Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Anadolu Leoparı
« önceki   123 ... 8910 ... 535455   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Tunc

7 yıl önce - Cmt 07 Tem 2007, 15:14

Alıntı:
Bu nedir arkadaslar? Ilk defa duyuyorum, benim bildigim hayvan ise, bu vaşağı kulaklarinin ucundaki tuylerden taniyabiliyoruz oyle degil mi? Dunyanin en buyuk kediside diyebiliriz buna oyle degil mi?

Birde merak ettim, tehlikelimidir?

Antalyada toroslarda zaman zaman goruluyor..
Daha cok evcil kedilere benziyor.. Evcil kedilerle kiyaslanirsa 4-5 kat buyuktur ama diger kedigillerden daha ufaktir.

kursatgonullu

7 yıl önce - Cmt 07 Tem 2007, 15:37

Küçük bir not ;
Antik Likya kentlerinden TLOS u anlatırken(hani Fethiye- Saklıkent turlarında gezilen şehir) kaynaklarda rastladığım "Roma devrinde gladyatör oyunları için Tlos'tan Leopar götürüldüğü yazar " diye bir bilgiyi mutlaka grubuma söylerim.Bu konuda şimdiye kadar görmüş olduğum resimler de bu bölüme gönderilmiş zaten.Emeği geçenlere teşekkürler.

vahitsan

7 yıl önce - Cmt 07 Tem 2007, 16:12

Ben bu Anadolu leoparının şu anda var olduğuna üzülerek belirteyimki ihtimal veremiyorum. Nedenine gelince bu hayvan kedi ailesinden olduğuna göre, evcil kedilerimiz senede iki kez ve enaz iki-üç adet yavru yapabiliyor bu hayvanların da yılda bir kez ikişer yavru yaptığını düşünelim, söylenenlere göre kendilerini tam olarak görmeyeli uzun yıllar olmuş. Yirmi yıl önce bir çift kalmış olsaydı bunun iki yarusu bir sene sonra kendileri ile bu yavruların yavruları ve daha sonrası, yani şu anda hatırı sayılır bir nüfusa sahip olup daha sıkça insanlar tarafından görülüyor olması gerekirdi.
  Benim bu konudaki endişem şudur. Bu hayvanlar tehlikeli oldukları kabul edilerek maalesef gizli saklı, izinsiz ve yasal olmayan yollarla düzenli olarak katlediliyor olabilirler. Bu işlerle ilgilenmesi gereken kuruluşların daha sıkı takibe geçmeleri ve gerçekten bu hayvandan bir kaç tane kaldıysa bu bölgeyi milli park ilan etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Fatih_Yıldırım
7 yıl önce - Pzr 08 Tem 2007, 17:47

1984 yılında Van da İran sınırında yakın olan biryerde 17cm kalınlığında kaplan izine rastlanmış. Bizim köylülerin kaplan dediği leopar değil bildiğimiz en büyük kedi türü olan kaplan çünkü leoparın pençe kalınlığı 17cm kadar olamaz. Bu doğruysa en son 1960-70 li yıllarda görülen Hazar kaplanlarından olsa gerek. Bunu 1.5 sene kadar önce okumuştum linki tekrar bulunca koycam.

Alıntı:
Ben bu Anadolu leoparının şu anda var olduğuna üzülerek belirteyimki ihtimal veremiyorum. Nedenine gelince bu hayvan kedi ailesinden olduğuna göre, evcil kedilerimiz senede iki kez ve enaz iki-üç adet yavru yapabiliyor bu hayvanların da yılda bir kez ikişer yavru yaptığını düşünelim, söylenenlere göre kendilerini tam olarak görmeyeli uzun yıllar olmuş. Yirmi yıl önce bir çift kalmış olsaydı bunun iki yarusu bir sene sonra kendileri ile bu yavruların yavruları ve daha sonrası, yani şu anda hatırı sayılır bir nüfusa sahip olup daha sıkça insanlar tarafından görülüyor olması gerekirdi.

Leoparlar evcil kediler gibi sık yavrulamaz ve vahşi ortamda yavru kedilerin hayatta kalma oranı çok düşüktür. Mesela çita yavrularının sadece %10 u hayatta kalabiliyor. Bu oran leoparlarda birazdaha fazla. Yani 1970 lerde nesli tükenmemiş olsa ve bu zamana kadar avlanmamış olsalar bile sandığınızdan çok daha az sayıda çoğalırdı. Ki zaten şuan Türkiyede birkaçtane değil binlerce leopar olsaydı bile genede çok zor görüntülenirdi çünkü Afrikanın genelde düz ve seyrek ağaç bulunan yerlerinde bile hayvanbilimciler leopar bulup görüntüleyene kadar çok uraşıyolar. Türkiyenin dağlık ve sık orman bulunan yerlerinde bu hayvanlarla karşılaşmak çok zor olur. Leoparlar çok çekingendir ve insanlardan olabildiğine uzak dururlar.
İnsanlardan 6 kat daha gelişmiş görme, işitme ve koku alma duyuları vardır yani biz onları görmeden muhtemelen onlar bizi görür ve saklanır. Vahşi kedilerin günün çoğunu uykuda geçirdiğini düşünürsek uykudayken sessizce resim çekebilcek kadar yanına yaklaşılabilir.

Tahmin ediyorum yakın zamanda leopar gördüğünü söyleyenlerin birçoğu Avrasya vaşağı görmüş olabilir.
Birkaç kişi Anadolu vaşağı demiş ama asıl adı Avrasya vaşağıdır.

Vaşaklar üstündeki beneklerle birazda olsa leoparı andırabilir. Leoparlar gibi büyük kediler sınıfına girmez, ortaboy kedilerin en büyüğüdür ve ülkemizdede yaşamaktadır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Baya%C4%9F%C4%B1_va%C5%9Fak

Kürsat Metin
7 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 17:28
anadolu leopari

sinan ipek leopar gordugunu iddia eden arkadasin askerligini nerede yapmisti eger G.dogu kesin olarak yasiyor arkadaslar haberiniz olsun hemde populasyonunu devam ettirecek olcude, teror dolaysiyla kapsamli arastrirma yapilamiyor hatta kacak kacak avlanan bireyler bile var..

vasak ile leopari ayirmak cok cok basit arkadaslar!!!!!!!
vasak hem boyut olarak kucuk hem kediye benzerligi cok yakin ama en buyuk ozelligi kuyrugunun kisa ve tiknaz olmasi kulaklarinin uzerindede anten gibi killari var. az cok turkiyenin bir cok ormanlik ve daglik bolgelerinde yasiyor g.dogu; dogu karadeniz toroslar tunceli erzincan sivas civari ve bati karadenizde gorluyor bu sira agri igdir hakkari bitlis van civarinda bayagi artmis yore insani coksayida kacak avlaniyormus. Cezasi aslinda cok yuksek ama gorevliler can guvenliginden araziye cikamiyorlar

Reklamesut

7 yıl önce - Pts 16 Tem 2007, 18:32

Alıntı:
G.doğu'da kesin olarak yaşıyor arkadaşlar, haberiniz olsun. Hem de popülasyonunu devam ettirecek ölçüde, terör dolayısıyla kapsamlı araştırma yapılamıyor.

Delphin tarafından kaynağı belirtilmemiş olsa bile bu haber yine de harika!
Anadolu Leoparı gibi büyüleyici bir canlının kameraya alınarak varlığının ispat edilmesi için WWF destekli uzman bir belgesel ekibi Türkiye'ye getirilse, bu ekip memleketi 1-2 ay dolaşsa çekimler yapsa, leoparın görülme sıklığının en yüksek olduğu noktalara "harekete duyarlı kameralar" yerleştirilse ve varlığı görüntülerle ispatlanan Anadolu Leoparı için kamuoyu yaratılarak yaşam alanları milli park ilan edilse... Soranlara "bu bizim Anadolu Leoparı'mızdır, dünya üzerindeki en büyük ve en nadide leopar türüdür." dense... Ve artık bişeyi de doğru yapsak, zamanında yapsak, geç kalmasak...

Reklamesut

7 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 03:26

CNN TÜRK ve Atlas işbirliğiyle hazırlanan Hedef Sıfır Yok Oluş Projesi çerçevesinde meşhur Anadolu Leoparı'nın yaşam alanlarının keşfi ve görüntülerin kayıt altına alınması hedefleniyor. Projenin başarılı olacağı konusunda umutluyuz. Çalışmaya ilişkin bilgi aşağıdadır.

Anadolu Parsı’nın Keşfi

1. Proje Bilgileri
Önemli Doğa Alanı: Doğu Toroslar
Öncelikli Türler: Anadolu Parsı
Proje Süresi: 12 ay
Projeyi Uygulayacak Kuruluş: Doğa Derneği
Proje Bütçesi: 84 348 YTL

2. Projenin Hikâyesi
Sarp kayalıklar, makilik alanlar ve derin vadilerde yaşayan Anadolu parsı (Panthera pardus tulliana) ülkemizin belki de en gizemli canlısıdır. Anadolu parsının bir süre önce avcılık ve yaşam ortamlarının kaybından dolayı ülkemizde artık neslinin tamamen tükendiği düşünülmüştür. Ancak son dönemlerde ülkenin değişik bölgelerinden gelen bazı kayıtlar Anadolu parsının tekrar ortaya çıktığını işaret etmektedir. 1887 yılında Dünya’da ilk tanımlandığı yer olan Anadolu coğrafyasında halen bu türün varlığı hakkında birçok bilimsel veri bulunmaktadır. Tüm bunların yanında türün tam olarak ülkemizde hangi bölgelerde yaşadığı gizemini korumaktadır.

Türkiye’deki en büyük kedi türü olan Anadolu parsının keşfi, türün yok olmadığının kanıtlanmasının ötesinde, gelecek nesillere aktarılan en büyük miraslardan birisi olacaktır.

3. Beklenen Sonuç
Anadolu parsının yaşadığı alanın keşfedilmesi ve yok oluştan kurtarılması.

4. Faaliyet Planı
Anadolu parsının yaşadığı düşünülen alanlarda türün yaşam döngüsü dikkate alınarak arazi çalışmaları yapılacaktır. Arazi çalışmaları kapsamında yörede yaşayan insanların konu hakkındaki bilgisi anketler aracılığıyla toplanacaktır.

Yapılan araştırmaların ışığında, türün görüntülenmesi için foto kapan ve kamera sistemleri hazırlanacaktır. Anadolu parsının keşfedildiği alanda, türe zarar vermeyecek çalışma sistemi geliştirilip yaşamı ilk defa görüntülenecektir. Çekilen görüntülerle Anadolu parsını tanıcı bir kısa film oluşturulacaktır.

5. Doğa Ortağının Görünürlüğü
Proje kapsamında üretilecek kısa film ve diğer tüm tanıtım malzemelerinin üzerinde sponsorun logosu görünecektir. Kısa film, CNN Türk ve diğer medya destekçileri tarafından sponsorların logolarıyla birlikte tanıtılacaktır. Atlas Dergisi, projeyi anlatan bir konu yayınlayacaktır.

Reklamesut

7 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 19:29

Rusya'da sayıları hızla azalan leopar nüfusuna karşı WWF tarafından hazırlanan çarpıcı bir reklam kampanyası.
Leopar sayısı 1984 - 2007 yılları arasında önemli miktarda düşüş göstermiş.

.

Reklamesut

7 yıl önce - Sal 21 Ağu 2007, 17:19

Geçtiğimiz şubat ayında Şanlı Urfa'da, Balıklıgöl'e çok yakın mesafedeki fuar alanı alt yapı çalışmalarında, İ.Ö. 334 yılına tarihlenen Amazonlar mozayiği ortaya çıkarıldı. Mozayikte Amazon Kraliçesi Hippolite, elindeki kılıcı bir leoparın boynuna saplarken resmedilmiş.

Nerede arkoeolojik bir bulgu ortaya çıksa hemen hepsinde leopar figürüne rastlanıyor. Anlaşlan, o zamanlar leoparlar şimdiki sokak kedileri kadar yaygınmış Anadolu'da...  

yusuf akçin
7 yıl önce - Cmt 08 Eyl 2007, 05:35

http://www.cemalgulas.com/dosya/pars/index.html

cemal gülas usta kameraya çekmiş bu hayvanı. ancak bir türlü bulamadım. bilgisi olan var mı?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET