Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Muğla Marmaris - Müze - Kale ve Civar Sokakları
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> MUĞLA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
atyilmaz

13 yıl önce - Cum 25 Şub 2005, 13:41
Muğla Marmaris - Müze - Kale ve Civar Sokakları


İlerde gördüğünüz surlu yapı Marmaris Kalesi'dir Kale 1526 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Her nekadar işim dolayısıyla müzenin fazla fotoğrafının çekememişsemde, önümüzdeki aylarda yine Marmaris'e yapacağım yolculukla kalenin diğer açılardan fotoğraflarınıda çekip, size göstermeyi düşünüyorum.(+)
(+)
Kale günümüzde müze olarak kullanılmaktadır, ancak öğrendiğimiz kadarıyla müze içerisindeki seksiyonlar, güvenlik nedeniyle kapalı durumda bulunmaktadır. Turizm Bakanlığı'dan gelecek ek bir bütçe ile yeniden açılacağı söyleniyor lakin şunuda unutmamak gerekirki ülkemizde bu durumda olan bir sürü müze bulunmaktadır. Seksiyonlar kapalı olmasına kapalı, ama kalenin içinide gezme imkanız bulunuyor. Özellikle kale surlarının üzerinde Marmaris'in eşsiz manzarası oldukça iyi görülüyor.
(+)

(+)

(+)
En son atyilmaz tarafından Cum 25 Şub 2005, 15:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi


atyilmaz

13 yıl önce - Cum 25 Şub 2005, 13:53

Kalenin mimarisi ile bütünleşen sokaklar, Ege Bölgesi'ne has sokak tipine uygun şekilde kale civarında boylu boyunca uzanmaktadır.
(+)

(+)

(+)

(+)


atyilmaz

12 yıl önce - Çrş 08 Şub 2006, 22:53

Aynı bölgede kış olmasına rağmen güneşli ve sıcak bir havada çekilmiş fotoğraf...

 

(+)
yuksel77
12 yıl önce - Çrş 19 Tem 2006, 21:03
Kaleiçi,Marmaris-Muğla


Marmaris Kalesi ve Eski Kent

Kent merkezindeki en önemli tarihi yapı Kale’dir. Kale ilk kez İonialılar tarafından yapılmıştı. Bugünkü kale 1522’de Osmanlılar tarafından yapılmış olandır. Kale, 1914 yılında bir Fransız savaş gemisinden atılan top ateşi sonucu büyük zarar görmüş. Cumhuriyet döneminde kale yerleşime açılmış ve  18 konut, çeşme yapılmış. 1980-90 Yılları arasında restore edilen Kale’nin içinde bugün müze yer almaktadır. Kalenin girişi doğrudan bahçeye açılıyor. Avlunun iki yanından surlara merdivenlerle çıkılıyor. Surlardan çevreyi izlemeli. Kapalı mekanlardan ikisi arkeoloji müzesi olarak düzenlenmiş. Bahçede ve bu iki salonda bölgedeki kazılardan elde edilen eserler, amphoralar, Knidos, Burgaz, Hisarönü kazılarından elde edilen pişmiş toprak, cam eserler, sikke ve süs eşyaları sergileniyor. Galerilerden biri Türk Evi olarak düzenlenmiş etnografya salonu, bir diğeri de kale komutanının odasıdır.

Kentteki diğer bir Osmanlı yapısı da Hafza Sultan Kervansarayı’dır. 1545 Yılında yapıldığı üzerindeki yazıtta belirtilmiştir. Üzeri kemerlerle örtülü Kervansaray, kaleye çıkan dar ve basamaklı sokağın hemen girişindedir. Kervansaray’ın 7 küçük ve bir büyük odası  günümüzde turistik eşya ve hediyelik satan dükkanlara tahsis edilmiş.

Çarşı içindeki Tarihi Bedesten ise, eskiden olduğu gibi bugün de alışveriş merkezi olma özelliğini sürdürüyor. Alışverişi yapanlar ve satılan ürünler değişmiş sadece, her şey turistik olmuş.  

Marmaris yakın çevresinde Osmanlı dönemine tarihlenen başka eserler de var. Kemeraltı Mahallesi’ndeki İbrahim Ağa Camisi 1789’da, Muğla yolunun 10. Km’sindeki Taşhan ve Kemerli Köprü ise 1552’de yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferine çıkmadan önce ziyaret ettiği kehanetleriyle ünlü Sarıana’nın türbesi aynı adlı mahallededir. Rivayete göre Rodos seferine hazırlanan koca Osmanlı ordusunun bütün askerleri Sarıana’nın tek ineğinin sütüyle kahvaltı yapmış.

İskele ve yat limanı çevresinde

Marmaris Netsel Marinası Güney Ege’nin en büyük ve modern marinasıdır. Net Holding tarafından işletilen marinada, yatlara her türlü servis verilmektedir. Marina ile çarşı arasındaki rıhtıma ise Mavi Yolculuk ve günübirlik gezi tekneleri bağlanırlar.

Yat limanından Venedik deresini takip ederek içeri yöneldiğinizde barlar sokağına çıkacaksınız. Her türlü müzik zevkine hitap eden barlar sağlı sollu bu sokakta sıralanır.

Çoğu eski Marmaris evlerinin restorasyonuyla dönüştürülmüştür bugünkü işlevlerine. Yüksek duvarlarla çevrili eğlence kompleksleri de açılmıştır bu bölgede son yıllarda. Eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürer.

Rıhtım boyunca sıralanan bar ve lokantalar ise günbatımı öncesinde dolmaya başlar. Rıhtıma paralel ve dik inen sokaklar Marmaris’in gece yaşamının en renkli noktasını oluştururlar. Müziğin ve eğlencenin her türü vardır.  

Eski kent devasa bir alışveriş merkezi gibidir. Araç trafiğine kapalı, üstü tentelerle örtülü sokaklara sıralanmış dükkanlar ve tezgahlar çok renkli bir görüntü oluştururlar. Alışveriş niyetiniz olmasa bile, bu sokaklarda dolaşmaktan keyif alacaksınız.

   

(+) 

(+)


[/b]


orhun başer

10 yıl önce - Pts 31 Mar 2008, 22:21(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> MUĞLA