Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Antray - Antalya Hafif Raylı Sistemi - [ULAŞIM]
« önceki   1234 ... 939495   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Ünal111
12 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 00:45

Haber tarihi 15.03.06

Alıntı:
Büyükşehir Belediyesi'nin uzun vadeli projeleri arasında yer alan Raylı Sistem Projesi, ihaleye çıkmak için gün sayıyor. Devlet Planlama Teşkilatında onay bekleyen proje, gerekli işlemler tamamlandıktan sonra hemen ihaleye çıkacak. İhale sonrası iş bitim süresinin 30 ay olacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ''Görev süremiz bitmeden Antalyaya bu

derken

http://www.kanalvip.com.tr/haber_detay.asp?ID=152 ...slik_id=18

Haber tarihi 28.02.06 olan haberde

Alıntı:
Antalya'da gözler, trafik sorununa köklü çözüm olacak raylı sistem projesi için yurtdışından sağlanacak 100-150 milyon dolarlık kredinin garantisini vermesi beklenen Hazine'ye çevrildi.

Yarının İstanbul’u olacak denilen Antalya’da en azından trafiği benzemesin diye çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Ne yapılıyor? Yeni yollar açılıyor. O da yetmiyor, uydu kentler yaratılmaya çalışılıyor. Hatta ve hatta, Pınarlı Beldesi civarında yeni bir şehir merkezi yaratılması planlanıyor. Tüm bunlara rağmen şehiriçi ulaşımını rahatlatacak tek formül olarak raylı sistem görünüyor.

Raylı sistem konusunda Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürdüğü çalışmalar, 10 gün kadar önce Ankara’ya taşındı. Başkan Menderes Türel, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ile temasa geçip Devlet Planlama Teşkilatı’nın (DPT) 2006 programına aldırmak için kulis yaptı. DPT, 1 Mart’ta, yani yarın, projenin okeyini verecek. Okey alındıktan sonra sıra Hazine’de... Çünkü, raylı sistem için 100-150 milyon dolar gerekiyor. Yurtdışından sağlanması düşünülen bu kredi için Hazine’nin garantisi gerekiyor. Tüm bu yasal prosedürler tamamlandıktan sonra bu yıl büyük bir ihtimalle ihaleye çıkar.

http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=36315

deniliyor yani iş DPT'de hala sonra hazineye gelecek falan. Hazine işi basit Erdem Başcı başkan olduktan sonra ama Adapazarına hızlı tren fabrikası kurulması için 1.5 yıl düşünmesi, araştırması gereken sevgili ve ileri zekalı, vatansever, çalışkan DPT kadrolarına pek güven olmuyor gibi bu tür projelerde. Bürokrasi burada da bela bu iş için, insanın inanası gelmiyor gerçekten çok yazık.

erman1
12 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 01:18

bu rayli sistemi nereye sigdiracaklar onuda anlamis degilim. bahsedilen guzergahta zaten yol ortasinda veya kenarlarinda bos alan yok. Zaten adam gibi bir rayli sistem icin gidis/gelis iki ayri ray dosenmesi lazim. Su anda mevcut olan tramvaydaki gibi tek serit yaparlarsa ne kadar faydasi olur bilemem. Yani bu raylari dosemek icin yoldan calacaklar (mevcut tramvayin raylarini doserken yaptiklari gibi) o zamanda zaten dar olan yollar bir serit daha eksilecek. Rayli sistem Antalya icin buyuk ihtiyac, umarim planini projesini ince eleyip sIk dokuyarak yapmislardir. Kas yaparken goz cikarma olmasinda.

Onur Taner
12 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 17:34

Alıntı:
bu rayli sistemi nereye sigdiracaklar onuda anlamis degilim. bahsedilen guzergahta zaten yol ortasinda veya kenarlarinda bos alan yok. Zaten adam gibi bir rayli sistem icin gidis/gelis iki ayri ray dosenmesi lazim. Su anda mevcut olan tramvaydaki gibi tek serit yaparlarsa ne kadar faydasi olur bilemem. Yani bu raylari dosemek icin yoldan calacaklar (mevcut tramvayin raylarini doserken yaptiklari gibi) o zamanda zaten dar olan yollar bir serit daha eksilecek. Rayli sistem Antalya icin buyuk ihtiyac, umarim planini projesini ince eleyip sIk dokuyarak yapmislardir. Kas yaparken goz cikarma olmasinda.

Yeraltı ne güne duruyor? Boşuna "Metro olacak" demiyorum.

messiah_haktan demiş ki:
Antlaya bir milyonu coktan gecmis bir sehir

Antalya'nın nüfusu Serik'le yaklaşık 800bin. Daha henüz 1milyonu geçmedi.

En son Onur Taner tarafından Prş 23 Mar 2006, 21:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Onur Taner
12 yıl önce - Pts 10 Nis 2006, 23:28

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yarın saat 11'de Talya Otel'de, Raylı sistem ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek.

erman1
12 yıl önce - Pts 10 Nis 2006, 23:37

Konuyu az cok takip ediyorum, Menderes Turel'in agzindan "metro" lafi cikmadi bugune kadar. Soylenen "hafif rayli sistem". Ama diyelimki yeraltindan gececek bu hatlar, soylenen guzergaha yapilmasi icin Antalya'nin can damari ana yollarin kazilmasi ve uzun sure trafige kapali kalmasi lazim, o zaman daha beter yandik, Antalya trafigi bunu kaldirmaz.

Bence bunun planlamasinin cok onceden yapilmasi gerekirdi. Bazen dusunuyorum, cok para olsa, Antalya'ya metro yapilsa, kazilacak bos yer yok, her sey o kadar ic ice gecmiski. Yine kazilmasi gereken yerler mevcut yollar, onlarida zaten delik desik ettiler kanalizasyon, yagmur suyu drenaji, simdide dogal gaz gelecek.

Yarinki basin toplantisinda az cok aciklanir herhalde detaylari. Bakalim, insallah guzel bir plan ve proje yapmislardir.

Halil
12 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 00:38

Bir kac hat olarak dusunuluyordu rayli sistem ve aşama aşama hayata gecirilecekti.
Sistemin  Lara kolunu Maliye Bakani Unakitan "fazla ragbet gormeyecegi" sebebiyle reddetmis. Lara-Kundu bolgesindeki 20 civarinda (gelecekte bu sayi artacak)  5 yildizli otelin sehirle baglantisini da saglayacakti bu hat. En kucugu 800 yatakli bu tesislerin. 2000 yataklisi da var. Varin siz hesaplayin. Oteller bir yana  Lara bolgesinin su andaki gelisiminden bahsetmeye bile gerek yok. her yer konut doldu neredeyse. Otelin onunden sehir merkezine rayli sistem gececek ve turistler bunu kullanmayacak, ragbet gostermeyecek.. Adamlar uc-bes dolmus degistirerek Belekten, Bogazkent'ten sehire geliyor kardesim. Ondan sonra Turistler otelden cikmiyor,para harcamiyor, esnaf agliyor diye agitlar yakalim kendi kendimize.
Cok ileri goruslu bir memleketiz. Mevcut halde bile trafik arapsaci, merkezde park yeri bulmak eziyet. 5 sene sonra ne olacak. Bu nufus artisi, bu arac artisi ile.
Su anda kullanilan Tramvay'in kullanimi cok sinirli. Nostaljik amacli da diyebiliriz.
halki uzak yerlerden sehir merkezine tasiyacak hatlar lazim. Kepez-Dokuma-calli-kalekapisi hatti, Lara oteller-guzeloba-caglayan-fener-sirinyali-cebesoy hatti. Bunlari kafadan uydurdum su an. Boyle bir cok hat yapilabilir.
Malesef hakettigi yatirimlari alamamaya devam ediyor Antalyam.
Bakalim menderes baskan ne diyecek yarin. En azindan ilk asamada dusunulen kepez-merkez hatti hayata gecirilse

SeRkaN.G
12 yıl önce - Pzr 18 Hzr 2006, 22:37

Arkadaslar ben Almanya'dan yaziyorum...antalya'da dogdum,8senem orda gecti..buraya gelmek istemezdim,herneyse...
yazik,gercekten cok yazik!
Hele hele halil'in dedikleri cok dogru! ille antalya'nin trafigi veya ulasimi  cöktükten sonrami davranmak gerek?!
Tramvay tramvay diyoruz,sadece zerdalilikten konyaaltina gidiyor..arti cok eski birsey,nürnberg'le anlasilmis eski bir tramvay verilmis..hadi o antalya'ya uyuyor diyelim..ama bu antalya'ya yetmez! antalya cok büyük bir sehir bence!
kavsaklar filan,cok güzel seyler bunlar,ama nerde sehir disindaki insanlari düsünenler?
arkadaslar ben geldigimde hep isiklarda kaliyorum...dedemlere gidiyim desem: masadaginda..!
o sicakta 1saatimi aliyor! cikan sadece BIR otobüs var masadagina...onu birak dolmusla gidiyorm ama aktarmali! rayli sistem artik bir MECBUR!
gec kalinmadan yapilmasi gerektigini düsünüyorum...
hele hele esnaf! yazik yazik...otellerden cikarmiyorlar turistleri..cikmak isteyen ise cikamiyor! neden? "biz nasil bilicez? nasil oralara gidicez?"
havaalaninda turistlere "dönerciler carsisini gördünüz mü?" diye sordugumda..."hic döner yemedikki...! " diye cevap aliyorum..
madem antalya turizmden biseyler kazaniyor,o zaman esnafda kazansin...
herseyin cözümünü kökünden cözmek gerek! ve ulasim en önemlisi....
lara otel doldu,ama yaziklar olsun,o yollar bile toz toprak! nasil bi görüntü bu turistler icin? iki dolmus,bide iki otobüs gidiyor lara sahiline...YETMEZ! otobüsler bosmu geciyor? hayir! dolu dolu... o zaman bi düsünün,daha fazla yollar,daha fazla araclar gerek...
Güllük'ten büyük migrosa gidiyim desem,ordada bekle bi trafigi...güllük herzaman sikisik...
hadi metrodan vazgectim,bari rayli sistem uygulansa..antalya darbe görmeden bu seyler yapilmali...cünkü zaten yapimi bi kac sene sürüyor ve inanin bi kac sene sonrada antalya'nin nüfüsü artacak...
Menderes'den memnunum suana kadar,umarim elinden geleni yapar...
HERSEY GÜZEL BIR ANTALYA ICIN!

Bora Anderson
12 yıl önce - Pzr 18 Hzr 2006, 23:24

ben ce güzel olur ama antalyalıların şu huyuna gıcığım bize hava atıyolar bu beni gıcık ediyo ben de gördüm yaşadım antalya gibi biyer de hatta daha büyük ben de ankara da yaşadım ama ben antalyayı küçük görmedim (ayıp olmasın diye) eğer raylı sisteme geçtiklerin de bize hava atarlarsa bilemem artık onlara ne denir    

Onur Taner
12 yıl önce - Pzr 18 Hzr 2006, 23:41

Alıntı:
Menderes'den memnunum suana kadar,umarim elinden geleni yapar...

Ben o başkandan hiç memnun değilim arkadaş! Trafiği rahatlatmak için falezleri parçalayan, 20 metre derine kazan, raylı sistemi yol seviyesinde yaptıracak, yayaları hiç düşünmeyen, halkın sesini dinlemeyen, Altkademe belediyelerinin işlerine aşırı derecede karışan büyükşehir belediye başkanlarını hiç sevmem. Daha geçen bizim lisenin sergisi vardı, tam o sırada da başkan orada idi, selam verdiğim hâlde hiç oralı olmadı.

Sizce bu yollardan tramvay geçer mi? 1. resim Şarampol caddesi, 2. Resim de Vatan Bulvarı olmakta, Bu yollardan tramvay geçirilmesi planlanıyor.

SeRkaN.G
12 yıl önce - Pts 19 Hzr 2006, 01:18

tabi gecer...raylarin üzerinden,unutmayalimki arabalarda gecebilir...böyle sistem mümkün..

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 939495   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM