Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Point Bornova AVM Rezidans
« önceki   1234 ... 343536   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
musty_21

4 yıl önce - Prş 16 May 2013, 00:42

Alıntı:
Çimentaş'ın, İzmir Demir Çelik fabrikalarının oralardan kalkıp gittiğini, yerlerine yeni gayrimenkul projelerinin yükseldiğini şaşkınlıkla izleyebiliriz. Hayırlı olsun.

çimentaş ordan kolay kolay taşınmaz daha 10 yıllık anlaşmaları varmış

Zafer A

4 yıl önce - Prş 16 May 2013, 00:56

Alıntı:
çimentaş ordan kolay kolay taşınmaz daha 10 yıllık anlaşmaları varmış

Sevgili Musty, isterse 1000 yıllık anlaşmaları olsun. Bu işlerde elde edilecek gelire göre öyle değişik varyasyonlar yapılabilir ki bizim hafzalamız almaz. Rantın büyüklüğüne göre Çimentaş'a yeni arazi tahsis edilmesinden tutun, gitmeyi kabul etmezlerse şirkete baskın üzerine baskına kadar uzar gider. Belki Çimentaş'ın kendisi bile "biz buraya şöyle güzelinden bir proje yapalım" diyebilir. Türkiye burası varyasyonun sonu yok )

Ayhan
4 yıl önce - Prş 16 May 2013, 01:15

Zaten insan o otogara inince başlıyor homurdanmaya...

musty_21

4 yıl önce - Prş 16 May 2013, 10:13

Alıntı:
Sevgili Musty, isterse 1000 yıllık anlaşmaları olsun. Bu işlerde elde edilecek gelire göre öyle değişik varyasyonlar yapılabilir ki bizim hafzalamız almaz. Rantın büyüklüğüne göre Çimentaş'a yeni arazi tahsis edilmesinden tutun, gitmeyi kabul etmezlerse şirkete baskın üzerine baskına kadar uzar gider. Belki Çimentaş'ın kendisi bile "biz buraya şöyle güzelinden bir proje yapalım" diyebilir. Türkiye burası varyasyonun sonu yok )

zamanında da çimentaşı ordan göndermek için ugraştılar ama olmadı.şirket bugünkü otogar arazisini belediyeye hibe etti çimentaş orda kaldı

Mustafa Y
4 yıl önce - Prş 16 May 2013, 16:58

çimentaş orada kalabilmek için, otogarın arsasını bağışladı........ama tabi yıllar içinde şehiriçi kalacağından fabrikayı taşıyıp, araziyi değerlendirebilir, çimentaş italyanlara satılmıştı bu arada....

cagriocal
4 yıl önce - Prş 16 May 2013, 21:08

Çimentaşı yavaş kaldırsınlar ordan, direkt olarak söylüyorum çok çok çok zor. Ben işim gereği bölgede bolca bulunuyorum hatta bugunde bu bolgedeydım. Evet mantıklı dusununce esasında sehır gelıstıgı takdırde o kısma dogru uzarsa tam bır cazıbe merkezı cunku otoban baglantısı ıkı yonede dıbınde kalıyor ınanılmaz bır manzarası var, ayrıca cogu yerede yakın kalıyor ancak sanayı agırlıklı bolge olmasından dolayıda bana pek mantıklı gelmıyor. Bugun cobancesmeye kazlıcesmeye vs cıktım, ozellıkle tepeden ınanılmaz bır ızmır manzarası var, eger kentsel donusum soz konusu oldugunda mantıklı ve buyuk projeler ıle donusum yapılırsa harıka olur ancak ınanılmaz bır nufus yasıyor bu bolgede, o bolgede donusum olduktan sonrada acıkcası yasıyan kesım degısmeyecekse bence pekte manası yok...

Zafer A

4 yıl önce - Cum 17 May 2013, 00:59

Alıntı:
Çimentaşı yavaş kaldırsınlar ordan, direkt olarak söylüyorum çok çok çok zor.

Bence hiç de o kadar zor değil. Tam karşısına alışveriş merkezi+çok lüks dairelerden oluşan bir rezidans geliyor. Buralardan ev alanlar, ya da alışveriş merkezinde dolaşacak olanlar klinker tozuna bulanmak istemez, daire fiyatlarını düşünürsek buralara yatırım yapanların bir baskı gücüne sahip olduğunu da düşünebiliriz neticede. Çimentaş ve Batı Beton'a zaten senelerdir çevre kirliliği vs konularından dolayı baskı vardı, şimdi bir sebep daha geliyor. Üstelik bölge hızla dönüşmeye başladığında sebeplerin sayısı da artacaktır. Bir yandan Çimentaş'a güzel bir teklif de yapılabilir, ya da direkt kendileri fabrikayı kaldırıp yerine gene yüksek katlı bir proje yapmayı düşünebilir. Her şekilde bence Çimentaş orta vadede oradan kalkacaktır.

Alıntı:
ancak sanayı agırlıklı bolge olmasından dolayıda bana pek mantıklı gelmıyor.

Uzun vadede oradaki fabrikaların büyük kısmı kendilerini şehir dışına atıp oralardaki arazilerine gayrimenkul projeleri düşüneceklerdir.

cagriocal
4 yıl önce - Cum 17 May 2013, 19:22

Söz konusu bölgede değil zaten bornovada bu toz muhabbetı zaten cok uzun suredır var. Söz konusu yatırımlar o bahsedılen konut projelerınden ekonomık acıdan daha degerlı. Eger öyle olucak olsa ondan once mavısehırın dıbındekı organıze ıle arıtma tasınırdı yıllardır duruyor ustune yenı parseller acılıyor

Zafer A

4 yıl önce - Cum 17 May 2013, 19:43

Dostum, tozun kaynağı neresi? Bu iki çimento fabrikası. Senelerdir bu bir sorundu, ama Bornova'nın lüks semtlerine uzak olduğu için göz ardı ediliyordu. Şimdi 100mt yanına 46 katlı rezidans+avm geliyor. Başlı başına o bölgede yepyeni bir yapılanmanın önünü açıyor. Zamanla Altındağ ve Yeşilova dönüştükçe Çimentaş'ın arazisi çimento üretmektense bu tarz lüks bir proje ile değerlendirmenin daha karlı olacağı bir ortama dönüşecek, bu bariz ve açık. Üzerine yıllardır gördükleri "taşının" baskısına yenileri eklenecek. Bu adamlar salak mı? taşıyıverir fabrikayı, oradaki araziye en güzelinden projeyi yapar geçer.

Çünkü İzmir'de düz ayak diye tabir edilen arazi cinsinde kıtlık var. Burası dümdüz ova, artık buralar şehrin içinde kaldı. Bornova'nın yaşam alanı doğal bir duvar olan Belkahve'ye kadar dayanacak. Bu alandaki tüm sanayi vs tesisleri Belkahve'nin arkasına Kemalpaşa tarafına taşınacak. Çünkü bu şirketler şehir dışından daha ucuza arazi alıp, bu kısımda kalan değerli arazilerinde lüks projeler yaparak daha çok kar elde edecekler. Altındağ, Yeşilova, Doğanlar, Pınarbaşı vs buralar geleceğin yıldızları.

Senin bahsettiğin Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, adı üzerinde organize sanayi bölgesi ile bu bahsettiğimiz alandaki 50-60 yıllık sanayi tesislerinin bir alakası yok ki, elma ile armut meselesi bu. Orası Çiğli'de izole bir bölge, burada zaten otogar var, yeni rezidanslar da geldikçe şehrin yaşam alanına bıçak gibi girmiş bir ortam oluşmuş olacak.

Ekonomik açıdan daha değerli derken, şirketi kapatıp gitsin diyen yok ki, fabrikasını şehir dışına taşıyacak adam. 60 yıllık briketten yapılma fabrika binası nasıl 46 katlı rezidans binasından daha değerli olsun )

cagriocal
4 yıl önce - Cum 17 May 2013, 20:13

Zafer öncelikle bahsedılen organızenın gecmısı karsılastırdıgın fabrıkalardan cok cok daha az, ben burada oturuyorum mavısehırde. Mavısehıre organızeden gelen kokunun kırlılıgın vs nın haddı hesabı yok bazen ılgınc bır koku oluyor fosfor gibi özellikle. Organızenın buyumesıne engel olmadı halen parseller yapılıyor.

İşim geregı daha oncede yazmıstım mobılım ve o bolgedede calısıyorum. Ayrıca manavkuyudada evım var, ege unı mezunuyum. Yıllardır bırsey degısmedı, ege lojmanlarında profesorumun yazın dahıl cam acmadıgını bılıyorum bu meretın zararından dolayı. Manavkuyuya dahı bu tozlar gelmekte ruzgar ıle tasınmakta yanı esasına bakarsan bu o bolgede yaklasık 8-10 km lık bır capta etkı yaratıyor. Bahsettıgın yerler yenı yıldız olmaya aday buna bende katılıyorum ancak burada kılıt anahtar kentsel donusumdurkı ben acıkcası pek umutlu degılım. Yanı buraları degısıp donusene kadar donusecek onlarca yer var, alaybey gıbı, karsıyaka merkez gıbı,bayraklı gıbı... Bu arada altındagdakı ozellıkle cobancesme kısmınde esnaftan duydugum uzere son 2-3 yıldır kavukların sureklı arazı topladıgı yonunde. Kamusal olarak buyuk capta bırsey hemen olur yada olurmu onu bılemıyorum ancak ozel sektore sans tanınır tesvık yada kolaylık saglanırsa bu tarz fırmalar boyle yerlerın kaderını degıstırebılırkı burada dedıgın sey olabılır.

Ama cımentasın tasınmasına ben pek ımkan vermıyorum, sanayı yatırımları ki bunlar sıradan yatırımlar degıldır (cımento,demır celık vb.) bu tesıslerın tasınması aktıf halden pasıfe gecmesı bıle cok uzun bır surec ve donen carkın durması demek. Bugun bu sektorde butun bolgeyı kalkındıran lokomotıflerden bırısı bahsedılen fırmalar. Evet bende kırlılıkten sıkayetcıyım ancak ekonomık acıdanda kapanması ıyı olmaz... Ulkede heryer konut mu olsun. Sanayıde lazım.

Bu arada sen sunu yanlıs anladın sanırım, ben ekonomık katma degerden bahsedıyorum. Söz konusu 46 katlı rezıdans kac paraya malolacak? Bırde cımentasın yıllık cırosuna bır bak ıstersen, orada olay brıket vs degıl, ekonomıye kattıgı katma deger ve yaptıgı cırodur...

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 343536   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet