Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Kilikya Antik Kenti ve Anazarbus (Anavarza) Kalesi
123 ... 232425   sonraki »

ANA SAYFA -> ADANA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Gökçe Katun
13 yıl önce - Çrş 23 Şub 2005, 23:17
Adana Kilikya Antik Kenti ve Anazarbus (Anavarza) Kalesi

Geçen yaz yayladan (Amanoslar) bir günlüğüne inip, civardaki en büyük kale olduğu söylenen Anavarza'ya çıkmıştım.

Aslında büyük hayal kırıklığı yaşadım, yanlış anlamayın gerçekten tahminlerimin ötesinde bir büyüklüğe sahipti.

O kaleyi o kayalık sırtın üstüne nasıl ustalıkla yaptıklarını görünce çok şaşırdım.

Ama ne yazık ki şapka almayı unutmuştum ve ben kaleye çıktıktan kısa bir süre sonra başıma güneş geçtiğini farkettim. Yanımda su da olmadığından, o kadar yolu çıktıktan sonra doğru dürüst hiçbir resim çekemeden tıpış tıpış arabaya döndüm.

Bu herhalde henüz fenalaşmadan önce çektiğim bir resimdi:

(+)

Kalenin üstünde bulunduğu kayalıklardan aşağıya bir bakış. İleride ne var onu bilmiyorum. At yarışı mı yapıyorlarmış bu eski insanlar?

Bu da başıma neden güneş geçtiğini söze gerek bırakmadan anlatır sanıyorum:

(+)

Kalenin hemen yakınlarında köy var, görüyorsunuz zaten birazını ilk resimde küçücük bir şey. Yanlış hatırlamıyorsam adı Anavarza köyü ve dev dikenlerle sarılı yolları var. Kaleden uzaklaştıktan epey sonra bile eski su kemerlerini görmek mümkün ama su yok.

Yalnız daracık kayaların arasından geçilen gerçekten çok etkileyici bir yolu vardı kalenin.

Bir daha gitmek istiyorum ama bizimkiler pek sevmiyor böyle gezileri, bir sonrakine biraz zor ikna ederim gibi geliyor.

Gökçe Katun
13 yıl önce - Pzr 27 Şub 2005, 16:29

Ben buraya Osmaniye ili sınırlarından gitmiştim ama Adana'nın resmi sitesine baktım Anavarza kalesine orada yer verilmiş demek Adana il sınırları içinde kalıyormuş.

Şöyle diyor:

http://www.adana.gov.tr/kultur_turz/kultur_turizm.htm

Alıntı:
Anavarza Kalesi ve Kalintilari : M.Ö. 9. yy. Da Asurlular tarafindan yapilmistir. Romalilardan kalma iki su kemeri, tiyatro,saray, tapinak, hamam kalintilari, kaya mezarlari, frenkslerle süslenmis mezarlarkilise ve sarniç bulunmaktadir.

Açıkçası ben de zaten çok bilgi sahibi değildim biraz arama yapmış oldum, bir de şu adres var:

http://www.ttb.org.tr/STED/sted1002/anavarza.pdf

Buradaki fotoğrafların kalitesi biraz düşük. (Sanki benimkiler çok yüksek de )

Demek kalenin yanındaki köyün adı Dilekkaya'ymış, oysa ben onun da adını Anavarza diye okuduğumu ve garipsediğimi hatırlıyorum.

Bu yukarıdaki adreste şu satırlar gözüme ilişti:

Alıntı:
Stadyumun elli metre kadar
kuzeydoðusundaki kayalýk yapay bir yarýkla
ayrýlmýþtýr. Roma ya da ilk Bizans döneminde,
Anazarbus'tan Flaviopolis (Kadirli) ve Hierapolis-
Kastabala'ya giden yola geçit vermek için
açýldýðý sanýlan geçit 250 metre uzunluðunda, 4-
15 metre geniþliktedir. Yolun her iki tarafýnda
kayalar 50 metre yüksekliðe kadar uzanýr.

Etkileyici bir girişten bahsetmiştim ilk mesajımda sanırım burada anlatılan yer o giriş. Gerçekten çok dik kayaların içinden geçiyordunuz ve çok güzeldi.

Benim kuzenim dağcılıkla uğraşır. Onlar çok gezmek istememişlerdi, ne yazık ki böyle yerleri gezmeyi seven bir tek ben varım ailede - aslında haksızlık etmeyeyim babam da biraz sever ama o yemek yemeyi daha çok sever, o nedenle gezerken kafasında akşam ne yiyeceğimizin, "ah şimdi bir de tüfek olsaydı ne güzel keklik avlardımın" hesabını yapar, yani ... - Ben de indikten sonra kuzenime çektiğim fotoğrafları gösterdim önce çok bir şey anlamadı ama güzelmiş dedi yalnız sonra eve dönüş yolunda kalenin başka bir tarafından dolanınca manzaraya inanamadı. Sanırım kaya tırmanışı için çok güzel bir yer.

Şöyle ki:

(+)

(Biraz rengiyle oynamaya çalıştım çok soluk bir resim, oynarken biraz acemi işi oldu farkındayım, aşağıda bir taş çok parladı o nedenle resmi kırptım ama merak etmeyin zaten resmin asıl can alıcı kısmı burası altında çalı çırpı börtü böcek dışında bir şey yok!)

İyice anladım ki sağlam kafa bir daha gitmem lazım, bolca su ve büyük bir şapka ile birlikte!

En son Gökçe Katun tarafından Pzr 27 Şub 2005, 21:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Sezcan Çamurdan

12 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 02:17

öncelikle Gökçe Katun'a teşekkür ediyorum fotoğraflar ve bilgiler için...

aynisan demiş ki:
Konu eski Adana fotoğraflarından açılınca eski Anadolu tarihine tanıklık etmiş birinin Nisan 1905'te çektiği bir Adana fotoğrafını yolluyorum.Bu kişi Gertrude BELL isimli bir İngiliz casusu İngilterenin bu bölgeleri işgal etmeden önce buraya bilgi ve gözlem amacıyla yolladığı bir gezgin(?).(Bu yörelerin-Anavarza-Tarsus- ve o yıllardaki Anadoludan çeşitli yer  ve kişilerin görünümlerinin olduğu site adresi " www.gerty.ncl.ac.uk " dir.Gezi fotoğrafılarını sevenler kaçırmasınlar)İlginize sunulur.

iyi ki demiş; yoksa bu siteden haberdar olamayacaktım...
saatlerdir dolanıyorum tavsiye edilen sitede, casus masus ama takdire şayan bir çalışma yapmış...

yıllardır internet üzerinden üye olduğum tüm sitelerde, forumlarda kullanıcı adı olarak "anavarza1940"ı kullanıyorum, ve neredeyse nüfus cüzdanıma gerçirecek kadar özdeşleşti benle bu isim...
ve yine aynı adı taşıyan bir fanzin çalışmamız var (anavarza.zine) öyle ki en büyük hayalim bu fanzini Dilekkaya Köyü'ndeki tüm hanelere tek tek dağıtmaktır... ilgilerini çekse de çekmese de...
hal öyle olunca, bonus olarak da Kozanlı olmam eklenince (ki zaten bu nicki kullanıyor olmamın da nedeni denebilir) Anavarza Ören Yeri ve Anavarza Kalesi'ne karşı özel bir ilgi oluştu...

bu sitede de Anavarza mevkiinde 1905 yılı Nisan ayında çekilmiş olan bazı resimleri buraya eklemek istedim...

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Aksemseddin

12 yıl önce - Çrş 03 May 2006, 14:38

Sezcan,fotoğraflar birbirinden güzel.Anavarza sevgisi ve hayranlığı taşıyan biri olarak teşekkür ediyorum.Anavarza'ya 2 defa gittik ve hala doyamadım.Harika bir ören yeri.3000 yıllık bir kültürün beşiği.Ortaçağdan önce Çukurova yöresinde Tarsus'dan sonraki en önemli yerleşim birimi.Dilekkaya köyü ile içiçe bu muhteşem güzelliği mutlaka görmek gerek.ASurlularla başlayıp en son bize kadar gelen Anavarza'nın önemini ve değerini anlamamız lazım.Anavarza'ya ilerleyen zamanlarda bir gezi daha yapmayı planlıyoruz.

Aksemseddin

12 yıl önce - Cum 09 Hzr 2006, 22:00

Anavarza'dan farklı fotoğrafların yer aldığı almanca olarak da tanıtım yapılmış bir turizm broşürü.İlginizi çekecek fotoğraf ve yazılar var.

(+)

(+)

(+)

(+)

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> ADANA