Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Erkin

15 yıl önce - Sal 09 Arl 2003, 00:33
Fes ve Turkler

Eline saglik Emre ve duvara kafa atma istegine icteeeeeen katiliyorum.

Yahu istedigimiz kadar tepinelim biz Wowturkey ve worldturkey gibi sayafalarimizla tanitmak icin ulkemizi nafile. Nedir o fesler, Istanbul hatirasi adi altinda Sinbad'in oturma odasi misali mekanlar? Zor siyriliriz bu yabancilarin bizi arap sanmasi safsatasindan. Tovbe tovbeeeee.

3 kurus satis ugruna yapilan negatif reklami duzeltmek icin kimbilir ne kadar reklam harcamasi yapmak gerekir... Cok basarili bir negatif PR...

En son Erkin tarafından Pts 28 Şub 2005, 23:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

emrecan

15 yıl önce - Sal 09 Arl 2003, 00:53

Sormayın şu fes olayı beni çok üzüyor
Ne işimiz var fesle ya, bir de modern havaalanımızda satıyorlar...

milli servetimiz fes

CAN
15 yıl önce - Sal 09 Arl 2003, 03:04

Size başımdan geçen bir hadiseyi anlatayım.
Sparta Prag ile Beşiktaş maçının İnönü'de olduğu gün arkadaşlarım ile gelen misafir takım taraftarlarına yardımcı olmak için bir arkadaşımın ricası üzerine takım elbise falan giyip İnönü'ye gittik.Otobüslerden yaklaşık 100 tane misafir geldi ve inanamazsınız.Adamlara bedava fes ve kocaman bıyıklar vermişler.Hepsinin elinde bira sırtlarında çanta suratlarında salak bir ifade ile kafalarında fes ile bir de yapıştırma bıyık.Adamlar stada girdiler öyle tipler arıyorlar kesin bakındılar sağa sola kendileri şebek gibi kaldığı ve absürt bir iş yaptıklarını anladıklarında çıkardılar ve bir kaç tanesi ekrana da yansımış ama çok üzüldüm.Tamam reklam yap yap nereye kadar kime neye kendimizi beğendirmek için uğraşıyoruz bunu diyene de saygım var ama ben hiç bir zaman İskoçu etekle İranlıyı belinde kılıç ile gezerken düşünmüyorum.Fakar imajımız istediğimizi yaparsak yapalım değişmeyecek çünkü canı gönülden inanmayanlar ile yapıyoruz bu etkili dediğimiz reklamları.1 milyon dolar verilerek yapılan reklamda bile atın üzerinde bıyıkları yere vuran bir adam objesi vardı o neydi öyleyse...Adamlar Malaysia gibi bir ülkeyi tanıtırlarken kendi inançlarını gösteriyorlar ama sürekli doğa endeksli bir reklam yapıyorlar biz de hala boğaziçi köprüsü,eminönüdeki arap tipli satıcı portreleri ile ortaçağ teknolojisi ile çalışan tren backgroundları arasında bir tanıtım sevdasındayız.Yazık o Kaş'ın sualtı güzellikleri ile Antalyadaki o ağaç evleri gösteren bir reklam olsa inanın 4 kat kazançlı oluruz.
Ayrıca değinmeden geçemeyeceğim bir konuda son fesli resmin üzerindeki çalgıcıların olduğu resmi alın elinize bir de Fas veya Mısır gibi ülkedeki resimler ile karşılaştırın aynı tema aynı hava aynı terane...Mısır çarşısı ve Kapalı çarşı neden yerde Türk imajını gidin görün...Ben turist olsam kafalarına patlatırım o üzerine üzerine gelipte yarım İngilizce ile yanındaki kadına ya da kıza dokunmaya çalışan eksik eğitimli gençlerin.
Üstteki resimlere bakıyorum da sanki Avrupanın göbeğinde gibisin ama bir alt resimdeki hadise yine karanlık ortadoğu portresi...
Bence biz istediğimizi yapalım.Bağdat caddesi Etiler Akmerkezin resimlerini turistlere para gibi verelim yine de nasıl ki ben İsraile gidip otobüs ile bir yerden bir yere giderken tırsacağımı biliyorsam adamlara da hava alanında armani dağıtsan Türkiyenin imajı için o ülkesine gittiğinde yaşacağını olumsuzlukları anlatacaktır.Ben çok az gördüm bu ülkeye aşık olupta bir kere daha gelmek için ısrar eden hem de çok az...
Kalın sevgiyle...

gench
14 yıl önce - Cum 25 Şub 2005, 20:27
Fes olayi

Fes olayi tamam su anda bizden cok uzak, ancak eskiden kullanilan bir seydi. bu kadar kafaniza takmayin beyler avrupalilik fesi cikarma ile olsaydi biz 80 yil once olmustuk. Ama malesef Turkiye'de hala belediye cukuruna dusup hayatini kaybeden insanlar var.

unals
14 yıl önce - Cum 25 Şub 2005, 23:49

Bence de..eskiden 100 yil boyunca falan kullanmisiz, giymisiz, zamaninda pek de zarifmis... bunda ne var? eski kulturumuzun bir parcasiymis, ama artik yok...yani Avrupada bazi gazetelerdeki karikaturlerin bizi fesli falan gostermeleri yanlis...
evet daha onemli meseleler uzerinde tartismak gerek....katiliyorum...

sipahi
14 yıl önce - Cmt 26 Şub 2005, 09:02

Yugoslavyanin parcalanmasi sirasindaki ic savasta, sIrp kasaplarinin bosnaklari kesmeden önce kimisine fes giydirip fotograf cektikleri, hala hafizamdan cikmiyor.

Alp
14 yıl önce - Cmt 26 Şub 2005, 10:21

Mehmet hocam ağzına sağlık.Zamanında Yugoslavları kestiklerini düşünen zihniyetlere güzel bir yafta olsun.Aslında Sırp köpeğinin Türke göz dağı verdiğini çok azı bilir.

Fahriye
14 yıl önce - Cmt 26 Şub 2005, 10:22

www.turkstudent.net adresinden bir yazı:

Fes bulmam lazım

Haberden kısa bir bölüm size: "ABD'de, Lincoln Üniversitesi kütüphanesinde yer alan kitapta Türklerin fes takıp çarşaf giydiği, eşekle seyahat ettiği iddia ediliyor..."

Bak bak sen,demek biz fes takıyormuşuz ha.
Demek eşşeğe biniyormuşuz ha.

Aman Allah'ım bunlar yoksa benim köyde eşşeğe bindiğimi mi görmüşler.

Eğer öyleyse bizim paparazzilerden daha hızlı oldıkları kesin. Bu arada benim fesim de yok. ABD'nin fen bilimleri alanında tanınmış eğitim kurumlarından Nebraska Lincoln Üniversitesi'nin öğrenci kütüphanesindeki bir kitap Türkiye hakkında yalan yanlış bilgiler veriyor gördüğümüz gibi.

Tanınmış diyor, ABD diyor.
Yahu bu bizim hayalimizdeki okullardan biri değil mi? Şimdi düşünüyorum:Bu hata bizde olsaydı ne olurdu?
Cevap basit: Biz rezil olurduk.
Türkiye için nasıl böyle bir bilgi üniversitede saklı kalıyor.
Gerçi gerçek olmayan şey bilgi değildir.
İşte hatalar böyle. Demek istediğim şunlar aslında:

1)Hayallerimizde büyüttüğümüz ABD üniversiteleri böyle büyük gaflar yapabiliyorlar.

2)Tanıtım olarak bizim de hatalarımız var.Dolayısıyla ilk önce bu problemin hallolması gerekiyor. Bu da her yönden aktif olması gereken Türk öğrencisinin görevi oluyor.

3)Bu kötü imajı yok etmek ülkemizin kalkınmasıyla gerçekleşecek bir şey. O zaman eğitimimizden sonra ülkemize gelip bu ülke hizmetine girmemiz gerekiyor.

Bu konuda söyleyeceğim son şey şudur:Kendimizi geliştirelim, bu imajı yok edelim. Bu işlerin sonu sözde Ermeni soykırımına gitmeden durumu kendi çapımızda değerlendirelim

HASAN UMUT
Boğaziçi Üniversitesi
Endüstri Mühendisliği

Arkadaşlar, FES'in Türkiye'yi ve bizi yanlış tanıttığına ve bu imajı yok etmek için ne kadar çok reklama ve tanıtıma ihtiyacımız olduğunu belirtiyorsunuz; diğer taraftan moda tanıtım ve defilelerde, özellikle yurtdışında, ülke içi ve dışı tanınmış modacılarımızın defilesinde "fes"kullanılıyor. İşte, size iki fotoğraf:

(+)

(+)

Ben, Turizm sektöründe çalışıyorum. Bazı otellerin içindeki marketler de fes satılıyor. Yabancı turistlerin ilgisini çekiyor ve alıyorlar. Onlar bunu bizim kafamıza sorun olarak taktığımız gibi takmıyorlar, buna inanın. Kız çocuklarına "şakira (allı pullu)" kıyafeti giydirip, ki bunlarda aynı yerlerde satılıyor, güle oynaya eğleniyorlar. Bu onlara farklı geliyor. Siz, Hindistan'a gittiğinizde onların eski veya yeni kıyafetlerinden giymek istemez misiniz? Benim çok hoşuma gider. Bu kıyafet, onların eski ve o imajla tanınmak istemedikleri bir kıyafet olsa bile, sonuçta atalarının kültüründen gelmektedir, hoşuma gidiyorsa giyerim. Ülkemize gelen turistler niçin fes satın alıp giyiyor? Bizimle alay etmek için değil tabi ki..Bilseler böyle düşündüğümüzü, inanın giymezler. Gerçekten, bir çok Türk insanından daha anlayışlı, daha yakınlar. Garsonlar, çoğu zaman Türk turist istemiyoruz artık diye yakınıyor. Nedeni de, herşeyi sorun etmeleri ve tatilin tadını çıkarmayı bilmemeleri. Nedense, çoğu böyle. Yanlış anlaşılmasın, işin içindeyim ve bu duruma göre gördüklerimi aktarıyorum. Yoksa, biz beş yıldızlı otele tatile gittiğimizde (ahhh!!nerde o günlerr) tabi ki, tatilin tadını çıkartırız. Her insan aynı değil, her Türk vatandaşı da, her Alman vatandaşı da..ANLAYIŞ! Tek, ihtiyacımız olan..
Sevgiler

Alp
14 yıl önce - Cmt 26 Şub 2005, 10:37

Alıntı:
Gerçekten, bir çok Türk insanından daha anlayışlı, daha yakınlar. Garsonlar, çoğu zaman Türk turist istemiyoruz artık diye yakınıyor. Nedeni de, herşeyi sorun etmeleri ve tatilin tadını çıkarmayı bilmemeleri. Nedense, çoğu böyle. Yanlış anlaşılmasın, işin içindeyim ve bu duruma göre gördüklerimi aktarıyorum.

Tabii ki Türk turistin karısı ya da kızı o dediğin garsona gülücükler saçıp sonra da onunla birlikte olmayacağını bildiği için garson Türk turist yerine örf ve adetleri sıfıra inmiş sırf birisi ile cinsel birliktelik yaşayabilmek için önüne gelen ile yatan turisti tercih eder.Turist dediğiniz adamın kahvaltı kültürü yok ki neden senden kızarmış ekmek istesin ama yerli turist sabah kızarmış ekmeğine tereyağsını sürüp sonra da gazetesini okuyup sürekli çay istediği için "sorunlu" oluyor.Herşeyi sorun dediğiniz şeyleri de bazen merak ediyorum.Geçen yıl gittiğim tatil köyünde bana kullanılmış havlu verdikleri ve bunu değiştirmelerini istediğim için mi sorunlu oluyorum yani bunu turist kullanıyor mu?
O zaman aferin onlara....

Unutmadan Antalya,Alanya bölgesindeki tüm otel ve tatil köylerinde tatile gitmeyin.Eğer giderseniz de,

Almanyadan gelen turistin OGERTOUR ile aldığı fiyat adambaşı T.P. / 30 Euro /Ağustos iken
Türkiyeden ETS TOUR ile gelen yerli turiste verilen fiyat adambaşı T.P./110YTL /Ağustos

Eğer birazcık insafları varsa bu işe dur derler.Bu sene turizm bakanının bu uygulamayı devreye sokacağına inanmıştık ama dünyanın kuralı yerine getirildi.İstifa et(rildi).

Ben son iki yıldır tatilimi net üzerinden İngilteredeki bir firma ile yapıyorum.Uçak masraflarını düşüyorum ve 3 kişilik tatilimi 10 gün yapıyorum ve bir Türk turiste 30 günlük fatura bedeli ile tatilimi yapıyorum.Siz düşünün bu çok büyük bir sorun....İtalya ve Yunanistan'da yerli turistlere geldikleri için hoşgeldiniz içkisi ve hesaplarda %2 indirim yapıldığını biliyor musunuz? kendi ülkelerinde... Bizde de geçir geçirebilirsen hesaplardan çok yazık....

Sadece bizim ülkemizde turisti ayıracak zihniyete sahip herkesi kınıyorum.Antalya'ya bomba atıldığı sene (Sheraton otel) turistler uçaklara binip kaçtılar ve tüm işletmeler Türk turistlere gelin çağrısı yaptılar ve tüm yerli turiste indirimler,taksitler...... neler neler.....!
Şimdi yine turist artınca garsonu istemez vestiyeri kınar otel müdürü Türke "ayı" der..... Deroğlu der yani... İnşallah ileride bizleri de aramazlar...

Şefika
14 yıl önce - Cmt 05 Mar 2005, 16:15

Kendi kültüründen ve değerlerinden bu kadar utanç duymak niye...? Bir zamanlar bütün ülkede kullanılan ve dedelerimizin,onların babasının,kardeşinin,oğlunun giydiği;kültürümüze ait bu giysilerden nefret etmek neden..? Eğer şu yaşadığımız zamanda dünya bu kadar globalleşmese idi ve teknoloji ve bilim bu kadar ilerlemese idi (bunun getirisi olarak yaşam açısından daha rahat kıyafetlere ihtiyacımız var) hala büyük bir keyifle bu kıyafetleri kullanıyor olurduk...Kültürümüzün bir değeri olarak ve yaşanmışlığı,biz yansıtan fesler vb.kıyafetler bizi yansıtırken, farklı toplumlarında ilgisini ve beğenisini çekiyor..Oysa biz bunların orda burda ne işi var diyoruz...Kendi kültürüne,değerine,geçmişine,tarihine sahip çıkmayan bir toplum diğer toplumların hegemonyasında ( kültüründe ) erimeye mahkumdur...Yok olmak istiyorsanız buyrun karalamaya ve beğenmemeye....

Ayrıca yukarıda bir arkadaşımızın değindiği Amerikan üniversitesindeki bir kütüphanedeki bizlerle ilgili yazılan fesli,çarşaflı ve eşek sırtında gezen bir toplum ifadesi doğru...Şuan için tabiki bu söz konusu değil, bunu tüm dünya biliyor ama çok değil bir seksen yıl önce eski İstanbul resimlerini karıştırırsanız oralarda, hemde İstanbul'un göbeğinde eşek sırtında birçok insan manzarası ile karşılaşırsınız....

Hepinize sevgiler

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET