanı olmaya gerek yok..

Bugun Suriye'deki iktidarı ÖSO ele geçirse şuandaki durumdan daha kötü bir komşuluk ilişkimiz olur die mi düşünüyorsunuz , Yoksa Suriye'den pkk ya verilmeyen destek ÖSO'dan verilir diyemi korkuyorsunuz..

Hafız Esedden tutun oğluna kadar yıllarca Pkk'yi kim besledi ? Terörist başını senelerce Şam'da tutmadılar mı ?

ÖSO Terörist olarak görenler neye dayanarak bu kanıya varıyolar..Diktanın olduğu yerde demokrasiden söz edilemez..


Mustafa99
6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 16:55

Alıntı:
öso'na karşı olan Esed , pkk Vede sizin gibi Hükümetin her icraatını yerden yere vuran zihniyet..


Doğrusu "ÖSO'ya". Hükümetin bir çok icraatini destekliyorum. Tayyip Erdoğan Davutoğlu'nu gönderecek ama konjönktür müsait değil. Davutoğlu ve onun gibi düşünenlerin işi bitmiştir.


Alıntı:
Hafız Esedden tutun oğluna kadar yıllarca pkk'yi kim besledi ? Terörist başını senelerce Şam'da tutmadılar mı ?


Madem PKK'yı destekliyordu (bu da palavra, 1999 Adana Anlaşması'ndan sonra destek falan olmadı, hele ki oğul Esad aksine yardım da etti) neden iki yıl önce PKK destekçisi Esad'a kardeşim dendi?

Veyahut sen Erdoğan'a "bu adam PKK destekçisi, ne işimiz var onunla?" diye söylendin mi?

Özgür düşünün, kendi karakteriniz olsun. İktidar nereye üflüyorsa oraya savruluyorsunuz, bu da çelişkiler içinde yüzmenize neden oluyor. Acizlik işte..


Übermut

6 yıl önce - Pts 12 Ksm 2012, 17:04

Suriye'nin pkk ye destek verdiğini sağır sultan bile biliyor..Siz palavra diyorsunuz..

Alıntı:
SURİYE ÖCALAN'A NEDEN KUCAK AÇTI? Hafız Esad rejimi "Öcalan'a Suriye kürtlerini kontrol etmesi" karşılığında PKK'nın ideolojik ve askeri eğitimi için kamp alanı açmasına fiilen yardımcı oldu. Örgütün ilk ideolojik ve askeri eğitim merkezi de Suriye'nin koruması ve lojistik desteği ile Bekaa Vadisi'nde kuruldu. 12 Eylül darbesinden sonra Güneydoğu'da yaşanan olaylar sonrası bir çok PKK'lı burada açılan merkezde eğitildi. Bugün örgütün lider kadrosunda yer alan Cemil Bayık, Duran Kalkan, Mustafa Karasu, Murat Karayılan, "Mahsun Korkmaz Akademisi" adı verilen bu merkezde dönüşümlü olarak örgütün ideolojik ve silahlı eğitimlerini yürüttü. Öcalan Suriye'deki ilk yıllarında zaman zaman kaldığı Bekaa Vadisi'nden daha sonra sürekli barındığı Bar Elias Kasabası'na geçti. Öcalan zaman zaman Şam ve Lazkiye'de kendisine tahsis edilen adreslerde kaldı. Ancak daha çok Bar Elias'da kalan Öcalan zaman zaman burada örgüte katılan ve ideolojik eğitim için gönderilen PKK'lılara eğitim veriyor, hem de örgütün Avrupa kanadı ile Türkiye'de ilişkili olduğu kişi ve kurumları yönetiyordu. Burası ayrıca Öcalan'ın talimatlarının aksine hareket ettiği ileri sürülen kişiler için sorgu merkezi olarak da kullanılıyordu. Yurt dışından gelen uluslararası basın kuruluşları ile PKK'ya sempati duyan, Yunanistan, Almanya, Fransa'dan parlementerler ve kuruluşların temsilcileri de burada kabul ediliyordu. Öcalan örgütün yayın organlarındaki programlara da buradan uydu telefonuyla bağlanıyordu. Öcalan, Suriye'de kaldığı dönemde Kemal Burkay ile bugün BDP'de yer alan Ahmet Türk gibi politikacılar dışında, Celal Talabani ve Mesud ve Neçirvan Barzani gibi isimlerle görüşmeyi sürdürdü
http://foto-galeri.bugun.com.tr/ocalan-in-suriye- ...erisi.aspx


Teröre destek veren Ülkelerin suratına bunları çarpmasını destekliyorum..

Tıpkı Almanya'nın pkk ya desteğini Merkelin yüzüne sölemesi gibi..sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET