Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mozart - Türk Marşı [Müzik]

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Alper 34

6 yıl önce - Sal 06 Ksm 2012, 03:39
Mozart - Türk Marşı [Müzik]

Klasik müziğin önemli isimlerinden mozart ülkemizde pek çok insan tarafından bilinir , ancak mozart'ın en önemli eserlerinden birinin isminin "türk marşı" olduğundan çok az insan haberdar , işin ilginç yanı bilmeyen birisine dinlettiğin zaman şaşırarak "aaaa ben bunu biliyorum" der . Yani bu besteyi çoğumuz biliyor ama bestecisinin kim olduğu? ne zaman yazıldığı ...vs gibi şeyleri merak etmiyor ve bilmiyoruz . Bu amaçla bu başlığı açmayı uygun gördüm.

Alıntı:
Mozart - Türk marşı

Türk Marşı (özgün adı: Rondo alla Turca) (K. 331), Wolfgang Amadeus Mozart'ın bir bestesidir.

Türklerin Avrupa'da hayranlık uyandırdığı o yıllarda, Mehter Marşı'ndaki ritimden esinlenen Mozart, 1783 yılında 11 numaralı la majör piyano sonatı'nın (K. 311) 3'üncü bölümünde "Ronda alla Turca" (Türk Marşı)'nı besteler. Bu beste halen, Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm özel davetlerinin yanı sıra, ülke tanıtımında kullanılmaktadır.
kaynak:wikipedia

Mozart - Türk marşı

Bir vesile ile ceza'da bu besteyi rap sözleriyle yorumlamış ve ortaya ilginç bir şey çıkmış.

Ceza- Türk Marşı

Alper 34

6 yıl önce - Sal 06 Ksm 2012, 03:54

Kremlin orkestrasın'dan yükselen "türk marşı"

FuatUler
6 yıl önce - Sal 06 Ksm 2012, 04:53

Dakika 5:00'ten itibaren...

Yaşar Ünlü

6 yıl önce - Sal 06 Ksm 2012, 08:08

Ayrıca 5. Keman Konçertosu (Kv.219, A Major) Türk Konçertosu adı ile anılır. Özellikle son bölüm olan 3.Bölüm ise ünlü mehter marşının ritimlerini barındırır. Aşağıda şayet merak edip izlemek isterseniz bu bölümün videosu yer almaktadır.

Saraydan Kız Kaçırma Operası da bir başka Türk teması olan operalarından biridir. Konu Osmanlı Sarayında geçmektedir.

Ünlü 40. Senfonisi de (Kv.550 G Minor) bu kategoride değerlendirilebilir.

Son olarak size sunacağım besteci Ludwig Van Beethoven. Bu bestecininde bir Türk Marşı vardır.

yusuf lutfi

1 hafta önce - Cmt 16 Mar 2019, 08:44

Mozart deyince ilk olarak "Türk Marşı" akıllara gelir.
Bu paylaşımda, Mozart'ın az bilinen ve bitmemiş opera eseri "Zaide" yi hatırlatmak istedim.

"Zaide", KV. 344 unlu Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart tarafından 1780'de bestelenen ama öldüğü zaman daha bitiremediği iki perdelik bir Singspiel janrinda opera eseridir. Kaynaklar, bu eserin Mozart'ın aşık olduğu Zaide isimli Türk kızından ilham aldığını bildirirler. İlk basılımı 1838'dedir. 

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET