Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3

Pendikmi Kartalmı
Pendik 45.8%  45.8%  [87]
Kartal 54.2%  54.2%  [103]
Toplam Oy : 190

Mustafa Çetinkaya
5 yıl önce - Çrş 03 Ekm 2012, 17:41

Pendik 609 bin nüfusu, marinası, M.Ü. Pendik Eğit. ve Araşt. Hastanesi, SG Havalimanı, Pendik Çatısız Çarşısı vb. ile kartal ne kelime doğudaki Kadıköy olma yolunda ilerliyor.

Yiğit Demirkaya

5 yıl önce - Prş 04 Ekm 2012, 03:06

Kartal'a oy verenlerde muhtemelen 80'li yıllardan sonra Kartal ve Pendik'e gitmeyen kişilerdir..

Uğuray
site denetçisi
5 yıl önce - Prş 04 Ekm 2012, 07:29

Kartal ve Pendik gittik gittik geldik. =)

KORAY3434
5 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 01:29

Bana sorsanız İstanbulda en içli dışlı 2 ilçe hangileridir diye. Kesinlikle Kartal - Pendik derim.
Pendik, önceden Kartal'ın bir mahallesi iken şimdilerde Kadıköy ile yarışabilecek gelişmişlikte bir ilçe. Kartal Pendik'ten çok daha eski bir yerleşim yeri olduğu için eski yapılandığı şekliyle kaldı. Yani dar alanda. Zamanında parmakla gösterilen çarşısı (Bankalar Cad. -Yani Ankara Cad.-) şimdilerde İstanbulun en kısa mesafeli prestij caddelerinden biri durumuna düştü. Kartal'ın hem enlemesine hem de boylamasına gelişebileceği bir yeri kalmadı. Pendik ise daha sonradan yapılandığı için daha planlı ve akıllıca düzenlenen bir ilçe haline geldi. Kartal merkezden Pendik merkeze arabayla sadece 7-8 dakikada gidebilirsiniz. Pendikle Kartal birbirine oldukça yakın ve bağlıdır. Pendiği Pendik yapan Kartaldır. Ama şuan bana sorarsanız Pendik daha gelişmiş bir ilçedir. Hatta gerçekten de Kartalla kıyaslanamayacak kadar çok gelişmiştir. Kartalla Pendik arasında bir kıyas yapacak olursak;

Pendik Anadolu yakasında alışverişin Kadıköyden sonraki 2.durağıdır.
(Neo Marin, Pendik Marina, Carrefour, Metro, Pendorya, VİAPORT, Meşhur Cumartesi Pazarı ve her markayı bünyesinde barındıran büyük bir çarşısı)
Kartal'da alışveriş imkanı sınırlıdır. (Real, M1 Tepe ve sahildeki bir kaç markanın giyim ve fast food mağazaları)

Ulaşım konusunda Pendik öndedir.
(Kadıköy ve Üsküdar tarafına giden otobüsler Pendikten kalkar, Kartaldan yolcu alır. Sabiha Gökçen Havalimanı bir kıyas oluşturmasa da Pendik'e etki etmektedir. Tren yolu ise her iki ilçeden de geçmektedir. Pendikten Yalova'ya feribot, Kartal'dan Yalova'ya ise deniz otobüsü seferleri vardır. Bu arada Kartal'dan Adalara motor seferleri de bulunmaktadır. Anadolu Yakasının ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal metrosu da Kartal'da son bulmaktadır.)

Nüfus açısından Pendik öndedir. (Kartal'ın İstanbula kazandırdığı 5 ilçe vardır ve bunlar nüfusunu da ciddi anlamda bölmüştür. -Tuzla, Pendik, Maltepe, Sancaktepe, Sultanbeyli-)

Sahil açısından Kartal daha iyi konumdadır.
Sahil şeridi daha uzundur ve Pendikte olduğu gibi tersane bulunmadığı için kullanıma daha açıktır. Ayrıca Adaların en güzel izlendiği ilçe de Kartaldır.

Spor alanında Kartal açık ara öndedir.
1.Ligde İstanbul'u temsil eden tek takım Kartalspor'dur.
Ayrıca Anadolu Yakasının en büyük spor kompleksi Kartal'dadır.

İstanbul'un en yüksek yeri Aydos Dağı ve İstanbul'un Balkonu diye adlandırılan Yakacık Tepesi Kartal'dadır.
Pendikte ise daha çok Tuzla ve Sanayi bölgesinin izelenebildiği Gözdağı vardır.

Kartal tarihi eser sayısı bakımından da yine Pendik'ten öndedir.
Tarihi camileri, evleri, kilisesi ve sokaklarıyla tarihten izleri görmekteyiz.

Kartal'da Dragos, Yakacık, Havacılar gibi nefes alabileceğiniz, yeşillik içerisinde, elit semtler vardır.
Pendikte ise bu tür semtlerden daha çok varoşlaşmış mahalleler yaygındır.

Ancak tüm bunlara rağmen Kartal'da oturan biri olarak ben alışverişe, gezmeye Pendik'e gidiyorsam eğer Pendik Kartal'dan daha gelişmiş bir ilçedir. Bu da kabulümüzdür.

Egemen01

5 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 01:31

Pendik diyorum. Çok tehlikeli başlık ilçe şavaşları çıkarsa burda yandık doğrusu

brhn_acem
5 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2012, 01:55

bencede değişik bi başlık olmuş dip dibe 2 ilçe avrupa yakasımı güzel yoksa anadolu yakasımı diye başlık atsalardı keşke, hemen anadolu yakası derdim

Aykutayhan
5 yıl önce - Sal 09 Ekm 2012, 11:57

kesinlikle kartal

Yiğit Demirkaya

5 yıl önce - Çrş 10 Ekm 2012, 04:09

Alıntı:
kesinlikle kartal

Bu kadar kesin kılan nedir?

Aykutayhan
5 yıl önce - Çrş 10 Ekm 2012, 08:39

kusura bakmayın yiğit bey..biraz aceleyle kestirme cevap verdim..bana göre neden kartal:
- bugün anadolu yakasının merkezi kadıköy sayılır..kartal bu bakımdan merkeze daha yakın
- geleceği kestiremem ama bugün itibariyle metro kartaldan geçmekte(son durak kartal)
- genellikle gazetelerde ve medyada hep kartalda rezidans projeleri yayınlanmakta.
- kartal genel itibariyle oturmuş bir ilçe ama pendik yeni gelişen bir ilçe..

o nedenle kartal dedim...

Mustafa Çetinkaya
5 yıl önce - Prş 11 Ekm 2012, 11:08

Garanti Bankası Pendik'te 150 milyon $ yatırımla teknoloji üssü kuruyor.

http://www.aksam.com.tr/garanti,-150-milyon-yatir ...3620h.html

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet