Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Anadolu Leoparı
123 ... 535455   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Tunc

9 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 14:05
Anadolu Leoparı

Anadolu Leopari, kaplani ile ilgili bilgisi olan arkadaslar bana web adresi lazim, ayrica resim veya belge.

En son Tunc tarafından Çrş 09 Mar 2005, 19:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Mesut_istanblue
9 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 15:40

resim çooook zor bulursun..

ben de bir ara araştırdım. fakat elime kuru bilgilerden başka bir şey geçmedi. doyurucu değildi yani..

resmini de şans eseri bir dergide görmüştüm: görüntü kalitesi son derece kötü-çekerken kaymış heralde makine- çalıların arasından çekmişler.

bir daha da uzun yıllar görememişler.

yanlış hatırlamıyorsam nevşehir niğde civarında bir yerde çekilmişti.

bilgi bulursan bana da yollar mısın?

messiah_haktan

9 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 16:02

Ne yani,anadolu topraklarinda vahsi kaplanlar mi yasiyor yani? Hayvanat bahcesinden filan kacma degil demi?

Gökçe Katun
9 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 17:11

Haktan Anadolu'da da bu tip hayvanlar yaşıyordu, hayvanat bahçelerinden önce de.

Örneğin dedeme zamanında biri hediye olarak öldürdüğü bir leoparın kürkünü getirmiş.

Dedem kabul etmiş mi bilmiyorum, zaten ben dedemi hiç göremedim ama kulaklarıma inanamadım bunu duyunca. O kadar güzel bir canlıya nasıl kıyarsınız! İşte kıydıkları için sanıyorum bugün bu hayvanlar çok az sayıda.

Tunc

9 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 23:19

Alıntı:
Ne yani,anadolu topraklarinda vahsi kaplanlar mi yasiyor yani? Hayvanat bahcesinden filan kacma degil demi?

http://www.cemalgulas.com/dosya/pars/
http://www.curnata.com/arsiv/pars2702.html
http://www.umich.edu/~esupdate/mayjun2003/johnson.htm

En son Tunc tarafından Sal 01 Mar 2005, 18:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Gökçe Katun
9 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 23:22

Sayfa görüntülenemiyor.

Tunc

9 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 23:30

kedigiller ailesindendir. Tüm pars alt türleri içinde irilerinden, belki de en irisi olan Anadolu Parsı'nın boyu kuyruğu genellikle 105-150 cm. yüksekliktedir. Ağırliği dişilerde 35-50 kg. erkeklerde 45-70 kg. civarında olmakla birlikte, 100 kg. ağırlığında bireylere zaman zaman rastlanmıştır. Genel olarak çok zarif ve çeviktir. Kürkünün rengi çok canlıdır. Sarı renk üzerine siyah beneklidir. Gözleri karanlıkta çok iyi göründüğünden gece de avlanır. Post desenleri, sessiz yürüyüşü ve arazideki ve arzideki en küçük engebeden çok iyi yararlanması sayesinde parsı doğada görmek çok zordur. Onun yerine kesik kesik, öksürüğe benzer kısa kükremeler şeklindeki sesi daha sık duyulur. Fiziksel yeteneklerin yanı sıra avı planlamadaki becerisi de gelişmiştir. Elde etmek istediği hayvanın huyunu suyunu bilir ve çoğu kez ona pusu kurar. Ağaçlara, kayalıklara kolayca tırmanır. Avının yaklaşmasını yavaşca bekler. Avını yakalarken koşmaktan çok büyük sıçramalar yapar. Bu sıçrayışta altı metrelik mesafeyi aşabilir.

devami ekli link te
http://www.dilekyarimadasi.com/pars.htm

Hakan Aydın

9 yıl önce - Pts 28 Şub 2005, 09:58

geçen sene bu konuda araştırmalar yapılıyordu.. hala bir kaç tane anadolu kaplanının yaşıyor olabilme ihtimalinden bahsediliyordu.. ancak araştırmalar şu an ne durumda yada devam ediyormu bilemiyorum..

Tunc

9 yıl önce - Sal 01 Mar 2005, 18:43

PANTHERA PARDUS TULLIANA ANADOLU PARSI
Alıntı:

Anadolu leoparının fotoğrafı çekildi mi?
Eğer gerçekten Anadolu leoparından birkaç üye hálá yaşıyorsa, yok olmaları kesinlikle önlenmeli. Leoparın klonlanarak yeniden Anadolu'ya kazandırılmasının tek koşulu, canlı bir bireyin ele geçirilmesi ve DNA'sının elde edilmesidir. Bir ihbar üzerine geçen yıl Kaçkar Dağları'nda bir leoparın ayak izlerini süren doğa fotoğrafçısı Agop Savul, tele-objektifle leoparın fotoğrafını gerçekten çekti mi? Eğer çektiyse Anadolu loparı hálá yaşıyor demektir.

Gökçe Katun
9 yıl önce - Sal 01 Mar 2005, 19:49

Saffet ben bu konuda çok bilgili değilim ama ilgimi çekti. Yalnız bu sefer de kafam karıştı.

Pars=leopar?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET