Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Furkan ÇINAR
10 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2012, 12:09
Eskişehir - Havacılık Parkı


Anadolu Üniversitesi’nin 2011 yılında Tepebaşı Belediyesi’nden devraldığı ve yeni bir çehreye kavuşturduğu Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı 6 Ekim’de ziyarete açılıyor.
Çağdaş Sanatlar Müzesi, Eğitim Karikatürleri Müzesi ve Cumhuriyet Müzesi gibi müzeleriyle kültür turizmi alanında da öncü bir kurum olan Anadolu Üniversitesi, çağdaş müzecilik yaklaşımıyla Havacılık Parkı ve Tayyare Müzesi’ni yeniden yapılandırarak çok yönlü olarak bir çalışma başlattı.

Türk gençlerine havacılığı sevdirmek, Türk Hava Kuvvetleri’nde kullanılan uçakları halkımıza tanıtmak ve müze statüsü taşıyan bir havacılık müzesi oluşturmak amacıyla yenileme çalışmaları gerçekleştirilen Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı, Anadolu Üniversitesi’nin ev sahipliği ile Eskişehirli ve dışarıdan gelen ziyaretçiler için önemli bir gezi merkezi olacak.

2011 yılı Kasım ayında kapsamlı ve çağdaş bir müze oluşturmak için tasarım ve yenileme çalışmalarına başlanan park, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Meral Nalçakan yönetiminde bir ekiple yeni görünüme kavuşturuldu.

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı, yapılan alt ve üst yapıdaki eksikliklerin giderilmesiyle 6 Ekim günü saat 14.30’da ziyaretçilere açılacak.

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı Tarihçesi

Havacılar şehri olarak bilinen Eskişehir’de; havacılık çalışmalarının temeli, milli mücadele yıllarında,13 Haziran 1920 tarihli Milli Savunma Bakanlığı 328 Sayılı yazısı ile 1. Sınıf Uçak İstasyonu, Uçuş Okulu ve Uçak Bakım Atölyesinin kurulmasıyla başladı. Eskişehir Valiliği tarafından 1994 yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na resmi yazı ile başvurularak Eskişehir’de Havacılık Parkı ve Tayyare Müzesinin açılmak istendiği belirtildi. Bu teklif Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da olumlu karşılanmıştır. 16 Aralık 1997 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 1.nci HİBM Komutanlığı, Anadolu Üniversitesi, Alp Havacılık, Eti ve bazı sivil kamu kurum ve kuruluşlarının da desteğiyle İl Çevre Koruma Vakfı tarafından, Havacılık Parkı ve Tayyare Müzesi olarak açılmış ve işletilmeye başlandı. Daha sonra 28 Mayıs 1999 tarihinde kapalı sergi salonu hizmete girdi.

Vakfın 31 Aralık 2005 tarihinde kapatılması sonucu müzenin işletilmesi 1 Şubat 2006 tarihi itibariyle Hava Kuvvetleri Komutanlığına devredildi. Yaklaşık 39000 metrekare arazi üzerinde kurulan Havacılık Parkı’nın 1500 metrekaresi hazineye ait, kalan 37500 metrekaresi Tepebaşı Belediyesi’ne aittir. İstanbul ve Ankara’daki Hava Müzeleri gibi birinci sınıf müze statüsünde olmayan Eskişehir Hava Müze Komutanlığı konumu itibariyle Havacılık Parkı olarak hizmet vermektedir. 1994 yılından Anadolu Üniversitesine devrine kadar tabelasında müze ibaresi bulunmasına rağmen hiçbir zaman resmi müze statüsü kazanmamıştır.

1’nci Hava Kuvveti Komutanlığı ile Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan devir protokolü ile 22 Eylül 2011 tarihinde Havacılık Parkı ve Uçak Müzesi Anadolu Üniversitesi sorumluluğuna geçmiştir.

ŞEHİR


alen_1989
10 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 11:49

HAVA MÜZESİNE YENİ ÇEHRE
(+)

‘HAVACILIĞA HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ’
Havacılık Parkı açılışına katılan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, havacılık endüstrisi ve havacılık sanayinin ileri düzeye taşınması konusunda üniversite olarak birçok farklı proje ile hizmet etmeye devam edeceklerini dile getirdi. Prof. Dr. Aydın, “Sivil Havacılık Yüksekokulunun 26 yıldır devam ettirdiği faaliyetleri daha ileriye taşımak amacıyla, 10 ay önce Anadolu Üniversitesi olarak bu projeyi üstlendik ve çalışmalara başladık. Bugün Havacılık Parkı kısmen de olsa ziyaretçilerin hizmetine açıldı” dedi.

HANGAR BİNASI’NA SERGİ AÇILACAK
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesi ve Havacılık Parkı Müdürü Prof. Dr. Meral Nalçakan, “Hem Eskişehir’de hem Türkiye’de ilk olabilecek bir çalışma gerçekleştirmeyi amaçlayarak yola çıktık. Vatandaşlarımıza Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı ve Müzesi’ni hediye etmek istedik ve bugün bu sebeple parkımızı halkın kullanımına açtık. Nasıl yol alacağımızı ve neler yapacağımızı zaman gösterecek. İkinci adım olarak ise, park içindeki hangar binası üzerine bir sergi açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

‘AMACIMIZ HAVA MÜZESİ STATÜSÜ KAZANMAK’
Havacılık Parkı’na yeni bir çehre kazandırmak için çalışmalara başladıklarını belirten Prof. Dr. Nalçakan, “Burası hiçbir zaman resmi olarak Hava Müzesi statüsü kazanmadı. Biz üniversite olarak Havacılık Parkı’na bu statüyü kazandırmak için yola çıktık. Projeye çok büyük bir alanda başladık. Hem kentin hem de üniversitenin birlikte nefes aldığı birlikte buluşarak paylaşım ortamı oluşturduğu bir alan olarak burasını öngörüyoruz. Bu tür projeler ekip işidir, ekipteki herkesin bu işe gönlünü koyması ve çabalamasıyla gerçekleşir” dedi.

Kaynak= http://www.sakaryagazetesi.info/hava-muzesine-yen ...haber.html


ERHAN DEMİR
10 yıl önce - Pzr 04 Ksm 2012, 17:07


Eskişehir - Havacılık Parkı
ERHAN DEMİR
10 yıl önce - Pts 05 Ksm 2012, 13:51Eskişehir - Havacılık Parkı


ERHAN DEMİR
10 yıl önce - Sal 13 Ksm 2012, 23:27


Eskişehir - Havacılık Parkı
sayfa 1
ANA SAYFA -> ESKİŞEHİR