Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4668
Gizem_K
2 hafta önce - Çrş 12 Hzr 2019, 21:09

Ben de bugün Feneryolu durağında saat 17:30 civarında Söğütlüçeşme yolunda tıngır-mıngır giden tren gördüm.

Cüneyt Ersezen
2 hafta önce - Çrş 12 Hzr 2019, 23:37

Bugün bostancı sahilden araba ile geçerken bostancı istasyonu çıkışındaki hattın 4 yola çıktığı yerde bekleyen bir yht gördüm. İlk gördüğümde sabah söğütlüçeşmede kopan tel hala yapılamadığı için mi yolda diye düşündüm çünkü trenin pantografları inikti. 5 dk sonra küçükyalı altgeçitten geçtiğimde treni hareket ederken gördüm.

gökhanz
2 hafta önce - Çrş 12 Hzr 2019, 23:46
Maltepe ve Pendik Bakım Merkezi

Alıntı:
bir an önce maltepe ve pendik bakım merkezleri bitmeli ve bu durumlar düzeltilmeli

Asıl yer haydarpaşa bir an önce bitmesi lazım haydarpaşanın

Kunter skk
2 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 00:10

Tek pantoğraf iniktir ikisi de olmaz pendiğe kadar tek pantoğraf çalışır

Nizamettin KARA

2 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 00:25
Burası hangi istasyon

(+)

Neptunas

2 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 00:34

Dün sabah 08.55 te Kartal'da Söğütlüçeşme yönüne doģru yht hattından dizel loko geçti. Görünce heyecanlandım çekim yapamadım 50-60km hızla geçti.

serinyon
2 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 08:21

Alıntı:
Burası hangi istasyon

Cevizliye benzettim.

Ferhat Şirin
2 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 10:13

Ben de Cevizli diyorum.

Muzaffer Mustafa
2 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 10:46
Metro mu Tren mi?

Forumda bu konunun tartışıldığını gördüm, aslında konu başlığı bu değil ama benim de hep aklıma takılmıştır. Küçük bir araştırma yaptım, paylaşmak istedim, işin uzmanları varsa daha net bilgi verebilirler.

Tren eskiden beri kullanılan yük ve yolcu taşımacılığı yapılan ve genellikle de şehirleri birbirine bağlayan klasik demiryolu sisteminin genel adı.

Metro kelimesi ise aslında metropolitan (büyük şehir) içinde toplu taşıma için kullanılan, kendine özel yolu olan raylı sistemlere verilen isim.

CR3 hattı aslında her ikisinin de özelliklerini taşıdığı için kafa karıştırıcı olabiliyor. Bir de üstüne yapıldığı banliyö hattını düşünürsek iyice kavramlar birbirine karışıyor.

Banliyö mü desek, tren mi desek, metro mu desek...

Konuyla ilgili aşağıdaki makale mevcut:

http://www.wikizero.reklam_link.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lb ...dHJhbnNpdA

Bizde de İBB görsellerinde kullanılan MRT kısaltmasının mass rapid transit (toplu hızlı taşıma??) olduğunu da bu makaleden öğrendim. İşin ilginci bu tip sistemlere her ülkede farklı bir isim veriliyor olması, örneğin Londra'da "Underground" deniliyor. Başka ülkelerde tube, metro, subway(USA) vs deniliyor.

Kullanılan setlerin büyüklüğü, şa trenlerle hat paylaşımı olup olmaması, koltuk yerleşimi, yer üstü-altı olması gibi bir çok kritere göre bu trendir hayır bu metro'dur diye tartışabiliriz.

Ancak bence CR3 hattı için en uygun tanım banliyö kelimesinin kullanılmasıdır. Zaten eskiden beridir kullanılan bu tabiri eğip bükmeye gerek yok. Hat aynı güzegahtan geçiyor. Her ülke kendi tabirini kullanıyorsa biz de banliyö diyelim o zaman.

mmk51

2 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 11:37

Kelime anlamına bakacaksak hattın geçtiği yerler eskiden banliyö olarak nitelendirilebilecekken şu anda o nitelikten çok uzaktalar. Bindiklerimize tren hatta da Marmaray desek de konu kapansa.

sayfa 4668
ANA SAYFA -> ULAŞIM