Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
beratdemir
6 yıl önce - Cum 16 Mar 2012, 21:28
Sivas Haberler ve Sohbet


Şimdiye kadar Sivas la ilgili haberler ve sohbet bölümü olmadığından böyle bir konuyu açmak istedim. Wowturkey de bir çok ilimizin böyle bir başlığı olduğu için bizim Sivasımızın da böyle bir başlığa ihtiyacı vardı.

Bu başlıkla ilgili ilk haberi ben vereyim. Türkiye Teknikerler Birliğinin Türkiye genelindeki 5. şubesi yarın Sivas' ta faaliyete başlıyor. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.


fatih5858
6 yıl önce - Pzr 18 Mar 2012, 18:54

Assiad, Sivas'ın 'En'lerine Ödül Verdi

Aktif Sivaslı Sanayici ve İşadamları Derneği (ASSİAD) bu yıl ilkini düzenlediği 'ASSİAD Ödülleri' ile Sivas'ın enlerini ödüllendirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen ödül töreninde 11 dalda işadamı, siyasetçi ve spor adamı ödüle layık görüldü. 'Tek yürek Tek bilek' sloganıyla Sivas iş dünyasında faaliyetlerde bulunan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) üyesi dernek, birincisini düzenlediği törenle Sivas'a yeni bir renk getirdi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Afganistan'daki helikopter kazası nedeniyle Sivas programını yarıda keserek Ankara'ya dönmesi üzerine katılamadığı törende renkli görüntüler yaşandı.

Tören TUSKON'un yaptığı çalışmalarla ilgili sinevizyon gösterisiyle başladı. Programda konuşan Vali Kolat, ASSİAD ve benzeri iş adamlarının oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarının güzel çalışmalar yaptığına dikkat çekti. Dünyada yeni bir değişim ve gelişim olduğunu belirten Kolat, Sivas'ın da buna ayak uydurması gerektiğini söyledi.

Kolat, ile yatırım anlamında Sivas'ta bulunan işadamlarıyla yetinilmemesi gerektiğini vurgulayarak, dışarıdan da işadamlarını buraya çekmenin önemine değindi.

Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin de hükümetin yaptığı akıllı ekonomik politikalarla işadamlarının güven ortamı içinde yatırım yapabildiğine dikkat çekti. Bilgin, dünyada ekonomik çöküşler yaşanırken, Türkiye'nin dünyada ekonomik anlamda büyüyen ender ülkeler arasında yer aldığına işaret etti.

TUSKON'un bütün faaliyetlerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın destek verdiğini, devletin özel sektöre her zaman destek olduğunu söyledi. Hükümetin yatırım için bütün alt yapıyı hazırladığını kaydeden Bilgin, artık sözün işadamlarında olduğunu, yapacakları yatırımlarla Sivas'ı hak ettiği yere getireceklerine inandığını ifade etti.

Anadolu İş Adamları Derneği (ANFED) Başkanı Rahmi Bıyık, işadamlarının yurt dışında da yatırım yapmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

ASSİAD Başkanı Emre Çapraz da 7 sene önce 20 iş adamıyla kurulan derneğin işadamlarını organize ederek Sivas'ın gelişmesi için çalıştıklarını anlattı. Çapraz, Türkiye'nin barış ve huzur içinde dünya ülkeleriyle rekabet edebilmesi için yeni anayasanın yapılması gerektiğine işaret etti. Çapraz, ayrıca Türkçe olimpiyatlarının mayıs ayı sonunda Sivas'ta da yapılacağını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Yılın İşadamı Ödülü Göksel Aras'a, Yılın Kadını Ödülü Şeyda Haksever'e, Yılın Yatırımcısı Ödülü Halis Kaplan'a, Yılın KOBİ'si Ödülü Gökçeler Makina'ya, Yılın Vergi Rekortmeni Ödülü FİMAR Mermer'e, Yılın Girişimcisi Ödülü Erdem Şimşek'e, Sivas'ın Tanıtımına Tatkı Ödülü Sivasspor adına Kulüp Başkanı Mecnun Otyakmaz'a, Yılın Spor Adamı ve Sporcusu Ödülü 'Atom karınca' lakaplı Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay'a, Eğitime Katkı Ödülü TOBB ETÜ projesiyle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım'a, Yılın Kurumsal Firması Ödülü ESTAŞ'a ve ASSİAD Özel Ödülü ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'a verildi. Yılmaz, Ankara'da olduğu için ödülü milletvekili Hilmi Bilgin aldı. Tören ödül sahipleri ve protokolün basına poz vermesiyle sona erdi.

Ödül törenine Vali Ali Kolat, Milletvekili Hilmi Bilgin, Belediye Başkan Vekili Orhan Demirok, Garnizon ve Tugay Komutanı Mustafa İlter, İl Jandarma Komutanı Ali Taş, AK Parti İl Başkanı Burhanettin Kuru, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Sivasspor Yönetim Kurulu üyeleri ile kamu kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.


fatih5858
6 yıl önce - Pts 19 Mar 2012, 11:47

Erdoğan 22 Nisan'da Sivas'ta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 22 Nisan'da Sivas'a geliyor. İş adamlarının ilçelerde açtığı 8 okul ve Divriği'de Sağdık Özgür'ün yapmış olduğu hastanenin açılışına katılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 22 Nisan’da Sivas’a geliyor. İş adamlarının ilçelerde açtığı 8 okul ve Divriği’de Sağdık Özgür’ün yapmış olduğu hastanenin açılışına katılacak. Her fırsatta şehre gelen Başbakan Erdoğan’dan şehir halkının tek istediği birkaç iş adamının elinde olan özel yatırımları silip atarak ulusal yatırımcı firmaların şehre getirilmesinde ön ayak olması.

2002 yılında kurulan AKP ile Türkiye’nin sevgisine layık görülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 yıllık siyasi süreçte en çok ziyaret ettiği illerin başında Sivas var. Her fırsatta şehre gelen Başbakan Erdoğan 22 Nisan’da şehre gelerek işadamlarının ilçelerde yaptığı 8 okulun ve Divriği’de Sadık Özgür’ün yapmış olduğu hastanenin açılışına katılacak.

Başbakan Sivas’a bu kadar önem vermesinin karşılığı olarak Sivas 2009 yerel seçimleri hariç referandumlar, genel seçimlerde oyunu artırarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bunun karşılığını ödedi. Başbakan Erdoğan ile Sivas halkı arasında böyle bir sevgi olmasına rağmen Erdoğan özel ilgi gösterdiği Divriği Ulu Cami ile ilgili atılan adımlar haricinde verilmiş sözler bir tarafa ilimiz ile ilgili ekonomik, siyasi ve bunlarla bağlantılı olarak bürokratların atanması ile ilgili 10 yıllık süreçte hiçbir adım atılmadı. Sivas halkı Başbakan Erdoğan’dan şu süreçte hastane, stadyum gibi devlet yatırımlardan ziyade şehri şaha kaldıracak ilimizde 3-5 iş adamının kurduğu zinciri kıracak ulusal üretici firmaların gelmesine ön ayak olmasını bekliyor.

Sivas halkının siyasi ve hemşericilik adı altında devlette dâhil bu ilişkiler kullanılarak kurulan ortaklıklardan ziyade şehre katkısı olacak adımlar atmasını bekliyor.
gazeteizci

başbakan hayırlı haberlerle gelir inşallah.talhasönmez
6 yıl önce - Pts 19 Mar 2012, 12:16

Kurul üyeleri söyledi bakan dinledi


Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oda binasında düzenlenen Danışma Kurulu toplantısına katıldı. Kurul üyeleri “2023’e doğru Sivas” vizyonuna ulaşması için yeni hedef ve önerilerin belirlenmesi amacıyla düzenlenen toplantıda görüş ve önerilerini anlattı. Bu görüşlerden öne çıkanlar başlıklar ise şunlar oldu: Partiler üstü geniş tabanlı il genel meclisi oluşturulması, çağrı merkezi kurulması, bölge hastanesinin ve stadyumun yapılması, Bölge adliye mahkemesi kurulması, Et Balık Kurumu’nun tekrar açılması, tarihi konakların restore edilerek işletmeye açılması, hayvancılık organize sanayi bölgesinin kurulması, organize sanayi bölgesine meslek lisesi kurulması, Tüdemsaş’ın mevcut durumunun iyileştirilerek savunma sanayi temel yatırımlarının yapılması, Yıldız dağı projesinin hayata geçirilmesi, kaplıca turizminin canlandırılması, şehir içerisinde yeni Sivas adı altında cazibe merkezleri oluşturulması, dikimevinin Sivas’a tekrar kazandırılması, Lojistik Köy projesinin hayata geçirilmesi, TOBB Etü üniversitesinin kurulması, yeni bir kız meslek lisesi yapılması, Demiryolu ile Sivas’ı Ortadoğu Ülkeleri, Akdeniz ve Karadeniz’e bağlayacak şekilde Sivas-Kayseri-Mersin ile Sivas-Samsun YHT projelerinin yapılmasının sağlanması. Danışma Kurulu üyelerinin istek ve taleplerini dinleyen Bakan Yılmaz ise konuşmasını dünya ülkeleri ve Türkiye’ye ayırdı.


beratdemir
6 yıl önce - Sal 20 Mar 2012, 19:21

ATED GELİYOR

Kısa adı ATED olan Anadolu ve Avrupa Tedarikçiler Sivas Şubesi Vali Kolat’ı makamında ziyaret etti.
Derneğin Sivas Şube Başkanı Numan Akay ve yöneticileri Orhan Naci Çermikli ve Nurettin Kantarı΄ın da hazır bulunduğu ziyaretteVali Kolat΄a ATED΄in görev alanları içerisinde yer alan faaliyetler hakkında bilgiler verildi.
ATED Sivas Şube Başkanı Numan Akay, ziyaretle ilgili olarak yaptığı açıklamasında "Derneğimiz tüzüğü doğrultusunda Sivas΄ta ki esnaf, sanatkar ve imalatçılar başta olmak üzere tüm sektörleri bir çatı altında toplayarak büyümelerini hedefliyoruz. Bu sayede tüm sektörlerde bölgesel ve uluslar arası pazarlara açılmak ve bu pazarlarda etkili olmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Şubemiz Mehmet Akif Ersoy Mahallesi΄nde faaliyetimize başlayacak. ATED Sivas Şubesi΄nin öncelikle Sivas΄a, esnaf sanatkarlar ve imalat sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz" dedi.

ŞUBE YAKINDA HİZMETTE

ATED Şube Başkanlığı görevine atanan Numan Akay, ATED’in Sivas için önemli olduğunu da dile getirerek,enyakın zamanda şube açılışının ardından seri bilgilendirme toplantılar yapacaklarını,Sivas’ın sanayisi ve ekonomisine yön vereceklerini de sözlerine ekledi.


eyup58
6 yıl önce - Cmt 14 Nis 2012, 00:31

Mehmet ŞARKIŞLA 2012-04-13

NEW SYWAS

500 milyonluk nüfusu ve 4 milyon 325 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa Birliği ülkelerinde kilometrekareye yaklaşık 114 (yüz on dört) kişi düşmektedir. 75 milyonluk nüfusu ve 780 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle Türkiye’de ise kilometrekareye yaklaşık 97 (doksan yedi) kişi düşmektedir. Bu istatistikler göstermektedir ki, nüfus yoğunluğu bakımından AB ülkeleri ile aramızda çok ciddi bir fark bulunmamaktadır. Hatta nüfusumuzu artırmak konusunda genç nüfusumuzun iştihası, say ü gayreti ve Avrupa’nın yaşlı nüfusunun devletin muazzam desteğine rağmen çocuk üretimi konusundaki düşük performansı göz önüne alınırsa yakın gelecekte nüfus yoğunluğunun eşitleneceğini milletimiz adına göğsümü gere gere söyleyebilirim. Konya’dan sonra Türkiye’nin en geniş arazisine sahip Sivas’ta ise kilometrekareye 22 (yirmi iki) kişi düşmektedir. Nüfus seyrekliğinin, gelişmişlik – kalkınmışlık bakımından pek hayırlı alamet olmadığını, bu sayısal verilerin memleketimizin hal-i pür-melalini ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.
* * * * *
Efendim malumunuzdur, Eski Sanayi bölgesinde sadece bölgenin değil, Sivas’ın kaderini değiştirecek akıl sır ermez keyfiyette bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirilecekmiş. Benim gibi avamın hafsalasına sığmayan cesamette “a’ceb-ül-acâib” hayaller kurmak, Sinan’ın torunlarına da yakışır doğrusu(!) Zira Koca Sinan’ın mirasına sahip çıkma misyonu, proje sahiplerinin hayat felsefelerinden bir cüzü oluşturur.
Anlaşılmaktadır ki, Sivas’ın makûs talihini değiştirmek için memleket büyüklerimiz “inceden inceye” hesaplar yapmışlardır. Gökten zembille inmişçesine bir anda önümüze konan projeyi bir hatırlayalım. 80 (seksen) dönümlük yani 80.000 (seksen bin) metrekarelik bu alana yapılacak 33 katlı ikiz kuleler, 20 ve 16 katlı rezidanslar ve 12 katlı bloklar sayesinde bu mezbele alanda dönüşüm sağlanacak ve modernleşen bu bölgede 10.000 (on bin) kişi gayet medeni bir ortamda mutlu ve huzurlu yaşayabilecektir. Belediyemiz, prestijinin bu projeye bağlı olduğunu WEB sayfasındaki teferruatlı malumatla ilam etmektedir.
Projeyle ilgili sayısal veriler üzerinde biraz kafa yordum, bilgisiz ilgililere ve ilgisiz bilgililere de tavsiye ederim. Ancak abaküsle hesap yapabilen insanlar bile bu alanda her 80 (seksen) metrekareye 10 (on) kişinin düşeceği sonucuna ulaşabilir. Biraz genişletelim hesabı. Mesela bu yerleşim anlayışına ve planına göre 1000 (bin) metrekareye 125 (yüz yirmi beş) kişi sığar. Bunu çevirelim kilometrekareye, 1000 m x 1000 m = 1.000.000 (bir milyon) metrekare eder ki buna göre 1 (bir) kilometrekarelik bir alana 125.000 (yüz yirmi beş bin) kişi yerleştirilebilir. Sivas merkez nüfusumuzun 320.000 (üç yüz yirmi bin) civarında olduğunu düşünürsek, 3 (üç) kilometrekarelik bir alana bütün Sivas ahalisi, cemi cümlemiz, cümbür cemaat ve rahat rahat sığarız.
Demek ki bu kentsel dönüşüm projesini genişletip böyle 30 (otuz) adet prestijli proje daha yapsak, konut, meydan, yol, yerleşim, iş merkezi, park, otopark problemlerini kökten çözdük demektir. 30 tane 80 dönümlük arsa dediğin ne, hepsi iki mahallelik araziye tekabül eder. Hemiden de hepimiz rahat rahat sığışırız. Aha da Sivas’ımız New York’a benzedi, New Sywas. Yukarı Manhattan.
Bir mahallelik bir alan bizim koskoca zannettiğimiz Sivas’ı içine sığdırmaya yetti de arttı bile. Dedebalı, Hacı Zahit, Yiğitler ve Mısmılırmak Mahalleleri Sivas nüfusunu barındırmak için kâfidir. Meydan’ın, Kale’nin, Ulu Cami’nin, Gökmedrese’nin etrafı da kendiliğinden açıldı gitti.
Diğer bütün mahalleleri “Kırsal Dönüşüm Projesi” kapsamına alabiliriz. Aldık mı kapsama? Kentsel dönüşümde lazım olanın dışındaki kalan araziyi “Kırsal Dönüşüm Projesi” kapsamında istediğimiz gibi değerlendiririz. Mühim olan kapsamın neyi kapsadığı? Muammer Bey Parkı, Mevlana koruluğu, Sığır Yolağı, Şeyh Çoban’dan Kızılırmak’a kadar fidanlık, Tekke’nin dibindeki hıyar bostanları, Kumlu tarla, Çukur tarla gibi eski tabii alanların hepsini geri kazanırız. Gayri tarım arazilerimizde şalgam, turp, pezik, lahana ekeriz, Sivas’ımıza yetecek kadarını ikiz kulelerin ve rezidansların üç katlı, asansörlü, yürüyen merdivenli alışveriş merkezlerinde satışa sunarız, kalanını da çevre vilayetlere, Tokat’a, Amasya’ya, hatta Mersin’e, Antalya’ya pazarlarız. Belediye mücavir alan içerisindeki arazinin mütebakisini şehir dışından gelecek yatırımcılara açık artırmayla yalvarta yalvarta kiraya veririz, direte direte satarız.
Açalım Murdarırmak’ın, Pünzürük’ün üstünü, verelim suyu. Etrafını tabii rekreasyon alanlarıyla ihata edelim. Piknik alanları, çocuk parkları kuralım. Yaşlıların namaz vaktini beklerken gölgelenmeleri için ağaçlar dikelim. Günlerde bad, kısır yiyip tombullaşan kadınlar için idman sahaları tesis edelim. Ne bileyim işte, ırmaklarımızın sahilleri için aklıma gelenler şimdilik buncağız.
Sözlerimi yazın bir yere. Kayserililer alışveriş yapmak için -bakın o zaman- Sivas’a günde kaç araba kaldıracak? Hızlı trene de şehrin içinde yer açılır, Tekke’nin dibine kadar ray döşetiriz. Ankara’dan sabah 6.00’da hızlı trene binen bir insan 08.30’da ikiz kulenin 33. katında ister Yıldız Dağı’nı ister Tecer Dağı’nı seyrederek kelleyle kahvaltısını yapar (afiyet olsun), mağazaları gezer, eksiğini gediğini görür, gitmeden de etliekmekle, köfteyle güzelce karnını doyurur; gün kavuşmadan Ankara’ya döner.
Dört senedir yer sorununa bir çözüm üretemediğimiz TOBB-ETÜ gelsin, nereyi istiyorsa ve ne kadar alan lazımsa haritada parmağıyla işaretlesin kâfi. Yer mi yok mirim? Mısmılırmak’ın kıyısından Hükümet Meydanı’na kadar olan alanı da nüfusumuzun 500.000 (beş yüz bin), 1.000.000 (bir milyon) olacağı yıllar için ayırsak, ileride yerleşmek için yetmez mi? Yeter. Geri kalan yazının (düzlük, ova) yüzünde istediğini yap. Al sana hastane yeri. 600 yatak kesmez. 1600 yataklı olsun. Hastalarımızın Kayseri’ye, Ankara’ya, İstanbul’a gitmesi bir tarafa Türkiye’nin dört bir yanından hasta kabul ederiz.
Erzurum’da “ÜNIVERSIAD-2011” düzenlendi de ne oldu. Olimpiyat bir kere yapılıyor, sonra tesisler çürümeye terk ediliyor. Ben diyorum ki, stadyumumuz modernize edilerek yerinde kalsın, yanından başlayarak Kongre Müze binasına kadar boşalan alanlara tenis kortları yapılsın. Grand Slam Turnuvası’na New Sywas adıyla biz de dâhil olalım. Nadal, Federer, Djokovic, Sharapova, Wozniacki gibi sporcular burada yarışmak için can atarlar. BBC, CNN, RTL, EURO-SPORT kanalları günlerce New Sywas’tan naklen yayın yaparlar. On binlerce turist, reklam gelirleri, milyar dolarlar… Bir diğer proje de Grand Prix yarışları olarak bilinen Formula 1’in Karşıyaka’da düzenlenmesi olabilir. Fernando Alonso (Ferrari), Sergio Perez (Sauber), Lewis Hamilton (McLaren) pistimizde yarışsalar fena mı olur? Serpincik Göleti’nde ve Dört Eylül Baraj Göleti’nde kürek yarışmaları yapılabilir.
Sonra bir zenginlik bir zenginlik sormayın gitsin. Büyük şehir, hatta en büyük şehir de olduk muydu, tamamdır. Ne yani, beni bu fikirlerimden dolayı gayr-i ciddi mi buluyorsunuz? Vallahi ciddiyim. Bu fikirlerle de ben prestij kazanacağım. Hem de belediyemiz malum prestijli “kentsel dönüşüm projesi”nde ne kadar ciddiyse, ben de o kadar ciddiyim.
Tabii bütün bunlar ufuk ve vizyon meselesidir. Öyle avam, boz adamların aklı yetmez.
“Yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar!
İnsan, âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar.” (Yahya Kemal) Kaynak:HÜRDOĞAN.COM.TR...........Mehmet Hoca ya bu yazmış olduğu yazı için çok teşekkür ediyorum..Umarım gelecekte her şey Mehmet ŞARKIŞLA'nın hayal ettiği gibi olur..6.Şehirde Mehmet Hoca gibi aydınların çoğalması bu şehrin geleceği için çok önemlidir diye düşünüyorum....Ömer Mete
6 yıl önce - Cum 20 Nis 2012, 14:26

2012 bütçesi 326 milyon

Sivas İl Koordinasyon 2. dönem toplantısı dün meclis salonda yapıldı. Vali Ali Kolat’ın başkanlığında yapılan toplantıya çok sayıda kurum müdür katılarak 2012 yılında yapacakları yatırımlardan ve hizmetleri anlattı. Vali Kolat, 2012 yılı bütçesinin 362 milyon TL Olduğunu kaydetti.

İl Özel İdaresi Meclis toplantı salonunda gerçekleşen Sivas İl Koordinasyon 2. dönem toplantısı Vali Ali Kolat’ın başkanlığında yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Vali Kolat, 2012 yılı ödeneğinin 362 milyon olduğunu belirterek, “Şuanda 27 kuruluşta bin 54 proje halen devam etmekte. Bu bin 54 projenin bedeli ise 3.6 milyar TL’dir. Bunun 1.7 milyar TL’si harcanmış durumda. 2012 yılı ödeneği 362 milyon olarak belirtilmiştir. Bu ödenekte henüz Karayolları ödenekleri netleşmedi. KÖYDES ödenekleri de henüz belli olmadı. Bu ödenekte ilerde artışlar olacağı anlamına geliyor. Bu ödeneğe hızlı tren, MTA bölge müdürlüğü, Telekom İl Müdürlüğü, güvenli yatırım amaçlı ödenekler, bazı küçük onarımlar dâhil değildir” dedi. Vali Kolat’ın konuşmasının ardından söz alan Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, 2012 yılında yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ürgüp, Sıcak Çermik, tarihi Behrampaşa Hanın restorasyonu, eski sanayi bölgesine yapılacak olan siteler ve rezidanslar, Paşafabrikası 3. etap çalışmaları ve ödenekleri hakkında bilgi verdi. Tarihi Behrampaşa Hanı ilgili bir takım sorular soran Vali Ali Kolat, hanın tam olarak ne amaçla kullanılacağı hakkında Belediye Başkanı Ürgüp’ten bilgi aldı. Ürgüp, tarihi hanı ilk önce butik otel şeklinde düşündüklerini ancak bundan vazgeçerek, hanı kent müzesi olarak açmayı hedeflediklerini ve hanın alt katında ise Sivas El Sanatlarının yapıldığı ve satıldığı dükkânlar açacaklarını söyledi. Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ten sonra söz alan Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, üniversite mücavir alanı hakkında yaptıkları yatırımlardan bahsetti. Dökmetaş; “Üniversite alanın arka kısmında bulunan Fadlum köprüsünün bulunduğu alanı kamulaştırmak gerekiyor. Burada yapacağımız bir kamulaştırma ile alanın açılmasını sağlayarak burada Veterinerlik fakültesini devamını ve laboratuar yapacağız. Ayrıca orada ki alanı genişleterek ulaşım daha iyi olmasını sağlayacağız” şeklinde konuştu.


Ömer Mete
6 yıl önce - Cum 20 Nis 2012, 14:27

Madenler Sivas’ın gizli hazineleri

Sivas’ta düzenlenen Maden Kenti Sivas Zirvesinin 2. oturum dün yapıldı. Oturuma Sivas Milletvekili Mesude Nursuna Memecan, Vali Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve çok sayıda davetli katıldı.

Oturum da ilkönce Doğaltaş (Mermer) Madenciliği, Teknolojik Gelişmeler ve Sivas’taki durumları hakkında Fimar Mermer Maden A.Ş. Genel Müdürü Levent Gencer bilgiler vererek gelişmeler hakkında slâytlar izletti. Sivas’taki Kömür yataklarından ve madenleri hakkında bilgi veren Demir Export A.Ş. Genel Müdürü Akyan Daşkın ise Sivas’ın gizli hazineleri olduğunu berkiterek, burada yapılan sondaj çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ardından Sivas’ta Krom Madenciliği, Zenginleştirme Uygulamaları ve Sivas’taki durum hakkında bilgi veren Aksu Madencilik A.Ş. Jeo. Yük. Müh. Ali Yıldırım, Sivas’ta krom madenleri ile ilgi üyelere haritalar ve ilçelerde yaptıkları çalışmaların üç boyutlu grafiklerini göstererek Sivas’ın zengin krom yataklarına ev sahipliği yaptığını söyledi.


beratdemir
6 yıl önce - Pzr 06 May 2012, 18:21

AMAÇ HİZMET

İlimizde umre ve hac organizasyonları alanında hizmet vermeye başlayan Bereket Turizm, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine tanıtıldı.
Kentte bir restoranda düzenlenen tanıtım toplantısında sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen firma yetkililerine firmalarının amaçları hakkında bilgi verdi.
Bereket Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Aytekin, firmanın kuruluş aşaması ve Sivas’ta açılma süreci hakkında bilgi verdikten sonra “Amacımız para kazanmak değil, asıl amacımız halkımıza, Sivaslılara hizmet etmektir. Bir Sivaslı olarak memleketimde firmamızı hizmete sunduk çünkü Sivaslılara bu alanda hizmet vermeyi çok arzuluyorduk. Bütün vatandaşlarımızı firmamıza bekliyoruz” dedi.


Ömer Mete
6 yıl önce - Pts 14 May 2012, 23:36

MÜSİAD taleplerini iktidarla paylaştı


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Sivas Şube Başkanlığı AK Parti Sivas milletvekilleri Hilmi Bilgin, Ali Turan ve AK Parti İl Başkanı Burhanettin Kuru’nun katılımı ile bir danışma toplantısı gerçekleştirdi.

MÜSİAD Sivas Şube Başkanı Tahir Kavdır: Sivas Şubesi olarak Sivas’ın önemli sıkıntılarından yola çıkarak milletvekillerine ve Ak Parti İl Başkanı’na sunulmak üzere 24 maddelik bir rapor hazırlandığını belirtti.

Ak Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, “Halkımızın bize vermiş olduğu bu önemli sorumluluğun bilincinde olmanın doğrultusunda Sivas’ın kalkınması yolunda çeşitli çalışmalar yapılıyor, bu çalışmaların devam edecektir, hiç kimsenin karamsarlığa düşmemesi gerekir” dedi.

Ali Turan’ın ardından söz alan Ak Parti Sivas Milletvekili Hilmi Bilgin ise, “Yapılan ve yapılması planlanan projelerin hepsinin uygulanması, uygulananların da idame ettirilmesi yolunda titizlikle çalışmalarımıza devam ediyoruz, bu doğrultuda bizi destekleyen ve bizleri bu göreve layık gören hemşerilerimizin desteğini devam ettirmesini istiyoruz.’’ dedi.

İl Başkanı Burhanettin Kuru’da da yaptığı konuşmada tüm MÜSİAD üyelerine teşekkür ederek “ Sivas için öneriler başlıklı çalışmayı titizlikle inceleyerek gerekli çalışmaları yapacağız. Bu tür toplantıların Sivas’ta bulunan sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşturulacak Takip Kurulu tarafından yapılmasını ve Sivas’la ilgili yatırımların bu kurul tarafından takibinin uygun olacağı fikrine özellikle katılıyorum “ dedi.

Toplantıda AK Parti milletvekillerine sunulan raporda öne çıkan başlıklar ise şunlar oldu.

“TÜDEMSAŞ’a ait fabrika, yerli ya da yabancı bir yatırımcı ile ortak edilip teknolojik olarak yenilendikten sonra demiryolu sanayiine daha fazla katkı sağlayacak ve dünya çapında rekabet edebilecek hale getirilmelidir. Savunma Sanayii ile ilgili şirketler tarafından yapılması düşünülen fabrikalardan biri mutlaka Sivas’ta kurulmalıdır. Sivas savunma sanayii merkezlerinden birisi haline getirilmelidir. Orduevi başka bir yere taşınmalı, mevcut yer Kongre Müzesi çevresi düzenlemeli ve tören alanı olarak değerlendirilmelidir. Yıldızdağı Kayak Merkezi Projesi bir an önce hayata geçirilmelidir. Sıcakçermik ve Balıklıçermik Termal Turizm Merkezlerine yapılacak yatırımlar teşvik edilmeli, müteşebbislere her türlü kolaylık sağlanmalı, beş yıldızlı tesisler için ilgili kurumun kontrolünde kendi arazisine kuyu açma yetkisi tanınmalıdır. Sivas’a Bölge Adliye Mahkemesi kurulmalıdır. Karadeniz-Akdeniz Karayolu çalışmaları hızlandırılmalıdır. Kangal Koyunu, Zeron Buğdayı, Sivas Halısı gibi Sivas’a has değerlerin yeniden canlandırılması için gerekli çalışmalar yapılmalı, geleneksel yemeklerimizin tanıtım ve sunumları yapılmalıdır. Uzun yıllardır konuşulan ve proje çalışmaları yapılan “Kale Evleri” hayata geçirilmelidir. Gök Medrese, Ulu Cami ve Sivas Kalesi ile bütünleşecek olan Eski Sivas Evleri ve sokakları ile mahalle hayatımız yeniden canlandırılacaktır. Sivas’a hipodrom yapılmalıdır. Şehir merkezinde bulunan tarihi eserlerin çok uzayan ve gerektiği gibi yapılmayan yenileme çalışmaları bitirilmelidir. Yıllardır devam eden Sivas Kongre, Kültür Merkezi ve Fuar Alanı inşaatı tamamlanmalıdır. Kuzey ve Güney Çevre Yolu çalışmaları başlamalıdır. Yüksek Hızlı Tren çalışmaları devam ederken İstasyon binası ve Erzincan güzergâhı ile ilgili karar süreci hızlandırılmalı, güzergâh şehrimizi bölmeyecek şekilde belirlenmelidir. Üç yıl uygulanan teşvik adaletsizliğine bir ölçüde de olsa son verilmiş ise de Sivas’ın gerçek ekonomik durumu dikkate alındığında hak ettiğimiz teşvik bölgesinde yer alamadığımız ortadadır. Sivas’ın 4. teşvik bölgesinde yer almasının olumsuz tesirleri sonucu tekstil ile ilgili yatırımlar Sivas’tan kaymaya başlamıştır.

Sivas mutlaka büyükşehir olmalıdır. Sivas’a değişik vakıflar ve kuruluşlar tarafından yeni üniversitelerin açılması teşvik edilmeli, kurulması muhtemel yeni Üniversiteler için özellikle Kuzey Çevre Yolu üzerinde imar planında yer ayrılmalıdır”sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET